Conflictpartij „Principieel zonder liet vingertje" juist gezond Schiedam CPNdat kan niet lm een gemeente raad hoort geen oppositie IS Jelle Wijnstok CDA: ARIE VERLINDE (PVDA): r M is-'Afin -■ f '*yx k l f, EEF COLLÉ: mm %mv" Riet Taverne (CDA): VRIJDAG 26 MEI 1978 5 '„Als overheid moet je vol doende inspelen op de 'veranderde opvattingen „over het huwelijk en .daarom ruimte openlaten voor groepen, die voor an- ,dere manier kiezen van samenleven". Dit meent 'de 39-jarige Jelle Wijn stok, de lijsttrekker van het CDA in VIaardingen. Progressieve taal uit de mond |van een man, wiens partij stelt dat het huwelijk de 'hoeksteen is van de maat schappij. „Dat is inderdaad ons uitgangspunt", voegt Wijnstok daar aan toe. „Het 1 blijft ons streven de mensen dit duidelijk te maken. Fout is om daar steeds het waar schuwende vingertje bij op te steken en hen, die daar an ders over denken, geen kans te geven hun ideaal te verwe zenlijken. Dit brengt ons automatisch naar het onderwerp van de stadsontwikkeling, de grote vraag naar woningen ten be hoeve van één- en tweeper soons huishoudens. In 1988 zijn er ongeveer achtduizend van dergelijke huizen nodig, zo heeft het CDA berekend. „Proefprojecten moeten daar om snel van de grond ko men", zegt de lijsttrekker die daarover een stevig gevecht met de rijksoverheid ver wacht Ver&eersvra agstuk Een stevig robbertje vechten met de PvdA verwacht Jelle Wijnstok ook als het gaat om het verkeersvraagstuk in de Vlaardingse binnenstad. Zoals bekend heeft de PvdA het CDA „uitverkoren" om mee te praten over de vor ming van een college op grond van een programma vergelijking. In tegenstelling tot de socialisten is Wijnstok minder geporteerd van het af sluiten van de binnenstad voor het verkeer. „Wij willen duidelijk eerst het verkeers circulatieplan afwachten. We ren we lukraak de auto uit de stad dan vrezen we een terug gang van het winkelend pu bliek als we niet tegelijkertijd vervangende parkeerruimte scheppen aan de rand van het centrum. Kortom, we willen de parkeerders in de binnen stad niet het bos insturen". Het door de PvdA geconsta teerde verschil van opvatting tussen beide partijen over de ruimte, die aan het particu lier initiatief wordt overgela ten, noemt de lijsttrekker zonder omhaal overtrokken. „Ook wij zijn voor het voe ren van een duidelijk sturend beleid, maar stellen wel te rughoudendheid waar het particuliere initiatief goed functioneert. De PvdA a Arie Verlinde: „Ook fractievergaderingen moeten openbaar zijn, in ieder geval voor de leden van de partij. Hoe meer informatie naar buiten, hoe beter." „Parkeerders van de binnenstad niet het bos insturen", aldus Jelle Wijnstok van het CDA. spreekt over samenwerking met de bevolking, nou dat komt toch op hetzelfde neer?" Mocht het inderdaad tot een collegevorming komen, van PvdA met CDA dan lijkt er nog één probleem over te blij ven; de verdeling van de por tefeuilles. Het lijkt wel een Vlaardingse ziekte: interesse voor stadsontwikkeling. „Het heeft dan ook onze prioriteit", zegt Jelle Wijnstok wiens er varingen meer op het onder wijskundige vlak liggen als schooldecaan van een lts in Maassluis en voorzitter van verschillende schoolraden. „Wat dat betreft maak ik graag een scheiding tussen mijn beroep en andere activi teiten. Als bestuurder gaat het bovendien meer om de algemene lijn dan om de de tails. Het is het samenspel tussen overheid en bevolking wat mij zo bijzonder in de politiek boeit". et Schiedam „Wij moeten wel goed beseffen; als na 31 mei blijkt dat wij zoveel vertrou wen hebben gekregen, dat wij de komende periode raet vijf eigen wethouders kun nen ingaan en dat wij het alleen kunnen doen, dan kun nen wij - dat is duidelijk - niemand anders meer de schuld geven als het fout gaat!" Maar daarvoor is Arie Verlin de, wijze Arie noemen ze hem wel, niet bang. Integendeel. De afgelopen jaren was er wel voortdurende heibel in zijn eigen partij, maar zegt Verlinde: „Het is juist zo le vendig geworden. De achter ban tikt de fractie geregeld op de vingers. Er wordt wel gezegd: De PvdA is een con flictpartij. Maar ik vind het juist gezond, als je in eigen boezem de moeilijkheden weet op te lossen. Ik geloof, dat persoonlijke conflicten nu niet meer zo sterk spelen. En politieke tegenstanders zoals Nikolaj en Chris zie je nu ook weer met elkaar praten. Bin nenkort gaan wij met de club een weekje uit," Voor Woudhoek-Noord heeft het aan