Wild waak slach opborrelend jachtinstinct Adjudant Lagendijk deskundig© bij uitstek Sehmie ëm$r Iml&pende hondennauwelijks bekend UiiJNiSDAG 24 iviiji k? VD/SC/WW 4 Adjudant W, J. Lagendijk (57) uit 's-Gravendeel mag zich inmiddels wel een deskundige noemen op het gebied van het gedrag van honden. In een periode van bijna 30 jaar leidde hij dertien viervoeters op voor het zware werk als politiehond. Tien jaar lang is hij één van de ongeveer 50 algemeen keurmees ters in het land, die speciaal politiehonden op prestaties en kwaliteiten beoordelen. Verder had adjudant Lagendijk intensief te maken met tal van' hondenrassen, zowel kleine als grote. Hij bezat diverse honden. Momenteel heeft hij nog een Me- chelse herder. Gedurende zijn loopbaan bij de politie was één van de specialiteiten van de politie man - hij jaagt niet - de bestrijding van de stroperij. De hond in het veld. de schrik I van zijn mededteren De hondenbezitters, die hun viervoetige vriend de gelegenheid bieden alleen op stap te gaan, laden meer verantwoordelijk heid op zich dan ze wel licht denken. In veel ge vallen monden de uitstap jes van het dier uit in een vaste gang naar het pol derland, waar het oerou de jachtinstinct hem vrij wel zeker in de ban krijgt. De consequentie is dat alle behaarde en ge vederde mededieren jachtobjecten worden, met alle nare gevolgen vandien. door Leen Preesman Ook de bond, die door zijn goedbedoelende baas of bazin buiten de bebouwde kom wordt uitgelaten, zal licht aan deze verleiding bezwijken. Vooral wanneer het dier de vrije teu gel wordt gelaten, zal het nade lig effect voor de wilde fauna nauwelijks verschillen van dat wat de loslopende hond zonder geleide teweeg brengt Terwijl de viervoeter stellig geniet van zijn expeditie, vlucht het ver schrikte wild - vaak in dood sangst - voor hem alle kanten op* Besef „De meeste mensen beseffen niet wat hun hond kan aanrich ten in de polder. Veelal weten ze ook niet welke dieren en vogels voorkomen in het stuk polderland, waar de hond zijn sanitaire ronde mag doen", zegt adjudant W. J. Lagendijk, com mandant van de rijkspolitie- groep 's-Gravendeel. Volgens Lagendijk komen loslo pende honden niet zelden spe lenderwijs in de polder terecht „Terwijl ze vuilniszakken af schuimen of op zoek. zijn naar honds gezelschap, is de kans groot dat ze buiten de bebouw de kom belanden. Komen, ze dan ook nog een makker tegen, die het buitenleven gewend is, dan staat de nieuwe hobby bij na al vast", aldus de adjudant. Bekend zijn de gevallen waarin één of meer loslopende honden - meestal grotere rassen - scha pen, die van nature bang zijn voor honden, de dood injagen. Zodra een schaap op de loop gaat voor een naderende hond, wordt de jacht drift' van de laat ste aangewakkerd en start hij de achtervolging. Wat als een spelletje begint, slaat om in le vensgevaarlijke ernst wanneer de hond de kans krijgt een hap in de wol te doen en daarbij missehien ook nog het schapeli chaam te pakken krijgt. Bood De viervoeter raakt dan door het dolle heen en de .jacht" eindigt meestal met de dood vaij net in panische angst geraakte schaap; het rent zich dood in het prikkeldraad, het loopt in de sloot en verdrinkt of de inspan ning op zich wordt fataal. „Als een hond achter een schaap aanzit, moet je hem wei erg goed onder controle hebben, wil je hem nog kunnen terug roepen", zegt de politieman. „En wanneer hij eenmaal een schaap verwond heeft, kan je de hond beter opruimen. De kans op herhaling is dan erg groot", voegt hij eraan toe. Wat zich verder echter in de polder voltrekt door toedoen van het meer of minder trouwe huisdier, blijft voor de opper vlakkige toeschouwer voUedig duister. Uit de verte is soms te zien dat hazen worden opge jaagd uit hun leger en dat fou- ragerende vogels opschrikken en op de wieken gaan. Afgezien van de onprettige ervaring die het wild hiermee moet opdoen, lijkt er