'ïi ben onder de koelen vandaan gehaald....." Inbreker met valse sleutel PvdA: bijna 600 leden 995 Beton valt op auto VRIJDAG 12 MEI 1978 Merkwaardige aanrijding „Dol-fijn" Tweede Pinksterdag .open Lenteloop „Casimir" Johanna ('"mamma") Zijdenbos van gouden café Rotterdam: Tliurlede Eremedaille voor de heer Tuinder Hongaarse delegatie in Westland Wateringse vrouwen exposeren in Hofboerderij FÜmjm, J£> j UwstideWeek: GOLDEN DAYSof JAZZ Ravage door auto Zelfde plakkers weer aangehouden Brand bij woom kamp woonwagen- Antiek gestolen Acht bekeuringen in één uur Keet uitgebrand Fietser te water VD/SC/W - VIaardingen Op de rijksweg ;ter hoogte van Vlaardingen richting Maassluis ramde de 56-jarige M.H. een voor hem .rijdende vrachtauto. De voor zijde van de personenauto werd zwaar beschadigd. Letsel iliep niemand op. Aanvankelijk weet M.H. het ongeval aan het '.niet functioneren van zijn remmen. Bij nader onderzoek op het politiebureau bleken ;deze echter in orde. Het is •waarschijnlijk dat een en an- der het gevolg is geweest van -een gebrek aan slaap bij de •'bestuurder van de personenau- to. Deze had de hele voorgaan- Ide nacht doorgewerkt. ;Maassluis Het gemeentemu seum en het zwembad „Dol- fijn" zijn Tweede Pinksterdag geopend. Alle overige gemeen telijke diensten en bedrijven 'zijn die dag gesloten. In de :;vijk Maassluis-West wordt het 'ophalen van het huisvuil één dag opgeschoven. Dat zal dus gebeuren op dinsdag zestien 'mei. In afwijking van andere zondagen is het gemeentemu seum op Eerste Pinksterdag gesloten. Vlaardingen De openbare scholengemeenschap „Profes sor Casirnir" organiseert vrij dag twaalf mei een lenteloop voor leraren en leerlingen. Het* parcours bedraagt een afstand van drieëneenhalf en vijf kilo meter. Er wordt gestart vanaf half drie bij het viaduct van de rijksweg over de vaart. ar Tï! t 'Sr- Nog een keer achter de bar. samen met het echt paar Voets en Alie. 9 "Kapitein" Zijdenbos in vroeger jaren achter de bar. Vlaardingen Burgemeester Wim Kieboom overhandigde dinsdag aan de heer J. A. Tuin der de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De 39-jarige heer Tuinder kreeg de versier selen opgespeld ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstjubi- -leum. Op achttienjarige leeftijd als aankomend bediende bij het Scheepsreparatiebedrijf De Jong B.V. in dienst ge treden, groeide de heer Tuinder in de eerste vijf jaar al snel uit tot de eerste man op de afdeling loon- en salarisadministratie en de sociale afdeling. In deze functie heeft de heer Tuinder ach tijdens de bezetting bijzon der verdienstelijk weten te ma- .ken. Door middel van vervalste personeelslasten kon hij op de ze manier veel personeelsleden vrijwaren voor verplichte te werkstelling in het Duitsland van de oorlog. Ook op het terrein v»;n sport en politiek heeft de heer Tuin der zijn administratieve kennis nuttig kunnen maken. In Vlaardingse voetbalkringen is hij geen onbekende: daarnaast was hij enige tijd voorzitter van de afdeling KVP-jongeren te Vlaardingen. Den Haag Een delegatie van het Hongaarse parlement zal van 22 tot 27 mei een bezoek aan Nederland brengen. Op het programma van de parlemen tariërs staan onder meer een .bezoek aan de kassen in het Westland en het waterloopkun dig laboratorium te Delft. Ook Amsterdam, de Deltawerken en de DSM-fabrieken in Lim burg worden bekeken. De |Êmst van de Hongaren naar «cd er land is een antwoord op het bezoek dat een Nederland- "se parlementaire delegatie ge- ■jetd door eerste kamervoorzit ter Dr. T. Hurlings, in mei 1976 'aan Hongenje bracht. Wateringen Wethouder L. P. toeters van Wateringen opent