Wat doet de Keukenhof met beeld van Nolet? Over vrede gesproken „lief komt nil de hoorn desovervloeds" Een wereld van muziek in Magnalia Déi Kerk De Klok staat stil mmm Commissie schrikt Politiek forum consumentenzaken DONOR D. WARNAAR: KERKBLAD VERDWENEN: LNG-overslag de zee in Gewonde en zware schade FIETSER GEWOND Illigale drank en automaten Bijzondere kerkdienst 24 onvergeteli jkeHITS VRIJDAG 19 MEI 1978 VD/SC/WW 3 i 'pe glans is er een beetje at. pij Nolet kijkt men op de neus. Het beeld voor de verpleging, Moor een speciale commissie uitverkoren ter gelegenheid van 'Het vijftigjarig jubileum van het ziekenhuis, blijkt helemaal niet zo uniek te zijn ais de commissie wel dacht. In feit is het met eens zo'n 1 specifiek beeld voor de verple ging. Het zou voor van alles licunnen zijn. In de Keukenhof, ïorn maar eens wat te noemen, llieet hetzelfde beeld „Gehurkte 'figuur". Zo heet het het ook m Amersfoort. Het zou ook „Moe der en kind" genoemd kunnen «worden, of „Eva en de slang." ïpie namen zijn ook in omloop. 't Is maar wat je erin ziet (dat zei de commissie zelf al, weken geleden, maar dat werd gezegd v0m de fantasie de vrije loop te daten en niet omdat men wist idat er gelijke beelden bestaan; Jdie grote ontdekking kwam la- jter). jHet geschenk van de bevolking ,en het bedrijfsleven aan het jjarige Nolet, waarvoor geld in gezameld ging worden, en dat ;door de speciale commissie zou jworden uitgedacht, moest iets jnist het ziekenhuis te maken ■hebben, en zo stuitte men op «het beeld van Nic Jonk. „Het !beeld voor de verpleging", zo *zou het in Schiedam gaan he len. Het lag ook zo voor de hand, die naam, want het beeld ■zag er vrouwelijk uit, door de 'ronde vormen, en de commis sie vond dat symbolisch voor Me verpleging en de verzorging. 'Bij uitstek geschikt als cadeau aan een ziekenhuis. En dank- ïbaar maakte het Noletbestuur fcen gebaar aan de burgerij te- frug: het fraaie beeld werd aan 'de gemeente geschonken. Vóór 'sbet Noletziekenhuis staat het fop gemeentegrond. JTypisch voor de verpleging, ïwas de algemene waardering ïtijdens de onthulling door bur gemeester Arie Lems, ere-voor- zitter van de commissie, en Trees Moolhuysen, the van de ze commissie ook deel uit maakte (met omdat zij de vrouw van een arts van Nolet is, maar vanwege haar geble ken interesse voor kunst, als bd van de museumcommissie}. Identiek Typisch voor de verpleging. Totdat drs. S. Kamstra, ook lid van de commissie voor het beeld, ontdekte dat in de Keu kenhof een identiek beeld houwwerk staat, van dezelfde maker, Nic Jonk, een beeld houwer uit de Groot-Scher mer. Het bestaan van een „precies eender, alleen wat groter" beeld was drs. Kamstra onbe kend, en in allerijl wendde htj zich tot Schiedams museumdi recteur, die ais expert op het kunstvlak in de commissie voor het beeld had gezeten: „Verrast belde ik Hans Paal man op, maar ook hij wist van niets. Samen zijn wij tot de slotsom gekomen, dat een beeldhouwer van één werk wel vaker afgietsels maakt. Dat schijnt gebruikelijk te zijn. Dus in principe hadden wij kunnen weten dit verschijnsel tegen te kunnen komen," verklaarde drs. Kamstra. In de Keukenhof heeft het beeld mets met verplegen te maken. Nic Jonk maakte het kort na zijn academietijd, en m 1964 schonk de gemeente Lisse het aan de Keukenhof, welk bloemenparadijs toen vijftien De gehurkte figuur van beeldhouwer Nic Jonk in de Keukenhof, daterend van vóór 1964... jaar bestond. De