'CDA neemt geen genoegen met één zetel in college' Plan voor 456 huizen Wij zijn bewakers van de linkse politiek Gemeenteraad weer met gebed Sterke etsen en knappe schilderijen Model vloog alleen maar - laag - over DINSDAG 30 MEI 1978 Riet Eggermont (PPR): J. Ridderhof RPF): Geen oude koe wel uit sloot Diefstal in bejaardente huis Loou gestolen Inbraak in plezierboot Bestuurder neemt de benen In Gemeente museum OOSTWUK KRIJGT VORM VD/SC/WW 3 Vandaag de laatste aflevering van de rubriek Gemeente-Raad, waarin de Schiedamse lijsttrekker J. Ridderhof (RPF) en de Vlaardingse lijsttrekker Riet Eggermont (PPR) gemeente raad geven voor de gemeenteraadsverkiezingen die morgen worden gehouden. Zij sluiten de rubriek Gemeente-Raad, een woord speling op gemeeteraad, af waarin nu alle lijsttrek kers van alle politieke partijen in Vlaardingen, Schiedam, en Maassluis aan het woord zijn ge weest. Rest ons nog één gemeente raad van onze kant: Ga morgen stemmen zowel voor gemeenteraad als voor de Rijnmondraad. Schiedam „Stel nou eens, stél nou eens dat wij een zetel halen, dan denk ik dat ik het eerste half jaar niks zeg. Als je er 20 plotseling binnenrolt, moet je niet me teen met eigen ideeën aan komen, maar je even nuch ter en zakelijk opsteUen - behalve natuurlijk waar het gaat om duidelijke princi piële kwesties. Maar luiste ren vind ik vaak belangrij ker dan iets te berde bren gen. Je ziet het zo vaak, dat mensen aan hun eigen idee vastzitten zonder dat zij an dere argumenten zelf maar horen". Toch houdt J. Ridderhof wel van discussiëren. „De afge lopen maanden is er weinig van gekomen, maar vorig jaar heb ik wel zeven of acht raadsvergaderingen meegemaakt. Ik vind het wel leuk, die debatten, daar hou ik wel van", zegt de 29 jaar geleden in Overschie geboren Ridderhof, die sinds enkele jaren in Schie- dam-Oost woont en voor de raadsverkiezingen van mor gen lijsttrekker is van de RPF: de Reformatorische Politieke Federatie. Ridderhof zegt zelf al: de kans, dat deze partij een plaatsje krijgt in het ge meentebestuur, Is miniem. Toch probeert men het op eigen houtje. Een gesprek met de SGP over een lijst- verbinding liep op niets uit, omdat de RPF te vrijzinnig werd bevonden: bij de staatskundig gereformeerde partij komen tennvnste geen vrouwen op de lijst voor. Vrijzinnig? Ridderhof laat het programma van de RPF zien. Hij vindt dat verstandi ger dan er een eigen inter pretatie of samenvatting van te geven. „Dan hebt u het zwart op wit", zegt hij. Een aantal punten; de gemeente raad moet vergaderingen beginnen en eindigen met gebed om publiekelijk de af hankelijkheid van God te er kennen: en in het woonruim- tebeleid mag de gemeente alternatieve samenlevings vormen niet bevorderen of gelijkstellen met het „door God ingestelde huwelijk". Het programma gaat niet specifiek in op Schiedamse Maassluis Sterk werk is er tot en met 4 juni te bewonderen in het Gemeentemu seum Maassluis. Wim Bettenhausen expo seert er opvallend suggestieve etsen, die veelal geïnspireerd zijn op oud-deftige bouwwerken; terwijl Bob van Essen etsen en schilderijen ten toonstelt, waarin de vrouw en het mense lijk gebeuren cen traal staat Wim Bettenhausen is een knap etser en te kenaar, Hij is sterk geboel door voor naam deftige bouw sels, waaraan Den Haag en de regio er van zo rijk is. Gebou wen en stadsgezich ten, die herinneren aan een rijk verleden, maar waarin het ver val aan het doorwer ken is. Het is een voormalige voor naamheid, een char