„Aardgas op Maasvlakte is onaanvaardbaar" Filmer wil Fatten Sctóedam halen naar Lems pleit voor 'Nolet' Belg dood in ruim j ReddingbootscMpper: Raadsel hoe zoiets kan gebeuren Autobedrijf RTAN «ais Vereniging tegen Milieubederf: iiüMa, Binnenkort ook beslissing over omstreden heffing: PRINCIPIEEL Zeventig jaar getrouwd! ONDERSCHEIDING Ramp tanker j voor kust Waterweg gebied voor halve prijs met de trein SeHlEDAMSCHE COURANT Woensdag 10 mei 1978- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -103de jaargang no. 26033— 4 pagina's. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendsenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Zwak, slecht en te sterk gekleurd", zo luidt het defini tieve commentaar van de Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe-Waterweggebied over het advies van het ÏCONA waarin een voorlopige voorkeur werd uitgesproken voor locaties op de Maasvlakte voor de opslag van vloeibaar aardgas. Samengevat luidt de reactie van de vereniging, dat locaties van aardgasopslag (LNG) op twee kilometer van het scheep vaartverkeer bij Hoek van Hol land hij de huidige kennis van de gevaren een onaanvaardba re zaak is. Slechts een terminal met een maximumcapaciteit van acht miljard ïcubieke me ter gas per jaar met kleinere, in de grond verzonken tanks en met scheepvaartverkeer, dat minstens zeven kuometer van de bewoonde wereld afblijft, komt voor de vereniging mis schien net in aanmerking. Het ICONA de Interdeparte mentale Coördinatie Commis sie voor Noordzee Aangelegen heden, die de regering advies uitbrengt pver een onderzoek van de Stuurgroep Studie Noordzee-eilanden en Terminal (STUNET) spreekt echter over een terminal met een ca paciteit van 25 miljard kub. met tanks van 150.000 kub. Vol gens de Vereniging tegen Mi lieubederf m en om het Nieu- we-Waterweggebied zijn deze tanks echter te groot voor de huidige technische kennis. De locaties waar de regering een voorlopige voorkeur voor uit sprak zijn volgens de vereni ging aan te grote risico's ver bonden voor wat betreft ram pen en miheubedreiging. De cijfers zijn tot stand geko men door het aantal doden per gebeurtenis te vermenigvuldi gen met de kans en alie doden zowel onder de bemanning van een schip, als onder de bevol king zijn in het gemiddelde cij fer per jaar verwerkt, De con clusie, die daarna wordt ge trokken, dat het aantal doden bij een landlocatie en een ei landlocatie met veei verschilt, is volgens de vereniging fout. Verder meent de Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe-Waterweggebied dat het ÏCONA te beperkt is geweest met de keuzevoorscho- tehng (twee verschillende loca ties op de Maasvlakte) en dat alternatieven onvoldoende zijn beschouwd. Zo zou te onder handelen kunnen 2ijn over het gascontract met Italië. Vanuit ons land stroomt ongeveer de zelfde hoeveelheid gas naar Italië als Nederland uit ALge- nje gaat importeren. Eenvoudi ger zou het volgens de vereni ging zijn als Nederland zijn eigen gas behoudt en Italië gas vanuit Algerije betrekt. ADVERTENTIE o£ betrouwbare'AAA o vag-dcca, sions -7 - 'e^ebstb^a^'M 5 ^Ködpïypn&^f opënd!--,>: (Eigen luchtfoto Sijthoff Pers/foto Piet de N ijs/Henk van Westering) Schiedam Voor opnames van de horrorfilm Nosferatu moet regisseur Werner Heraog mogelijk ook aan Schiedam een forse som geld betalen. Ambtenaren dubben erover, om het omstreden voorbeeld van de gemeente Delft te volgen en precariorechten ie gaan eisen voor gebruik van de Lange Haven in de Schiedamse binnenstad. De Duits-Frans-Nederiandse film ploeg zal alles doen om dat te voorko men. Het laatste woord daarover is aan burgemeester en wethouders. Hoek van Holland Het achterste gedeelte van de Griekse