inspraak ontbroken, en de gemeentevoorlichting {Verlmde: daar draait alles om) staat nog altijd op een laag pitje. Twee willekeurige puntjes. Onopgeloste proble men. Wat heeft Schiedam dan aan al dat geemmer? Ane Verlinde, raadslid sinds 1968, zestig jaar oud, lijsttrek ker nu van de PvdA, „vooral op verzoek van de jongeren", zegt erover: „Door met elkaar te praten krijg je meer inzicht in iets. Dat die inspraak voor Woudhoek heeft ontbroken, is iets waarmee ik ook niet ge lukkig ben, maar op een gege ven moment was het zover dat je daar niet bij kon blij ven stilstaan. Je moet ook nog iets doen. Het is een les." „Misschien is er te weinig in formatie gegeven aan andere betrokkenen. Dan is dat waarschijnlijk net zoveel onze schuld," voegt Verlmde er aan toe. All-rounder is hij een beetje: in alle raadscommissies is hij werkzaam geweest, vooral in de zachte sectoren: sociale za ken, sport en recreatie. Tevre den? „Ik vind wel, dat de Drie een kans moeten krijgen te rug te komen. Zijdeveld, Scheeres en Posthoorn ver dienen het om zich als wet houders meer te ontwikke len," zegt Verlinde. „Vanuit onze partij wordt er geschaafd aan dingen, die blijven liggen," vmdt hij, blij met de komst van een comité zoals voor jongerenhuisves ting en van de Jonge Socialis ten. „Er ontstaat meer begrip door. Vier jaar geleden leefde die gedachte helemaal met Pas later kwam de Laan- groep. Zij waren misschien wel de voortrekkers van an dere jongeren, die nu zien dat zij bepaalde rechten hebben. Ik vind het een goed proces: het is net zoals vroeger zn AJC, die ook trapte tegen de heilige huisjes, binnen dé SDAP. Onze jongeren zijn meer betrokken bij de maat schappij, de hervorming. Dat is een verschil met bijvoor beeld de jongeren in het CDA, denk ik." Volgens Verlmde zetten an dersdenkenden anderen meer aan het denken: „In 1974 stemde bij ons alleen Wim de Visser tegen de binnenstad^- plannen- Nu is iedereen zijn kant opgekomen en moet het plan worden aangepast, vind ik, en dan kan het bezwaar schrift ertegen rustig nietig verklaard worden. Bij allen zijn de meningen veranderd» ook bij Wim misschien." Schiedam „Verhuisdonk zegt wel eens tegen mij, waar heb je het nou vandaan, uit Stalingrad, uit Peking? Leuk hè? Nou, niks hoor, de CPN heeft een nationale politiek, kijkt naar wat hier leeft Daarom kan ik mij Schiedam zonder communistische partij ook niet voorstellen. Ik neem aan, dat ik wel blijf. Met onverwacht optimisme {de CPN werd weggevaagd met de verkiezingen voor provinciale staten) gaat Eef Collé woensdag 31 mei tegemoet. Na 26 jaar in de gemeenteraad, waarvan de laatste acht jaar als wethouder, voert hij nog de CPN-Schiedam aan: B. Evert Collé, 55 jaar, is het raadslid met de meeste rimpels. „Soms kwam ik wel thuis met zo'n bepaald gevoel, dan was ik er nog niet klaar mee. Waar ik het altijd erg moeilijk mee heb, is dat sommige men sen suggereren dat iets kan, terwijl zij beter weten. Net zoals met die woonwagen- kwestie: Van Kaalte en Ros- man, die maken de bewoners wijs, binnen een half jaar kan er wat gebeuren. Dat is niet zo, het is gewoon niet 20. Uit gesloten. Maar goed, over een half jaar zien wij wel wie er gelijk heeft gehad", .Maar ik heb het nooit ge makkelijk gehad, daarvan daan dat ik wel een tegenslag kan verwerken", zegt Collé. Werkte in de brouwerij en, later bij Wilton („In de tijd van de grote staking. Ik zat in de actie, en kwam met knikkende knieën te staan voor vierduizend man. In mijn werk als wethouder .maak ik gebruik van die erva ringen"). Deed de politiek ,toch wel met plezier. Bevredi gend? „Vraag dat de mensen, .dat weet ik zelf niet", zegt hij. Collé ziet zijn wethouderstijd Jiever als één geheel dan als twee perioden van vier jaar. ttAch, het komt nog steeds voor dat je onder een voorstel 'aan de raad ziet staan: het grootste deel van het college 'staat erachter. Die ene ben ik dan. Maar niemand zal de 'CPN kunnen verwijten, dat hj zich niet aan afspraken heeft gehouden. Bij ons 'kwam het nooit voor, dat in "het college anders werd ge stemd dan daarbuiten. Men ■weet wel waarop ik doel, ik vind het niet nodig daarover meer te zeggen". De invloed van de CPN in het gemeentebestuur? „Merk baar. Aad de Wolf begon als eerste over Gusto. Dick van Dijk kan je noemen in ver band met Kalkar en de neu tronenbom. Drie voorbeelden van goed georganiseerde ac ties, waaraan de bevolking meedeed! En dan is het altijd