weinig méér te gebeuren. bijzondere natuurhistorische waarden gaat het vaak om een veelvoud van dit aantal soorten. Ook hazen ontbreken zelden in het open veld. Legsels De schade, die loslopende hon den in dit seizoen kunnen ver oorzaken, richt zich vooral op tegsels en het jeugdige deel van de fauna. Broedende vogels, dat een uiterst interessante wild geur draagt. Hij steekt zijn neus erin en krabbelt de zaak door elkaar, waarbij gemakke lijk eieren breken", vertelt La gendijk. Komt de vogel nog te rug naar zijn nest, dan is de situatie die zij daar aantreft vaak aanleiding om de broed po ging op te geven. Wat later in het seizoen kunnen honden huishouden onder jonge vogels. „Een hond die een ^itiEiuiiHiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiuiEiiiiiniiiiiuiiiiiiiaiiiiiüiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiuiiiiiiinniiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiHiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiKiitiiiiiiiiimiiiiuiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiuiiiiimiintË ^|immiilllI!lll3lltl!lll]tlUI!lll(Hj[ll{lj[llIlIlll!l!i!l)I[[2lll[lElUIE[(]lJ]|imi![lll!!lllll||llltlIIIIlllNlf|]||lllt!lllillllillllIII)lltinilliiilllllilII!lll]illl]tlllliIlill!l!Ullltl!linillillUtH[illll!lltlll]llinUlUlllUlllllllüllEF. Maar er is wel degelijk meer aan de hand, vooral in het nu aanbrekende voorjaar. Voor de meeste zoogdieren is dit de tijd om voor nakroost te zorgen. Hetzelfde geldt voor de grond- broedende weidevogels, die in deze periode uiterst kwetsbaar zijn. En (weide) vogels als kievit, veldleeuwerik, graspieper, gele kwikstaart, wilde eend, water hoen en fazant broeden in vrij wel elke polder, In gebieden met zoals de wilde eend en de fa zant, blijven erg lang op het nest zitten. Soms gebeurt het dan ook dat de vogel er niet in slaagt tijdig voor de speurende viervoeter op de vleugels te ko men en het leven laat in de krachtige hondekaken. Wanneer de belaagde vogel wél weet te ontsnappen, is het lek echter nog' niet boven water. ,,De hond richt nü zijn aandacht op het door hem ontdekte nest, klucht jonge eenden of fazanten opspoort, bijt er zo een stel dood", zegt de adjudant Daar naast stuiven de in paniek ge raakte kuikens alle richtingen uit waardoor veel van hen de oudervogel kwijtraken. Dat be tekent voor hen een wisse dood. want ook ,het andere gevaar loert overal. Steak Tegenover honden heeft wég- dijk: „Na verloop van tijd ont wikkelen ze een techniek, waar bij de één het wild op2oekt en de ander er achteraan jaagt Is er eenmaal een achtervolging gaande, dan houdt de eerste zich gereed om het slachtoffer in spé de pas af te snijden. Op deze wijze slagen ze erin binnen enkele minuten een haas te grij pen- Voor de knager betekent dat in elk geval een gruwelijk einde". EEsaaraazEs De haas die tussen de hondenkaken belandt is ten dode opgeschreven, (foto: Jaap Rozema). kruipen van het jonge grut - een natuurlijke beveiligingsmethode - weinig zin. Met hun uiterst gevoelige neus, die 75 maal meer reukcellen bevat dan het menselijk reukorgaan, is het feilloos lokaliseren van de ver scholen kuikens voor de hond maar kinderwerk. Nog gevaarlijker wordt het voor het wild wanneer twee honden in de polder op stap zijn. Lagen- Volgens de politieman kan bij elk hondenras het jachtinstinct worden opgewekt, zelfs bij ras sen als de poedel. Voorwaarde is dat ze lang genoeg zelfstandig buiten opereren. „Hoe langer ze dat doen, hoe handiger worden ze bij het vangen van wild", aldus de adjudant. Terugroepen Heeft een hond éénmaal de ach tervolging ingezet, dan is het zelfs voor de baas of bazin erg moeilijk om het van enthousias me overlopende dier te doen afzien van zijn genoegens. Een aantal rassen hebben in derge lijke gevallen zelfs extra veel moeite te gehoorzamen. Volgens adjudant lagendijk gaat het daarbij vooral om honden als de Ierse Setter, de