tanker „Eleni V", dat anderhalve dag voor de kust van Hoek van Holland heeft gelegen, is gistermiddag rond half drie de Rotterdamse haven binnengesleept. De tanker, die voor veel ellende zorgde op de kust van het Engelse Norfolk, is voorlopig afgemeerd in de Binnenkort zal het college van b en w ook haar fiat moeten geven voor de komst van een paar honderd ratten. Deze Hongaarse dieren wil men in Schiedam alleen op een schip gebruiken en niet op straat, zoals in Delft. Vandaar dat op dat punt weinig moeilijkheden worden verwacht. Het is echter kort dag. De film opnames, gebaseerd op het boek Dracula van Bram Sto ker, worden immers in de jene- verstad reeds gedaan op maan dag 22 en dinsdag 23 mei. Bij de Lange Haven, in het hartje van de stad, wil men de klok dan een eeuw terugdraaien. Het moet gaan lijken op een haven uit de vorige eeuw, waar een „spookschip" aankomt met een dode bemanning, een vam pier en ratten. Het schip, waar de fraaie Charlotte Rhodes uit de tv-sene Onedin Line voor wordt gebruikt, symboliseert de bedreiging van de burgerlij ke maatschappij. Het wordt 's mbrgens om ne gen uur al gefilmd vanaf de Ketelsteeg, met op de achter grond de monumentale Haven- kerk van Johan Maasbach en de hoge panden van de vroege re distilleerderij Vrijmoed. In de haven komen daar nog een stuk of zeven barken en tjalken te liggen. Met de grootste moei te worden deze momenteel in den lande opgespoord. Het is nog niet bekend of er ook ge bruik wordt gemaakt van figu ranten uit Schiedam. Voor de opnames, goed voor acht a twaalf minuten in de nieuwste film van de talentvol le Duitse regisseur, wordt de Echtpaar Van der Windt: „We zijn echt tevreden." Vlaar•dingen ïn het archief van de Vlaar- diogse burgerlijke stand bleek het niet meer te achterhalen. Iedereen is het er wel over eens dat dit toch wel een uniek huwelijksfeest wordt: zaterdag! viert bet echtpaar Van der Windt zijn zeventigjarig huwelijksjubileum. Ze ventigWelicht wordt op die dag het plaatste- hjk record van echtelijke trouw gebroken. „Ja," zegt mevrouw Cor van der Windt-van Rij (90), dat wordt dan de derde keer, dat de burge meester hier op bezoek komt Eerst toen we zestig jaar getrouwd waren, toen bij vijfenzes tig en nu zeventig." ff et echtpaar Van der Windt bestaat uit twee rasechte V7aardingers. Kees van der Windt (91) oefende tot op zijn zeventigste jaar dat typisch Vtaardmgse ambacht uit van kuiper. „Van, Drees konden wij toen als kuipers nog niet trekken. Dus ging je na je vijfenzestigste ge woon nog een tijdje door, nietwaar? Ja, en toen IJzerman, waar ik dus werkte, ging fuseren met dat bedrijf uit Scheveningen...mooi, Ik elke dag diet de trein naar Schevemngen. Nee. nee, dat vond ik juist heel leuk. Want ik verdiende bij wijze van spreken al als ik de trein mstapte. ■fa, ik kreeg alle reiskosten vergoed. Zijn vrouw knikt instemmend, zegt dat zij het nu heel goed hebben en vertelt hoe zij tot voor twee jaar gelegen nog helemaal zelfstandig woonden. Aan de Pieter Karei Drossaartstraat Vierenzestig lange jaren hebben ze daar ge woond. „Toen we tenslotte naar dit bejaardente huis gingen, hebben de mensen wel eens tegen ons gezegd: jullie wennen daar nooit als je zolang in hetzelfde huis hebt gewoond. Maar het viel reuze mee. We zijn echt tevreden. Een deel van de feestelijkheden heeft de familie Van der Windt inmiddels al achter de rug. Afgelopen vrijdag werd de Stadsgehoorzaal af gehuurd voor een familiereünie. Dat ze die ruimte ook wel nodig hadden, blijkt uit het aantal familieleden dat op kwam draven: twee- honderdtachtig. Begrijpelijk dat het met zoveel mensen gezellig is geweest Het echtpaar Van der Windtdat zelf nog zes kinderen in leven