Jaren later blijkt dat de PFR gelijk had „Structuur onderzoek komt er aan" Ik ben niet preuts Miljonair zonder centen ;j r rf r f99 *ÊÈÊsJw 95 Jaap van der Griend (PPR): GPV-er Jan Moekestorm: X MÈËÈ&iÊÊmK''-* Nr y v v v v y Jrrr#l|pr\r v v,.* v ste yr ?irrr rw^l 4 '4 v -7. -A.A» v - Xw y.-v .a Jack schipper Arie van der Pluijm (72): 1RDAG 18 MEI 1978 Schiedam Herman Noordegraaf is het jongste raadslid van de gemeente Schiedam (27 jaar), zit het kortst in het stadsbestuur als opvolger van Hans van der WiJk, en heeft in een half jaar meer vragen Herman Noordegraaf: Behalve de Slachthuis buurt heeft het college nauwelijks iets van de pi grond kunnen li krijgen. gesteld en voorstellen ge daan dan welk ander raad slid ook: „Nee, ik 2ie mijzelf niet als de zedepreker", zegt hij. Wel benadrukt hij geregeld een betoog met een opgesto ken, zwaaiende wijsvinger: Jaap van der Griend, lijsttrekker/- raadsiid van de PPR Maassluis Maassluis Jaap van der Griend bruist van energie, staat als het ware te trappe len van ongeduld om na de verkiezingen weer in de raad te stappen. Uiteraard voor zijn eigen partij: de PPR. Natuurlijk is hij niet blind voor de cijfers van de afgelopen verkiezingen. Zijn partij, waarvan hij vanaf het begin lid is, heeft grote klappen gehad. „Maar", zo verdedigt hij zi ch, „je zal zien dat we blij ven. Ik ben er heilig van overtuigd." Of de PPR het waard is om in september terug te komen in de raad? Van der Griend kijkt met grote ogen naar ons, alsof we een grapje ma ken. „Waard", vervolgt de radicaal. Hij neemt een duik in zijn tas en Iaat het doel- steliingenprogramma van zijn partij zien: structuuron derzoek, welzijn, openheid om maar enkeie zaken te noemen. Vooral het houden van het structuuronderzoek vindt Van der Griend een van de belangrijkste zaken uit zijn programma. „Ik ben er reeds in 1975 mee begonnen en kreeg toen geen voet aan de grond. Ook het jaar daar op niet", aldus het raadslid, annex lijsttrekker. „Tot en kele maanden geleden B W op de proppen kwamen met hun voorstel om een beperkt onderzoek naar de ruimteproblematiek in Maassluis." Zoals bekend diende Jaap van der Griend tijdens die bewuste raadsvergadering in maart een amendement in. tvaarin wordt aangedron gen op een totaal structuur onderzoek, waarin behalve ruimtelijke ordening alle fa cetten van de samenleving in Maassluis op een rijtje worden gezet. Ondanks een krappe meerderheid, name lijk tien stemmen voor en negen tegen, werd het amen dement aangenomen. „Nu kunnen ze (B W, red.) er niet meer onderuit, het structuuronderzoek komt eraan," zegt Van der griend voldaan. „Pas aan de hand van dui delijke gegevens kan je een keuze maken over al dan niet uitbreiden van de ge meente. En uiteraard niet op emotionele gronden. Zoals de zaken er nu voorstaan sta ik niet te trappelen van on geduld om gebiedsuitbrei ding." Een andere zaak die Jaap van de Griend na aan het hart ligt is te komen tot het oprichten van een Volksuni versiteit, 2oals .je die ook in Rotterdam kent. De radicaal, die er op atten deert dat de lagere overheid dus de gemeentebesturen straks een belangrijke taak krijgen op het welzijns- gebied, vindt het een goeie zaak dat er een bibliotheek plan komt en een educatief- plan. Een totaal welzijns- plan echter, zou beter zijn. Een welzijnsplan, waarin de inspraak van de bevolking centraal staat. Wat het museum betreft: dat draait