Een nieuw tiental uit de tuin Koolrabi «j>. Z XI. .i Hongaars VRIJDAG 12 I kg Chinese kool, 1 fijn gesnipperde ui, 100 g ham- blokjes of blokjes rook-; spek, klontje boter of mar- - garine, 1 eetlepel bloem. Een klontje boter of mar- garine smelten en hierin de fijngesnipperde ui en blokjes ham of rookspek fruiten. De gewassen, uit gelekte en in grove stuk ken gesneden Chinese kool toevoegen en onder af en toe omscheppen met het deksel van de pan in onge veer 15 minuten niet te gaar bakken. Desgewenst wat zout toevoegen. Wat bloem over de groente strooien, even omscheppen en nog even verwarmen om de bloem gaar te laten worden. MEI 1978 4 paprika's, 4 gekookte aardappelen, 1 blikje to nijn, tomatenketchup, uit jes uit het zuur, mosterd, citroensap, peper, zout, olie. De paprika's wassen, van de steeltjes ontdoen en er een kapje afsnijden. Het zaad en de zaadlijsten ver wijderen. De paprika's in water met wat zout een paar minuten koken. De kapjes in snippers snijden, maar de paprika's verder heel laten. De koude, ge kookte aardappelen kleine blokjes snijden. De tonijn in grove stukken verdelen en bij de aardap pelblokjes en paprika schijfjes doen. Deze ingre diënten met een sausje van peper, zout, olie en azijn vermengen. Met dit mengsel dc paprika's vul len en met een nopje toma tenketchup garneren. Een sausje maken van olie. ci troensap en mosterd. De gevulde paprika's in een schotel plaatsen en de saus er omheen gieten. Wat uitjes uit het zuur aan de saus toevoegen. Westland Sla, tomaten en komkom mers. De grote drie van de Westlandse tuinbouw. Maar hun alleenheerschap pij is de laatste jaren wat minder onaantastbaar geworden. Er zijn nieu we produkten in de kassen verschenen en daarna via de veilingen in de keu ken van de Nederlandse huisvrouw. Al gebeurt dat laatste niet «uiomatisch. De produkten Uit de kassen moeten hun weg naar de koper vinden en wat dat betreft geldt ook nu nog vaak het oude gezeg de: Wat de boer niet kent, dat eet hij niet. Daarom is het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Den Haag begonnen met een voorlichtingsaktie voor de afzet van „nieuwe kleine produkten". Gedacht is daarbij vooral aan de auber gine. dc* Chinese kool, de ret tich of witte rammenas, de courgette, de koolrabi, de ijsbergsla en de pepers. De nieuwe vlezige tomaat, de paprika in zijn diverse kleu ren en smaken en de witte en rode radijs pikken en passant een graantje mee van deze belangstelling, om dat het produkten zijn die uitstekend zijn te combine ren met de nieuwe gewas sen. Met dat „nieuw" valt het echter nogal mee. Eigenlijk zijn hel oude vertrouwde produkten. Wat wel een nieuw aspect is: ze worden steeds minder uit het buiten land geïmporteerd en ko men in stcvr! grotere getale uit onze ;;:.«sen. Wat duurder het bui tenlandse ;:ikt, maar ook beter van kwaliteit, mooier en smakelijker. De vlezige tomaat is daar een voorbeeld van. De con sument heeft er zelf om ge vraagd. Kwam hem tegen in het buitenland, vond hem lekkerder dan dc „eigen" to maat en wilde hem ook thuis op tafel. Dat gold ook voor de paprika. Tien jaar geleden was hij nauwelijks te vinden in de winkels, nu is het al het vierde produkt in het Westland, Maar voor er aan de vraag kan worden voldaan valt er heel wat werk te verzetten. Lange perioden van teelt- technisch- en gewas-onder- zoek zijn nodig om het pro dukt ook voor de tuinder aantrekkelijk en economisch kweekbaar te maken, onder meer wat betreft de op brengst per meter kas. Als die fase is gevorderd moeten er oplossingen worden ge vonden op het gebied van de afzet, de export, de verpak king en de verkoop. Voor lichting speelt daarbij een grote rol, want de vraag blijft: wil de consument deze groente eten en in welke hoeveelheid. Nu tuinder, proefstations, veilingen en groothandel veel problemen hebben overwonnen om voor een breder produktenscala te zorgen is het de beurt aan de consument, voor wie pok wat afwisseling in het dage lijks voedingspakket geen kwaad kan. We laten daar om wat bekende en minder bekende produkten eens de revue passeren, met wat klaar-maak-tips in-de hoop dat de durf van de tuinder beloond wordt met wat durf van de lekkerbek. Met de al genoemde en wel bekende vlezige tomaat komen we aan een „nieuw" tiental waaruit kan worden geko zen. Venkel Een produkt dat