gerechtvaardigd. Zelf heb ik mij wel ingespannen destijds voor bejaardenhuisvesting in de Heijermansflat, voor ver huizing van Schiemond naar de Vijgensteeg, en van de so ciale dienst naar de 's-Grave- landseweg; het verpleeghuis in Woudhoek is er gekomen, in het begin ijverde ik voor de 4 Molens, juist voordat de subsidiekraan dichtgedraaid zou worden door Vonhoff" - het is van alles wat: Collé heeft dan ook in zijn politieke arbeid in vrijwel alle raads commissies gezeten. Voor hem is er in Schiedam één wijkje, dat het meest dui delijk een CPN-stempel heeft (overigens niet door de bewo ners): „Het staat onomstote lijk vast", zegt hij, „dat als de CPN er niet was geweest, in Woudhoek-Zuid dan hoge flats hadden gestaan. De CPN heeft dat beleid omgebogen naar eengezinswoningen". CPN-liJsttrekker Eef Collé wil „best wel" wet houder blijven en rekent in ieder geval, na meer dan een kwart eeuw in de raad, op een nieuwe pe riode van vier jaren poli tieke actie- x W -wT Schiedam Al sinds de ja ren zestig heeft het CDA in Schiedam geen wethouder mogen leveren. Afspraken tussen PvdA en andere par tijen zorgden voor linkse pro gram-colleges, waardoor de confessionelen noodgedwon gen de rol van oppositiepar tij moeten spelen. Een rol, die fractieleidster Riet Ta verne in het geheel niet aan staat: „Een gemeenteraad is geen orgaan om oppositie in te voeren. De raad is recht streeks door de bevolking ge kozen, Het is de meest pri maire vorm van inspraak. Als dan een deel monddood wordt gemaakt, is dat heel erg." Polarisatie is voor een stad heel slecht, vindt zij: me vrouw M. A. C. Taverne-van Camp en, zestig jaar, nummer één van het CDA voor de raadsverkiezingen van vol gende week. „Met eensgezind heid bereik je veel meer," zegt zij. „Nu is het zo, dat wij laat op de hoogte worden ge- houden van bestuurlijke kwesties. De PvdA kan amb tenaren wel dingen laten doen, wensen laten onderzoe ken. Wij niet." Want het CDA heeft geen wethouder, wel kritiek, maar geen inbreng. „De VVD heeft steeds meer behoefte aan een eigen ge zicht," zegt Riet Taverne, daarmee duidelijk makend dat het CDA er maar zelden in slaagt een meerderheid van de raad achter zich te krijgen, wanneer een motie is inge diend. Raken de confessionelen daardoor gefrustreerd? „Wij werken al jaren met een ont zettend plezierige fractie. Zonder conflicten. Alles ■wordt in goede harmonie be sproken, al komt het wel voor dat wij niet unaniem stem men. Die persoonlijke vrij heid moet men hebben. Met Woudhoek-Noord waren wij ook verdeeld. Er was een groep die zei: liever minder goede woningen dan geen wo ningen, en er was een groep die vond: die woningen zijn zo slecht, daar kunnen we niet voor zijn. Ieder volgde zijn eigen mening. Zonder fractiediscipline. Het CDA is geen hui!partij," en met dat laatste doelt Riet Taverne op de situatie binnen de PvdA destijds: „Met tranen in de ogen moest gestemd worden vóér woningen met galerijen boven en tochtgaten onder." „En inspraak ontbrak, niet al leen daarbij, maar op alle fronten. De museumcommis sie. De ziekenhutscommissie, waarin het de burgers zo zuur werd gemaakt dat zij eruit gingen. Vragen zijn door ons gesteld over het blauwboek over de woningbouwvereni gingen. maar daar hoor je mets meer over. Rond Empeo gebeurt alles binnenskamers, en ik vind dat wel een enge zaak hoor." Reinier Scheeres (financien) is de enige, voor wie Riet Taverne een goed woord over heeft. „Het staat buiten kijf, dat hij een goed wethouder is. Maar de anderen. Trouwens, Joop de Jong is ook niet meer 20 militant. Misschien is het niveau voor hem te laag, want hij is een pientere kerel. Hij o Het CD A-program 'wordt het meest vage van Schiedam genoemd. Biet Taverne: „fk vind dat 20 erg niet. De afgelopen vier jaar hebben wij ge noeg naar voren ge bracht. En zoiets a!s in spraak kan je wel op pa pier zetten, maar dat is niet genoeg..." heeft misschien een paar dreunen gehad, in die strijd om de wethouderszetel waar Posthoorn nu zit." „Ik begrijp wel waarom er in die stad niks gebeurt," zegt Riet Taverne over stadsont wikkeling. „Zijdeveld zegt zelf dat hij er niet op voorbe reid was dat hij wethouder zou worden. Hij moest zich een hele tijd inwerken en had bovendien te maken met een verdeelde partij. Hij is nu on geveer aangekomen op het punt dat hij dezelfde inzich ten heeft als Bolmers vier jaar geleden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5