naar de mening van de PPR prima, alleen zou het beter zijn als het mu seum naar de mensen kwam en niet de mensen naar het museum. Voorbeeld? Expo sities in gemeenschapshui zen en -ruimtes. „Dan zal je zien dat het bezoekersaantal aan de Zuiddijk straks nog hoger wordt", aldus besluit Jaap van der Griend. ..Ik hou wel mijn verstand erbij. Want als je de maat schappij wilt veranderen, heb je daarbij zowel je her sens nodig als je hart, als je handen". In zijn zolderkamertje aan de Singel, boven zijn ouder lijk huis. zit Herman Noord egraaf aan een bureau, afge dekt met paperassen en sta pels boeken. Behang aan de muren? Niet te zien, want van de vloer tot het plafond reik de literatuur, documen tatie, informatie. En pratend over Schiedamse zaken, wo ningnood, werkloosheid, be wapening, Derde Wereld, kernenergie (om maar eens wat te noemen), wijst Noordegraaf. of kijkt hij op of om of naast ach, naar de plank waarop zich mappen en dergelijke bevinden over het bewuste onderwerp. Hij vormt de eenmansfractie van de PPR in Schiedam. „Veel mensen denken wel, ach. stemmen op zo'n klein partijtje haalt niets uit. Maar het is niet zo zinloos. Juist als eenling bereik je wat. Voorbeeld: alle moties, die ik heb ingediend over Woudhoek-Noord, zijn aan genomen". Meer algemeen: „Een van de tragieken van de PPR is, dat altijd pas jaren later blijkt dat wij geljk gehad hebben. De WD zegt over de aan pak van het stadshart, dat de laatste jaren de menin gen van èlle groeperingen zijn veranderd. Maar wij hadden al vóór het bestem mingsplan uitgesproken me ningen. in welke richting men is gekomen". Noordegraaf, die zich be weegt op het raakvlak van kerk en samenleving, bij de hervormde gemeente, sprak kort geleden tegen mede- raadsleden: „Toon mij uw daden en ik zal zeggen wie u werkelijk zijt". Zijn uit leg: „Te weinig wordt be seft, dat de macht van het college meer zit In wat er niet gedaan wordt dan in wat ze wel doen. De woor den zijn mooi: inspraak, welzijn maar alle initiatie ven kwamen vanuit de be volking. Nog steeds zijn er geen teams voor stadsver nieuwing met bewoners. Het college legt een zwaartepunt bij de ambtelijke top. De politieke wil ontbreekt bij de bewindvoerders om in welzijn of inspraak man kracht en geld te stoppen. Zijdeveld wilde pertinent niet. dat een opbouwwerker los van de ambtelijke top kwam te staan, en op het college drukt hij een meer dan evenredig groot stem pel. Vervolgens zie je, dat de achterban van die bewind voerders te weinig corrige rend optreedt, en de frustra ties worden dan uitgeieeft op de PPR. die ais zondebok wordt beschouwd, omdat uit die hoek wèl correcties kwa men". Noordegraaf: „Het college doet mij denken aan Henrv Ford. die zei: mijn wagens mogen alle kleuren hebben, als zij maar zwart zijn! Zo denkt het college over in spraak". GPV-li|Sttrekker Jan Moekestorm Maassluis Jan Moekes torm: „Ik ben niet preuts!, alleen wil onze partij niet dat er condoomautomaten voor winkels hangen. Klei ne kinderen bunnen ze ge woon uit automaten halen. Die dingen moeten in een winkel verkocht worden". Jan Moekestorm is lijsttrek ker in Maassluis voor het Gereformeerd Politiek Ver bond (GPV), niet in de raad vertegenwoordigd en het ziet er ook niet naar uit dat hij er in komt. De lijsttrekker geeft dat zeil' ruiterlijk toe. Maar eigenlijk is niet-vertegenwoordigd zijn in de raad van Maas sluis ook weer niet