SW houdt lang vol Nieuw Lek herland ontreddert Zwaluwen Weer stunt van DHS FC Vlaardingen wéér vergokt winstpremie .MANDAG 8 MEI 1978 competitie één minuut voor Heracles snel op achterstand Loting DHSOranje twijfelachtig OFFENSIEF Hughes polst Dick Beek De Kruis: I „We konden het spel niet maken Dordrecht profiteert van fouten VD/SC/WW 3 'fCOii Schiedam Morgenavond zal in restaurant Engels de loting worden verricht voor de nacompelitie tus sen DHS, Vios en DBGC. Een loting kan eventueel voorkomen worden als al le drie de partijen het eens worden over de verdeling van de ene thuis- en uit wedstrijd. Maar verwacht wordt dat slechts een champagnekoeler het pro gramma samen kan stel len. Schiedam Omdat het Neder lands Elftal waarschijnlijk pas later in Zeist verzamelt ter voorbereiding voor de WK in Argentinië, is de kans groot dat ook de oefenwedstrijd te-, Ken DHS niet doorgaat. Rob Jacobs hoorde vrijdag van Jan Zwartkruis dat het allemaal erg twijfelachtig is geworden. De Schiedammers moeten nu maar afwachten of Ernst Hap- pcl wel of niet bereid is die wedstrijd tegen DHS alsnog te laten spelen. opkomen, zonder dat er ie mand van ons een been uit steekt Ook het tweede doel punt was onnodig. Er stond een Heracles speler ongedekt binnen ons eigen strafschopge bied, terwijl we meer man in de verdediging hadden dan Heracles in de aanval". Rob Peoll scoorde het tweede en het derde doelpunt, waarna Jos Bakker de eindstand op 41 bracht „Na de gelijkma ker zijn we de „kop" kwijt geraakt, waardoor de organisa tie zoek was bij ons. In de eerste helft kwamen we op de juiste momenten eruit met ge varieerd aanvalsspel, maar na de rust ontbrak het de jongens aan temperament". Opstelling SW: doel: Bas van Noortwijk, achter: John Cor- ver, Rinus Steenbergen, Ruud van Dijk, Jan den Tuinder, midden: Aad van der Vlist, Jos Zoetmulder, Bart Kreft, voor: Cor Peitsman, Wim de Haan, Fred Meerhof (Jan Mer- relaar). Opstelling Heracles:' doel: Mare de Clerck, achten Warrie G robben. Kalle Ora- nen, Jo Lempers, Wiebe Bos, midden: Geko van Dijk, Ruud Geestman, Bert Prijs (Hans Bekkenutte), voon Ton van Duiven, Rob Poell, Jos Bak ker. Aantal toeschouwers: 6500, Scheidsrechter: G. J. M. Geurds. Almelo De 41 overwin ning van Heracles op SW kwam moeilijker tot stand voor de Almelose ploeg dan de ruime marge doet vermoeden. In de wedstrijd stonden grote belangen op het spel voor Heracles, dat bij winst tegen de Schie dammers en puntverlies van concurrent Excelsior tegen FSC, verzekerd zou zijn van een plaats in de na-competitie. Toen scheidsrechter Geurds voor de laatste maal floot, was Heracles met één been in de begeerde na-competitie. Im mers, Excelsior stond met nog een minuut te spelen gelijk in Sittard. De Rotterdammers scoorden echter in de laatste minuut, en bestuur en spelers dropen na een voorbarige bloe menhulde af naar de kleedka mer. SW heeft Heracles de overwinning zeker niet cadeau gedaan. Heracles speelde onder de druk te moeten winnen krampachtig, terwijl SW, vrij uit spelend met snelle combina ties en goede dieptepasses, ver warring stichtte voor het doel van Heracles. De Schiedammers namen al snel de leiding, toen in de zesde minuut de buitenspelval niet dichtklapte bij een dieptepass van Bart Kreft Gelegenheid slinksbuiten Fred Meerhof sprintte en trok de bal goed voor op de vrijstaande Cor Peitsman, die met een simpel tikje scoorde: 01. Doelman Bas van Noortwijk had het in de eerste helft niet erg „druk". Rustig verdedigend kon SW de meeste Heracles- aanvallen al ver voor het straf schopgebied afbreken en dank zij de grote ruimte tussen de Almelose linies kwam het elftal verschillende malen gevaarlijk voor doelman Mare de Clerck. De druk op het Schiedarase doel werd na rust steeds gro ter. Een knal van Kalle Ora- nen kwam via de onderkant van de lat in het veld terug en het