titel was „Ge hurkte figuur". Eigen ontwerp, dus Nic Jonk kon het uitwer ken, polijsten, iets weglaten en er iets bijdoen zo vertelde hij zelf maar de gelijkenis met het beeld voor Nolet is frappant. „Ja, natuurlijk, het zijn mijn kinderen," zegt de maker. „De mensen zien vaak meteen, dat een beeld van mij is. Bepaalde diagonalen, waarmee ik werk, en de sfeer, die het oproept, werken dat herkennen m de hand. Ket lijkt allemaal op el kaar. Vooral de vrouwenfi guur, met de borst die tussen de armen vandaan komt, schept wel verwarring. Veel mensen denken bijvoorbeeld, dat het moeder en kind heet." „Origineel" Typisch voor de verpleging? De Schiedamse commissie dacht het Maar het gebruik van afgietsels maken is bij No let niet geheel onbekend. Alge meen directeur Cees Vlootman, die vanuit zijn kamer uitzicht op het beeld aan de Stadhou derslaan heeft, zegt erover: „Tot een afgesproken aantal, gelden ook de afgietsels als origineel. Komt er één extra bij, dan gaan de eigenaars gil len, want dan devalueert de hele handel." Nic Jonk heeft een dergebjke afspraak met gemaakt. Geen verhes in waarde van het beeld voor de verpleging is er dus. Integendeel. De gemeente Lisse betaalde destijds, in 1964, vijf tienduizend gulden. Volgens Kamstra was dat beeld voor de Keukenhof groter. Het beeld voor de verpleging, voor Nolet, heeft twintigduizend gulden ge kost (hoe het hep met de inza meling onder de Schiedam mers en het bedrijfsleven, is nog niet bekend). Voelt men zich bekocht? Nee hoor. Men heeft zich met uitge drukt m termen ais „verdik kie". Geenszins. Drs. Kamstra bijvoorbeeld, die wel thuis is in het bankwezen, zegt: „Sinds '64 hebben wij een verschrikkelij ke inflatie gekend. Voor het zelfde geld als nu zou je toen bij wijze van spreken een twee keer zo groot beeld kunnen krijgen." Ook Vlootman vindt twintig mille spotgoedkoop. „Maar voor zover ik weet, van de commissie, wou Nic Jonk ook met het onderste uit de kan hebben, hoor. Wij hebben het tegen een schappelijk' prijsje gekregen." Voor de verpleging.., Het beeld voor de verpleging, meer uitgewerkt... Schiedam Met het oog op de komende gemeenteraadsver kiezingen houdt de consumen tenbond op dinsdag 23 mei een politiek forum- In de grote zaal van gebouw Irene aan de Nieuwe Haven te Schiedam zal het vanaf acht uur gaan over consumentenza ken. Verschillende politieke partijen zullen daarover met elkaar m discussie gaan. Aan de orde komen onder meer de problemen in het openbaar vervoer, de winkelvoorziening en milieukwesties. Toegangskaarten kunnen wor den aangevraagd bij mevrouw M. K. Vrijman-van Putten, Oe ver 8, telefoon 706993. Vlaardingen De Interkerkelijke Vredesgroep in Vlaardingen organiseert op dinsdag 23 mei een vraaggesprek met Generaal Majoor M. EL von Meyenfeldt. Von Meyenfeldt is verbonden aan de Koninklijke Militaire Academie te Bre da en tevens lid van het landelijk Interkerke lijk Vredesberaad (IKV). Het IKV houdt zich bezig met vredesvraagstukken en voert de laat ste tijd met name actie tegen de kernbewape ning. Aan de hand van op schrift gestelde vragen zal de heer Von Meyenfeldt op deze onderwerpen ingaan. Iedereen die geïnteresseerd is of zich betrokken voelt bij het protest tegen de voort gaande bewapening nodigen wij van harte uit om op deze avond aanwezig te zijn. Natuurlijk bestaat er ook de gelegenheid zelf vragen te stellen. Uit de grote opkomst bij de door het IKV vertoonde film „War-game" is