■\VO wil uitbreiden o: te kun len overleven P Anders bloed dood" Vraag naar woningen neemt toe Wethouder legt verordening uit Ambtenaren weg met Pinksteren Kangoeroes in Lickebaertbos Vergadering over busbaan Diamanten echtpaar vond uitwijk bij Lentefeest Vergaderen en baden Nachtelijk vuurwerk verontrust bewoners Wielrenner ten val DINSDAG 9 MEI 1978 VD/SC/WW 3 Vlaardingen De vraag naar een woning In Vlaardingen is het afgelopen kwartaal weer toegenomen. Stonden er op 1 januari van dit jaar 4039 per sonen op de lijst ais woning zoekenden, op 31 maart steeg dit aantal naar 4211. Vlaardingen blijkt om welke reden dan ook geen geringe aantrekkingskracht te hebben op mensen van buiten de stad. Bijna achthonderd personen van elders willen zich hier ves tigen. Het grootste aantal wo ningzoekenden staat ingeschre ven omdat zij thans in een ongeschikt huis wonen; bijna duizend. Een kleine vierhon derd van hen hebben daarbij een verklaring van sociaal ur gent, medisch dringend, of ge wenst De vraag naar een wo ning voor echtparen zonder kinderen neemt daarbij fors toe, van 408 naar 454. Tegenover de toegenomen vraag naar een woning daalde het aantal zogenaamde door- strommgskandidaten. dat over voldoende woonruimte be schikt maar wil verhuizen naar een huis in de duurdere huur- klasse. Schiedam Wethouder drs. Reinier Scheeres gaat de alge mene subsidieverordening toe lichten. Voor dat praatje, dat op don derdagavond 11 mei in de re-' creatiezaal van het stadskan toor wordt weggegeven, zijn belanghebbenden uitgenodigd. Scheeres zal dan uit de doeken doen was de gemeenteraad nou eigenlijk op 20 maart heeft vastgesteld. In die regeling zijn enerzijds voorwaarden en be palingen opgenomen waaraan een gesubsidieerde instelling moet voldoen, terwijl ander zijds ook de rechten en be roepsmogelijkheden zijn aan gegeven. Schiedam De gemeentelijke diensten zijn op Tweede Pink sterdag gesloten. Maandag 15 mei is het Stede lijk Museum geopend als op zondag, dus van 12.30 tot 17.00 uur. De reinigingsdienst zal die dag het huisvuil met ophalen. Wel weer op donderdag 18 mei. Veehouders kunnen kadavers niet op Tweede Pinksterdag in leveren. Wel kunnen zij op za terdag 13 mei van 10.00 tot 1100 uur het slachthuis hier over telefonisch inlichten, op dat de dierelijken dinsdag ge bracht kunnen worden. Vlaardingen - Een deel van het geld, dat bij de gemeente bin nenkwam bij het feest „Vlaar dingen 700 jaar", zal worden besteed aan een kunstwerk in bet Lickebaertbos. Het bestuur van de Lickebaert buigt zich vanavond over het voorstel om langs de oever strook een beeldhouwwerk te plaatsen van Sybilla Krosch uit Den Haag. Het werk stelt twee kangoeroes voor met de ruggen tegen elkaar aan en weegt on geveer zeshonderd kilo. Het beeld kan tevens min of meer als klimrek door de jeugd wor den gebruikt en heeft derhalve een dubbele functie. Aan het werk is een bedrag van 25000 gulden gemoeid. Plaatsing en transportkosten worden ge raamd op nog eens vijfduizend gulden. Het bestuur van het recreatie schap de Lickebaert heeft hier voor het geld ontvangen van de gemeente Vlaardingen. Voor waarde werd daarbij gesteld, dat het geld moet worden be steed aan iets waarvoor geen subsidie verkrijgbaar is van de overheid. Vlaardingen Voor de proble matiek van de busbaan Kor- hoe daan-Patrijs laan en de plannen voor de aanleg van de ..verlengde" Europaboulevard m Vlaardingen-Holy wordt op donderdagavond 11 mei een «•xtra vergadering belegd. Van de zijde van de gemeente wor den aan de bewoners drie va ganten voorgelegd In overleg Wordt die avond een keuze ge maakt. De vergadering vindt plaats in zaal De Deel aan de nmsterdani laan en begint om ■■*ht Ui.i «4 Thurlede kon niet; famili e verbitterd e Het echtpaar Droog-Ba- ron zat gisterochtend en kele uurtjes temidden van de hele familie: van beide