V-'ij kunnen best met PvdA in college' Menselijke partij met 't dikste programma Gezin dupe van vrije sex Mj Medezeggen schap beleid s voering randstadl Anne-Marijke Steen (D'66): Wiebe Gouma (PvdA): direct werk op kantoor voor: Secretaresse M.T, Typiste Ned./Eng, uitzendbureau] Arie Ros (SGP/RPF) Vlaardingen „Wij kunnen best samen met een PvdA en CDA in het college. Waarom niet? Natuurlijk zijn er politieke verschillen. Denk maar aan de grondpoïitiek en de onroerend goed-belasting. Dat hoeft dan toch nog niet te betekenen dat de PvdA dan maar zegt: jullie motten we niet. Aan het woord Mariëtte Hoogendijk-Van Holst Pellekaan. Charmant als altijd, leeftijd zeker bo ven de dertig.Ze zit, thuis op haar praatstoel te filosoferen waarom haar partij door de socia listen wordt beschouwd als iets besmettelijks. Waarom? Hoewel Marlet- te Hoogendijk nauwelijks kan geloven dat de PvdA bereid is in het college met de CDA samen te werken indien zij de meerderheid van het aantal raadszetels be haalt, er wordt in elk ge val met elkaar overlegd. Maar voor de WD zijn de socialisten huiverig. Waarom?, vraagt zij zich eens af. Ze denkt hardop na en zegt: „Stel dat er een af spiegelingscollege komt en wij daaraan deelne men. Stel dat er dan een voorstel moet komen, waarover geen eenslui dend b en w-voorstel kan komen. Waarom zou het dan niet mogelijk zijn om dan te komen met een minderheids- en een meerderheidsvoorstel? Is dat zo vreemd? Ik weet dat dit wel meer gebeurt. In elk geval kan de raad zijn uitspraak hierover doen. En..kwam Goud- riaan niet als enige met een (minderheids) voor stel over het OJC En werd dit toen niet aangenomen, ten koste van het meerderheids- voorstel? Zeg nu eens eerlijk, hoeveel keer in de vier jaar heb je poli tiek vuurwerk? Afgezien van het tumultueuze be gin van de afgelopen zit tingsperiode, komt het toch maar weinig voor dat de meningen echt po litiek verdeeld zijn?" De WD Vlaardingen streeft er naar om het gemeentebestuurlijk ap paraat verder te demo cratiseren. In dit verband denkt Mariëtte Hoogen dijk aan de stadsontwik keling, met name aan de verhouding koop- en huurwoningen. „Wij zijn altijd al voorstander ge weest". zo zegt ze, „van bevordering van het ei gen woningbezit. Beter gezegd: de woningbouw moet meer worden afge stemd op de behoefte en wensen. Zo is uit een en quête van het E. T. I. (Economisch Technolo gisch Instituut, red.) ge bleken dat in Vlaardin- gen meer behoefte be staat aan koop- dan aan huurwoningen. Kijk, daar moet het gemeente bestuur dam rekening mee houden. Dat is de mocratisch". Mariëtte Hoogendijk is, zoals dat zo dikwijls ge beurt, heel toevallig in de politiek terechtgekomen. „Ik stond nooit op de kandidatenlijst, wel mijn man. Maar die liet zich altijd zo laag plaatsen dat het bestuur mij op een keer vroeg of ik be reid was mij op de lijst te laten zetten en dan wel op een verkiesbare plaats." Of ik veel ervaring had? Wie heeft dat wel, als iemand voor het eerst zijn schreden in de poli tiek zet? Ik deed het een en ander in het bestuur van de nutskleuterschool en ook was ik nauw be trokken bij het padvin- Mariëtte Hoogendijk van de VVD. derswerk. Dat is alles. Overigens, in de tijd dat ik in de raad kwam -dat was in 1968- toen ging het er nog wat kalmer aan toe. We zaten toen met zijn tweeën in de raad en hadden net zo vee) werk als nu met ons zessen". VRIJDAG 12 MEI 1978 VD/SCAWV 5 Gemeende Raad, een woordspeling op gemeenteraad, wordt deze keer gegeven door lijsttrekker Anne-Marijke Steen (D'66 Schiedam), Arie