Autorijden is veel duurder dan Je denkt" 1: 4t s Komende en gaande man VVV De Hoek 1°> r/ Blokje ^sLrond^f Kfu: geweldige Hop-Test Occasion aanbiedingen Drs. Jan Schrijver sloeg aan 't rekenen: 1 tig! Hoogstad koninklijk onderscheiden Grote schade bij inbraak Onder invloed achter stuur Gestolen sloten Inbrekersduo gearresteerd Botsing met ijzeren hond Inbraak in schoenwinkel Schieten op schoolplein „Speelgoed- gangster" Diefstal kleuren- TV Vernielingen Eigenraam b.v. Peugeot dealer WOENSDAG 10 MEI 1978 VD/SC/WV.' 3 Een file is en wordt een steeds hekender verschijnsel in ons land- Iedere automobilist weet daar van af. De niet autorijders weten ervan af als de bus of tram door een rij auto's wordt geblokkeerd en de thuisblijvers kunnen er „passief aan deelne men" door op de bekende tijden de radio op Hilversum III af te stemmen. Daar wordt aangegeven waar zich files bevinden en boe lang deze zijn en of andere files al zijn opgelost Helaas, wat files betreft kan ons land zich volwaardig meten met de omringende naties. Gaat André van Duin in een lied over dit verschijnsel op de komische toer, de automobilist die daardoor wordt gedupeerd, wordt veelal overmand door een ongekende brok van ergenïs. Hij komt te laat op zijn bestemming, is een hoop tijd voor nop kwijt in zijn vierwieler, waarvan koppelings platen door het steeds optrekken extra slijten en die meer benzine per afgelegde kilometer verbruikt dan normaal. De voor de hand liggende kosten aan een file verbonden zijn dus extra slijtage aan de auto, hoger benzineverbruik per afgelegde kilometer en een niet in geld uit te drukken hoop ergernis bij de honderden automobilisten en hun inzittenden, die zich in de file bevinden. o Jan Schrijver: „Er is sprake van een markt. De vraag naar verplaatsbare ruimte is groter dan het aanbod. Taak van de economen is daar inzicht in te krijgen." „Maar er zijn nog andere kos ten", meent de Schiedammer Jan Schrijver. Hij dook eens op een wetenschappelijke ma nier in een file met als resul taat zijn scriptie „Een dyna misch congestiemodel". Hij slaagde vorige maand aan de Nederlandse Economische Ho geschool. Over die kosten volgt duidelijke taal: „De automobi list betaalt bij lange na de kos ten met, die hij de gemeen schap aan lasten veroorzaakt." Een uitspraak, die hem door de honderdduizenden automobilis ten wellicht met m dank zal worden afgenomen. Men vindt benzine en wegenbelasting im mers al duur genoeg. Heeft de Economische Hoge school de maatschappij soms een nieuwe autohater afgele verd? Geen sprake van, 20 oor deelden Jan's professoren. Zijn stellingen in zijn „dynamisch congestiemodel" bleek voldoen de onderbouwd en werd als wetenschappelijk verantwoord beschouwd. De belangrijkste beschouwing, die mensen met titels voor hun naam immers geven. En zij gaven Jan Schrij- door Chris van Bremen ver het gemiddelde cijfer van een acht. Economie en koffiebonen .Voor de vervaardiging van zijn scriptie dook de 24 jaar jonge econoom in een nieuwe lak van de wetenschap. Verkeersecono- mie. „De verkeerskunde wordt tot nog toe zuiver technisch bena derd", meent Jan Schrijver. „En de kosten, die daaraan verbonden zijn, worden simpel beoordeeld. Men berekent de kosten voor het aanleggen van een weg, een brug, stoplichten, autokosten voor het. wachten en omrijden enzovoorts. De verkeerseconoxme bestudeert het verkeer, bekeken door de economische bril. Economie komt om de hoek kijken zodra er sprake is van een schaar ste", legt hij uit. „Om even een voorbeeld le geven: Als we al lemaal zo van de straat koffie bonen kunnen plukken dan zal geen econoom zich met koffie bezighouden. Er is genoeg voor iedereen, het kost niets. Zo was dat vroeger mm of meer ook het geval