toch wel gebleken dat deze problematiek bij de bevolking zeer leeft. Aanvang 20.00 uur, plaats; bovenzaal van de Ichtuskerk, Van Maerlantlaan 2. Maassluis Twee keer per jaar een halve liter, dat maakt over vijfentwintig jaar uitges meerd in totaal een plas van vijfentwintig liter bloed. Een volumineuze hoeveelheid, af gestaan ten gunste van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Twee ouwe, ge trouwe donors, de heren D. Waraaar (55) en P. van Staal duinen (55), kregen een dezer dagen uit handen van wethou der mevrouw G. van Eck- Grootveld in gebouw „De Sluis" een onderscheiding: de zogenaamde Landsteinerpen- ning. De penning is vernoemd naar de Oostenrijkse professor Karl Lacdsteiner. Zijn ontdekking, dat er meer bloedgroepen be staan, gaf rond 1900 de stoot tot de ontwikkeling van de bloedtransfusie. In 1937 schreef professor Landsteiner bovendien nog de ontdekking van de rhesusfactor op zijn naam, waardoor ook bloed transfusies aan jonge, pasgebo ren kinderen mogelijk werd. Maar voor Hccdtransfusies ajn donors nocig, mensen die vrijwillig een boeveelheid van bun eigen bloed afstaan ten behoeve van anderen die, bij voorbeeld als gevolg van een verkeersongeval, teveel van dat levensvocht hebben verloren. Donors, het Rode Kruis zou «et zonder hen kunnen! En op heren Waraaar en Van Staalduinen heeft zij vijfen twintig jaar lang kunnen reke nen, ■Vijftig bloedgiften komt maar zelden voor", vertelt de heer M. Brum van het Rode Kruis, af- deling Maassluis „van de acht- honderd donors per jaar zijn er hooguit twee bij die dit jubi leum halen". Het kan met an ders of het moeten twee gezon de kerels zijn, de heren War nar en Van Staalduinen Bloed aftappen bij donors. „Ja, gezond, dat wel", zegt de heer Wamaar rnt Maassluis, „Maar verder valt het best mee. Ik hoef niet een speciaal dieet te houden. Mag gewoon alcohol drinken. Ja, natuurlijk niet vlak voordat ze gaan tap pen. Maar toch, nee ik hoef er niets bijzonders voor te doen. Het komt gewoon uit de hoorns des overvloeds. Het is wel voor gekomen dat ik de nacht na Hp bloedgifte 's nachts normaal ging werken. Nee, voorlopig gaan we gewoon door met bloed geven. Ik ben gezond". Maar een kleinigheid is het toch met. Per slot waren de heren samen goed voor een scheut van vijftig liter bloed. Je zou eens na moeten gaan hoeveel mensen daar m de loop der jaren hun leven aan heb ben te danken gehad! Tussen het Toonkunst Kinder koor en Kon. Schiedams Man nenkoor „Orpheus" ligt maar een kleine wereld van muziek. Dat neemt niet weg, dat de afdeling zang van de Schie damse Gemeenschap hiermee wel de uitersten in huis had gehaaid. De leiding van het kinderkoor berust bij het echtpaar Janny en Harry Timmer. Op uitste kende wijze werd gedemon streerd hoe je kinderen kunt laten zingen. Toegegeven, Janny's hand was met steeds lang genoeg, maar spreek het maar eens uit: „Te peert, parmant en triomfant", als je vijf, zes of zeven jaar bent. Goed dat dit koor zo functio neert, want daarin zitten de zangertjes, die straks de ver grijzing tegen gaan en aanvul ling van het huidige koorbe stand betekenen. Een enorm zangprogramma viel de flink gevulde kerk ten deel en dat hield in, dat er tussen het kinderkoor en het aan het slot van het program ma optredende „Orpheus" wel wat viel te beleven. Zoals een sterk, soms te sterk gediscipli neerd optreden van de popua- laire „Creedsingers" en de in dezelfde stijl, zij het wat min der