heeft en dertien achterklein kinderen, hoopt vrijdag de burgemeester te ontvangen. Zaterdag is er een broodmaaltijd met vijfenzestig genodigden in de Bilitonflat. Tussen vier en zeven uur bestaat er de moge lijkheid bet echtpaar te feliciteren. Een drukke dag zal het zeker worden. Lange Haven helemaal afgeslo ten. Een stuk of vijf verkeers borden moeten worden verwij derd. Andere borden zijn geca moufleerd door bomen. Van ongeveer evenveel oude straat lantaarns moeten de matglazen kegels tijdelijk weg- Voor dit alles moet de cineast mogelijk havengeld en precariorechten, betalen, zo meent men op het Schiedamse stadskantoor. As sistent-regisseur Remmelts daarover; „Havengeld vind ik tot op zekere hoogte nog logi sch, ook al vraag ik me af of het nou wei nodig is. Precario rechten heffen is echter met gebruikelijk. Ik hoop ook met dat dat gebruik gaat worden. De angst slaat mij om het hart. Stel je voor dat zoiets gebeurt. Bij de ophames van Soldaat van Oranje zou men dan ton nen moeten hebben betalen. Daar zijn onze budgets niet naar. Ik word dan ook veel door collega's opgebeld met het advies om mijn poot stijf -te houden tegenover de gemeente Delft, die 't voor het eerst wil bedingen. Het is een principiële zaak en ik neem het hoog op. Ik heb er al kontakt over opge nomen met het ministerie. Wat Schiedam zal beslissen weten we nog niet." De gemeente-ambtenaar van de afdeling algemene zaken die overleg heeft gevoerd met de filmploeg was gisteren niet be reikbaar. Bij de afdeling belas tingen zei men echter: „Als de openbare weg wordt gebruikt zal daar voor moeten worden betaald". Koninklijk zilver voor zr. Melngarda é'/fk Terwijl achter het gemeenteziekenhuis, in de feesttent, de plechtigheden plaatsvonden, lieten patiënten van Nolet klokslag vier uur ballonnetjes op. Sehiedam Burgemeester Arie Lems vindt dat in de naam van de nieuwe Schie damse ziekenhuiscombinatie, na het samengaan dus van No- let- en gemeenteziekenhuis, de naam Nolet terug te vinden moet zijn. Daarmee heeft hij gistermiddag, tijdens de ope ningsplechtigheden van de feestweek van het vijftigjarige Nolet, de bestuurderen van de ze van origine roomskathoiie- ke stichting danig verrast. Die verbazing was er niet zo zeer, omdat het m de bedoeling lag dat een wedstrjd wordt uit geschreven (wie verzint de meest geschikte naam?), maar vooral omdat de besprekingen over de toekomstige samen werking van Nolet en gemeen teziekenhuis (GZ) de laatste ja ren nogal wat voeten m de aarde hadden. Het karakter van beide zieken huizen moet immers zoveel mo gelijk bewaard blijven, vinden beide partijen, en zowel-de par ticuliere stichting als het over- heidsziekenhuis houden zoveel mogelijk vast aan de eigen identiteit. In dat kader is be houd van het begrip Nolet een hele tegemoetkoming. Lems: „Het Noletziekenhuis hoort bij Schiedam". Hij greep terug naar de situatie van ruim een halve eeuw gele den, toen alleen nog een stads ziekenhuis bestond: „Elke tijd heeft groepen, die willen eman ciperen. Vijftig jaar geleden waren dat de katholieken. Het is een winstpunt in de geschie denis, dat deze groep daarvoor nu geen moeite meer hoeft te doen". In het feestpaviljoen van Nolet aan de Anna van Burenstraat, waarin deze week de feestelijk heden plaatsvinden, gingen aan Lems' woorden toespraken vooraf van mr. Dick van Vel- zen, voorzitter van het Noletbe- stuur, en mr. J. W. Fihppo, voorzitter van de sectie zieken huizen van de Nationale Zie kenhuisraad. Van Velzen sprak van een re cent record van Nolet, de vijf tigjarige: „Begin dit jaar had den wij, op de kraamafdeiing was het, de honderd vijftigdui zendste patient". Was de onthulling van het "beeld voor de verpleging", vlak