Duizend woningen bouwen in nieuwe raadsperiode wordt een a-sociale wijk" kapitalisme omverwerpen! Heel Oost „De wethouders maken hier de dienst uit95 Ab Kook (KEN): J)e ma§ga zal 't Hans Versiuijs (PvdA) ■s Jan Meester (Dy66): Forumavond huisvesting Woon wanhoop DONDERDAG 11 MEI 1978 Frans Sguppertz wil met kraken de grote leegstand tegengaan mm VD/SC/WW 3 Gemeende-Raad, een woordspeling op ge meenteraad, wordt vandaag gegeven door lijsttrekker Hans Versiuijs (PvdA Vlaardingen), Ab Kools (KEN/ml Schiedam) en dan Meester (D'66 Maassluis). Gemeende-Raad is een rubriek waarin de lijsttrekkers van alle politieke partijen in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maas land stemgerechtigden gemeende raad geven voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen op 31 mei. Deze keer geen gemeende raad van een Maaslandse lijsttrekker, omdat Maasland minder politieke partijen heeft dan de andere plaatsen. Hans Versiuijs: „Stadsontwik keling interessante post." „Het kan allemaal veel democrati scher" Maassluis D'6G komt te rug van weggeweest. Dat geldt ook voor Maassluis waar de terugkomers op twee zetels rekenen en als het even kan drie. Lijst trekker van de democraten van de eerste stad aan de Waterweg is Jan Meester, advertentie-aqnisiteur van beroep, 39 jaar oud en sa menwonend met een vriend. Mag dat in de krant? „Jaze ker", zegt hij, „voor wie D'66 stemt mag dat immers geen enkel bezwaar zijn, in tegendeel: Onze naam zegt het al» we 2ijn een democra tische club en daar m kun nen minderheden zich voor honderd procent laten gel den." Specialiteit van Jan Meester, die sinds ander half jaar lid van de partij is, is volkshuisvesting. Ge zien het bovenstaande is het niet vreemd, dat hij zich sterk wil maken voor de behartiging van de proble men inzake alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens. En daarmee belanden we met het gesprek meteen in de Maassluise politiek. De stuurgroep, die m op dracht van de staatssecreta ris van de volkshuisvesting deze zaak moet gaan onder zoeken, bestaat m Maas sluis nog steeds met. De lijsttrekker: „Neen, en daar maak ik me behoorlijk kwaad over. De gemeente heeft Intomart opdracht gegeven dit werk te doen. Zo houdt de ver antwoordelijke wethouder de zaak in eigen hand. De bedoeling van de staatsse cretaris is juist dat zo'n stuurgroep uit vertegen woordigers van de bevol king bestaat bij wie zelf de vragen leven, die bij het onderzoek worden betrok ken." Ook op het terrein van an dere commissies zit het vol gens de D'66-man Jan Meester in Maassluis goed mis. „Je ziet hier, dat de wethouders in alle opzich ten de baas zijn als voorzit ter van dit en als voorzitter van dat. Zij maken de dienst uit. Onze partij stelt daar tegen over, dat de bevolking zelf de baas is en dat de ge meenteraad de uiteindelijke beslissingen dient te nemen. De bestuurders zullen zich daarom ook achteraf moe ten verantwoorden over be sluiten, die zij hebben geno men. Dat is dan geen mos terd na de maaltijd. Als bestuurder moet je di kwijls kiezen uit tegenstrij dige belangen. De ene bevolkingsgroep is daarbij gebaat, voor een an der deel komt het nadelig uit. Vandaar zo'n verant woording ook na het geno men besluit. Dat kweekt be grip onder de bevolking voor de politiek. Nu worden mooie in-, spraaka vonden gehouden. Neemt de gemeente een be slissing, d.t: anders luidt dan tijdens de inspraak avonden die door de bevol king naar voren is gebracht dan is de reactie van de burger logisch als hij zegt: Inspraak, wat heb je daar aan? De politici maken de dienst uit en lappen jouw mening toch aan bun laars." Vlaardingen Hans Ver siuijs is een druk bezet man. Geen wonder, als lij strekker en fractievoorzit ter van de Vlaardingse grootste partij, de PvdA. Hij heeft nogal wat verga deringen en bijeenkomsten af te lopen, vertegenwoor digt zijn achterban in de raad en houdt daarbij te vens in de gaten dat de vier wethouders redelijk in het socialistische gareel blijven lopen- Hans Versiuijs staat op de vooravond van zijn nieuwe baan: die van wethouder. Hij staat immers als num mer één genoteerd op de lijst van zijn partij voor zo'n post. Momenteel werkt hij nog