zaterdagochtend om elf uur m Hofboerderij de tentoon stelling van kreatieve produk- fën van vrouwen uit de ge beente. De tentoonstelling is Seopend van elf tot vijf uur en °P zondag van één tot vijf uur „Alsof ik hier nooit ben weggeweest, zo voel ik mij weer thuis". Een spontane reactie van mevrouw Johanna Zijde- bos, echtgenote van Neerlands eerste rond-de-wereld-zei- ler Bertus, inmiddels de 71 gepasseerd. Sinds beiden genieten van hun welverdiende rust m het zonni ge Spaanse zuiden, komen ze nog maar weinig naar Vlaar dingen. Maar, als het zo ver is. dan wordt steevast een kort bezoekje afgelegd aan café Rotterdam aan de Parallelweg, recht tegenover het station. Daar hebben de voormalige kastelein en zijn Johanna maar liefst 46 jaar van hun leven doorgebracht. Nu is er een heel bijzondere reden, dat het Spaans-Neder landse tweetal naar de Paral lelweg is getogen. Dezer dagen, om precies te zijn vandaag - vrijdag - bestaat café Rotter dam 50 jaar. „En dat was voor mij reden ze uit te nodigen om over te komen", zegt huidige eigenaar Hans Voets. „We ma ken het trouwens toch van eie ren, hoor. We gooien de prijzen die dag op het niveau van 1928". En, na even nadenken: „Maar als ik vrijdag te veel onbekenden zie, dan sluit ik de tent, anders kost het mij te veel in de portemonnee. Dan is het niet leuk meer. Ik doe het hoofdzakelijk voor mijn stam gasten. Je moet er toch eens een keertje uitspringen, een beetje opvallen....?" Café Rotterdam is wat men noemt: een brum café. Van 's - morgens vroeg rond zeven uur tot na middernacht gonst het er van bedrijvigheid. Ook de sfeer is tof. Hans en zijn vrouw Marina zijn wat dat betreft "waardige" opvolgers van de familie Zijdenbos, die met hun kinderen in totaal een elftal vormde. Maar op het moment, dat de nog altijd kwieke Johanna en Bertus binnenstappen, werd het helemaal gezellig: omhel zingen, gezoen, gelach en na tuurlijk vele verhalen. De ou dere, vroege stamgasten voe len zich weer helemaal lekker: mamma en pappa, zoals bei den door de klanten werden genoemd, zijn terug van weg geweest: "Alie schenk nog door- Jaap Hazejagar eens wat". 'Glazen en kopjes worden gevidd, terwijl "mam ma" vertelt aan de gasten, als of ze nog nooit vertrokken is geweest. In een hoekje bij de bar staan B.ertus en zijn doch ter Alice v.an een afstandje te genieten v:m de verhalen van moe. Haar zor-gebrumde gezicht steekt schril af tegen de "blee kneuzen" yan de anderen in het café. lin éen adem vertelt zij over de „Spaanse avontu ren" van haar en haar man: over het wönen m hel warme zutd-Spai ije, hun jacht de San ta Maria, waarmee Bertus de wereld in drie jaar is rondgeva ren, hun vrienden enzovoorts. Vooral het wonen op het jacht vindt mamma Zijdebos gewel dig Ze zou mets liever meer willen. „Er zijn mensen", zo verklaart ze, ,,die zich afvra gen, hoe wij dat uithouden. Maar ï'k zeg maar zo. in die boot hob ik geen stoel om op te zitten, maar ik heb ook geen zorgen. Wat een heerlijk weer daar, wat een pest weer hier. Moet je eens naar buiten kij ken". En ze knikt driftig met haar grijs/blonde hoofd naar buiten, waar de lucht loodgrijs is, do temperatuur laag en de wind guur. Boerendochter Even later zitten de "Voelsen" en "Zijdenb ossen" aan een ta fel t;je bij het raam. Hoe begon het ook al weer, vijftig jaar geloden9 „Kende jij Bertus toen al, Johanna", vroeg een van de stamgasten nieuwsgie rig. „Ik antwoordt ze dan ad rem. „Ik Weineen, vijftig jaar geleden zat ik nog onder de koeien Ik ben per slot een boerendochter uit de omgeving vjm Amsterdam. Maar ik heb nooit moeite gehad met de om schakeling van boerin naar JKSSfWS* *J zat ■itWfim-- m Juli 1969 Vlaardingen loopt uit om Bertus te ont vangen. Bertus Zijdenbos en Marina Voets, echtgenote van een kastelein Ik stond voor tweehonderd procent achter mijn taak in dit cafe". Bertus Zijdenbos is het horeca- wezen bij wijze van spreken met de paplepel ingegoten Zijn vader bezat café De Molm Maaiv op een gegeven moment moest ook Bertus er aan gelo ven. hoewel zijn hart hem reeds toen naar zee trok "Maar wat wil je", zegt hij nu „Je kan natuuthjk wel willen varen, een kans om een be drijfje te beginnen was ook uniek. Vandaar, dal ik toch maai- voor de horeca koos Een keuze, waar ik nimmer spijt van heb gekregen". Ondanks, de dreigende crisis trok de toen 21-jarige Bertus in liet gloednieuwe hoekpand aan de Parallelweg: dat was op 12 mei 1928, vandaag op de kop af 50 jaar geleden. Cafe Rotterdam was "geboren". Het bleek een "gezond kind", want tot op de dag van vandaag is cafe Rotterdam een zeer druk beklante bruine kroeg. „Hier kwam en komt iede reen", zegt de heer Zijdenbos vertegenwoordigers, trein reizigers, vissers en zeelui. En voor iedeieen moet je een goed woordje over hebben Dal moet wel automatisch gaan hoor Dat moet in je zitten. Je kan dat met leren Je wordt als kastelein geboren, je kan het vak met leren Weet je hoe de zeelui ons café noemden*' Mamma's Bar Kijk, in die ere- naam zit 'm de kneep Zo'n naam krijg je met zo maar... Hans Voets is het daar voor honderd procent mee eens „Je komt maai* al te vaak in con tact met mensen, die hier met du pest in hun lijf binnenstap pen. Die moet je toch proberen op te vrolijken Mensen zijn gevoelig, hoor Maar als je een beetje begrip voor hen toont, dan draait zo'n slechte bui wel weer bij". Kroegelltul „En ook een beetje humor", vult "mamma" Johanna aan Ze neemt een ferme trek van een sigaret, loopt naar een hoek van de zaak en scharrelt daar een grole, oude foto-ach ter-glas op. Het is een gefoto grafeerde cartoon van het "kroegelf lal"* ware koppies met die rare hjven-met-pootjes ,,0. jongens", schatert ze „Kijk eens. mijn jongens, het Opoe elftal Officie le stat ie foto, hu- haha Ach. schattig, kijk mijn engeltje eens Moe Zijden bos zucht wat asem op het glas en wrijft ovei het hoofd van een van de elftalleden, die in derdaad als een heilige engel boven zijn club zweeft .Kijk, meneer Dat is nou hu mor Die jongen was het al ziend oog" verklaart de voor malige kasteleinse Je moet natuurlijk een beetje lol in zo'n zaak brengen Die jongens lachten zich een ongeluk, toen ze zich zelf zo zagen afge beeld1 „Ja, maar jij had ook altijd zulke achterlijke idee en", leageert Hans Voets spontaan „Jij was eep moord vrouw voor die zaak Al de klanten konden bij je uithuilen en je beuidc ze weer op Jij was een soort van sociaal werkster Mensen, ge loof me. Bet lus heeft de zaak Opgezet, en goed, maai* Johan na heeft haar afgemaak- t ehhh Alie, geef ons nog even een tondje Bertus zelf lacht maar eens onder zo veel gepraat. Kij zegt niet zo veel, luistert liever en wacht af, alvorens te oordelen. Wat dat betreft is hij een echte zeeman Hans Voets had een waai- woord gezegd Inderdaad had hij de zaak opgezet, maar zijn vrouw heeft haar afge maakt Vandaar dat Bertus, naarmate de zaak groeide en er personeel kon worden aange nomen, wat meer de kans kreeg toch het ruime sop te kiezen met zijn zeilboot, toen nog de Elisabeth Eerst naar Engeland, later naar de Oostzee. In dit ver band mag zeker de naam van mijn ex-buurman niet worden vergeten, Ar ie van der Pluym", zegt Zijdenbos met enig ontzag. „Dïe man kan pas echt zeilen. Ik heb dan ook veel van hem geleerd en hij is veel met mij mee geweest". Het "gouden