Bioscopen in Vlaardingen „Geen relatie tussen liberaal en inkomen" de beurt ra de gemeenteraad Modeispeedboa traces spektakel van de bovenste plank Mies van Saus (CPN): Ellen Joy Groosman (VVD): Lijst- Verwaai jen: VRIJDAG 19 MEI 1978 Beste stuurlui staan (echt) aan wal VD/SC/WW 5 Mies van Saus (CPN): de „bios" moet terug. o Maasland's VVD-lijst- trekker Ellen Joy Groos man. Maasland „In zo'n dorp als Maasland kun je op emotionele gronden zeggen dat het een mooi groen dorp is. En dat is ook zo. Maar om dat te bereiken en te handhaven moet je wel pro beren de instrumenten in handen te krijgen", aldus Ellen Joy Groosman, lijst- aanvoerster van de VVD in Maasland. „Daarom bestaat bij de VVD ieder program ma-onderdeel uit twee de len, een algemeen en een plaatselijk deel, in dit geval op Maasland gericht". Ellen Joy Groosman (32) zit sinds 4 januari 1977 in de gemeenteraad. Bij de ko mende verkiezingen is zij de enige vrouwelijke lijsttrek ker van de vijf groeperingen die in Maasland om de zetels strijden. De WD ziet die verkiezin gen vol vertrouwen tege moet. Ellen Joy Groosman: „We verwachten nu die der de zetel. Maasland was één van de weinige gemeenten waar de WD nog iets geste gen is met de statenverkie zingen ten opzichte van de Kamerverkiezingen". Dat beeld was er overigens vier jaar terug ook, maar met de raadsverkiezingen werd er toch anders gestemd. „Dan heb je toch te maken met de persoonlijke gebon denheid van bepaalde perso nen aan het CDA", aldus mevrouw Groosman. Zij er kent dat ook de Open Groe pering dan een aantal WD- stemmen krijgt, „Al heeft de Open Groepering in de laat ste vier jaar een politiek ge voerd die bepaald niet libe raal genoemd kan worden. Die partij had in al zijn beslissingen toch wel een linkse signatuur". Interessant in Maasland lijkt de strijd om de restzetel te gaan worden. De WD is één van de gegadigden daar voor, „Als wij met drie ze tels in de raad komen, dan is dat een goede gelegenheid om het college zo breed mo gelijk samen te stellen". En omdat mevrouw Groosman de WD ziet als de enige partij die een niet-confessio- nele wethouder kan leveren, zal zij zichzelf in principe voor een wethouderspost be schikbaar stellen. „In ieder geval is het voor deel van drie zetels ook, dat je dan tenminste ieder voor stel ter discussie kan stel len". Dat is een heilige wens van de WD, wat nog meer het geval is met de samen stelling en openbaarheid van de raadscommissies. „We willen jn principe dat elke fractie vertegenwoor digd is in alle commissies", aldus mevrouw Groosman. „En in principe ook zouden we alle commissies open baar willen maken. Uite raard moet de openbaarheid niet ten koste gaan van per soonlijke zaken. En bij voor keur gunstiger tijden voor de commissievergaderingen, 's Middags is lang niet iede reen in de gelegenheid te komen". Een andere commissie die de WD zwaart weegt, is de commissie voor de bezwa ren. Vooral het feit, dat de burgemeester daar voorzit ter van is. Ellen Joy Groos man: „Het komt toch ondui delijk over als je bezwaar komt maken bij iemand, en daar zit dan weer iemand waartegen je bezwaar komt maken. Dat is principieel onjuist". Met klem ontkent mevrouw Groosman, dat het juist de beter gesitueerden zijn die op de WD stemmen, „Juist in de wijk rond de Kon. Juliana weg verloren we de vorige keer kiezers. We zijn geen partij met een relatie tussen liberaal en het inko men. Het hangt meer samen met hoe je je opstelt, hoe je denkt over mensen en hoe iemand zich moet kunnen ontplooien". Schiedam "Het kan mij niet schelen wie van ons in de raad komt, als het maar iemand is die zijn waffel opendoet om de