met het wegennet. Een gegeven moment werd de weg aangelegd als verbinding tussen twee steden. Of daar nu honderd of tweehonderd auto's per dag over reden maakte mets uit. Er was ruimte genoeg en 20 rustig op de weg dat je het als automobilist bont moest maken als je daarbij andere weggebruikers wilde hinderen. Tegenwoordig ligt de zaak in gewikkelder. Hoewel er duizen den kilometers aan autowegen werd aangelegd is er sprake van schaarste aan ruimte. En 2oals met de koffie het geval was, toen de vraag steeg en het aanbod daalde gebeurde er wat met de prijzen, het object van de economen. Voor de afwikke ling van het verkeer is er ook schaarste aan wegen en ruimte. Iedere auto veroorzaakt in feite last aan de medeweggebruiker. Door in je auto te rijden ver groot je de schaarste aan ruim te en dus de last aan medeweg gebruikers. Als jij daar niet reed dan hadden die andere duizenden automobilisten iets meer plaats om op te rijden. Kortom er is sprake van een markt. Het aanbod is ruimte maar de vraag naar verplaats bare ruimte is groter dan dat aanbod. Er komt dus meer om de hoek kijken aan kosten dan alleen de aanleg van wegen en de daarbij horende voorzienin gen net zoals bij schaarste de kosten van de koffiebonen stij gen", legt Jan Schrijver uit „Zodra er sprake is van conge stie, een opstopping of zoals we dat noemen een file, dan gaan die kosten plotseling een heel eigen leven leiden", zo stelt de schrijver in zijn scriptie. in de rij staan Een onderzoek naar de ontwik keling van deze kosten is nog nooit gemaakt. Jan Schrijver deed er een eerste aanzet toe, vandaar dat zijn scriptie de titel meekreeg „Een stap ver der in de verkeersecononrue" Verkeersdeskundigen hebben m deze materie nooit weten schappelijk gedoken. De enige uitspraak van een Amerikaan se proffessor luidde, dat de kosten verbonden aan een file oneindig zijn. Dat is wat al te gemakkelijk gesteld, meende de voormalige economiestudent uit Schiedam en hij stelde een model op voor het bepalen van de economi sche waarde van een file Een vreemde zaak zou je zeggen. Een füe kost immers alleen maar geld? We noemden al ex tra slijtage aan de auto's, hoger benzineverbruik en ergernis „Neen", stelt Schrijver, „Iedere file heeft zijn economisch nut En hij versimpelt de zaak met het volgende voorbeeld „Je staat in de rij voor de bioscoop om een kaartje voor de film te bemachtigen. Dat in de 11 j staan heeft een waarde, die gelijk is nan de waarde, die jij hecht aan het verkrijgen van het bioscoopkaartje Je kan-na- tuuihjk wel even hei cafe in stappen om daar onder het ge not van een glas bier de rij voor de bioscoopkassa af te wachten maar dan loop je de kans dat als je terugkomt er geen enkel kaartje meer over is Dan is er sprake van een economibch concurrentiepro- ces. Met dat zelfde probleem zit de vertegenwoordiger, die om drie uur eon afspraak heeft met een zakenrelatie in Den Haag Komt hij te laat \oor de afspraak dan loopt hij de kans een goede zakelijke transactie te missen. Wacht hij in een wegrrstauiant de fiie af dan vergroot hij dat risico Wie weet komt bovendien zijn con- cuuent. die ook in de file staat maar niet in een wegrestaurant de stagnatie afwacht, net iets eerder en snoept hem de trans actie af Daarmee is de stelling van Jan Schrijver aangetoond, dat een file een economische waarde heeft. Daar zit dan tevens aan verbonden, dat de automobilist meer last veroorzaakt aan dc gemeenschap dan hij daar voor terugbetaalt Want wie had im mers het verlies voor onze in de file zittende vertegenwoordi ger betaald? Het antwoord is niemand Vraag en aanbod We stelden liet al. Het aanbod is ruimte, de vraag is verplaat sing in die ruimte Er is dus sprake van een markt. „De taak