nog geheel in het onderzoekstadium verkeert, maar dat al hier en daar in de winkels te koop is. Met de teelt onder glas is nog weinig ervaring opge daan. De planttijd is half maart en om na te gaan of er mogelijkheden in een voorjaarsteelt zitten worden er proeven genomen met plantaf standen, licht en tem peraturen. Het is een keu kenkruid, waarvan de blaadjes de sla een heel aparte smaak geven. De knolvormige verdikte sten gel kan gekookt of rauw als groente worden gegeten. A ubergine De aubergine is een peervor mige en meestal violet tot donkerpaars van kleur. Van binnen is hij wit. De grootte van de vrucht varieert van 20 tot 40 centimeter. De plant wordt een halve tot één meter groot. Van oorsprong komt de au bergine uit de warmere stre ken van Azië. Maar blijkt het in ons land in al dan niet verwarmde kassen goed te doen. De oogst ligt in de maanden april tot begin no vember. Een aubergine hoeft niet ge schild te worden. Wel het korte steeltje en de schut blaadjes met de scherpe ste kels voorzichtig verwijde ren. Hij kan gegeten worden als voorgerecht, als lussen- gerecht, als lunchschotel of als groente. Aubergine kan worden gekookt, gebakken, gesmoord, gegratineerd, ge marineerd en gevuld. Ook in de soep is de vrucht smake lijk. Hij laat zich goed kom- bineren met vis. vlees, krui den en andere groenten. Rauw wordt de aubergine niet gegeten. Paprika In tien jaar tijd is de papri ka van een vrij onbekend produkt uitgegroeid tot een van de meest gegeten groen ten. Nederlandse toeristen leerden de holle vrucht ken nen in het gbied om de Mid- dellandsezee en vroegen de groenteboer thuis of hij hem ook had. Het aanbod van groene pa prika's is erg groot, maar ook de rode komen er steeds meer in. De rode paprika is geen ander ras, maar ge woon een groene, die wat langer aan de struik heeft gezeten en door de zon is gerijpt. Wel van een ander ras zijn de gele en de witte papri ka's. De gele smaakt zachter eri zoeter dan de groene. An dere kleuren als bruin en paars komen in Nederland nog nauwelijks voor.. De paprika is een sub-tropi sche plant en gedijt dus uit stekend in een enigszins vochtig en warm klimaat. Vandaar dat deze groente zo uitstekend in kassen is te telen. Paprika's uit eigen land zijn er van vroeg in het voorjaar tot in december. Zij zijn bijzonder rijk aan vitamine C. Eén paprika is al bijna voldoende voor de hoeveelheid die een mens per dag nodig heeft. Ook het gehalte aan caroteen is erg hoog. Paprika is een groente, die op veel manieren gebruikt kan worden. Niet alleen in de sla, maar ook op de bo terham bij kaas of ei. Ver der rauw of gesmoord in de soep geeft dit voorgerecht een pittige exotische smaak. Ook kan de holle vrucht ge vuld worden met gehakt, ra gout, rijst of een kippesala- de. Tenslotte misstaat de pa prika gesneden in smalle reeptjes niet bij de borrel, al dan niet met een dipsaus. Chinese kool Zoals zoveel kool- en slagge wassen, lijkt Chinese kool veel op andijvie, maar is wat vaster en iets langer. De kool is ongeveer 35 centime ter lang en heeft een ge wicht van zo'n hele kilo. De bladeren van de kool zijn geelachtig en lichtgroen ge kleurd met opvallend witte nerven. De bladstelen zijn dik en al of niet gevleugeld en wit of groen van kleur. De groente is er van begin april tot in december, dank zij koelhuizen zelfs nog iets langer. Chinese kool bevat weinig joules en is dus goed vor de slanke lijn. De vita mine C rijke kool kan op dezelfde manier klaarge maakt worden als gele en savoie kool, maar doet het ook uitstekend in verschil lende groentegerechten, die bij de Indische rijsttafel ho ren. Ook zijn er verschillen de heerlijke salades mee klaar te maken, al dan niet gekombineerd met andere groenten. De Chinese kool kan op een koele donkere plaats of in het groentevak van de koelkast gemakkelijk enkele dagen bewaard wor den. Courgette De courgette heet ook wel zucchetti of zucchini en be hoort tot de familie van pompoenen, kalebassen en komkommers. Het heeft ook iets weg van een komkom mer, maar de meest ge vraagde vorm is kleiner en lijkt wat op een grote au gurk. De teelt vindt plaats in kas sen tijdens voor- en najaar en tijdens de zomer in de volle grond. De vruchten worden geoogst als ze tien tot vijftien centimeter groot zijn. Dat moet op tijd gebeu ren, want als de tuinder