ritmisch en wat lawaaieri ger, zingende „Young Joy Sin gers". Het mooi vinden is wel licht een kwestie van smaak. Verrassend fris van de lever klonk het gemengde koor „Se- nectute", waarbij 65-plussers, die nog enigszins b'j stem zijn, zowel plezierige repetitieavon den ais concertuitvoeringen kunnen verwachten, althans getuige het programma van woensdag. Via het optreden van „Canzo ne" en intermezzi van de jeugd- barmome Wilton Fijenoord, dat goede momenten (Danserije van Tielman Susato) afwissel de met soms oorverdovende missers (een koraal van Ted Huijgens) komen we bij het klapstuk van de avond, de pre mière van „The Rhythm Song" van David Porceleijn, gezongen door „Orpheus" o.l.v. Chris Verhoog. Een razend moeilijk werk om in te studeren. Er komt geen noot muziek aan te pas en ga er dan als mannenkoor maar aanstaan om motieven als „ts- jm, tsjin, da" en „ti, ki, dha" en „Piong da" een dermate in houd te geven, dat het geheel op een drumsolo gaat lijken. Want dat is onbegonnen werk. Verhoog heeft met dit werk ongetwijfeld in zijn vereniging veel weerstand ontmoet Toch zullen ook de zangers moeten weten, dat het opnemen van nieuwe werken in het repertoi re gewoon noodzakelijk is. Het programmaboekje er nog eens op naslaand, moet tot zo'n con clusie worden gekomen. Een uitstekende uitvoering van het werk, waarbij een meevi- hrprendi Hiriwnf m^t arm*»" Toonkunst Kinderkoor. en benen de zaak tot een goed soort werken het publiek moet ma moet worden geserveerd, einde bracht, geeft een duide- voorzetten. Of zo'n werk echter ket publiek was inmiddels zo- ljjk ja op de vraag of je dit aan het eind van een program- wa* sufgezongen, is de vraag. Vlaardingen De Klok, bet parochieweekblad voor Rooms-Katholieken in Vlaar dingen en Schiedam verscheen afgelopen zondag voor het laatst. Na precies twaalf en een half jaar trouwe dienst kwam het laatste nummer (605) uit. Oorzaak: de 70-jarige heer J. J. Levens, de motor van het blad en grondlegger van de Schie damse drukkerij „De Mag neet", moet zijn werkzaamhe den om gezondheidsredenen voor het blad stoppen. Uit liefhebberij zorgde hij er voor dat het kerkblad kon ver schijnen met advertenties. Zijn zoon, de heer J. Levens Jr., was niet in staat de pro deo- werkzaamheden van zijn vader over te nemen. De heer Levens: „Ik zou twee dagen bezig zijn met het benaderen van de ad verteerders. Een kerkblad is vno*" w>'nto*7|prc tnrl- -il mot zo'n trekpleister, een dagblad of een huis-aan-huis-blad doet het bij adverteerders nu een maal beter." Pastoor P. van Stralen van de Viaardmgse Sint Willibrordus- parochie vindt het jammer dat het blad niet meer achter m de kerk voor vijftien cent te koop is. „De Klok was tenslotte voor om kantholieken een commu nicatiemiddel in Schiedam en Vlaardingen. Wekelijks een hoofdartikel, aankondigingen, familieberichten. Maar door de ziekte van de heer J. J. Levens was het met meer mogelijk door te gaan. We hebben ge probeerd op voorstel van de uitgever een kleiner blad uit te geven zonder advertenties. De hoeveelheid tekst zou dan het zelfde zijn. Het dekenaat vond de prijs voor een exemplaar te hoog worden". Volgens de huidige uitgever. Levens Jr, zou de prijs per zijn gekomen. „Eigenlijk was dat al een scherpe prijs. De onkosten voor een blad met een oplaag van zo'n 3000 is nogal aan de hoge kant. Een kwartje moet voor de gelovigen naar mijn smaak dan ook met zo'n hobbel zijn", Pastoor A. L. M. uit