Tentoonstelling In iset Weesliiils Papa Music MP©U f Wiegman is bang voor kis nstroof Etsen en sehilierlfefia ^%JIF Ander liedje 'm; Diskus Lswemskwisiu gebombardeerd en gepikt: ./V WtS* Fritz the eat Zoldertheater voor t laatst Amerikaans mtizlekgesel» schap fi#et Vlaareütsigeii aan Hermaan Mr&wS and his Wild Romance DONDERDAG 11 MEI 1978 VD/SCAVY.' 5 Ter afsluiting van het Weeshuis als ten toonstellingsruimte van de Culturele Raad Vlaardingen, wordt tot en met 20 mei een expositie gehouden van drie kunstenaars met schilderijen, tekeningen,, zilveren sieraden, en aquarellen. De in 1949 te VI aard in gen geboren EUy Dijkshoorn kreeg haar opleiding aan de academie in Den Haag. Haar werk bestaat uit schilderijen en tekeningen, die soms gecombineerd zijn met waterverf. Hierin creeert zij een bepaalde sfeer waarin de kleuren een belangrijke rol spelen. Haar werk was eerder onder andere te zien in Delft en Leidschendam. De sieraden van de 25-jarige Lenie van Duyn zijn altijd van zilver. Op de MTS- vakschool m Schoonhoven leerde zi] het goud smeden. Gedurende anderhalf jaar volgde ze een avond opleiding aan de Am sterdamse Rietveldacademie. Zij exposeer de onder andere in Leiden en Krimpen aan den IJssei. Net als Eily Dijkshoorn geeft de xn 1954 geboren Steven Kost les aan de scholenge meenschap Professor Casimir in Vlaardm- gen en studeerde hij aan de academie in Den Haag. Weergave van atmosfeer en expressief kleur- en materiaalgebruik ken merken zijn schilderijen en aquarellen. Hij exposeerde eerder in Delft en in Maasland. Mensen, die in het Vlaardingse stads centrum wonen, 2llen verlicht kun nen zuchten. Zij zijn van het ouwe liedje van het automatisch speelwerk van het Oranje-Carillon verlost. Deze en de volgende maand knjgt men twee nieuwe melodietjes te horen, namelijk „Mijn Land om het hele uur" en „Den Vaderland Getrouwe". Deze twee volksliederen zijn geschre ven door componiste Cor A. Ver schoor uit Vlaardmgen. Tijdens de Pinksterdagen krijgt Vlaardingen wat anders te horen. „Toen de Hei land naar de Hemel keerde" en „Heer, ik hoor van rijke zegen". De Engelse groep Paps Music treedt op zaterdag 13 me» op in het Maas- si uise Jongerencentrum De Tongbal. De leden van de groep 2ijn afkomstig uit Osibisa en speelden vroeger sa men met Eric Clapton en Jeff Beck. Voorwaar geen kleme jongens dus. Het optreden begint om kwart over negen. Op het moment houdt eigenlijk niemand het hart vast om Doop Wiegman. Hij is „lekker bezig", druk in de weer, en fietst dagelijks een paar keer - met de alpinopet op - in de binnenstad rond. „Toch was het altijd wat, met elke tentoon stelling", zegt Noor, zijn vrouw. „Op de Floriade liep hij een longontsteking op, Charlois kreeg meneer een nieraandoening en in Schiedam destijds viel hij van de museumtrap, Gezwollen enkel, 't Leek er ger, en daarom kwam de ambulance". Vanavond is het weer zover - althans, dan wordt er weer een tentoonstelling geopend van Theo Wiegman, Doop voor vrienden, Doppie voor zijn zoons. Maanden geleden zat hij al te hengelen, her en der: „Zou het wel doorgaan? Heb jij al iets ge hoord?" Kortom, Doop Wiegman is verguld. In zijn huis aan de Korte Haven hangen sinds deze week allemaal Gerritjes Wiegman aan de muren. Werk van papa, de eerste kunst enaar in de familie. Zijn eigen schilderijen zijn dezer dagen opgehangen in het-stede lijk museum van Schiedam, waar straks om kwart over acht heer burgemeester de expositie inluidt. Zoals eind februari de tachtigjarige beeldhouwer Piet van Stuy- venberg eindelijk erkenning kreeg (Arie Lems sprak fraaie openingswoorden), zo krijgt deze maal Doop Wiegman een gele genheidstentoonstelling; hij wordt zeven tig, eind mei. Na een leven vol kunst en kunststukjes (logisch, met allemaal schilders, keramis ten, striptekenaars en muzikanten in de familie) is Theo Wiegman er trots op, maar het geeft hem een nieuwe zorg: met grote vrees praat hij over kunstroof. „Als er maar niks gebeurt Er is al zo vaak werk van mij gepikt Daardoor zijn enkele klan ten wel gedupeerd", zegt hij. door Kor Kegel Van zenuwlappighcid („Oh, ik blijf er best nuchter onder, hoor") wordt een terugblik op zijn