bouvier, de do- bermann, de rottweiler en de Afghaanse windhond. De windhonden of lange honden spelen overigens een aparte rol binnen, dit kader. Vanwege de hoge snelheid die ze kunnen be reiken, zijn ze namelijk uitste kend in staat wild te verschal ken en uit dien hoofde werd in de Jachtweg bepaald dat deze lange honden een ongeoorloofd jachtmiddel zijn. Dezelfde wet verbiedt boven dien zich met deze honden op te houden buiten de bebouwde kom, zelfs al bevindt de hond zich in de auto. Tot de lange honden behoren niet alleen Afg haanse windhond, maar ook whippet en hazewindhond, die gemakkelijk elen kruissnelheid van 45 kilometer per uur haalt Om welk hondenras het ook. gaat, het najagen van wild is zonder meer al strafbaar. De hondeeigenaar komt dan In strijd met de Jachtwet Zijn er bovendien beschermde vogels bij betrokken, dan is een con flict met de Vogelwet 1936 ook niet te vermijden. Ook het zon der toezicht laten loslopen van honden buiten de bebouwde kom, rechtvaardigt het opma ken van een proces-verbaal te gen de eigenaar door de politie. Opvangcentrum Ook 2onder boete kan een loslo pende hond zijn eigenaar op flinke kosten jagen.- „Wanneer - we een hond zonder geleide wild zien opjagen, proberen we 'm te vangen. Lukt dat, dan gaat het dier naar het dierenopvangcen trum, waar de eigenaar hem tegen betaling van de verblijfs kosten kan ophalen. Heeft het dier in de polder schade aange richt, dan maken we bovendien proces-verbaal op", licht de poli tieman toe. Volgens adjudant moet er af en toe een verdovingsgeweer aan te pas komen om agressieve hon den - veelal echter zwervers - zonder kleerscheuren te pakken krijgen. Hoewel de wgt de be voegdheid geeft om een loslo pende hond te doden, gebeurt dat alleen als uiterste nood maatregel „Dat de hond zijn instinct volgt, kunnen we hém toch niet kwalijk nemen"?, zegt de adjudant. Lagendijk houdt daarom staan de dat in de eerste plaats de eigenaar van de hond verant woordelijk is voor het gedrag van zijn blaffer. „Verhinderen dat het dier het veld ingaat", is de beste manier om schade aan en leed onder de mede-dier en te voorkomen. Hou de hond onder appèl en laat hem zo dicht mo- gelijk bij je blijven bij het uitla ten", is daarom rijn advies. Poes Overigens is niet alleen de hond een huisdier dat in het polder land een dubbelrol speelt Ook de kopjesgevende en vreedzaam spinnende poes moet zich een totaal ander karakter aan, wan neer hij een uitje heeft in het veld. „Een kat in de polder is moge lijk nog gevaarlijker en door trapter dan een hond", stelt de 's-Gravendeler, die zelf ook een poes heeft. „Telkens keren ze terug naar dezelfde plaats - bij voorkeur vaste paden van het wild - om daar in hinderlaag hun kans af te wachten. Ze kunnen zo hele koppels jonge vogels uitroeien", vervolgt hij. Hoewel de door de katten aan gerichte schade door hun ver borgen doen en laten moeilijk te schatten is, meent de politieman dat de verliezen die de poezen aan de fauna kunnen toebren gen aanzienlijk zijn. De hout duif en alle vogels die kleiner zijn moeten in het open veld in elk geval beducht rijn op de aanwezigheid van de scherpge- klauwde sluiper, die zijn roof dier-instinct evenmin verloo chent als de hond. Volgens adjudant Lagendijk be hoeven de polderkatten niet eens verwilderde exemplaren te zijn. Diverse malen nam hij waar dat trouwe huiskatten het veld opzochten, waarbij ze een wandeltocht van kilometers kennelijk niet schuwden. Ook om de poes sich buiten even vreedzaam te laten gedra gen als thuis, heeft de 's-Gra- vendeelse politieman een reme die. «Doe 'm een halshandje met een belletje om. Het wild kan dan tijdig opmerken en een goed heenkomen zoeken. En wat het gevaar van ophan ging betreft_.de kans dat de poes op een andere manier ver ongelukt is veel groter", luidt zijn aanbeveling als dieren vriend. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4