van de econoom ts inzicht te krijgen in die markt", zo vindt Jan Schrijver „Daarbij zouden we ons ook moeten af vragen in hoeverre files maat schappelijk aanvaardbaar zijn. Een dusdanig wegennet aanleg gen waarin geen files meer voorkomen is kostbaar. Boven dien gaan daar bij zo veel an dere niet in geld uit te drukken zaken aan verloren dat een dergelijke oplossing maat schappelijk onaanvaardbaar moet worden geacht Ditzelfde geldt als we in een situatie terecht komen als een autoritje van Schiedam naar Den Haag een hele dag duurt De Nederlandse Integrale Ver- keers- en Vervoersstudie. een lijvig rapport dat in opdracht van de minister van verkeer en waterstaat werd gevaardigd, geeft ook een beschouwing van het prnsmechanisme voor de weg. Jan Schrijver meent ech ter, dat het rapport onvoldoen de inzicht geeft over de margi nale kosten, voor 't gemak de totale kosten, van met name bottleneck-situaties, zeg maar files „De theorien hierover zijn louter technisch Men houdt te weinig rekening met het econo mische gedrag van de automo bilist en hoe dat gedrag te beïn vloeden door - het is maar een voorbeeld - op bepaalde wegen tol te heffenSchrijver over dit laatste „Stel dat tol gelijk is aan een straf Was je thuis gebleven dan hoefde je geen tol te betalen Dat zelfde geldt voor een stoplicht waar je an ders met voor hoefde te wach ten Bij het heffen van tol snijdt het mes aan twee. zelfs meerdere kanten. Geeft een stoplicht niet meer dan een in dicatie hoe druk het is op de weg. tolheffing geeft de indica tie wat het verlenen aan ver plaatsbare ruimte kost. Daar moet je als automobilist dus iets voor over hebben, meer dan alleen een tijdje voor een rood licht wachten. Zij, die dat er met voor over hebben, laten de auto staan en geven daar mee meer ruimte aan hen. die het er wel voor over hebben. Een andere oplossing, die Jan Schrijver aan de hand doet is het reeds bekende verschijnsel van variabele werktijden waar door lagere pieken van och tend- en avondspits optreden. „Een onderzoek naar de econo mische gevolgen van de varia bele werktijden is nog nooit op grote schaal gedaan", stelt de Schiedammer. „Ook die kosten moeten nog eens exact bere kend worden en in de verkeers- economie worden opgenomen." Lost Jan Schrijver nu met zijn ..dynamisch congestiemodel" straks de file voor de Van Brienenoordbrug op? „Nee", lacht hij. „Met mijn scriptie alleen zal je het niet redden. Het gaat er slechts om, dat ik een eerste aanzet heb gegeven om inzicht te verkrijgen van de totale kosten, die de wegge bruiker veroorzaakt aan. de medeweggebruiker en de thuisblijver. Aan de hand van dit model zou verder overwo gen kunnen worden hoeveel kosten we nog aan verkeers- voorzieningen uit zouden moe ten trekken. Kortom, inzicht krijgen wat nog maatschappe lijk verantwoord is, wat heb ben we nou echt voor de heili ge koe, de auto, over?" \a-.t SIGNALEMENT: Naam Beertje Geslachtmannelijk Leeftijd 5 maanden Ras bastaard Kleur zwart/wit Beharing half lang Het is weer erg druk in het Dierentehuis Harga- hoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam. Vele mensen 2ijn in dit vroege voorjaar al met vakantie en hebben hun huisdier ter verzor ging naar de Hargahoeve gebracht. Als u uw huis dier soms ook naar het dierentehuis wilt brengen tijdens de vakantie moet u snel bespreken. Reeds nu al hebben vele mensen te horen gekregen dat er net in de periode van hun va kantie geen plaats meer is. Voorkom dus een teleur stelling en bespreek tijdig. Ook op de afdeling waar de zwerwers en de niet meer gewenste dieren zit ten is het ere druk. Er zitten veel dif - en die om welke reden dan ook niet meer thuis gewenst zijn. Ook zitten er een aantal gevonden dieren waarvan