voor het jarige ziekenhuis, tegen alle verwachtingen m een dag eerder gechicd, m besloten kring, m het openbaar echter was de verrassende koninklijke onderscheiding voor zuster Memgarda, die sinds begin mei 1938 aan Nolet verbonden is en wier toewijding altijd bewon dering wekte. Lems kon haar de zilveren medaille m de orde van Oranje Nassau opspelden zevende petroleumhaven. Zodra een ligplaats beschikbaar is, wordt het wrak naar Europoort gesleept, waar de naar schatting 12 duizend ton olie uit de tank zal worden gepompt. Alle inwoners van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland kunnen morgen met de trein naar en van Rotterdam CS reizen voor de prijs van een enkele reis. De regeling geldt echter alleen van tien uur af. De voordeel kaartjes hiervoor zijn verkrijg baar aan de loketten van de Nederlandse Spoorwegen. Het speciale tremtarief op 11 mei houdt verband met de actie „Station van de Week" die nu wordt gevoerd op het Centraal Station. Kindeien uit genoemde steden kunnen zaterdagmiddag gratis met de trein naar Rotterdam CS, waar dan een vrolijk kin derprogramma wordt opge voerd. Medewerking verlenen sneltekenaar Hardi en mr. Boem bas. Voorwaarde is wel dat maximaal twee kinderen tot en met twaalf jaar begeleid worden door tenminste een be talende volwassene. Gok deze gratis kaarten zijn vanaf tien uur verkrijgbaar bij de loket ten van de stations. Hoek van Holland Schipper Han de Blok van de reddingboot „Koningin Juliana" in Hoek van Holland vindt het nog steeds een moeilijk te verteren zaak dat een man zomaar dood in een ruim kan liggen en dat pas uren later de kwestie aan het rollen komt, terwijl dan nog de bemanning van de reddingboot een onder zoek moet instellen. Zondagmiddag haalden de redders het lichaam af van de 53-jarige Belgische havenarbeider J. P. Rott- hier. Hij lag dood in het ruim van het zeeschip „Paul Lorentz Buss" dat eerder uit de haven van Antwerpen was vertrok ken. De Blok: „We kregen via onze inspecteur uit Bei- gie' het verzoek om aan boord een onderzoek in te stellen omdat die man na zijn werk werd vermist. Het schip voer onder de vlag van Singapore, één van de goedkope vlaggen. Zo op het eerste gezicht waren de kapitein, de stuurman en de boord werktuigkundige de enige echte zeelui. De anderen vormden het bekende al legaartje". Overigens waren pogin gen van zowel de redding boot als vanuit de Belgi sche haven om radiogra fisch contact te maken met de „Paul Lorentz Buss" al eerder mislukt. Enkele malen werd er he lemaal niet geantwoord en in andere gevallen was de verbinding onverstaan baar. De Blok weer: „Toen we tangszij kwamen hadden we ook de nodige proble men met de communica tie. Toen men uiteindelijk begreep waar het over ging werd gezegd dat het onmogelijk was dat die man aan boord zon zijn. Tenslotte mochten twee van onze mensen op het schip overstappen om een onderzoek in te stellen hoewel men daar bepaald niet enthousiast over leek te zijn. Later vonden onze mensen die man in een lege diep tank in het ruim. Ook toen werd er door de bemanning van het zee schip geen hand uitgesto ken. Wij hebben nog twee mensen overgezet en het lijk overgenomen en aan wal gebracht". Hoe het ongeluk is ont staan is niet duidelijk, evenmin trouwens als de vraag hoe de Belg in liet ruim kon vallen zonder dat iemand dat heeft ge merkt. De politie denkt overigens niet aan een misdrijf. Wel vragen de Hoekse redders zich af hoe een dergelijk ongeluk in deze tijd mogelijk is zonder dat het ïn de haven tijdig wordt geconstateerd en hoe een schip kan vertrek ken kennelijk zonder in terne controle met een do de man in één van de mimen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1