me waaraan de tand Vlaardinzen ,Ji", zeft ze, „de PPR moet je zien als de bewaker van de linkse politiek. Bier in Vlaardin gen komt bet maar al te vaak voor dat bet FvdA-be- leid, dat overigens best we! Ridderhof: „„Ais ik iets zeg over ons pro gram, overleg ik liever eerst even met mijn ach terban en het bestuur". situaties en Ridderhof weidt er ook niet over uit: „Als lijsttrekker mag ik dat wet, maar ik vind het beter als ik zoiets doe na overleg met mijn secreataris, De Blois van de Vlaardingerdijk, mijn achterban". De politieke loopbaan van J, Ridderhof is nog niet lang en eigenlijk pas begonnen met het tonen van belang stelling voor gemeenteraads vergaderingen. „Daar kwam bij, dat ik op een gegeven moment met een kennis naar een congres van de RPF in Putten ging. Dat handelde over welzijn, en het boeide mij dermate dat ik meteen maar iets actiever ben geworden. Raadsverga deringen heb ik bijgewoond. Commissievergaderingen nog niet, al vind ik het een goede zaak dat de meeste daarvan openbaar zijn, hoor, dat wel. Voor een goed begrip tussen bevolking en gemeente is dat nuttig. Aan de andere kant zie ik niet als zo hoogst noodzakelijk, dat alles openbaar wordt, zoals vergaderingen van burge meester en wethouders". des tijds aan 't kna gen is. Bettenhausen ziet die gebouwen met hun sprekende contouren er wat ver stild bijstaan in ster ke contrasten van licht en schaduw. De kerktorens steken zich scherp af tegen de luchten net als de staken van de drie hooibergen dat doen. En in en achter een vervaarlijk dijkli- chaam ligt rustig in de schutse ervan een progressief is, verzandt in een bevoogdend geregel van bovenaf. Dat willen wij juist voorkomen door de in spraak van onderaf tot stand te laten komen. Van uit de straat, praten met alle betrokkenen. Pas dan voorkom je problemen die wij nu rond de Busbaan in Holy hebben." Aan het woord is Riet Eggennont, Iijstaanvoerster van de PPR voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Ze is 43 jaar, moeder van drie grote kinderen en combineert haar werk als gemeente raadslid met een part-time baan als lerares Nederlands aan de opleiding voor kleu terleidsters. „Die part-time baan geef ik wel op, mocht ik in de raad gekozen worden. Als enig gemeenteraadslid voor de PPR heb ik 20 ontzettend veel commissiewerk te doen, dat het voor mij gewoon het één of het ander is. Want wat ik doe, wil ik dan ook goed doen." Maar om terug te komen op de specifieke taak van de PPR in de gemeente Vlaar dingen: „Wij vinden dus echt dat de andere linkse partijen te dogmatisch te werk gaan, te belerend ook. Inspraak moet je zo zien te regelen dat de betrokkenen ook als mondig beschouwd worden. En dat heeft er in het verleden nog al eens aan ontbroken. Ik denk bijvoor beeld aan al die toestanden rond de Vettenoordsepolder. Als de bewoners van die wijk nou echt zeggen dat ze niet zo luxueus hoeven te wonen, dat een eenvoudig woninkje voldoende is, dan moet je als gemeente niet de eis gaan stellen dat daar nog eens allerlei extra voorzie ningen worden aangebracht- Op 20'n manier bevorder je de leegstand juist. We moe ten het allemaal kleinschali ger aan gaan pakken. Dadr wil ik me voor inzetten." En doelend op de perikelen rond het Open Jongeren Centrum, die PPR-wethou- der Rien Bovenberg bijna de kop kostten, plaatst ze een glimlachend terzijde: „Wat dat betreft was zo'n ruzietje tussen Bovenberg en Goudriaan alleen maar dorpskerk. Het is als of Bettenhausen de taal wil