hopelijk de eigenaar nog komt. Beertje moest uit huis omdat de bazin geen overwicht op hem had. Als Beertje geen zin had om iets te doen wat zijn bazin hem opdroeg, deed hij dat gewoon niet. Wilde de ba zin hem toch duidelijk ma ken dat hij moest luisteren dan gromde hij tegen haar. Dat schrok de bazin zo af dat zij Beertje maar zijn zin gaf. Dit was natuurlijk precies wat hij wilde. Het kwam er dus op neer dat overdag, wanneer de baas werkte, hij de dienst thuis .JÉKrawl uitmaakte. Dit is natuur lijk helemaal de verkeerde verhouding van baas, in dit geval bazin, tot hond. De problemen werden steeds groter en Beertje moest maar weg. Beertje was al bij hen in huis van af de leeftijd van 6 weken. Beertje is nu vijf maanden en moet natuurlijk nog het een en ander Ieren maar dat wil hij best. Gezien de ervaring in het vorige ge zin probeert Beertje dus wel de baas te spelen en dat moet dus in zijn nieuw tehuis niet mogelijk zijn. Zoals reeds vermeld zitten er nog meer dieren in het dierentehuis dus heeft U interesse kom dan gerust even langs. Naast de hon den en katten zitten er mo menteel ook nog een drie kleurige cavia en een ge vonden parkiet. Tot op he den heeft er zich voor de zwerfparkiet nog niemand gemeld. Vlaardingen De 62- jarige Jan Hoogstad uit Vlaardingen heeft giste ren de koninklijke on derscheiding gekregen als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Wim Kie- boom speldde hem tij dens een receptie in het Delta Hotel de versier selen op. De heer Hoog stad trad veertig jaar gelden m dienst bij Dam co als bedrijfslei der. In januari 1941 werd hij mededirec teur- en eigenaar van dit bedrijf, dat aange sloten is bij de Vereni ging van Pabrikanten van Bakkerrij grond stoffen. Bij de vereni ging bekleedt hij tevens de functie als vice-voor- zitter. Naast zijn zake lijke activiteiten heeft de jubilaris zich ook veel op kerkelijk en maatschappelijk gebied bewogen. Zo is Hoog stad op het ogenblik nog actief als voorzitter van de wijkdiakonie (Pnielkerk) van de Ge reformeerde Kerk Vlaardingen en voorzit ter van het bestuur van de Gereformeerde Stichting voor Bejaar denzorg. Vlaardingen In een keetwa- gen op de Schiedamseweg ter hoogte van Cincinnati blijkt een poging tot inbraak te zijn gedaan. Veel bedroeg de buit met, slechts 150 gulden, de schade daarentegen liep rond de 1000 gulden Vlaardingen Tegen de 39-ja- rige A.S uit Vlaardingen werd maandagavond proces-verbaal opgemaakt. Onder invloed van alcoholhoudende drank had deze een aanrijding veroor zaakt. waarbij licht materiele schade ontstond De bloed proef werd genomen Hoek van Holland Na ruim 12 jaar heeft de Hoek se VVV-voorzitter, de heer H.C. van Niemvkerk, zijn voorzittershamer overge dragen aan de heer L.M. Bliek. Naast zijn bureau voor marktonderzoek heeft de heer Van Nieuwkerk ruim 25 jaar steeds tijd kunnen vinden voor het vrij intensieve werk bij de vereniging voor vreemde lingenverkeer. Zijn interesse voor het toeris me was aanvankelijk ook zake lijk omdat hij in Hoek van Holland een slijterij en later ook een strandtent exploiteer de. Van Nieuwerkerk heeft het VW-werk zeker met kritie kloos benaderd. Vele malen heeft hij uitdrukking gegeven aan zijn ontevredenheid, waar in hij ruet alleen de gemeente lijke en rijksoverheid betrok, maar ook zakenmensen en par ticulieren die naar 2ijn mening niet alert genoeg reageerden Onder zijn voorzitterschap zijn tal van. nieuwe activiteiten ont plooid. De braderie en de offi ciële opening van het strandsei- zoen zijn daarvan de belang rijkste voorbeelden. De meuwe voorzitter is be paald geen onbekende De heet Bliek is geboren en getogen in Hoek van Holland Vijfentwin tig jaar lang was hij voor de PvdA gemeenteraadslid in Rot