zo'n punt. „Er is een groot rechts blok in Maassluis, landelijk ligt dat wel wat anders, snaar hier valt het wel mee. Het GPV is een rechtse par tij". vindt Jan Moekestorm (36). Het GPV is een kleine con fessionele partij één zete! in de Tweede Kamer. In veel kleinere gemeenten, vooral in de regio, is de partij ook vertegenwoordigd in ge meenteraden. Veelal tot stand gekomen door lijstver- bindingen met de zusterpar tijen SGP en RPF. Bij de vorige gemeenteraadsverkie zingen was dat het geval met de SGP. Dit keer niet. Er is een meningsverschil tussen de drie partijen. Vol gens het GPV is de RPF de hoofdschuldige, want de RPF wil alle rechtse confes sionele splinterpartijen gaan bundelen. Dit, terwijl de RPF weer een afscheiding van het GPV is. En dat is geen politieke. maar een geloofskwestie als gevolg van een schisma in de zestiger jaren. GPV'ers behoren tot vrijgemaakt ge reformeerden. Deze kerk ontstond in 1944, omdat deze gelovigen niet het toenmali ge gezag wilden erkennen, wat volgens de leer wel moest. Het Hitlerregime bleek echter een begrijpelij ke uitzondering op deze re gel. Vandaar dat de vrijge maakt gereformeerde kerk ontstond, die niets van de nazi's moest hebben. In 1967 kwam er een schisma in de kerk van het GPV, waar door de vrijgemaakte kerk buiten verband er bij kwam. Later werd hier de RPF door de nieuwe gelovigen opgericht. Daar ligt het conflict, en om dat de RPF een lijstverbin- ding heeft aangegaan met de SGP. wil het GPV niet meer de SGP. Het verkiezingsprogramma voor Maassluis is nog niet gereed. Wel heeft de partij een landelijke brochure, waarin wensen staan die voor iedere gemeente van toepassing zijn. Een punt daaruit: geen crematoria. „Omdat", legt Jan Moekes torm uit, „er niet volgens de bijbelse richtlijnen begraven wordt. Dat moet gewoon on der de grond". Voor het beleid in de ge meente wordt de bijbelse boodschap constant in ge dachte gehouden. „Toegege ven, dat is niet altijd moge lijk als het om een vaststel ling van een bestemmings plan gaat, maar als gemeen te kar) je wel de zeden en normen handhaven", voegt de lijsttrekker er aan toe, A»' w» -3, J t f f >/v „%-V :«A A A i Vï C tJL -V V V y r,. a r jfS' V* J ri 'V A A A V „V V V V -A A A. y 7 7-4 v -f v a a. a - '♦-t./'JVly V NA A A A De telefoon bij Arie van der Pluijm staat weer rood gloeiend. „Arie", klinkt dan de soebattende stem aan de ande re kant van de lijn, „Arie, zou jij weer een poosje met ons willen varen? Anders komt er weer niets van, dan ligt dat jacht maar te verintereste- Q. Maar Arie doet het niet. Sinds een jaar is het afgelopen. Im mers, 72 jaar is een aardige leeftijd om een punt achter je werk te zetten. De meesten doen dat trouwens al veel eer der. Zijn leven lang is de aan de Parallelweg in Vlaardingen wonende Van der Pluijn jacht- schipper geweest. Dat wil zeg gen dat hij schipper was op het jacht van de een of andere rijke broer die zelf niet in staat bleek te zijn zo'n kolossaal zee- jacht van minimaal 80 briefjes van 1000 gulden te besturen, althans zó dat het daarheen vaart, waar men het hebben wil. Maar ondanks dat blijven de eigenaren kapitein op hun schip. „Al kunnen zij geen zeil hijsen", zegt Arie. „Nou ja, van mij mogen ze. Ondanks zijn 72 jaar ziet de Vlaardingse schipper er stoer en gebruind uit. Alsof hij zo juist is teruggekeerd van een lange reis. Van der Pluijm be kent dat hij er heel wat