bejaarden, die hun hele le ven in Schiedam hebben gewoond, is nog een zus in leven, en verder waren er kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. Bij Lentefeest. „Het was gezel lig," zeggen de kinderen. „En een grof schandaal." Al ruim twee jaar is Marie Baron bedleger ig. „Zijgaat achter uit," zegt de familie. „Wat wil je, met twee beroertes achter el kaar, Maar ze is zo sterk als een os. Ze wil niet dood." Cor Droog, haar man, even als zij 82 jaren oud, Is een forse kerel, maar, volgens zijn oudste zoon, k ade- mig en al moe na een meter of tien wandelen. „Uitgerek te longen," Is de verklaring. In Thurlede woont het be jaarde echtpaar: een bejaar den-flat in de Schiedam se wijk Nieuwland, schuin te genover dienstencentrum 4 Molens De twee oudjes hebben gis teren toch nog een leuk och tendje gehad: de hele fami lie erbij, tot de achterklein kinderen toe, burgemeester Ane Lems op visite, bloeme tjes alom- maar met in Thurlede. „Het is een grof schandaal," zegt H. H. M. Geul pisnijdig. Als schoon zoon van het echtpaar heeft hij alles in het werk gesteld om het zestigjarige huwelijk van Cor Droog en Marie Ba ron, gisteren, in Thurlede te kunnen vieren. Vergeefse pogingen. Geul is er verbijsterd om- „Tegenwerking van haar van Valk, de onderdirectri ce. die voor Kerkhoff waar neemt. dde directeur zelf is namelijk met ziekteverlof Ik weet niet hoe hij dat had geregeld, maar van me vrouw Valk vind ik het a-so ciaal. Als die beide mensjes nou vitaal waren geweest, had ik mij kunnen voorstel len dat er gezegd wordt: 2oek voor die bruiloft maar een ander onderkomen Maar dat in dit geval, in hun toestand, naar een andere zaal moest worden gezocb- t.Dat moet eens aan de kaak gesteld worden." Een andere zaal? „Lukte met," zegt Cor Droog jr, de oudste zoon en de oudste van de vijf kinderen van hot diamanten echtpaar. „Twee weken geleden zat alles al vol, en wij waren natuurlijk aan tijd gebonden." Geul vult aan: „Wij moesten onze oren laten hangen naar de burgemeester, die alleen om kwart over tien even kon, tussen twee besprekin gen in. Nou, van alles gepro- Door Kor Kegel beerd om het feest toch in Thurlede te kunnen vieren Ik heb Arie Verlinde, de Pv- d A-lijsttrekker, ingescha keld, en het is geprobeerd via Humamtas, maar het hielp niks." „In Thurlede hebben ze een prachtige zaal, waar de oud jes altijd bijeen komen en waar zelfs wel tentoonstel linkjes worden gehouden," zegt de jonge Droog, „maar voor een klem samenzijn kon niet eens even een hoek je worden vrijgemaakt. Ja, en m de ziekenboeg, waar mijn moeder altijd ligt, kan je de burgemeester natuur lijk niet ontvangen. Dat is minder gezellig ook." Uiteindelijk is er toch on derdak gevonden. „En gezel lig, en prima verzorgd. Uit stekend geregeld door me i-rouw Konings," zeggen Geul. en Droog junior vol lof. Hun stemming was er gisterochtend beter op ge worden. Op de valreep was contact opgenomen met Rietje Konings, de vrouw vóór de schermen van Stich ting Lentefeest, die op de proppen kwam met het pandje van de stichting voor gehandicapten op de Broersvest. .Het was een uitkomst." zegt Geul. „Hulde! Het is jammer dat mevrouw Ko- rungs er zelf niet bij kon zijn, maar zij heeft een balk op haar hoofd gehad en hgt nu met een hersenschud ding. Hoe zij er echter voor heeft gezorgd, dat mijn schoonmoeder met de spe ciale invalidenbus van Len tefeest kon worden opge haald, daar neem ik mijn petje voor af. Daar 2ullen wij iets tegenover stellen." Tegenover deze stroom van complimentjes staat weer een verwijt: „Voor die twee uurtjes bij Lentefeest kon den ze in Thurlede met eens eventjes eert verpleegster meegeven. Wat is dat nou voor moeite? Het enige, het alierenigste, dat Thurlede heeft gedaan, is een dinertje aanbieden. Tja, oude mens jes eten niet veel," verzucht Geul. Droog junior: „Een