heren en dames peper in hun achter sten te strooien". De jong- stelijsttrekker van Neder land gebruikt zijn taal ta melijk ongezouten. Enk Verwaaijen, 22 jaar, ja rig op de laatste dag van het jaar, nu nog te jong voor de Schiedamse gemeenteraad, maar, mocht de hjst-Ver- waaijen een zetel halen bij de verkiezingen, dan zal zo lang een ander partijlid voor hem invailen. „Het is trouwens toch al on ze bedoeling om bij toer beurt m de raad te gaan zitten. Doorstroming is ge zond. Je ziet vandaag de dag nogal wat afgestompte poli tici," zegt Verwaaijen. Hij voelt zich geen lijsttrekker: »,Je denkt toch met, dat ik hieraan in mijn eentje be gonnen was? Ik sta alleen bovenaan omdat mijn naam zo lekker rijmt op onze ver kiezingsleus: Laat je niet haaien, stem lijst-Verwaaij» en. Natuurlijk zijn wij alle maal even goed. Moet ik al leen op de foto?" Begonnen als grap, deze lijst 8, maar de politieke planne tjes werden wat serieuzer toen iemand inbracht: „Die one zetel is eigenlijk best haalbaar." Enige probleem was nog: als 't maar niet ten koste gaat van kleine linkse partijtjes. Maar daarover zat men verder niet irj. Erik Verwaaijen in de poli tiek? „Maar natuurlijk. Ik word er doodziek van," legt hij uit. Hij voelt meer voor actie dan voor „alleen maar praten", en vandaar die pe per op de stoelen van ande re gemeenteraadsleden. „Er is daar geen mens, die er iets van zegt als tientallen panden van de gemeente al geruime tijd leegstaan, ter wijl het hier stikt van de woningzoekenden. Ik kan het ambtenaren niet kwalijk nemen: zij krijgen hun in structies ook maar. Mensen in dienst van de bevolking die opdrachten krijgen van raadsleden die door de be volking, nou ja, gekozen zijn - en wat gebeurt er? Die bevolking krijgt pas haar. zin, als er flinke druk op het stadskantoor wordt uitgeoe fend. Als dé woonwagenbe woners het stadskantoor be zetten. Als er gekraakt wordt. Kraken is de enige oplossing voor iemand, die snel een huis wil. Als het nou zo was, dat er nergens een plekkie was, zou ik die gemeentemensen nog wel begrijpen. Maar nu, met zo veel leegstand, word ik er doodziek van. Louter een kwestie van beleid. Zelf woont Erik Verwaaijen ,mm Erik Verwaaijen: „Wij kraken natuurlijk ook het gemeentebeleid." ook in een kraakpand, in de Schiedamse binnenstad: een buurtje met wel meer geest verwanten. Dertig van hen komen straks te staan op het stembiljet, dertig, nogal veel voor een klein partijtje, maar, zegt Verwaaijen: „Als wij een zetel halen, hebben wij die dertig wel nodig voor de doorstroming, en dan nog wat, de PvdA heeft er wel veertig op staan! En er zijn maar vijfendertig zetels." Vlaardingen Als het aan de Vlaardingse CPN ligt, worden de uitgaansmoge lijkheden eens flink voor de bewoners verbeterd. „Dat is maar niks", zegt de lijst trekker van de communis ten, de 61-jarige mevrouw Mies van Saus. Zij zegt wat er moet komen: „Bioscopen, vergroting van muziekavon den en, dat is van de jonge ren binnen de partij afkom stig, ondersteuning van de jazz- en popmuziek". Mevrouw Van Saus vindt "t „belachelijk" dat Vlaardin- gers die een avondje naar de film willen zijn aangewezen op de Rotterdamse biosco pen. „Een stad van 80.000 inwoners waar geen bio scoop is? Hoe is 't moge lijk:", voegt ze er aan toe. Als Mies voor de CPN m de raad gekozen wordt, dan blijft het natuurlijk niet bij deze punten. De gezellig pra tende communiste gaat zich dan via de commissies van stadsontwikkeling en sociale zaken inzetten voor de wo ningbouw en bejaardenzorg. „Er moeten in Vlaardingen net als in Rotterdam betaal bare woningen gebouwd worden. Als het die Rotter dammers lukt om nieuw