Tevredenheid aan alle kanten jaar instrumentaal onderwijs op school: Balans een VRIJDAG 19 IvIEI 197a Landelijke primeur gaat tweede jaar in EEN KANS 1 Zo gaat het toe op de Ridder- kerkse ba sisscholen. Vierdeklas sers nu eens niet met de re kenboeken maar met mu2iekin- strumenten voor hun neus. basisscholen straks ook kan worden voortgezet, als over twee jaar de kinderen die nu het instrumentaal onderricht volgen, de scholen voor voort gezet onderwijs zullen gaan be zoeken. Dan zou er ook langza merhand gegroeid kunnen wor den naar situaties die in andere landen al lang bestaan, name lijk het opzetten van eigen school orkesten Inmiddels moet er dan wel een ontwikkeling op gang zijn ge komen waarbij het mogelijk is ai het instrumentaal muziekon- derncht in groepsverband (in groepjes van zes leerlingen) op de scholen te doen plaatsvin den. „De bedoeling is", verdui delijkt de heer Stolk, „dat wij ons steeds meer terugtrekken en de onderwijzers de taak overnemen op de scholen. De kinderen die dan verder willen en talent hebben komen dan terecht op de muziekschool. We komen dan tot de situatie waarvoor de muziekschool ei-» geniijk bestemd is". Dit is echter iets wat over en kele jaren pas kan gaan spelen. Er liggen nu nog wel enkele problemen die recenter om de hoek komen kijken. Bijvoor beeld de vraag hoe het komend schooljaar moet wanneer een nieuwe lichting vierde klassers de kans op instrumentaal on derricht krijgt. „Het probleem is straks hoe we dat grote aan tal leerlingen in een periode tussen 3 en 6 uur kunnen op vangen". Ook deze woorden van de heer Stolk wijzen op de noodzaak dat het instrumen taal onderwijs wordt ingepast in het normale lespakket. Resultaat Is er nu verschil in het resul taat ten opzichte van het indivi dueel onderwijs? Het is voor muziekschool-directeur Stolk eigenlijk niet 20 belangrijk. Er wordt in Nederland altijd over niveau gepraat. Wij hebben ge zegd: „We gaan lekker muziek maken". Overigens is er een duidelijke positieve ervaring met het werken met groepjes van zes kinderen. „Zelfs leer lingen van de individuele les sen willen liever in groepjes werken". Inmiddels is er zowel uit ande re gemeenten als van de zijde van het ministerie met belang stelling gekeken naar wat er m Ridderkerk van de grond is gekomen. Vanuit andere ge meenten is gevraagd: „Hoe doe je dat". In het verdere gesprek blijkt dan dat het niet over draagbaar is. In dit verband dan ook niets dan lof voor het gemeentebestuur, dat hier wel het onbekende aandurfde. Op het ministerie van Onder wijs is men wel enthousiast over wat er in Ridderkerk ge beurt maar dat enthousiasme is nog met verder vertaald. De vakwereld ziet wat nu is gedaan niet als een ideale si tuatie. „Men zegt het wel niet in m'n gezicht maar men loopt er wel wat omheen. Men is er huiverig van". Misschien dat deze angst uit de vakwereld ook wel te maken heeft met het streven naar perfectie, dat ken nelijk in dit land altijd zo nodig moet. Dat de kinderen veel meer het uitgangspunt van de docenten onderschrijft („We gaan lekker muziek maken") blijkt wel uit het feit dat van de oorspronke lijke deelnemers slechts tien kinderen zijn afgevallen en dat tegenover ruim vierhonderd deelnemers. Dat wd dus zeggen dat er alle reden is om ook met de nieuwe vierde klassers door Op 3 juni is er een „instrumen ten parade". Alle leerlingen van de derde klas zijn er, met hun ouders voor uitgenodigd. Samen kunnen zij dan een keus maken uit het instrument dat de kinderen willen leren bespelen. Een week later vol gen dan de inschrijfformulie ren. Dat is dan echt de enige kans voor de ouders om de kinderen op te geven. De ouders moeten nog wel een bijdrage betalen. Het liefst zou de heer Stolk ook dat ge schrapt zien maar dan zal er heel wat meer uit de gemeente kas bijgepast moeten worden. Over de behandeling van de instrumenten, die* de kinderen voor een periode van drie jaar (als ze tenminste ook de vol gende klassen doorgaan) in bruikleen krijgen, is hij uiter mate tevreden. Toen hij zelf bij een kind een instrument ging ophalen, omdat dat elders even nodig was, weigerde het kind het pertinent om af te staan. Ondanks dat er in groep jes van zes wordt geweckt is er toch aandacht voor de details en voor het kind afzonderlijk. te gaan cn dat gaat, ondanks de problemen die er ongetwij feld zullen komen, zeker gebeu ren. En het muzikale resultaat na een jaar7 „Ik ben en dat is natuurlijk subjectief erg te vreden Maar ik wil me met andere meten". maar de muziekschool m casu de docenten met hun koffertje onder de arm naar de basis scholen „Ook dat is uniek". Dat alles heeft natuurlijk wel de nodige voorbereiding ge vraagd. Er was totaal niets op het gebied van lesmateriaal dat was aangepast aan deze vorm van muziekonderwijs. De me thodiek hebben de docenten dan ook zelf ontworpen en nog regelmatig worden uitbreidin gen van het lesmateriaal sa mengesteld Een hele klus bij het doceren dat intensief wordt gedaan. „Ik was bang dat de docenten daarop