partijtje moest gewoon gegeven wor den. Dokter Kortekaas zei het ook nog. dat is het laat ste wel, dat je voor die oud jes kunt doen." Zijn jongere broer zegt. „In Frankeland kan zoiets altijd makkelijk. Oók een gewoon bejaardentehuis, maar wel een stuk soepeler. Neem nou mevrouw Van den Braak, vroeger van de fietshandel, die viert er elke keer haar verjaardag. Elk jaar. en zoiets unieks als dit kan niet eens in Thurlede'. Ik weet dat van Frankeland, omdat ik er vaak speel. Ik doe een beetje aan muziekop feest jes." De onderdirectrice van hui ze Thurlede haalde gister middag maar een beetje de schouders op. „Ach, die fa milie is gewoon een beetje abuis," zegt mevrouw H. W. Valk „Ik vind ze een bee tje onredelijk, hoor. Onze recreatiezaal is voor alle mensen van het huis, en el ke ochtend wordt er koffie gedronken. Dan komen wel tachtig, negentig mensen naar beneden en is de zaal vol. Een receptie of zoiets kan dan niet, men moet dat begrijpen. In Frankeland kan zoiets wel? Inderdaad. Maar daar is wel veel meer ruimte. Bij ons staat bij wijze van spreken het bil jart al weggestopt, zo wei nig plaats is er. Van ruimte gebrek kan je dan zeker wel spreken." Volgens mevrouw Valk is de medewerking, die gegeven kon worden aan het diaman ten feest van het echtpaar Droog-Baron, ook daadwer kelijk gegeven. „Als dat te weinig is naar de zin van familieleden, kan ik daar niets aan doen," zegt me vrouw Valk, die de uitspra ken „a-sociaal" en „aan de kaak stellen" nogal opgebla zen vindt. Geen kwaad woord van Lentefeest zelf. Riet Konings belde 2elfs even vanuit bed op: „Ik vind het zó leuk, dat het bij ons kon gebeuren!" HVO: „Ook in de huidige situatie inves teren." „Zo lang er schepen va ren gaan ze gelukkig ook kapot." Dat is in zijn simpelste vorm de ge el achtengang van het Ha venbedrijf Vlaardingen- Oost (HVO) achter het plan om een nieuw, gro ter dok aan te schaffen. Dat plan is zeer serieus in studie in een periode die tot de somberste van de scheepsreparatiebran- che behoort: de prijzen dalen nog steeds. „Wij geloven in reparatie. Om er over tien of twintig jaar nog aan mee te kunnen doen moeten ook nu doorgaan", al dus een woordvoerder van het bedrijf. In het jaarverslag van het moederbedrijf, Thyssen-Bome- misza, over 1977 heet het: „HVO will place grea ter emphasis on ship repair, seeking to strenghten its re sults through investing capital to install a new dry-dock faci lity, improving productivity, making better use of available labor and cutting overhead costs." Bij navraag blijkt dat men nog niet besloten heeft maar wel studeert op de aanschaf van een dok voor schepen van 3.500 a 5.000 ton. Mogelijk wordt dat da» geen nieuw bouw maar een tweede hands dok. JEr zijn er nogal wat te koop." HVO ziet die eventuele stap niet in de eerste plaats als een uitbreiding, maar vooral als een verbetering van de outilla ge. „De gemiddelde scheeps- grootte wordt steeds groter, en als je in de markt wilt blijven moet je je daaraan aanpassen." Het dok zou in de plaats ko men van een oud, smal dok met geringe hefcapaciteit, ge schikt voor schepen van slechts 700 ton. Meer werk Het nieuwe dok betekent dus wel degelijk een uitbreiding. ook van de werkgelegenheid: „Het is duidelijk dat een opti male benutting ervan betekent dat er meer reparatie-uren moeten worden verkocht en dat het meer mensen eist, als je het werk krijgt." Naast het genoemde dok heeft HVO momenteel een dok van 4200' ton in Vlaardingen. Op de v/erf in de Vulcaanhaven heeft door Jan de Groot men bovendien een helling met een hefvermogen van 3500 ton, waar bijvoorbeeld drie coas ters tegelijk gerepareerd kun nen worden Behalve aan scheepsbouw doet HVO ook aan s taaiconstructje- werk, zoals het bouwen van offshore-constructies, bruggen, sluisdeuren en scheepsluiken en het verrichten van onder houd en