als bestuurlijk mede werker bij Rijnmond. Met zijn dertig jaren is Hans wei iemand te noemen met ken nis op het gebied van bestu ren en beleidszaken. Zijn mr. titel behaalde hij in een tijd dat hij al getrouwd was en enkele jaren had ge werkt. Verder weten we van hem dat hij zijn vakanties graag in Frankrijk door brengt Hans' stemadvies zal iede reen duidelijk zijn maar waarom? „Belangrijkste on derdeel van de komende raadsperiode is de ontwik keling van de oude Vlaar- dingse binnenstad. Meer dan welke andere partij ook ziet de PvdA, dat stadsontwikke ling geen onderwerp op zich is maar dat deze portefeuille onlosmakelijk verbonden is met zaken zoals het wegne men van sociale verschillen onder de bevolking. Zoals bekend, een belangrijke zaak voor de PvdA. Voor de komende vier jaar wil Hans Versiuijs maar liefst dui zend woningen gerealiseerd zien m Vlaardingen. Een knap aantal. Versiuijs zucht: „Ik weet, het zal met mee vallen zo'n uitspraak waar te maken. Temeer omdat de kans op loyale samenwerk ing van de overheid in Den Haag met de huidige rege ring steeds geringer hjkt te worden. Het zal een kwestie van knokken worden om geld voor onze plannen te verkrijgen." Een ander onderdeel binnen het kader van stadsontwik keling is het terugdringen van de outo uit de binnen stad. Autootjepesten, noe men tegenstanders van de PvdA dat. „Geen sprake van," reageert de lijstrekker hierop. Juist in Vlaardingen ligt een urüeke kans de bin nenstad meer leefbaar te maken door de auto te we ren. Dat staat er toch mooi te genover. Omdat de binnen stad hier maar klem is kan er voor worden gezorgd dat geen enkele automobilist verder dan vijf minuten moet lopen om waar dan ook in 't centrum te zijn. Als we dat nu autootje pesten noemen?" Gaandeweg het gesprek wordt het duidelijk, dat-Ver siuijs' interesse bepaald naar stadsontwikkeling uit gaat, de post van Bas Goud- naan, „Die blijft zonder meer op zajn post zitten," stelt Hans Versiuijs reso luut, „en IJsbrand van der Velde ook. Dat ik wethouder word, jut er misschien dik in. Wat ik binnen het college ga doen is voor rruj ook nog een verrassing." Een recente uitspraak van WD-Iijsttrekker Ge rard Verhulsdonk: „Dingen zoals de lijst-Ver- waaijen en dat huisvestingscomité zijn duidelij ke bewijzen, dat alle politieke partijen de jonge ren altijd hebben verwaarloosd." Woorden, ge noteerd op donderdag 20 april, „Klopt," zegt Frans Sguppertz, „Verhulsdonk heeft het terecht over alle partijen. Daarom beoordelen wij de politici niet meer op goeie bedoelingen, want daar koop je niets voor, maar op daden. Dat is hier moeilijk, want in Schiedam zijn die daden er niet Van de gemeenteraadsle den is Herman Noordegraaf de enige, die zich kritisch tegenover het college heeft uitgelaten. Maar ook hij bracht geen hard voorstel in stemming, er kwam geen motie van wantrouwen of iets dergelijks, kortom, ook daarmee zijn wij nog niets wijzer". Frans Sguppertz, een 25-jarige Rotterdammer, maatschappelijk werker m Schiedam, een van de initiatiefnemers tot de oprichting van het Komitee Jongerenhuisvesting Schiedam (KJS). heeft de twijfelachtige eer de enige te zijn, die tijdens de loopbaan van drs. Ane Lems als burgemeester uit de Schiedamse raadszaal werd verwijderd. Dat was in februari, toen hij de maandelijkse vergadering van het stadsbestuur verstoorde om een petitie in te dienen. Het verzoek: woningen voor een- en tweeper soonshuishoudens aan de Lange Achterweg. Een week later volgde een demonstratieve bezetting van het vroegere weeshuis. De reactie van de gemeente? Frans Sguppertz zegt erover: „Wethouder Post hoorn bleef alleen maar doorgaan met zijn cul tuurplannetjes voor de LindenhofEn het college verschuilt zich erachter en zegt: Posthoorn zoekt een mogelijkheid uit, even afwachten. En Post hoorn zegt: het college heeft toch nog geen beslissing genomen. Maar ondertussen worden die dingen wel steeds definitiever". Daarom wordt momenteel een definitieve bezet ting van de Lindenhof voorbereid door de bewo nersvereniging in oprichting. „De bewuste vleu gel biedt woonruimte aan tien mensen» dan blijft het leefbaar. Het moet wel op die manier. Het moet de mensen duidelijk