zouden af knappen maar dat is wel heel anders uitgepakt". Ook van die zijde namelijk ent housiasme en de enig 2org van de heer Stolk is eigenlijk dat bij de uitbreiding van het aan tal docenten binnenkort ze ker noodzakelijk met zo ge makkelijk de juiste personen gevonden kunnen worden. De huidige docenten zijn als het ware meegegroeid m de ont wikkeling van dit instrumen taal onderricht aan de scholen. Heeft de gevonden methodiek nu voldaan? „Tot onze stomme verbazing is er 2elfs uitgeko men dat uit de leerlingen een orkest geformeerd kan wor den". Een proeve daarvan is al na enkele maanden afgelegd in de Electrozaal en onlangs op een ouderavond van een van de scholen is het schoolorkest voor het voetlicht getreden. Dat laatste is een van de wen sen van de heer Stolk. „Ons streven is er op gericht dat elke school drie jaar een eigen schoolorkest heeft". Ideaal Een ideaal van de heer Stolk is dat wat nu gaande is op de Over de presentatie naar bui ten nog dit Nadat enkele maanden na de start in de Electrozaal voor het eerst de kinderen met elkaar (dus mas saal) zijn opgetreden, volgt er over twee weken nog een op treden, waarbij wijksgewijs de kinderen bij elkaar worden ge- haalcL Het eerste optreden van honderden leerlingen van 'happening' die heeft bewezen wat met dit instrumen- de basisscholen van Ridderkerk in de Electrozaal. Een taai onderwijs kan worden bereikt. Ridderkerk Het landelijke unicum van insiumentaa! onderwijs op de basisscholen heeft bijna het eerste jaar er op zitten. „Als het slaagt", heeft directeur J. Stolk van de Rïdderkerkse muziekschool al in een veel eerder stadium gezegd, „mag iedereen er gebruik van maken maar als het mislukt zal ik er kond van doen". De balans opmakend van dit eerste jaar is er voor hem alle reden om ergens 'kond van te doen' maar dan bepaald niet van een mislukking. Tevredenheid over-, heerst aan alle kanten, zowel bij de docenten als de leerlingen over wat er in dat eerste jaar is bereikt en over met welk plezier er van alle kanten is gewerkt. De oude situatie van alleen maar het algemeen muzi kaal vormend onderwijs op de basisscholen (zelfs dat is in veel plaatsen nog een vrome wens) heeft de heer Stolk van het begin af aan al dwars gezeten. Er was voor het instrumentale on derwijs slechts plaats op de muziekschool „De grote denkfout is altijd geweest dat men de plaatselijke mu ziekscholen wil zien als een conservatorium". Een taak die Stolk van het begin af aan niet heeft willen zien. Bewust niet. „Het komt misschien omdat ik uit het onderwijs afkomstig ben, maar ik heb altijd gezegd dat het muziekonderwijs een stuk gewoon onderwijs moet zijn". Muziekonder wijs dat dan vanuit die mu ziekschool uitgedragen kan worden via de basisscholen. Een opzet waarover hij ja ren geleden al voor zichzelf de beslissing heeft geno men. Een beslissing die dui delijk was gericht op de situatie zoals die nu is. „Ik heb tien jaar geleden al gezegd: „begin met de kinde ren". Dat houdt m dat er geen pl.aats en geld is voor volwasse nen. Ik zou het graag anders willen maar we moeten een keus maken. Als we ook vol wassenen er bij zouden heb ben, zouden we ook veel meer subsidie moeten hebben" Geen A.M.V. werking van de onderwijs krachten van de eerste leerja ren. „Een pluim op hun hoed" zegt Stoik enthousiast over de medewerking die hij van die zijde krijgt. Een keer m de drie weken komen zij naar de mu ziekschool. Dit jaar hebben de leerkrachten tien lessen daar gehad die ze dan op de school doorgeven aan de kinderen Soms op verschillende manie ren en vanuit een bepaalde le vensovertuiging „De school heeft de vrijheid om de zaak in te vullen. Je kan niet met een opgelegde metho diek komen. De fout is veelal dat er een dirigisme ontstaat waar de onderwijswereld te recht bang voor is". Dat is in Ridderkerk duidelijk met het geval. In ieder geval is het zo dat na die üen lessen de onder wijskrachten nog steeds vrij willig na de schooluren komen. Zo'n positieve instelling ver dient dan ook alle lof. „Het is uniek m Nederland" durft Stolk rustig te stellen. Volgende Stap De volgende stap na de A.M.V. in een andere opzet was dan het instrumentaal onderwijs. „Toen ik dat zei vond iedereen het een vreemde toestand". Het was ook iets ongekends. Niet met het instrument onder de arm naar de muziekschool Ridderkerk „Wat de ouders van de leerlingen van de derde klas moeten weten ïs, dat er maar één kans is voor het instrumentaal onderwijs, en dat is in de vierde klas". Met deze woorden benadrukt de heer J. Stolk, directeur van de Ridderkerkse muziekschool nog eens, dat de ouders attent moeten zijn op wat in de ko mende weken gaat gebeuren. Het hele Aflgemeen) M(uzikaal) V(ormend) onderwijs, het stok paardje van vele muziekscho len, bestaat in Ridderkerk met meer. Daarvoor in de plaats wordt nu op dertig basisscho len wat meer aan de muziekles sen gedaan dan op andere scholen. Heel wat meer zelfs Heel positief is ook de mede-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4