reparaties van instal laties m het Rotterdamse in dustriegebied. Beide activiteiten zijn verlies gevend. Uit de „waterbehande ling" heeft HVO zich terugge trokken. „Het paste minder in onze activiteiten." Het dochter bedrijf daarvoor, Aquapuur, is zonder veel ruchtbaarheid op geheven. De activiteiten zijn gedeeltelijk door anderen over genomen. Het personeel is daarom vnjwel geheel aan de slag gekomen in dezelfde sec tor of in aanverwante, aldus HVO Aquapuur verrichtte het ont werpen en bouwen van instal laties voor het ontharden en enigszins bruikbaar maken van water voor industriële proces sen. Het massagoedoverslagbe drijf aan de Vlaardingse Vul caanhaven, waaraan HVO zijn naam dankt, maakt deel uit van Frans Swarttouw, een 56 procents deelneming van de Thyssen-Bornemisza-gpep. RSV De gepiande uitbreiding van de reputatiecapaciteit van HVO staat m schrille tegenstelling tot de gang van zaken m de reparaüeseetor van RSV, de grote broer in het waterwegge bied. RSV is bezig aan een forse inkrimping van de capaciteit en het personeel. Van de circa 35 dokken zijn er al enkele afgestoten. De omvang van het reparatiewerk liep er m 1977 „drastisch terug", aldus het RS V-jaarverslag: Van 1921 naar 1665 herstelde schepen. Daarentegen nam de omvang van het werk bij HVO in 1977 toe. De beide bedrijven zijn met goed vergelijkbaar. „Er is een verschil m marktbenadering en flexibiliteit, en vooral in de grootte van de schepen. Een middelgroot bedrijf kan slag vaardiger zijn, terwijl heel gro te bedrijven de naam hebben dat het er star toegaat. Boven dien kost een arbeidsuur bij een klem bedrijf vaak minder dan bij een grotere Het relatieve succes van HVO schrijft de bedrijfswoordvoer- der ook toe aan een actieve marktbenadering, aan het ef fect van de reis reparatie-afde- hng en de vertegenwoordiging van dieselmotorfabrikanten bij HVO. Bremer Vulkan West-Dmtslands op twee na grootste meuwbouwwerf, Bre mer Vulkan, heeft besloten een overdekt dok te bouwen. Daar mee is 28 miljoen DM gemoeid. Het bedrijf is voor driekwart eigendom van Thyssen-Borne- misza. „Daar spreekt dezelfde filosofie uit als m het geval van HVO: Als je wilt blijven be staan moet je ook in de huidige situatie investeren." Vlaardingen Het voormali ge badhuis aan de Rotterdam se weg, waar onlangs de nieu we vergaderruimte van de Vereniging Oecumenische Jeugd werd geopend, biedt nu ook ruimte aan een mini-ba dinrichting. Vrijdag om 14 uur gaat de badinrichting, ingang Bartmanstraat la, voor 't eerst open. Daar zullen voortaan elke vrij dagmiddag van twee tot acht en elke zaterdag van acht tot half één, 's middags van half twee tot vijf uur vier douche cellen ter beschikking staan. Voorlopig is de prijs voor het gebruik van een douche gesteld op veertig cent Een eventuele verhoging van dit bedrag zal binnenkort m de gemeenteraad ter sprake komen. Vlaardingen De Vlaar dingse politie heeft zaterdag nacht twee mannen ter ont nuchtering in het bureau inge sloten. Bewoners van de West- wijk schrokken 's nachts wak ker doordat zij meenden scho ten te horen vanal de Broek polderweg. De politie kreeg meldingen bin nen over een „uitgebroken oor log" in de buurt. Op de Broek polderweg trof de politie de 22-jarige R.v.d.L. en zijn leef tijdgenoot T.H.v.d.S. beiden uit Vlaardingen in kennelijke staat aan, bezig met het afsteken van een hoeveelheid vuurwerk. Het duo bleek nog vier rotjes op zak te hebben. Tegen hen werd de volgende dag proces-verbaal opgemaakt, Vlaardingen Tijdens de wie lerronde die zaterdag aan de Hofsingel in Vlaardingen werd gehouden is de 24-jarige wiel renner A. J. A. van Zessen uit. Groot-Ammers ten val geko men door een zwarte bouvier plotseling het parcours over stak. Hij liep schaafwonden op en zijn fiets werd bijna geheel vernield. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3