moeite mee heeft om aan de wal te blijven. ..Ik ga nog wel twee tot drie keer per dag naar het haven hoofd om daar te kijken naar de voorbijtrekkende schepen in de Waterweg, Eigenlijk is het niet eens goed. want dan krijg ik zo'n heimwee. Dan heb ik er de pest in dat ik daar sta te staan in plaats van een stuur rad in mijn handen te houden, of over een kaart gebogen te staan, of een gezellige babbel wet een dor mensen aan boord te maken." luxe Wie neemt het hem kwalijk, na 20 veel jaar luxetrips over de wereldzeeën te hebben ge naakt? Met miljonairs om te êaan alsof het je beste vrien den zijn? Kreeft eten in Rome. ■jjf Singapore, of New York? Golf spelen en al die andere aardigheidjes, waar een simpel Hens als de schrijver van dit ePisteI slechts over kan dro gen, of die hij hooguit kan Zien in de bios. Toch staat Van Ger Pluijm met zijn beide be- "ea op de grond, getuige zijn opmerking: „Arie is miljonair, ponder een cent.waarmee hij duidelijk wil maken dat hij ook maar een ..gewone jon- |en" van de gestampte pot is. daar ben ik trots op" vult hoor. Jammer dal die dood is. Die heeft gevaren tot ie er bij neerviel. Het was zelfs zo dat hij op zijn laatste reis al een loden kist en een verpleegster aan boord had. Hij zou hebben gecommandeerd: Als ik dood ben moet ik direct overboord gezet worden en er mag niet worden gestopt.Kijk. dat is nou nog een zeiler in hart en nieren zijn. tot in de dood toe". Arie veegt zich eens het zweet van het hoofd, alsof hij er weer helemaal bij is. alsof ie op de woelige baren rondzwalkt, het rad stevig tussen de knoestige knuisten. Zijn vrouw Marie heeft vroeger ook dikwijls meegevaren, maar volgens Arie is zij toch altijd een beetje angstig geweest. Niet zo verwonderlijk, omdat ze eens terecht zijn gekomen in oen storm in de Golf van Bis kaje met windkracht zeven en dan is het in dat gebied op zijn zachtst gezegd nogal woelig. Met smaak vertelt hij over de twee jaren Sardinië, op de boot van een van zijn goed-bij-kas- zittende vriendjes. „Wij waren op twaalf weken na twee jaar lang de baas van het jacht. We woonden er in weelde, man. Daar droop het allemaal van af. Slechts eenmaal per jaar kwam Albert Goudriaan zes weken over om mee te genie ten. Ha. ha is die goed? Hij twaalf weken genieten en wij tww jaar. Wie is nou de miljo nair. Toch nog een waarschuwende noot voor potentiële jachtechip- pers. Volgens Arie van der Pluijm ben je op de verkeerde weg als je dit werk alleen wil doen om het geld. „Je kan dit soort werk volhouden als je dit allemaal uit liefde voor je vak als schipper doet", zegt Arie wijs, „Maar op den duur wil je wel eens een weekend of va kantie thuis blijven. Maar dat kan natuurlijk niet. Want die mensen kunnen immers pas varen als zij vry zijn en als er vakantie is? Nou. toevallig vond ik het hartstikke leuk om met die lui op stap te gaan. En nu? Nu bezit Arie niet an ders dan zijn caravan en een- klein roeibootje om daarmee uit te gaan vissen.en natuur lijk zijn vrouw Marie. Samen gaan zij enkele maanden per jaar met vakantie naar het zuiden van Spanje. Want een ding kunnen beiden niet meer missen, sinds ze de Mediterra ne talloze malen zijn overgesto ken, en dat is de zon. Zij gluurt juist weer door de vitrage heen. Arie krijgt de kriebels in zijn benen en zegt: ..Kom, ik stap maar weer eens op. Even kijken of er op 't hoofd nog wat te zien is. hun vakantie mee, rekenen