één of twee dagen langer wacht groeien de vruchten uit tot kanjers van een halve meter lang. Voor het gebruik in de keu ken hoeven de courgettes niet geschild te worden, al leen het steeltje afsnijden en wassen. Ze kunnen op de zelfde manier worden klaar gemaakt als de paarse au bergines, dus worden gebak ken, gesmoord, gestoofd of gevuld. Plakjes of blokjes courgette zijn heel lekker in een ratatouille of een gou lash. Ook zijn ze stevig ge noeg om te barbecuen. Vooral lekker bij het lams vlees. Courgettes kunnen het best bewaard worden op een koele enigszins vochtige plaats of in het groentevak van de koelkast. De courget te bevat weinig joules. Koolrabi Kol ra bi is een koolsoort met een knolvormige verdikking aan de stengel, juist boven de grond. Zowel buiten in de volle grond als binnen onder glas kunnen de knollen wor den geteeld. De kleur van de vollegronds koolrabi is meestal paars, die van de kasvariëteit overwegend wit groen. De knollen wegen meestal zo'n 200 gram per stuk. De doorsnede is mees tal tien centimeter. De belangrijkste aanvoer van de kas-koolrabi vindt plaats in de maanden maart, april en mei. De groente be vat veel mineralen en vita minen. De smaak van de koolrabi lijkt enigszins op die van bloemkool. Ze kan worden gekookt, gebakken, o Koolrabi, dubieuze naam, maar welkome aanvulling in de keuken. Rettich of rammenas, voor kweker en huisvrouw nog wat wennen. Glanzende aubergines, een mooi product en veie bereidtngsmogelijkheden. gp\u!d on als salade worden gegeven In blokken gesneden en gé- kookt, of met een melksaus- je, kaassaus, kerriesaus of tomatensaus smaakt de koolrabi heerlijk. Mits koel! bewaard blijft de groente ongeveer een week goed. Ijsbergsla Ijsbergsla, of ook wel kort weg ijssla genoemd, is af komstig uit Amerika en houdt het midden tussen kropsla en wittekool. Waar de naam vandaan komt is niet geheel duidelijk. Zc is groenwit van kleur. Ijsberg sla blijft langer vers en ste vig dan kropsla en ook ver werkt in een salade zakt het niet zo snel in. De groente wordt in ons land in toene mende mate geteld en is aan de markt van april tot begin oktober. Van een krop ijsbergsla kan men net zoveel' afnemen als men denkt nodig te hebben. De rest kan zonder enig be zwaar in de groentela van de koelkast worden be waard en blijft minstens een week goed. De reden waar om deze slasoort al enornt populair is bij alleenstaan den en kamerbewoners. Alle recepten voor de gewone kropsla zijn ook op de ijs bergsla van toepassing. De nerven bij het gebruik niet verwijderen, want deze ge ven juist het knappende aan deze sla. Daarnaast kan ijs bergsla ook worden gekookt of gesmoord, of rauw net als andijvie in een stamppot worden verwerkt. Radijs De radijs behoort tot de fa milie van de kruisbloemi- gen. Er is zoals het vooroor logse liedje zegt witte en ro de radijs. Maar er worden in ons land overwegend rode geteeld. De grote aanvoer van vollegrondsradijs vindt plaats in de maand mei. In een wat het weer betreft gunstig jaar is er al volop radijs van de koude grond in de tweede helft van april. Door het telen van de knol letjes onder glas kan de aan- voertijd aanmerkelijk ver- vroegd of verlaat worden. Dankzij enige tuinders met ondernemingslust is het door verwarming en extra belichting al mogelijk om zelfs midden in de winter verse Hollandse radijs op ta fel te krijgen. Radijs bevat aromastoffen, die verwant zijn aan mos terdolie. De radijs is heerlijk als versnapering bij de bor rel en tv. Ook bij het ontbijt smaken de rode of witte knollen heerlijk op of bij de boterham. Verder zijn ra dijsjes heel geschikt om ver schillende schotels als sala des op te luisteren. Ir» een bosje gaan ongeveer 20 stuks, maar vroeg in het sei zoen zijn de bosjes kleiner. Meestal gaan er dan tien in. De knolletjes dienen onge veer even groot te zijn en niet gebarsten of voos. Ook zijn radijsjes zonder loof te koop. Ze zitten dan in doorzichtige puntzakjes en doen aan zuurballen of bonbons denken. Rettich Rettich ofwel witte ramenas komt voor in verschillende vormen en kleuren, maar h«ït lange, spitse, witte type wlordt het meest gevraagd. De groente wordt in Duits land veel gegeten en wordt nu ook in Nederland onder de- naam rettich geteeld. De smaak komt overeen met dit? van radijs, maar is iets scherper. Oorspronkelijk