„C t en §feit"': Kleine scholen met sluiting bedreigd, maar... DONDERDAG 18 MEI 1978 Madera Verandering Sluiting VD/SC/WW 6 nog altijd in de klas door Nico* de Vries Simonshaven „Ut hus van de bovenmeester", zegt een oud boertje. Zijn beverige hand wijst naar een tot woonhuis verbouwde boerderij. Uit het monu mentale pand komt pianomuziek. De stiite draagt de klanken over de Ring van het landelijke Simons haven. Tot in het slopje dijkafwaarts. Het steegje draagt de fraaie naam van Pepersteeg. Daar lapt een vrouw de ramen. Het water kletst tegen de ruiten. Vrijdagochtend. Een boer loopt met ferme stap over de keien van het steegje. Zijn klompen maken een kiitsend geluid. Simonshaven, een gehucht op het eiland Putten, Nog geen vijfhonderd inwoners. Overwe gend agrarisch. De tijd lijkt er stil te staan. Een blik, tussen twee boerderijen door, doet 1978 even herleven: Spijkenis- set met zijn hoge flats. Op een paar voorbij razende auto's na overwegend stilte. Al leen uit school komen juichen de kinderstemmen. Gejuich om een paar minuten eerder pau ze. Jongens rennen de wei, ach ter het schoolgebouw, in. De bal in de lucht werpend. Een paar meisjes spelen krijgertje. De school, een hoog robuust stenen gebouw. De ramen hoog, de deuren groen geverfd. Binnen: een lange gang. Het doet wat kil aan. Twee 'deuren, aan de linkerkant, geven toe gang tot de lokalen. Aan de rechterwand de kapstokken. In sierlijke cijfers dragen zij de nummers één tot achtenzestig- De zwarte verf glanst Door de ramen van het lokaal dringt een schemerachtig licht naar. binnen. Aan de muur de Eenvoudige Wereldkaart van J. J. Jonker". Een vergeeld sta tieportret van een nog o zo jeugdig uitziende Koningin Ju liana en Prins Bemhard met de kleine prinsesjes, hangt bo ven de tussendeur. In de eerste kias leest een meis je hardop voor uit Ot en Sien. De kinderen uit kias twee en drie luisteren aandachtig. „Het spreekt de kinderen nog steeds aan. die verhalen van Ot en Sien", 2egt hun juffrouw Taal, In het lokal ernaast, waar de vierde, vijfde en zesde klas „ze telen", steekt een meisje haar vinger op. Ongeduldig roept ze: „Meester, ik weet het, ik weet het!" Even daarvoor liet de bo venmeester de leerlingen een plantje zien en had hen ge vraagd, wat de naam ervan was. Als het meisje het juiste antwoord zegt, geeft meester Van der Linde de kinderen, in groepjes van vier, nieuwe op drachten. Eik groepje heeft het plantje, speenkruid, in handen gekregen. Zachtjes pratend, bijna fluisterend, werken de leerlingen de opdracht uit. Biologie op de moderne leest geschoeid. Aanschouwend on derwijs en groepswerk heet deze aanpak in onderwijs-krin- geiu Een nostalgische benade ring van Simonshaven is fout. Wel degelijk gebeuren er ach ter de muren van het negen tiende eeuwse schoolgebouw zaken van anno 1978. „Dat kan ook niet anders", weet onder wijzer Van der Linde. „Ook de kinderen uit Simonshaven kij ken televisie, luisteren naar de foto's: Jaap Rozema radio en lezen de krant. Hun vriendjes komen uit Spijkenis- se. Een teken van veranderin gen mag het verdwijnen van het dialect zijn. Het plat Si- monshavens verdwijnt als taal. De kinderen het zoge naamde Nederlands aan te le ren is niet meer noodzakelijk". De leerlingen krijgen de plak niet meer. Die straf is voorbij. Tegenwoordig praten ze mee in de les. „Meester", een meisje buigt zich voorover, „Weet u dat...". Haar medeleerlingen en de onderwijzer luisteren aan dachtig. Haar verhaal is een onderdeel in de les over Fran krijk. In de moderne didacti sche bewoordingen heet zoiets een onderwijs-leergesprek. Desondanks vraagt een meer jarige kias aanpassingen. Im mers, de programma's van aardrijkskunde en geschiede nis zijn voor elke jaargroep verschillend. Vandaar, dat de vierde klas, die uit drie leerlin gen bestaat, zelfstandig hun taak voor die dag moet vol brengen'. Hun opdracht: eikaar de kaart van Zuid-Holland overhoren. Wonderwel, over eenkomstig met de modernste opvattingen in de leerpsycholo gie, lukt het uitstekend. Nog zo'n hedendaagse leerme thode: Groepjes van vier leer lingen. Klas drie, vier en vijf door eikaar, al naar gelang het leesniveau, Eén leerling leest voor, de andere drie corrigeren de leesfouten. Voordelen: iede re leerling leest langer dan in klassikaal verband. De overige zijn meer bij de leesles 'betrok ken. Het leerrendement wint daardoor. Door de gedwongen situatie komt het middenschoolplan van onderwijsminister Van Ke- menade (uit de oude ploeg van Den Uyl) in de scholen met een gering leerlingenaantal tot ui ting. Terwijl juist deze scholen door sluiting worden bedreigd. Want komt het leerlingenaantal onder de minimumgrens van vijftig, dan moet de gemeente een ontheffing voor sluiting aanvragen bij het ministerie Scholen zoals in Simonshaven worden steeds weer met slui ting bedreigd. Het streekplan staat uitbreiding van woningen niet toe. Vergrijzing neemt hand over hand toe. Nu hangen er in de gang van de school in Simonshaven nog vierenveertig jasjes aan de kapstokken. In de toekomst zullen het er minder zijn. Want de kinderen, die nu in de klas zitten bij bovenmees ter Van der Linde en juffrouw Taal keren straks Simonsha ven vrijwel zeker de rug toe. Woningnood en de eenzijdige bestaansmogelijkheid in de De kinderen van nu kunnen er nog niet mee zitten. Juichend rennen ze na afloop van de lessen door de smalle, groene deur naar buiten. Een paar meisjes huppelen de Peper- steeg in. Ondertussen roept een meisje naar haar vriendinnetje: „Marlies, kom je bij me spe len". Het oude boertje kijkt de kinderen lachend na. Daarna sjokt hij naar zijn huisje. Duwt de onderdeur open en ver dwijnt in het donker landbouw zijn de oorzaak van hun vertrek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 6