Vlaardin gen schnjft tot slot in de laat ste „De Klok": „Het was een simpel blaadje, vele hoofdarti kelen werden met gemengde gevoelens gelezen of in totale onverschilligheid over het hoofd gezien. Maar voor mij als pastor was het altijd een herinnering hoe er aan de basis van de grote wereldkerk in de zo moeilijke zestiger jaren ge ploeterd en gezwoegd werd." In die jaren verscheen .het eer ste nummer. In tien kerken in Vlaardingen en Schiedam was het blad wekelijks te koop. Thans is De Klok opgehouden Hoekse commissie: Hoek van Holland De instal latie voor de overslag van vloeibaar aardgas moet in zee gebouwd worden, liever niet op de Maasvlakte. Dat stelt de deeiraadscommissie voor Eco nomische Zaken, Milieu en Volksgezondheid van Hoek van Holland. Onder de huidige omstandighe den vindt de commissie het met verantwoord een aanland ing voor het aardgas te bouwen op de Maasvlakte. De gemeente Rotterdam en de Nederlandse Gasunie hebben twee plaatsen op de Maasvlakte bi} Hoek van Holland aangewezen, waar de zogenaamde LNG-terminal kan komen. Een voorkeur hebben ze voor een plek zo ver moge lijk van de Hoek-nchting Oost- voorne De commissie stelt voor de ter minal op een eiland te bouwen, of een dam aan te leggen. Overigens liet de commissie nog wel de mogelijkheid open om de overslag toch op de Maasvlakte neer te zetten. Maar dan moet, aldus de com missie. de zekerheid bestaan dat er geen ongelukken 7 '-^n gebeuren. Te hard door c - Vlaardingen Op de kruising Holysingei/Amsterdamlaan is de 18-jarige H.M.D.C. nit Schiedam de macht over het stuur verloren en met zijn au to tegen een personenauto ge botst. Oorzaak van het onge luk was de veel te hoge snel heid, waarmee de jeugdige au tomobilist de kruising nader de. De auto van C. liep zware scha de op. Een vrouwelijke inzit tende van de andere auto, die eveneens zwaar beschadigd was, moest met verwondingen worden opgenomen in het Ho- lyziekenhuis. Hoek van Holland De 64-ja- rige J. S. uit Vlaardingen raak te in de Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland gewond toen hij met zijn fiets tegen een autoportier, dat plotseling geo pend werd, opbotste. De man kwam te vallen en. moest zich met verwondingen aan heup en arm onder dokters behandeling laten stellen. Hoek van Holland Controle in een restaurant leverde de politie twee onwettige speelau tomaten op. In plaats van twee trof men in het betrokken lo kaal vier automaten aan. De twee werden m beslag geno men. Bovendien bracht een verder onderzoek nog aan het licht, dat m de zaak waar al leen zwakalcohohsche dranken geschonken mogen worden, een voorraad stond van vijftig flessen gedistilleerd. Ook deze werd in beslag genomen. De eigenaar van het restaurant kreeg procesverbaal. Vlaardingen In de Magnalia Dei-kerk wordt in Schiedam wordt zondag een kerkdienst gehouden voor geestelijke ge handicapten. Dominee Penne- kamp zal aan de hand van een spel het scheppingsverhaal ver téllen. Muzikale medewerking zal v/orden verleend door het muziekgezelschap „Insuhnde" uit Vlaardingen cn het jeugd koor „Jong Begin" uit KetheL Aanvang van de dienst vijf uur. ADVERTENTIE Zoels: Spicks and Specks, I can't see nobody,Saved by the bell. 1 DUBBEUSIBUM Ng95 Van28-VfKir Rotterdam: Nw. Binnenweg 91. Zwaanshals 361, Middellandplein 30, Meent 52,- Groene Hilledijk 222. Schiedam Broersvest 57. Vlaardingen: Hoogstraat 117

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3