bouwwoningen van 250 gul den huur per maand te bou wen, waarom lukt het Vlaar dingen dan niet?" Haar ant woord: „Een fout woningbe- leid". „In Den Haag moet een wet houder aan de deur klop pen, die ook achter de bewo ners staat. Met projectsubsi dies kunnen dan betaalbare huurwoningen voor de so ciaal zwakkeren gebouwrd worden. Nu worden alleen maar peperdure koophuizen door projectontwikkelaars op open plekken in de stad neergezet of huizen met ho ge huren gebouwd (ongeveer 500 gulden) in Holy", zegt Mies van Saus. Andere wens van de CPN: de werkgelegenheid moet in Vlaardingen behouden blij ven. Met name moet de ge meente denken aan de posi tie van het midden- en klein bedrijf, die zonodig met geld gesteund moet worden. De CPN pleit in Vlaardingen voor volledige financiële steun aan bedrijven die ver plaatst of hergehuisvest worden in stadsvernieu wingsgebieden. ,Let wel: het moeten dan wel kleine be drijven zijn en geen grote", vindt de CPN. Mies van Saus houdt er van de boodschappen op de fiets te doen. „Maar het wordt volgens haar steeds moeilij ker om door de binnenstad van Vlaardingen te fietsen. Het betekent ook dat de lijsttrekker helemaal niet zo ondersteboven is van de wens van het huidige ge meen te bestnur om de bin nenstad helemaal af te slui ten voor verkeer. „Er zijn nu eenmaal men sen, die moeilijk ter been zijn en daarom zijn aange wezen op een autootje bij het doen van de boodschap pen. Die mensen moeten dan zo'n eind lopen van de auto naar de winkels, dat hoeft van mij niet. Er wordt dan wel gezegd: een par keergarage onder het Lies- velt biedt de uitkomst. Maar als je dan hoort wat de prijs voor een uurtje parkeren gaat kosten - dan hoeft dat van de CPN niet. (Iiill[l![fliill!lll!illlllllj||illlll!lllillll3[il)!(lli]illllll[|fllflllll{|ll iimiimiiiniimiiiiUMimmiimimimuiiiiiimminmimiiiiii e De speedbootjes zijn uitgerust met lange uitlaten, zo dat de ge luidsoverlast beperkt wordt. De natuur getrouw nage bouwde sleep boot ligt klaar voor de tewater lating. Schiedam „Het booreiland wordt met een aantal sleepbo ten weggesleept. Nadat het an ker uitgegooid is, zorgt een bevoorradingsschip voor pro viand. Plotseling breekt op het booreiland brand uit. De snel uitgerukte blusboot bedwingt met gerichte stralen het vuur5'. Zo luidt het draaiboek voor een demonstratie van Duitse modelbouwers, die tijdens in ternationale wedstrijden voor varende scheepsmodellen mor gen in de vijvers van het Schiedamse Beatrixpark gege ven wordt. Ed van Beijnem, de vice-voor- zitter van de Schiedamse mo del jachtvereniging „De Viking" noemt het „één van de hoogte punten" van het evenement. De „offshore show" wordt zowel zaterdag (14.15 uur) als zondag (13.15 uur) opgevoerd. „Het hoogtepunt van de wed strijden zelf is voor de toe schouwers ongetwijfeld het on derdeel, waarbij tegelijkertijd acht speedboten een M-vormig parcours varen. De bedoeling is zoveel mogelijk ronden af te leggen binnen een half uur", aldus de vice-voorzitter van de organiserende vereniging. „Het ïs spectaculair als acht model- bootjes met een snelheid van ongeveer veertig kilometer per uur op dezelfde boei afgaan. Een botsing vormt daarbij geen uitzondering. Er liggen twee roeiboten klaar, waarmee de deelnemers zo snel mogelijk hun gesneuvelde bootje op moeten halen. Als reparatie erg vlug mogelijk is kunnen de schepen de achtervolging inzet ten". Spectaculair „Die roeiboten temidden van' de kleine, maar veel snellere speedbootjes kunnen gevaarlij ke situaties opleveren. Om het risico te beperken gebruiken we tegenwoordig polyester bo ten. Bij een aanvaring is alleen „Mits ze onze aanwijzingen