Ros (SGP/RPF Maassluis), Mariëtte Hoogendijk (VVD Vlaardingen) en Wiebe Gouma (PvdA Maasland). Ge meendeRaad is een rubriek waarin de lijsttrekkers van alle politieke partijen in Schiedam, Vlaardingen: Maassluis en Maasland stemgerechtigden gemeende raad geven voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen op 31 mei. Schiedam „Wij werden eerst als Jehova's Getuigen behandeld. In een grote boog liepen zc om ons heen. Maar nu kennen ze ons. D'66 is terug. Een menselijke partij, die aan morgen denkt", zegt het jonge democratenpaar Anne- Marijke Steen en Maarten Peterhans. „Met name toen het met D'66 bergafwaarts g'ing, dachten wij: wat moeten wij straks nou stemmen? In de politiek zijn wij actief geworden via de handtekeningenactie voor Jan Terlouw. An derhalf jaar geleden had D'66 in Schiedam drie le den. Nu zijn het er ruim veertig, allemaal leden die tamelijk veel kiezers met zich meenenemen." Anne-Marijke, 31 jaar, is nummer één van de op geleefde partij in Schie dam. Aan de oude kern heeft - D'66 zelf niets meer. Aad Wiegman en Reinier Scheeres zitten nu in de PvdA-fractie, Bert Kaptein is vertrok ken en Vincent Broeke is wel weer lid, maar niet actief. „Het is ook wel goed zo", zegt Anne-Ma rijke Steen, „het is nu een nieuwe club met een eigentijdse aanpak". Afhankelijk van de ver kiezingsuitslag zal sa- Anne-Marijke Steen: „De PvdA spreekt zich alleen uit tegen projectontwikkelaars, maar wat er moet gebeuren met Empeo, waaraan Schie dam vast zit, staat niet in het programma. D'66 wil praten daarover niet op de lange baan schuiven: snel beslissen en onderhandelen". menwerking van D'66 bijvoorbeeld, zoals de met een andere partij PPR wil, gaat ons te ver. zijn, maar de PvdA Wel vinden wij, dat het wordt het meest waar- autogebruik moet wor- schijnlijk geacht. „Het den teruggedrongen." CDA is veel te vaag. In Zij vindt het jammer, als hun programma staat bij mensen zeggen: ik be- voorbeeld: belangheb- moei rrüj met met poli benden moeten worden tiek. „Dan ga ik daar ai- gehoord. Ja, maar met tijd op in. De politiek zo'n, omschrijving kan je bemoeit zich wel met u, alle kanten uit. Ons pro- zeg ik dan. Alles is via gramma is meer uitge- de politiek te beïnvloe- werkt. Het is dar. ook het den. Dat varieert vaneen dikste van Schiedam." lange wachttijd bij de stoplichten voor de He- Ook met de WD bestaan rna tot punten als werk- volgens de D'66-lijsttrek- gelegenheid en plezierig sier te grote vcrsclullen: wonen", zegt zij. „Van Tilborg was eerst Daarom is Anne-Marijke fel tegen rijksweg 19. Steen „boos" dat de Pv- Maar landelijk werd zijn dA inspraak niet '.vaar partij daarover iets dui- heeft gemaakt „Vooral del ijker, en nu is h:j Zijdeveld niet. Mooie voor. Dat bedoelt Ver- woorden, niet meer dan hulsdonk toch niet met dat. Komt er samenwerk- zijn uitspraak: de WD is ing, dan zullen dus veel radicaler geworden? Een punten wel goed uitge- ander groot verschil met praat moeten worden, en ons: de WD bepleit eco- uit de verhouding tussen nomische vrijheid, dat PvdA en PPR kunnen wil zeggen dat de sterken wij onze les trekken. Wat meer macht krijgen: su- ik van de PvdA heel ar- permarkten, multinatio- i-ogant vind, is dat het naïs. In ons denken is fractiestandpunt zal pre- geestelijke vrijheid veel valeren boven meningen belangrijker: wij doen in het college Dat bete- wèl mee aan bij voor- kent, als er straks een beeld een Chili-manifes- meerderheid van PvdA tatiekomt, met alleen wethou- De CPN heeft niet eens ders van die partij, dat een