publiek juichtte al toen Bert Prijs een juweel van een kans verspilde. De gelijkma ker in de vijftiende minuut na rust door Wiebe Bos was ech ter niet nodig. SW-trainer Pim Vissen „Die man mag toch nooit 25 meter met de bal VIaardingen'Vijf punten uit de laatste drie wedstrijden had Zwaluwen boven de fatale streep gebracht. Zo vlak voor het competitieslot dus tóch inzet en karakter voor de Vlaardingers. Met de thuiswedstrijd tegen hekkesluiter Nieuw Lekkerland voor de boeg, zou Zwaluwen zich nagenoeg veilig kunnen stellen. Die wedstrijd moest echter eerst nog gespeeld worden, en toen dat zaterdagmiddag voor bijna 1000 toeschouwers was gebeurd, Jagen de kaarten wel even anders. Want Nieuw Lekker land Het Zwaluwen met een, 1—3 nederlaag ontredderd achter. Weg was het bijna zekere be houd van het eerste klasser- schap voor Zwaluwen. Terwijl Nieuw Lekkerland uit bijna kansloze positie ineens weer kans heeft de dans te ontsprin gen. Zoals trouwens ook De' Zwervers, dat koploper Quick Boys op een gelijkspel hield Het gevolg van deze ontwikke lingen is, dat zowel Zwaluwen als, De Zwervers en Nieuw Lekkerland op 16-punten staat. Met nog maar twéé wedstrij den te gaan, zodat de beslis sing pas in de laatste wed strijd of zelfs nog later zal vallen. De spanning is derhalve tot het kookpunt gekomen, temeer De Zwerver^ thuis Nieuw Lekkerland nog ontmoet en Zwaluwen in de laatste wed strijd s te maken krijgt met het iheens weer om de titel strij dende 'I Jsseimeervogels. „Een sportieve wedstrijd Frans, maar geen sukses." Dat wenste Nieuw LekkerJand- trainer Jan Ravenschot colle ga Frans de Kruis voor de laatste wedstrijd toe. De wens van Ravenschot ging geheel in vervuiling, want het was spor tief, maar de winst van Nieuw Lekkerland telde uiteraard veel zwaarder. „De ellende is groot", verklaar de De Kruis na afloop timide. „De defensie was voor de rust zwak." Dat was dan wel zo, T k doelman Ab Nijgh toch maar weinig werk. Dat was aan de andere kant wel even anders, zeker in de tweede helft. Doel man Cees den Besten schitter de en had nagenoeg op alle Vlaardingse inzetten een ant woord. Nieuw Lekkerland, dat al in de tiende minuut geblesseerde Cees de Bruin moest uitwisse len tegen Maarten Koomeef, kwam in de eerste helft for tuinlijk aan een voorsprong. Een door Arie van der Ham voor het doel gebrachte bal kreeg Henk Nentjes verkeerd op de schoen, en met veel ef fect draaide de bal in het ui terste hoekje: 01. Op dat moment was dat tegen de verhouding, maar later ech ter niet meer. Want Zwaluwen speelde eigenlijk maar slecht en de inzet van de laatste we ken was ver te zoeken. „In de tweede helft hebben we er toch alles aan gedaan", aldus De Kruis. Met Dick Schouten voor Joop Brussé was dat ook zo, maar ondanks het offensief bleef de gelijkmaker erg lang uit. Steeds was daar doelman Den Besten, die ook te sterk was voor de alleen voor hem- .komende Schouten. Na een half uur kwam Zwalu wen dan toch aan de verdien de gelijkmaker, toen de net voor Jan Molenaar ingevallen Ernest Kegel een voorzet van Dick van der Berg inkopte: 11. Het op dat moment veel sterkere Zwaluwen had alles weer in eigen hand, totdat daar ineens Sjors den Boef. zich aandiende. Vijf minuten na de gelijkmaker haalde hij van 25 meter totaal onverwacht ziedend hard uit Nijgh was kansloos, terwijl Nieuw Lekkerland een feestje rond Den Boef bouwde: 1—2. Zwaluwen gooide toen alles op de aanval, met Nieuw Lekker land loerend op de counter. Zes minuten voor tijd lag de weg daarbij open voor Maarten Koomeef. Met een lob over doelman Nijgh heen liet hij Zwaluwen ontredderd achter: 1—3. Vlaardingen FC Vlaardingen heeft er twee amateurs bij gekregen. Dat zijn Ronnie de Vos van Steenwijk uit de regionale jeugd van ADO en Jansen van Groote Lindt. Deze linkerspits maakte op Lascroms tijdens een oefenwedstrijd een heel goede