terdam, al die tijd als enige inwoner van Hoek van Hol land. Het feit dat hij - nu hij als gemeenteraadslid is terug getreden - gaat optreden als voorzitter van de WV, komt hoofdzakelijk voort uit enthou siasme voor Hoek van Holland dat als toeristenplaats altijd is achtergebleven. Over zijn werk bij de VW wjJ hij liever nog niets zeggen. „Ik sta er nieuw en onbevangen tegenover, maar dat betekent ook dat ik een leek ben op dit punt. Ik moet eerst de gelegenheid heb ben om me in te werken". De nieuwe voorzitter is ook nog voorzitter van de woningbouw vereniging „Rotterdam aan Zee" die in Hoek van Holland ruim de helft van het totale woningbestand beheert De gaande man: H.C. van Nieuw kerk 'A¥v? De komen de man: L.M. Bliek Vlaardingen De eigenaar van een garagebedrijf aan de Vlaardmgse Productiestraat keek vreemd op toen hy acht nieuwe en acht tweedehands auto's zonder sleutels aantrof. Van de tweedehands auto's wa ren de sloten zelfs geheel uitge boord Wat de ongenode gasten met deze inbraak voor hebben gehad, is onduidelijk: m elk geval betekende de diefstal voor de eigenaar een schade post van circa 2500 gulden, daar alle sloten gewijzigd moe ten worden. Schiedam Voor een poging tot inbraak aan de Korte Dam zijn twee Rotterdammers aan gehouden. De I&jarige N R zonder be roep en de 19-jarige havenar beider F.R. hadden geprobeerd om een deur van een winkel te forceren. Kort na deze daad werden zij op de Hoogstraat gearresteerd. Bij de Van Couwenhoven- straat lukte een inbraak wel. Uit een kantoor verdween een geldkistje met 31 gulden- Van de daders ontbreekt ieder spoor. Schiedam Met een ijzeren hond heeft de 39-jarige A. van W. uit Schiedam een botsing veroorzaakt in de Stephenson- straat. Er ontstond lichte schade aan een auto, zonder dat hij verze kerd was. Wel heeft hij blaas- en bloedproef voor de politie moeten afleggen, omdat hij on der invloed zou verkeren van alcoholische drank Na enige tijd is hij weer op vrije voeten gesteld. Maassluis Een inbraak in de schoenenwinkel Marjo m de Maassluise Koningshoek lever de de dieven een buit op met een totale waarde van 6000,-. Ontvreemd werden 63 Ieren tassen, een groot aantal sokken en verschillende paren schoe- Maassluis Op het terrein van de voormalige Maassluise Groen van Pnnstererschooi werden de 29-jarige D. K. en de 35-jarige P. J. B. de J., beiden uit Maassluis, door de politie aangetrofen terwijl zij aan het schieten waren. Tegen hen wordt wegens overtreding van de vuurwapenwet proces-ver baal opgemaakt. 'Vlaardingen Heel even leek Vlaardingen maandagmiddag op Chicago. Een geschrokken burger meldde de politie, dat hij zojuist een man had gezien die zwaaiend met een revolver in een personenauto door de stad toerde. De consternatie was echter maar van korte duur. Toen de politie de „gang ster" eenmaal tot staan had gebracht op de mr. L. A Kes- perweg bleek het wapen slechts een speelgoedpistool, dat er op een afstand bedriege- lijk echt uitzag. Vlaardingen Vanuit een m de Mesdagstraat geparkeerd staande bestelwagen werd een kleurentelevisie gelicht ter waarde van 2295 gulden. Bo vendien werd nog eens voor 50 gulden schade aangericht in de auto Vlaardingen Van de volgen de vernielingen werd aangifte gedaan. Aan de Populieren- dreef sneuvelde de ruit van een keet door een straatklin ker. Vijftig gulden bleek ont vreemd. Ruiten werden ook in gegooid van een kleuterschool aan de Van Boïsotstraat en van de scholengemeenschap Westland Zuid aan de Ary KopJaan. In het laatste ge bouw zagen de vernielers bo vendien nog kans een kast in de conciergekamer om te gooien; schade 40 gulden. B« tlunen-irigrl l.M Ijjrdmgen icicloon Ulo - tiïy nu

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3