apart Schiedams dan de fractie in feite het program, dus daar praat dagelijks bestuur van de Anne-Marijke Steen niet gemeente is. Wij zullen over: „Dan is er niks te daarom sterk hameren vergelijken ook. Ik denk, op een goede inspraak dat wij nog het dichtst in verordening: een waar de buurt van de PPR ko- borg om vaker ideeën in men, maar wij zoeken, te brengen dan één keer meer naar wat haalbaar in de vier jaar bij de is. Een autovrij centrum stembus." Wiebe Gouma: „Het gaat om de factor arbeid en kapitaal". Maasland Het is er dan toch van gekomen. De Partij van de Arbeid doet in Maasland voor het eerst met een eigen lijst mee aan de gemeenteraadsverkiezingen. Waren de socialis ten voorheen genoodzaakt hun stem op een kandidaat van een andere partij nit te brengen, op 31 mei kunnen zij het vakje voor de naam van Wiebe Gouma rood maken. Want de 31-ja- rige metaalbewerker is de lijsttrekker gewor den. En gezien de uitslagen van vorige stem mingen zit het er dik in dat hij in de raad komt. „Het wordt m'n eerste daadwerkelijke kennis making met de politiek", aldus de sinds 1973 in Maasland wonende Wie be Gouma. Op weg naar de raadszaal hoeft hij maar weinig stappen te zetten, want Gouma woont pal tegenover het gemeentehuis. „Toen ik hier kwam wonen, was er voor mij alleen maar de Open Groepering. Ik vond toen al dat ze hier zalen te wachten op een grote, linkse partij. De levensvatbaarheid daar voor is nu geheel aanwe zig", aldus Gouma. „Er valt in deze maatschappij nog wel wat te verande ren, lijkt mij zo toe." Dat veranderen ziet de PvdA vooral in de demo cratisering, dat dan ook een belangrijke plaats in het programma heeft ge kregen. „In tal van zaken is er voor de burger te genwoordig inspraak", aldus Gouma. „Dat al leen is echter niet vol doende. Waar wij naar toe willen is medezeggen schap bij de beleidsvoe ring. De mensen er vanaf het begin bij betrekken." Op stichtingen heeft dê- lijsttrekker het daarom niet zo. „Neem bij voor beeld de woningstichting. Een stichting is ccn onde mocratisch gebeuren. De mensen hebben er geen grip op." Waar Wiebe Gouma en de PvdA het ook niet erg op hebben, is de vermogensaanwas- deling. „De VAD is ei genlijk te vies om aan te pakken. Zoals die nu ge presenteerd wordt, raakt die niet de bedoeling van de vakbonden. Het gaat niet om de centen, het gaat om de factor arbeid en kapitaal." Die VAD is dan wel geen plaatselijke zaak, het vakbondswerk raakt Wiebe Gouma des te meer. Daarin is hij zelf actief, en hij zit al zeven jaar in de Onderne mingsraad van het be drijf waar Gouma werkt, namens het NW. Ook als hij straks in de raad zit, hoopt hij de tijd te hebben dat werk aan te houden. Huisvesting en ruimtelij ke ordening nemen ook een voorname plaats in het programma in. „In het programma staat dat we de eigen bevolking niet uit de bouwmarkt drukken, doordat Maas land overspoeld wordt door nieuwkomers. Daar sta ik uiteraard achter", aldus Gouma. „We moe ten in het dorp meer aan dacht schenken aan de eigen jonge mensen, zo dat die niet naar Maas sluis moeten. Wat overi gens niet wil zeggen, dat er geen nieuwkomer meer kan komen." Wat een prognose voor de raadsverkiezingen be treft. Wiebe Gouma re kent in ieder geval op één zetel. Dat aantal ba seert hij op de 347 PvdA- stemmers bij de jongste statenverkiezingen. „A3 ligt dat plaatselijk wel iets anders. In ieder ge val zijn de doelstellingen binnen een landelijke partij beter te benaderen dan in een dorpspartij." Gouma haalt in dat ver band de Open Groepe ring aan, die