de kortste routes voor de schipper en kapitein uit en hebben nog lol ook". Arie van der Pluijm pakt een dik fotoboek uit de kast en laat enkele van zijn voormalige ..troetelkinderen" en de kapi teins ervan zien zoals de Beste- vaer, een tot jacht omgebouw de Joodsschoener waarmee hij in 1952 naar de USA voer, de Kortenaer, de Margeka. een platbodem van directeur Del- si ng van de Nederlandse Cre el iet bank. het jacht van de heer Otto van der Vorm (van de HAL), van Albert Goud riaan (van Van Nievelt) enzo voorts. En passant schat Van der Pluijm ze in salarisklassen in. Wijzend naar een familiare fo to met Jaap van Eesteren: „Die? Die schat ik ook wel op zo'n veertig miljoen. En die, wijzend naar Goudriaan. 't gaat hem wat minder in Ter- neuzen, maar ik schaal hem toch in op zo'n vijf miljoen". Wel eens gehoord van Conny van Rietschoten, de man die pas met zo veel eerbetoon in Rotterdam is ingehaald vanwe ge zijn overwinning in de zeil race om de wereld? Van der Pluijm begint hard te lachten. .Neen, die is goed. Ik zal hem r, iet kennen. Nou ben ik niet zo ijdel om te zeggen dat ik hem heb leren zeilen, maar wel heeft hij onder mijn leiding gezeild, samen met Abraham van Stolk en Otto van der Vorm op De Zwerver. Ook ben ik hem nog eens met Van Stolk door Jaap Hazejager tegengekomen in Santander. Daar ontmoetten we ook nog Kees Bruynzeel. Je weet wel, de potloden- en vloerenman". Halve kreeft. Arie van der Pluijm gaat er eens rechtop voor zitten en be gint te schateren. „Die baas viel toen bij mij door de mand. Je snapt wel dat die bij wijze van spreken in zijn geld kon zwemmen. En terwijl wij zo van ons kreeftje zaten te smik kelen, vraagt Kees ons: Hebben ze ook halve kreeften? Zo'n hele is zo duur! Nou vraag ik je.Overigens, niets dan lof voor zijn zeilerskwaliteiten. .foto Henk Speksnijder). hij al bladerend door zijn her inneringen aan. Het begon allemaal zo'n dikke veertig jaar geleden. Stam mend uit een geslacht van Vlaardingse (binnen) visser leek ook Arie voorbestemd te zijn voor deze karige brood winning. „Zeg dat wel', beaamt forsgebouwde Ar:c*. „ik was met vijf broers man, er viel geen droog brood in te verdienen. En het brood was in die tijd toch al zo droog Verdikkeme, allerlei ontberin gen op Het Haringvliet en Hol lands Diep en nog geen cent Op een gegeven moment kapte ik ermee en kreeg ik de kans om te gaan varen als jacht- schipper bij aannemer Jaap van Eesteren. Die had een fraai schip, de Kortenaer heette het. Twaalf jaar lang heb ik met de bouwgigant gevaren. En fana tiek dat ik wasof het schip van mezelf was. En ja, hoe gaat dat dan? Dan heb je wel eens een grote mond als je in het. vuur van je werk bent. Maar Jaap ook. Tot vijf maal toe ben ik bij hem weggelopen. En wij elkaar maar steeds beschuldi gen wie er het eerst begon. Ondanks dat hebben we nog nooit zo veel bekers gewonnen. Wc zijn altijd goeie vrienden gebleven en met z'n zoon kan ik ook goed opschieten". Ir» die periode kreeg Arie van der Pluijm ook de kans om naar de visserij school te gaan om daar de kunst van het navi- geren eigen te worden. „Dat was wel moeilijk, maar ik heb er wel baat mee gehad, gezien de vele races die wij hebben gewonnen met de Kortenaer. Overigens, veel van die rijke lieden hebben op hun schip een marineofficier. Dat zijn pas goeie navigaüeiui. Ze varen in

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5