komt rettich uit West Azië. Er wordt een genezende werking aan toe geschreven voor gal-, lever-, en rüeraandoeningen. Het is bloedzuiverend en heeft een gunstige werkig op de stof wisseling. Rettich bevat zeer weinig joules, maar heeft een hoog gehalte aan vitami nen en mineralen. Omdat rettich in kassen en warenhuizen wordt geteeld is het aan de markt van januari tot cn met mei. De groente kan worden gegeten in heel dunnen plakjes bij de borrel met een weinig zout bestrooid. Vooral bij een glas bier smaakt het lek ker. Niet voor niets wordt hei ook wel bierradijs ge noemd. Er is een speciale ra men as-snij der in de han del. e prachtige slingers maa,. zodat ook het aantal mogelijkheden om een sala de te garneren wordt uitge breid. 4 koolrabi's, 1 rode papri ka en 1 groene paprika, in snippers gesneden, zout, 50 g kaas in plakken, boter of margarine. Van de koolrabi's het loof afsnijden- De koolrabi's schillen en wassen. De groente in plakken snijden en deze ïn blokjes verde len. De groente opzetten met wat kokend water en zout en 5 a' 10 minuten koken. De groente laten uitlekken maar het vocht opvangen. De koolrabi blokjes in een beboterde vuurvaste schotel over doen. De paprikasnippers er over strooien cn met de kaasplakken bedekken. Hier en daar wat klontjes boter aanbrengen en het gerecht in een matig war me oven door en door warm laten worden en de kaas laten smelten. Het kookvocht en het loof kun nen nog heel goed gé bruikt worden voor het klaarmaken van een kool rabisoep. Nodig: 2 aubergines, 3 ges nipperde uien, 400 gram tomaten, 1 eetlepel olijf olie, peper, zout, teentje knoflook. Was (Ie aubergines en haal het kroontje eraf. Laat ze in wat kokend water met iets zout ongeveer 3 minu ten koken. Schep ze uit het kookvocht en laat ze af koelen. Snij de aubergines overlangs door en schep een gedeelte van hel vruchtvlees eruit, snij dat in stukjes. Fruit de ui en de knoflook, voeg op het laatste moment de gesne den tomaat toe. Breng het mengsel op smaak met de peper en zout en voeg de blokjes aubergines toe. Even verwarmen. Vul de uitgeholde vruchten met het. mengsel. Laat het ge recht tot slot in een vuur vaste schaal in een matig warme oven in ongeveer drie kwartier gaar wor den. Warm opdienen. Tomaten: Niet in dfc koel kast. Op koele plaats, temp. tussen 8-12° C. Komkommers: Niet in de koelkast. Al of niet in folie bij temp. rond 12' C. Paprika:. Niet in de koel kast. Temp. liefst tussen 8-12° C. Aubergine: Niet in de koel kast. Op koeJe plaats in papieren zak. 'Sla: In de groentela van de koelkast. Bij voorkeur in geperforeerde plastic zak. Koolrabi: In groentela van koelkast. Radijs: In groentela van koelkast. Rettich: In groentela van koelkast Courgette: Niet in de koel- kast Op koele plaats, temp. ca. 12" C. Pepers; Niet in de koel kast. Temp. 8-12" C. Een heerlijk en bekend re cept roet de courgette is de ratatouille. Vooral in de landen rondom de Middel landse Zee wordt het veel gegeten. Alle ingrediënten op de courgette na, zijn al geruime tijd uit de Hol landse groentetuin te krij gen. Om een kompleet ex portpakket le krijgen heeft de glastuimier nu ook de courgette in zijn programma opgenomen. Iets waarvan de Neder landse huisvrouw kan pro fiteren, want de courgette is volop verkrijgbaar. I kleine courgette, 2 of 4 paprika's, 2 uien, 1 kleine komkommer, 4 tomaten (2 knoflookpitjes), peper, zout, peterselie, (olijf-)olie. De courgette wassen en in blokjes snijden. De papri ka's van de steeltjes ont doen, wassen, doormidden snijden en zaad en zaad lijsten verwijderen. De pa prika's in reepjes snijden. De uien schoonmaken en fijnsnipperen, De kom kommer wassen, niet schillen en in schijfjes of blokjes verdelen. De toma ten wassen en in partjes snijden. In een koekepan wat olie verhitten en hie rin de fijngehakte kno flookpitjes en uien bak ken. Ze er uit scheppen en in een braadpan overdoen. Achtereenvolgens de cour- gettebiokjes, de gesnipper de paprika's, de komkom- merblokjes en de in part jes gesneden tomaten in de olie bakken en in de braadpan overdoen- Tus sen elk laagje groente wat zout strooien. De pan slui ten en de inhoud in onge veer 15 minuten verder gaar smoren. Het gerecht voor het opdienen met wat fijngehakte peterselie be strooien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4