leven een volstrekt onsamenhan gende opsomming van verschillende frat sen en mallotige toestanden tijdens of voor tentoonstellingen- Van de E'55, waar Doop met Karei Appel en andexen werkte aan een groots oerland- schap, wordt overgesprongen naar de keer dat de kermis met verscheidene kramen m zijn turn aan de- Tweede Tumsingel kwam staan, om het dan ineens weer te hebben over de bomscherf die in de oorlog insloeg in de wieg van zoontje Aad - die echter koud een minuut in de armen lag van Noor, toen dat gebeurde, en die der halve gespaard werd voor het politieke bedrijf (hij is nou raadslid). „In Passage, in de oorlog", zegt Doop, pratend over het kunstwinkeltje dat hij daar had, en waar later galerie Wiegman van zoon Diet was gevestigd, „had ik in de kelder een heel arsenaal wapens en een drukpersje. Op een dag hep een Duitse officier achter mij aan, toen ik even in de kelder iets moest halen, en hij ging boven op een kist met munitie zitten. Ik had het met meer. Maar als hij erin gekeken had, had ik hem flink pleiteboekie geschoten. Anders was ik zelf de klos geweest". De oorlog is één fase in zijn leven. Verder is er de dynamische tijd daarvoor (zijn eerste atelier stond op de Schiedamsedijk in Rotterdam, „temidden van de temeiers, en als ik dan ys ochtends wakker werd en uit het raam hing, kreeg ik koffie en broodjes van die lichte meiden" Noor: „Ik zou ze niet lusten") en na de oorlog kwa men de belevenissen met gelijkgestemde kunstbroeders. Jan Wolffers wordt gere geld genoemd. En het vrijwel voortdurend losbandige kroost: „Jessus, wat een getrie- fel was dat!" „Er is veel werk van mij gebombardeerd", moppert hij, om vervolgens bij boog en bij laag vol te houden dat Hans Paalman ai museumdirecteur in Schiedam was vdór de tweede wereldoorlog, en zich dan weer te herinneren hoe hij avonden ge jankt heeft omdat bij in Overschie, waar hij destijds woonde, de broeken openknip te bij zwaar verminkte parachutisten, ge wond door geallieerde granaten: „Die kle ren moesten los, om de dokter erbij te laten kunnen", zegt Doop, vies kijkend. Een kunstschilder die het leven kent, vindt hij zelf wel. „We hebben wat gein gehad. Die keer dat prins Hendrik helemaal toeter een expositie kwam openen! En toen we, met Jan Wolffers, voor de grotten van Nijmegen, nee joh, het kan Valkenburg niet geweest zijn, daar zijn geen grotten, toen we daar grote verlichte monsters hadden gemaakt Een toeristische attractie, ja zeg! We hadden toen even een grote drakekop in huis, die stond middenop tafel, en daaromheen zaten we te eten, dat was gek, hoor". Kunst uit het leven gegrepen: portretten, stadsgezichten, bloemmotieven en stille vens - en zijn speciale drukmethode met de zogedoopte monotype-techniek ontlokte het museum zelfs de uitspraak: „Een zeer persoonlijke vormentaal". Het wordt vanavond bomvol in de museu- maula. Want Theo Wiegman (ach, welke Wiegman niet?) geniet interlokale faam. „Lollig, hè? Maar ja, joh, al die flauwekul, eigenlijk, het doet mij weinig, hoor", zegt Doop. Hij heeft hele dikke plakboeken. Over een expo toen hij zestig werd, toen hij vijftig werd, veertig - Noor: „Die kerel wil over tien jaar weer, reken maar!" In het Schiedamse museum sor teerde Doop Wiegman deze week wat tekeningen. Twee telgen richtten daarna de zaalruimte in. Het Maassluise gementemuseum opent vrijdagavond een nieuwe tentoonstelling. Daar zijn dan werken te bezichtigen van Wim Bettenhausen met etsen en Rob van Essen met etsen en schilderijen. De opening wordt om acht uur muzikaal opgeluisterd door Dorothée Pauwels en Jelle Dijkstra, dwarsfluit. De expositie duurt tot en met 4 juni. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zondag 14—17 uur, dinsdagavond 1921 uur, maandag 15 mei 14—17 uur. Op zondag 14 mei is het museum gesloten. Werk van Wim Bettenhuizen en Rob van Essen Toon van der Graaf weet met, of het resultaat nou is om trots op te zijn. Zeventig leden, na één experimenteel filxnseizoen in het Zoldertheater in de Teerstoof. Niet onaardig, is de eerste mdruk, in acht genomen dat er tot nog toe zeven filmavonden zijn ge houden. Als van al dat bezoek al zeventig leden zijn overgebleven, geldt dat na een seizoen doorgaans als iets respectabels. (Er waren ook prima filmvertonin gen: „The kid" met Charlie Chaplm, „El condor", een film van Felhru, de overbekende „West side story", een film van Frans Zwartjes met WiUeke van Ammelrooy). Maar het ligt anders: in totaal zijn er maar zeventig bezoekers geweest. Toon van der Graaf, met onder ande ren Adnaan Stigter en Passage-direc teur Henk Berg behorend tot de ini tiatiefnemers, zegt erover: „Iedereen, die kwam, werd ook gelijk lid. Maar die zagen wij daarna met meer terug. Zo kwam het, dat wij nu een heel gemêleerd ledenbestand hebben. Mensen die speciaal kwamen voor de rollen van Chaplm, anderen die zich met name richtten op de opzet van Fellini, enzovoorts". In het Zoldertheater vindt men, on danks dat wegblijven van de meeste leden, toch wel redenen om volgend seizoen verder te gaan. „Van de woensdag zijn wij wel afgestapt Donderdag lijkt gunstiger", zegt Van der Graaf. Vanavond is de slotavond van het filmseizoen (niet te verwarren met het slotfeest van de Teerstoof, dat zaterdag wordt gehouden met de df- xielandband 757 en cabartet Van grail), Vanavond vindt vertoning plaats van de eerste tekenfilm voor volwassenen, „Fntz the cat". Om half negen begint dit portret van het New Yorkse leven, waarin de blanken veelal worden voorgesteld als katten en de zwarten als kraaien. Fritz versiert meiden, drinkt, feest, rookt marihuana, steelt auto's en in achtervolgingen door de politie val len zelfs doden. Revolutie! Zaterdagavond wordt het zesde sei zoen van het theater van In de Teer stoof besloten met de cabaretgroep Vangrail met na afloop een slotfeest in de foyer van het theater., Vangrail treedt ook vrijdag op met „Diverse Groentes". Probeer tegenwoordig maar gezond te blijven. In de Vlaardingse Broek polder mogen geen groenten meer worden verbouwd omdat de grond totaal vergifigd is De omzet van valium en andere kalmermgspillen bedraagt per jaar 450 miljoen gulden. Overal staan fabrieken te roken. We eten voedsel dat nauwelijks gezond te noemen is. Op je gezondheid. Zo heet ook het programma van de to neelgroep Diskus, dat op uitnodiging van de werkgroep Gezondheidszorg in Vlaardingen m het buurtcentrum de Haven aan het Weeshuisplein 18 op de planken wordt gebracht. Dit is tevens de laatste avond van een cyclus van vier, die de werkgroep de afgelopen maanden heeft georgani seerd. Het „American Youth Symphony Choir and Chamber Orchestra" zal op haar Europese toernee ook Vlaar dingen bezoeken De Amerikaanse musici zijn van 15 tot en met 17 juli te gast bij de gezamelijke koren ,.Jo Mulder". Omdat zo'n toemee toch al een zwerven van hotel naar hotel betekent, zouden de leden van het koor het leuk vinden om deze keer in de huiselijke sfeer opgenomen te worden. Het gaat in het totaat om een gezelschap van vijfentachtig perso nen die bij particulieren onder dak gebracht moeten worden. Wie plaats heeft of meer wil weten, kan zich wenden tot Ria Korpershoek, Narcis- plein 16, tel.: 348563. In de Nederlandse popwereld is de naam van Herman Brood reeds jaren gevestigd. Bekendheid kreeg deze musicus bij het uitbrengen van „Groeten uit Grolie", de langspeler van Cuby and the Blizzards waar Herman Brood pianist bij was. Voor die tijd was hij actief in de groep Made Lux Lews In 1973 stapte hij uit de Blizzards en verdween voor een jaar naar het buitenland voor een alternatieve trip naar het oosten. Eenmaal terug debuteerde hij als zanger en trad in de groep Vitesse. Twee jaar geleden richtte hij zijn eigen band op: Wild Romance. Herman Brood and his Wild Roman ce treden donderdag 18 mei op in de Schiedamse Goudsbloem aan de St. Annazus terstraat. SCHIEDAM Passage Theater Dagelijks 14, 19 en 21.30 uur, op zaterdag geen middagvoorstelling, 's avonds 21 uur TENTACLES (12) Passage Bio Dagelijks 14 uur LOWS DE F UN ES ALS TAXI- CHAVFFEVR (alle leefüjden) Dagelijks 19 en 21.30 uur ZWEEDSE SLIPJES IN TIROL (IS) MAASSLUIS Jongerencentrum de Toverbal Vrijdag 13 mei21.15 uur THE SWEET MOVIE MAASLAND Vlietzjcht, Huis ter Lucht Woensdag 17 mei 20 uur VEROVERAARS VAN DE PACIFIC

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5