zijn dat, als iemand omhoog zit en urgent een woning nodig heeft, dan in de praktijd kraken de enige oplos sing is," zeg* Sguppertz. Van de --verheid verwacht hij niets: „Laksheid, waarvan vooral jongeren steeds de dupe zijn. In Groenood zijn vijfhonderd handtekeningen op gehaald voor een open jongerencentrum. Nou, daar zitten ze dan mee. Geen raadslid, dat erop inspringt. Clubhuizen zoals de Kreek en Cen trum Oost schreeuwen om een betere accomoda- door Kor Kegel tie. Het is nu een ouwe rotzooi. Vooral Schiedam- Oost kent die problemen. Veel grote gezinnen, een ontstellende jeugdwerkloosheid, vandalisme en woningnood, oude huizen, en er gebeurt niets aan. Heel Oost wordt zo, met het huidige be stuur, een a-sociale wijk. Daarom moet verpau. penng worden tegengegaan. Met kraken kan dat. Een bewoonde woning gaat niet zo snel achteruit als bij leegstand. En er staan veel woningen leeg. In de binnenstad, in de Gorzen, flatwoningen in Groenoord. Sguppertz vindt daarom, dat de kraakbeweging zich moet uitbreiden over heel Schiedam. „Het heeft zich ruet altijd beperkt tot de driehoek van de Laan. Alles wat daarbuiten wordt gekraakt, wordt verwijderd- Dat zie je aan Gerrit. Zijn kraakpand aan de Kreupelstraat werd door de gemeente dichtgemetseld. Beginnen aan een pro ces tegen de gemeente is voor de meesten een onbegonnen zaak, veel te ingewikkeld. Het blijft daar dus bij zitten, terwijl er in feite sprake is van een illegale daad van de gemeente". De bedoeld Gerrit Montz is afkomstig uit Schie- dam-Oost, op het ogenblik wel weer onderdak, maar half februari kwam hij op straat te staan. In het weekeinde, dat een optocht werd gehou den langs leegstaande panden in de binnenstad, door het KJS en actiecomité De Laan, werd de woning dichtgemetseld die hij had betrokken, als zeventienjarige woningzoekende, omdat het pand al twee jaren had leeggestaan. In dit verband zijn enkele citaten wel aardig: een bloemlezinkje uit een enquête die enkele studenten, onder wie de Schiedamse CDA-jonge- re Werner van Katwijk, vorige maand hebben gehouden over de anti-kraakwet, die m de toe komst mogelijk maakt dat een kraker strafrech terlijk wordt vervolgd. CDA-raadsid Siem Rosman was daarin een van de weinigen, die dat een juiste ontwikkeling noemt: „De overheid moet zorgdragen voor be scherming van het eigendom". Wethouder voor sociale zaken en volksgezond heid Eef CoUé vindt dat niet. „Zolang er oorza ken zijn 2oals woningbehoefte en onlustgevoe lens ten aanzien van de samenleving, gezin en ouders is het kraken niet op te lossen". Rechtswinkelier Huub Schoenmakers is gelijkge stemd: „De overheid moet het eigen falen op het woningbouwgebied niet gladstrijken met dwang, maatregelen tegen symptomen van dat falen, zoals het kraken een symptoom is". En een kraker zelf, Frank Post: „Het systeem vindt kennelijk economische belangen belangrij ker dan mensen". Conclusie van Sguppertz: „Zorgen voor kleine wooneenheden kan met duur zijn. Goede huis vesting is een essentieel levensrecht van iede reen. Dan moet de overheid daarvoor maar geld en tijd over hebben". Schiedam In het gebouw van de Christe- lijk-Sociale Belangen aan de. Lange Haven 73 begint vrijdag ora acht uur een forum avond, georganiseerd door het KJS, zoals het Komitee Jongerenhuis vesting Schiedam gemakshalve wordt aangeduid. Na het politieke forum is het de beurt aan een disc-jockey, swingende plaatjes over wo ningnood hoeven met te worden verwacht Postitief gereageerd hebben tot nog toe ze ven politieke partijen. PvdA, WD, PPR, D'66, hjst-Venvaaijen, CPN en KEN, Het KJS verlangt van deze partijen harde uit spraken over de bestemming van de Lmden hof (voor cultuur ol huisvesting of allebei) en wil m elk geval ook weten, hoe de anti-kraakwet, als deze definitief wordt, in Schiedam zal worden toegepast Voorts wil het comité vernemen, welke con crete oplossingen de partijen bieden om de grote leegstand van woningen tegen te gaan, „Wij vragen een duidelijke oplossing. Die mooie verhaaltjes kennen wij nu wel. Laten de politici maar eens aantonen, wat zij de afgelopen vier jaar hebben geprobeerd om de leegstand tegen te gaan en de nood onder jongeren, alleenstaanden