cafe" is na de overname door Hans en Mari na Voets niet veranderd, alt hans* wat bet interieur betreft. Het hangt er vol "herinnerin gen" aan de zee en de zeevaart: reddingsboeien, kapitemspet- len, hek- en toplichten, een oud kompas, foto's van schepen, een stuurwiel en een heel fraaie muurschildering van de aloude haringvloot „Dat mag nooit weg", fluistert Johanna ons m het oor. Ze pakt ons bij de arm en loopt gearmd langs de vissersvloot in vuile zee „Zie je dat dat be staat haast niet meer. Vlaardin gen heeft geen vloot meer en zelfs het hele vissersbestaan staat thans op het spel Is dat eigenlijk niet tragisch' En daarom zou die wandschüde- nng bewaard moeten blijven. Ik ben ook erg blij, dat we nog een VUiardmgs visserij museum hebben, en Johanna ratelt door. Als de drukgesticul erende vrouw met die spiekende ogen de kans krijgt, praat ze uren achtereen. We zetten er toch maar een punt achter Wie van de trouwe klanten van cafe Rotterdam wil bijpraten met de familie Zijdenbo.-», kan dat nog juist doen Morgen vi trekken zij weer naar Spanje Het caie blijft overigens, wellicht nog wel 50 jaar. Schiedam Met een valse sleutel is een inbreker binnengeko men in een woning aan de 'iLelïestraat. llït het huis van de 47—jarige J. M. H. van der B.de N. verdwenen een fototoestel met flUsapparaat, een portemonnee raet honderd gulden en een betaalpas. Aanvankelijk dacht de eigena resse niet aan diefstal, Vaia mening veranderde zij toen de betaalpas door een onbekende werd afgeleverd bij de bonds spaarbank. Pas toen wist de Schiedamse zeker dat de spwl- len niet zoek waren, maar ge stolen. Voor minstens honderden vijf tig gulden aan contanten werd ontvreemd bij een inbraak in café International. Bij de zaak aan het Broersveïd kwam men binnen via een plat dak en een met-afgesloten deur aan de achterzijde. In de horecazaak werd ondermeer een fruitauto maat opengebroken. Een Yamaha— buitenboord motor ter waarde van negen honderd gulden mist de 21-ja- rige R. P. de V. De chauffeur uit Spijkenisse had deze op zijn zeilboot, die afgemeerd ligt in de Schie in Schiedam. Onbekenden zijn er mee aan de haal gegaan. ^TeÜIid Lap^~J^_Vimfli_^ Stringing tóe btes EDDIE LANG&JQEVENUTi SWINGERS VAN DE BOVENSTEPLANK CBS.2LR*S VAN 27.50VOOR botterdam' Nw Binnenweg 91, Zwaanshals 351, Middellandplein 30, Meent 52, Groene Hilledijk 222 Schiedam-Broersvest 57. Vlaardingen-Hoogstraat 117. Vlaardingen Toen de 56-ja- rige A. v. L. uit Vlaardingen woensdagochtend de zonne- klep van auto zijn omhoog wil de trekken, kwam hem die ma noeuvre duur te staan. Hij ver loor de macht over het stuur, botste tegen een geparkeerd staande auto op en vernielde vervolgens een stenen tuinaf- rastering. Toen de auto daarna tot stilstand was gekomen, bleek de schade gelukkig slechts van materiele aard. Vlaardingen Rijdend op de rijksweg ter hoogte van Vlaar dingen richting Rotterdam werd een personenauto woens dagmiddag geraakt door een stuk beton, dat van een vrachtwagen met afvalcontai ner was gerold. De vrachtwa gen reed in tegenovergestelde richting. Het stuk beton sloeg over de vangrail heen en trof de personenauto ter hoogte vin het 1inkf»rachternA*",ier Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de 'Partij van de Arbeid zit in grote spanning. Binnen enkele dagen zal namelijk het 600-ste lid zich aanmelden. Bep Comelisse, de Iedenadminï- s tra trice van de partij, mocht gisteren „nummer" 596 inschrij ven. „Je snapt natuurlijk wel dat voor het zeshonderdste lid een bloemetje klaar staat", zo ver telde zij ons De Partij van dc Arbeid m Vlaardingen is voor al de laatste jaren hard ge groeid. Stonden