indruk. Dick Beek staat in contact met Barry Hughes van 'Haarlem. Gistennorgen belde hij dc blonde spits of hij er iets voor voelde bij Haarlem te spelen. Deze weck is er opnieuw contact en dan weet Dick Beek meer. Hij: „Ik was overigens toch ai van plan bij FC Vlaardingcn te stoppen. Of bij de Vlaardingen Droefenis óók bij Theo Laseroms. De „tank" slaagde er nauwelijks in FC Vlaardingen dit beetje spirit bij te brengen, dat noodzakelijk was om FC Dordrecht opzij te zetten. Hij: „Ze doen maar. Inderdaad is er een achterstand in de betaling van de salarissen, maar alles is gegarandeerd. Deze week komt de eindafrekening. Alleen is het jammer dat het zo lang uitblijft. Maar omdat ten koste te laten gaan van de motivatie, gaat mij wat al te ver." Evenals tegen achtereenvol gens SC Amersfoort, Excelsior en nu weer de formatie van Jan Rab, maakte FC Vlaardin gen een uitgebluste indruk. „Op zo'n manier", aldus Lase roms, „vergokken ze weer 500 gulden per wedstrijd. Onbegrij pelijk! Van het hardwerkende elftal is inderdaad weinig meer over. De helft was gisteren wéér niet bij machte om enig niveau te bereiken. Een troos teloos beeld in een competitie, waarbij FC Vlaardingen op tweede pinksterdag zijn spor tieve plicht moet vervullen om PEC/Zwolle uit de ere-divisie te houden. Een van de bestuursleden na afloop: „Laten we dan maar het C-elftal sturen. Want er zal heel wat „gepraat" moeten worden om dit elftal optimaal te kunnen motiveren." Een an dere oorzaak voor het „uitge blust zijn", is de verlaging van de contracten, die bij het gros in het verkeerde keelgat te recht is gekomen. „Inspelen" op de CAO's noemt men dat, een bewijs te meer dat de spe lers van FC Vlaardingen be paald niet laag zitten mei hun contracten. Voor zover bekend is er nog niemand die het aan geboden contract van een handtekening heeft voorzien. Ondanks het feit dat FC Vlaar dingen voor nauwelijks dui zend toeschouwers verre van aantrekkelijk voetbal op de grasmat legde, had het bij de eerste en naar later bleek ook enige goal de hulp van scheids rechter Severijns. Hij negeerde een buitenspelsituatie, waar voor grensrechter Muller zijn vlag omhoog stak, en daardoor mocht Danny Molendijk aan leggen: 1—0. De „rooie" kreeg de kans in een ideale situatie van Cees Bouman, die op zijn beurt de bal van Dick Beek Tien minuten eerder gaf een misverstand van Cees Bouman (op zijn doelman terugspelen) alle aanleiding tot veel paniek, maar Van der Linden strandde op „De Eik" en daarna kon Cees Zwam bom de weg vrij maken. Dat waren voor rust de enige hoogtepunten. De der de in negatieve zin was de wissel van doelman Van der Starre (Jan Rab: "Hij speelde zijn eerste wedstrijd") voor Cock Reykens. Maar uit één van de sporadisch goede acties van FC Vlaardingen (Cees Bouman/Dick Beek) werd hij met een schoen in zijn gezicht geraakt. Hij raakte dizzy en moest tóch worden vervangen door Reykens. Die zou vooral na rust de held van FC Dordrecht worden. FC Vlaardingen liep door nauwe lijks geconcentreerd voetbal geheel onnodig een 2—1 achter stand op én Reykens stond in het laatste kwartier de gelijk maker in de weg. In eerste instantie kwam FC Dordrecht via een strafschop van Henk door Bas van den Berg den Arend langszij, toen Cees Zwambom spits Van der Lin den onderuit haalde, en toen de thuisclub zijn fout trachtte te herstellen door Zwambom in de spits te laten opereren, pro fiteerde Van Schoor van de ruimte. In een solo, die Frans Stans niet meer kon achterhalen, leg de hij secuur aan: 1—2. En verdiend! Daarna werden Ivan Boudewijns en Jan Lohman gewisseld voor Frans Fiers en Joop Quellhorst, maar veel ef fect had dat niet, FC Vlaardin gen viel het laatste kwartier wel verwoed aan, maar doel- t: man Reykens pakte één voor één de ^eker Rphiinende eoals. door Martij n Verwaai jen Gerard van der Pluym werkt weg, voordat