niet te dicht op de kant te staan opvolgen", vult hij aan. „Het is immers mogelijk, dat er een storing optreedt in de zender zodat het radiografisch gestuurde bootje zijn eigen gang gaat. De bootjes vliegen nooit door de lncht, maar schuiven als het ware over de grond, zodat ze binnen erg kor te afstand tot stilstand ko men". Duikerhulp e Een schaalmodel-bouwer legt de laatste hand aan zijn creatie, voordat de jury het model op uitvoering en originaliteit beoordeelt. een gat in de roeiboot de scha de. Voorheen werden de speed bootjes met rubberboten opge haald". Ed van Beijnem ver volgt: „Een speedbootje gaat dwars door een rubberboot heen. Ik heb het in Keulen meegemaakt De roeier kreeg daarbij de schroef van het boo tje tegen zijn arm, zodat hij behoorlijk gewond naar het ziekenhuis afgevoerd moest worden". Veel risico voor het publiek is er volgens de organisator niet „Het gebeurt ook wel. dat een model midden m een vijver zinkt We proberen dan eerst met een peddel het verloren gegane scheepje te bergen. Als dat niet lukt, schakelen we een duiker in. Een probleem is, dat de bootjes veel lawaai produce ren. We hebben er de laatste jaren alles aan gedaan dit te beperken. Zo stellen we bij wedstrijden de eis dat het ge luid beneden de 86 decibel blijft Deze eis vormde de im puls betere uitlaatsystemen te ontwikkelen", zegt Ed van Beij nem. „Deze geluidsbeperking was een belangrijke overweging voor de gemeente bij de tege moetkoming aan ons verzoek de in de vroegere Poldervaart gegraven vijvers een voor ons gunstige vorm te geven, zodat we nu ons driehoekig parcours beter uit kunnen zetten". „De speedbootjes varen dit parcours tijdens de snelheids wedstrijden twee keer, hetgeen neerkomt op 360 meter". De vice-voorzitter van „De Viking" vervolgt vol ontzag: „En dat doen die bobtjes in circa vijf tien seconden. Kun je nagaan wat een snelheid die dingen hebben. Het gaat in de wed strijden om verschillen van tienden van seconden. En dan nog valt er dikwijls geen beslis sing, waarna er opnieuw geva ren wordt". Wendbaarheid Bij het gebeuren in het Bea trixpark draait echter niet alles om de snelheidsduivel. Ook de schaalmodelbouwers krijgen de volledige aandacht Deze modelbouwers scheppen na tuurgetrouwe modellen van be staande schepen, waarin een relatief kleine motor voor de voortstuwing zorgt „Bij wedstrijden moeten deze schepen een klavertje drie va ren, waarna ze achteruit door een poortje van twee boeien moeten navigeren. Daarna staat het aanleggen in een dok ■op het programma. Naast, beoordeling van het vaarge-' deelte, kunnen er ook punten verdiend worden met het uiter lijk van de modelbootjes. Er wordt dan bijvoorbeeld gelet op afwerking en uitvoering en op originaliteit", licht Ed van Beijnem toe. „In een derde categorie rijn de door Jan Schrijver bootjes speciaal op wendbaar heid gebouwd. Deze moeten zo snel mogelijk een uitermate in gewikkeld parcours afleggen, waarin bijvoorbeeld een slalom is opgenomen". In de Schiedamse vereniging „De Viking", die sinds 1965 be staat, is plaats voor de verschil lende categorieën. Toch bestaat er een zekere rivaliteit tussen de groepen. Ed van Beijnem: „De schaalmodelbouwers vor men een bezadigder groep. Ze stoffen bijvoorbeeld hun mo dellen met zorg af en halen voorzichtig alle waterdruppel tjes na afloop van hun creaties af. De speedbootpiloten zijn in het algemeen jonger. In het verleden is het ook wel ge beurd, dat een speedbootje een schaalmodel torpedeerde. Nu is dat niet meer mogelijk omdat we de wedstrijden gescheiden houden". aaim f.rwSKK f-Cïf •ïtétiibm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5