vorig jaar ok tober op de dag van de jaarver gadering 528 loden ingeschre ven, het jaar daarvoor waren het er slechts 435 Hoewel het voor de socialisten verheugend is dat het ledental groeit, is dit ook financieel aan trekkelijk. Hoe meer leden, hoe meer financiële steun vanuit het hoofdkantoor in Amster dam. „Door die extra financië le armslag kunnen wij meer doen aan scholing, het werk van de Rooie Vrouwen en an dere opleidingen", zo lichtte Bep nader toe. Wat voor bloe metje het 600-stc bd krijgt? Wie weet is het wel een bos rode rozen... Graag wil ik reageren op he artikel over de familie Droog Baron, in uw krant van dins dag 9 mei. Zelf woon ik al jaar in bejaardentehuis Thur lede in Schiedam. Nu vraag ik me af waarom dïe familie nie feest vierde bij een van die zoons, als ze zo nodig moesten Kier was geen zaal over. Daa kan onder - directrice me vrouw Valk ook niets aan ver anderen. Ik vind het heel erg dat zij a-socïaal word ge noemd. Als er een is die voor de mensen klaar staat is zij het wel. Op zaterdag of zondag is mevrouw Valk er. I Dat er geen zuster mee kon is te begrijpen, want ze zitten in Thur lede steeds met een tekort aan hulp. Het is een bejaarden tehuis en geen verpleegtehuis. De mensen zijn daar vaak mee in de war. Maar veel mensen moeten wel verpleegd worden zoals de moeder van die fami lie Droog-Baron. Verder wil ik er niet op in gaan. Daar acht ik ons huis en mijzelf te hoog voor. Mevrouw N. Lagerstee Bejaar dentehuis Tburlede Schiedam Schiedam Wederom zijn twee illegale plakkers aange houden. De 31-jarige Cees R uit Schie dam en de 23-jarige Leo H. uit Spijkerusse werden door de po litie betrapt aan de Koogstraat. De fotograaf en de ondernemer waren vorige week al door de mand gevallen aan de Burge meester Knappertlaan, nabij het St. Lidumaplem. Ook toen waren zij bezig met affiches voor het Schiedams maand blad City. Schiedam Midden in de nacht is de brandweer uitge rukt naar het woonwagen kamp aan de Sehiekade. Een partij autobanden was daar weer eens m brand gevlo gen. Het vuur is m korte tijd geblust. IIIH!l,l!!H,J,l'l,|l!,WII|!l!iittl<i(|lfHlt!(|l!IH(|f!!l!|!l|l}liII!1|(il||t)|IH|lIHII!I|IIItlll,IIlH,l|iiB|l[|l Schiedam Uit een woning aan de Warande heeft een in breker een antieke klok gesto len. De 86-jarige eigenaar J. J. M. heeft hiervoor aangifte ge daan bij de politie. Dc nog onbekende dader kwam het huis in het Westen binnen via de achterzijde. De schade die hij daar bij aan richtte bedraagt 100 gulden. De waarde van de klok die werd meegenomen is bij de politie met bekend. In de omgeving werd ook een poging tot inbraak gedaan. Bij het huis van de 47-jarige SW.O-M. probeerde men via een bovenlicht binnen te ko men. Er wordt evenwel niets vermist De schade bedraagt 200 gulden. Schiedam Bij controle op de Church ill weg in Groenoord heeft de politie acht bekeurin gen uitgedeeld voor te hard rijden. Tijdens de uur lange snelheids controle registreerde de mesta- apparatuur als hoogste snel heid 76 kilometer per uur. Vlaardingen Vermoedelijk als gevolg van een kortsluiting brandde woensdagmiddag een bij HVO staande bouwkeet uit. Bednjfs- en gemeentebrand weer blusten gezamenlijk. De persoonlijke bezittingen **an 25 personeelsleden konden zij echter met meer redden. Vlaardingen Al fietsend op de Zuiderbuurtseweg raakte een jonge Maassluizenaar plot seling onwel en kwam m een langs de weg lopende sloot te recht Door omstanders werd hij uit het water gevist en per ambulance naar het Holyzie- kenhuis volvoerd. De jongen bleek een aanval van epilepsie f 'i tri V' Vi. Kf.'i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3