Karei Waanders gevaarlijk kan worden. ster een vrije trap, "Indirect", gaf scheidsrechter Gaanderse aan hetgeen Holster dan ook deed. Hoog voor het doel leek Piet Roozen kansloos, maar doel man Ton Beije wilde de bal wegstompen. Hetgeen hij wel deed, maar naar de verkeerde kant, waardor hij zelf in feite scoorde. Feest voor DHS, wan hoop bij VIOS. Zo zelfs dat de schuldige, doelman Beije, de referee na afloop te lijf wilde gaan. Het was mede aan Jos Sparla te danken, dat hij zijn plannen niet kon uitvoeren. „Wat moet ik dan", zei de DHS- Zwaluwen in het offen sief. Het had geen resul taat. Dick Beek (11) kan niet gevaarlijk worden. Den Haag Vios-traï- ner Theo Cremers kon het nog steeds niet be grijpen. De ogenschijn lijk uitstekende uitgang spositie ée:n minuut voor tijd (het was toen nog 0-0) werd in één klap neergeslagen. Toen scoorde DHS erg geluk kig en kon het Haagse bestuur de bloemen weer inpakken. De meest gelukkige man: Rob Jacobs. De meest ongelukkige: Vios-doel- man Ton Beije, die re gelrecht schuldig was aan de enige treffer van dit enerverende duel. DHS forceerde de na-competi tie (met VIOS en DBGC) door andermaal spectaculair voetbal te spelen. Rob Jacobs: „We wis ten, dat ze op 0-0 gokten. Ten slotte was dat voor VIOS meer dan voldoende. Dus heb ik de jongens gezegd, dat zolang het nog geen tijd is en die stand op het scorebord staat, is er nog van alles mogelijk. Van daar ook, dat ik op het laatst mijn laatste man (Hennie Sla) opofferde voor aanvaller Kees van Kralingen. Het risico wat we genomen hebben is goed uitgepakt". Spanning, sensatie en zenuwen beheersten de alles beslissende ontmoeting. Ingrediënten waar DHS al meerdere malen mee aankwam. Want het moet worden gezegd: de Schiedam mers blijven aanvallen en knokken voor de punten. Waardoor ook nu weer voetbal van een hoog gehalte werd ge speeld, wat de ruim 3000 toe schouwers tot in de allerlaat ste seconde boeide. Een compliment derhalve voor DHS. Jacobs: „We kunnen ook niet anders in zo'n wedstrijd. Het is alles of niets. Logisch dat iedereen alles wil hebben. Vandaar dat. ik het stom zou vinden, als je* niet met drie en soms zelfs met vier spitsen gaat spelen. *De spelwijze van VIOS verbaasde me ook. Ik had een fel offensief in het eerste kwartier verwacht. Snel een opening forceren. Ze deden het niet. Gelukkig maar". En aanvoerder Jos Sparla: „Ik heb het nauwelijks moeilijk gehad. Een ploeg, die zo'n kans op het kampioenschap heeft, moet toch blijven komen dacht ik. Ik heb het zelfs ge zien, dat ze bij een corner voor ons doel, maar met twee man voor waren. Dan zoek je de moeilijkheden op". In het Haagse kamp echter klonken hele andere geluiden. Daar leek scheidsrechter. Aad Gaanderse de grote boosdoe ner. Duidelijk naar een zonde bok zoekend.zei Theo Cremers dan ook: „Die man had dat doelpunt van DHS nooit toe mogen kennen. Niemand heeft die vrije trap aangeraakt. En omdat hij indirect was, kan het nooit een doelpunt zijn. De scheidsrechter zat er trouwens toch veel naast dit keer". Onterechte kritiek, want het aanvallend ingestelde DHS maakte de meeste aanspraak op de zege. Met opportunis tisch voetbal werd VIOS veel vuldig verrast, hetgeen wel een treffer op moest leveren. Dat gebeurde dan ook één mi nuut voor het einde. Even over de middenlijn nam Ferry Hol- aanvoerder nuchter, „Die man in elkaar laten slaan?". DHS, VIOS en DBGC spelen dus in de na-competitie. Een ontknoping, die eigenlijk nie mand meer voor mogelijk had gehouden. En zelfs zo span nend was, dat de vader van Piet en Nol Roozen tegen zijn gewoonte ïn op de tribune bleef zitten in plaats van te gaan wandelen...... DHS speelde met: Sparla, Le mon (Van der Pluym), Sla (Van Kralingen), Kerkhof, Kersse- meyer, Schop Holster, Nol Roo zen, Oortmerssen, Doesburg en Piet Roozen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3