en kleine gezinnen te verhelpen," zegt KJS-lid Henk de Veld uitdagend. Schiedam Woonwanhoop. Onder de ze naam verschijnt vandaag voor het eerst een uitgave van het Komitee Jongerenhuisvesting Schiedam (KJS). Informatie staat erin over ondermeer leegstand van woningen in de ver schillende Schiedamse wijken, over kraken en over het gemeentelijke be leid in dezen. Vijftig cent kost het blaadje, dat ver vaardigd is bij de volksdrukkerij van Rotterdam. Na een diaserie, die werd vertoond in de Lindenhof tijdens de bezetting van dit voormalige weeshuis eind februari, en na ettelijke stencils en muurkrantjes is Woonwanhoop een nieuwe voorlichtingsactiviteit van het KJS. Weer een oproep tot actie Woordvoerder Frans Sguppertz: „Het is puur propagandistisch. Je hoeft de mensen niet te vertellen dat er woning nood is, want dat weten zij wel. Het gaat erom: wat doe je eraan? Hoe zorg je, dat de mensen in beweging ko men?'' Frans Sguppertz voor de Lindenhof» het gebouw dat symbool is geworden in de strijd om jongerenhuisvesting. Ab Kools: „Klasseverschil- len zie je in de verhouding tus sen arbeid en kapitaal, je ziet het aan de loononderworpen- heid, bedrijfsconflicten, het ge bruik van vrouwen als fcexobject in modebladen, noem maar op." 1971 scheidde de Socialisti sche Partij zich af. De SP ging er vanuit: met moeilijk doen, sluit je aan bij acties van de bevolking, dan komt de rest vanzelf wel. Wij vm- den dat te makkelijk. Een zelfstandige politiek is nood zakelijk. Maar daarin moet wel de strijd van de massa beslissend zijn. De KEN on derscheidt zich daarin van- de andere partijen, die aan kiezersbedrog doen en zeg gen dat zij een deel van het volk vertegenwoordigen, ter wijl zij zich in de praktijk verzoenen met het grootka pitaal. Zo maakt de gemeen teraad zichzelf tot een klets- college zonder daadwerke lijk iets te kunnen verande ren. Men scheept zich voor de binnenstad domweg op met een grote projectont wikkelaar Empeo." Acties, waarbij de KEN zich aansloot, zijn de strijd voor jongerenhuisvesting en be houd van Gusto. „Binnen kort houden wij ons iels dringender be2ig met de Gorzen, want dat baart ons zorgen: de toekomst van die wijk, als er gaandeweg tóch eerv Zuidelijke Randweg om heen komt te lopen." De KEN doet met aan de verkiezingen mee in de ver wachting een zetel te halen in de raad, en volgens Kools is het streven naar bekend heid er nauwelijks. Waarom dan toch wordt meegedaan, verklaart hij als volgt: „Zo groeit misschien meer het' besef van de mogelijkheden van een revolutionaire poli tiek. Je ziet het verzet tegen de burgerpartijen al groter worden. Dat is onontkoom baar." Schiedam „Gewelddadige middelen mogen wij niet schuwen. Met de ondergang van Allende hebben wij ge leerd, dat een omwenteling van de maatschappij op een eerlijk democratische wijze toch wordt verijdeld door de harde kern van het mo nopoliekapitaal. Maar de tien procent, die nu de macht heeft, wordt omver geworpen. Dat is een onver mijdelijke historische ont wikkeling. Met de slaven tijd hebben wij afgerekend, met het feodale stelsel ook» het kapitalisme is aan de beurt." De revolutie van de KEN begint ook in Schiedam. Lijsttrekker van deze Kom- munistische Eenheidsbewe ging Nederland, met het achtervoegsel „marxistisch- lenimstisch", is de 28-jarige ex-onderwijzer Ab Kools, te genwoordig werkzaam bij de Rode Tribune in Rotter dam, woonachtig in Schie dams centrum, sinds drie jaar. Vooral het laatste jaar is de KEN zich op Schiedam gaan richten. In de jaren zestig kwam het tot een breuk binnen de CPN. „Die partij ging rich veel te parlementair bewe gen, schreeuwde wel over de werkende massa, maar, je riet in Schiedam hoe zo'n wethouder als Collé met het woonwagenkamp om springt; en in de CPN leeft altijd nog het idee dat, als Rusland komt, ze in het za del worden geholpen. Dat zou uiterst onderdrukkend worden: socialisme in woor den, maar fascisme met de daad. Rollend van de ene bourgeoisie in de andere," vindt Kools. Sinds 1971 voelt de KEN zich alleen verantwoordelijk voor de Rode Tribune, sinds maart dit jaar verschijnend als weekblad, Kools: „In

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3