tot dusver op het merendeel der Pv- dA-stemmers kon reke nen. „Nu dat niet meer zo is, is de Open Groepe ring een echte open groe pering. Voor de politiek is het jammer dat die partij, omdat zij geen verdere banden heeft, onduidelijk blijft. Als ik fundamenteel iets veran derd wil hebben", aldus Gouma, „moet ik lid zijn van de PvdA". Telex-ervaring is ver eist. Voor langere pe riode en hele dagen bij bedrijf in Vlaardin- Moet bereid 2ijn heie« dagen te werken, voor langere periode bij een bedrijf in Vlaardingen. Maassluis Arie Ros (55) is lijstaanvoerder van de gecombineerde politieke groepering SGP en RPF in Maassluis. En voor wie niet weet wat RPF betekent: Reformatorisch Poli tieke Federatie. „De RPF is inderdaad nog maar een groentje in de politiek", stelt de heer Ros. „Per slot van rekening bestaat deze partij pas anderhalf jaar". Het is maar zeer de vraag of de SGP/RPF- combinatie er in zal sla gen een zetel in de Maas- si uise gemeenteraad te veroveren. De heer Ros, wijd en zijd bekend als makelaar in onroerend goed, is zich dat bewust. „Samen hebben wij zo'rt 480 stemmen op basis van de laatstgehouden verkiezingen", zegt hij. „Maar dan komen we er nog een dikke honderd tekort". De heer Ros is afgevaar digde van dekrt omdat „niemand anders wou". Vóór dat de RPF op het politieke toneel ver scheen, was hij lid van het Gereformeerd Poli tiek Verbond, de partij die nauw gelieerd is met de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt (Artikel 31). Een fiks aantal leden van de nog maar jonge RPF is overgekomen vanuit het GPV. Hel is derhalve niet zo heel erg verwonderlijk dat het GPV er geen zin in heeft om voor de komende raadsverkiezingen alle krachten te bundelen: het GPV gaat alleen de verkiezingen in. Aan de andere kant ge looft de heer Ros dat er onder de huidige CDA'ers velen zijn die vinden dat deze partij te „links" wordt. „Er zijn heel wat mensen", 20 ver klaart Ros, „die moeite hebben met figuren als Aantjes en Boersma. Welnu, wij rekenen op deze mensen". Er zijn twee zaken die de SGP/RPF scherp in het oog wil houden. Dat zijn de gezinsverhoudingen en het verschijnen van de brochure over ge slachtsziekten. In die brochure. uitgegeven door het ministerie, maar ook verspreid door de ge meente en kruisvereni gingen, staat namelijk dat er „flinke vooruit gang" is geboekt in de sexuele vrijheid. „Dat is voor mij althans geen vooruitgang, maar een achteruitgang", zegt de heer Ros verwijtend. „Het gezin is nog steeds de peiler, waarop onze christelijke samenleving is gebouwd. Vandaar dat ik die uitspraak in deze folder beschouw ais een lijnrechte aanval op het gezin. Dankzij die fijne vooruitgang in de sex vallen de huwelijken ui leen". Een heel ander probleem is volgens de heer Ros de volkshuisvesting. Het zit hem dwars dat de onder- modale man of vrouw niet meer in staat is een huis te kopen, althans een nieuwbouw woning. „Ze komen niet meer aan de bak, zelfs niet voor woningen in de beschutte sfeer", aldus de heer Ros. „Waarom niet? Omdat 2e niet in aanmerking ko men voor de zo noodza kelijke^ gemeentegaran tie". Hij is er voorstander van dat de gemeente een groot deel van haar wo ningbezit afsloot ten ge rieve van de huurders, echter alleen aan de on- dermodale huurder. „Er staan hier woningen op de balans voor nog maar 5000 gulden. Die kan de gemeente toch wel verko pen, of steekt zij dat geld (huuropbrengst, red.) lie ver zelf in de zak...". Lijsttrekker Arie Ros van de SGP/RPF.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5