vastleggen van al die voornaam oude bouwwerken. Door Jan Zwart alvorens ze worden afgebroken en dan een leegte nalaten, die tot heimwee stemt. Ook zit er soms een bepaalde Riet Eggermont: „Wij vinden echt dat de ande re linkse partijen te dog matisch te werk gaan nuttig. Het houdt het beleid een beetje in de Inkse koers." Maar behalve de inspraak en de stadsvernieuwing lig gen Riet Eggermont meer dingen na aan het hart. Eén daarvan is dat de gemeente bewust moet werken aan de emancipatiemogelijkheden van de vrouw. Ze staat hele maal achter de aktie „Tijd voor Schooi" en vindt ook dat de gemeente alles in het werk moet stellen om ten minste in haar eigen perso neelsbeleid ruimte voor part-time banen te creëren. „Oók voor mannen, want voor hen zijn de part-time banen helemaal dungezaaid. Al zouden ze willen, ze kun nen niet eens', verduidelijkt ze. Tenslotte pleit ze voor de vestiging van een goed crisi sopvangcentrum hier in Vlaardingen. Ze is zelf nauw betrokken geweest bij de ac tiviteiten van het Jongeren Advies Centrum, kent daar om de moeilijkheden van jongeren die bij deze instan tie aankloppen maar al te goed. „Er bestaan veel voor oordelen over dit jongeren werk. Daar moest maar eens een einde aan komen. Een goed crisisopvangcentrum zou hier geen overbodige lu xe 2ïjn." symboliek in Betten- hausens etsen. Die merk ik op in de op vliegende vogels bo ven een begraaf plaats, waar de hoge kerk met de vele kruisen van het kerk hof toch ook op waarts ten hemel wij zen. Rob van Essen heeft in zijn etsen en bij zonder knap en fijn geschilderde doeken vooral de vrouw tot onderwerp, de vrouw Vlaardingen „Het CDA zal geen genoegen nemen met één. zetel in het college van B en W". Dit zei het CDA-raadslid Cees Bot gistermorgen op de bijeenkomst van CDA-vrou- wen in gebouw Triangel in Vlaardingen, „Als enige tussen vier PvdA- wethouders word je in gepakt", meent Cees Bot, die samen met Jelle Wijnstok als kandidaat wethouder op de CDA-verkie zingslijst staat genoteerd. Hoewel raadslid Riet Bellmg- wout haar gehoor de strijd her innerde van de christendemo craten in Vlaardingen over de vorming van een afspiegelings college bij de vorige gemeente raadsverkiezingen. sprak Cees Bot zich duidelijk uit voor een programcollege: „We zijn daar bij bereid mei alle partijen te praten. Hit dat overleg zal blij ken wie daaraan meedoet en wie afhaakt". De vorming van een college met alleen PvdA- wethouders op basis van de helft van het aantal raadszetels plus één noemde Riet Belling- wout een „aanfluiting voor de democratie". Toch verklaarde zij wel te hebben ervaren dat bij vele beslissingen m de raad de stemmen dwars door de partijen heen liepen. derd bewoners zijn door de gemeente gevraagd of zij be langstelling hebben voor een nieuwe woning. De 193 bewoners, die het for mulier ingevuld terug stuur den, voelden allen voor een nieuwe woning mits de huur niet hoger wordt dan tweehon derd gulden per maand. Bas Goudriaan heeft zich bereid verklaard alles in het werft te stellen bij de regering de nodi ge subsidies los te peuteren. Vlaardingen De bran dende zondagzon noopte een koe er (blijkbaar) toe een verfrissend bad in de sloot naast haar honk langs Rijs weg 20 te nemen. De politie en enige omstan ders hadden er hun han den vol aan de viervoeter uit de sloot te vissen. De redding was volgens de po litie helemaal niet gemak kelijk. De geslaagde opera tie kostte de nodige be smeurde kleding. De eige naar van de uit de sloot gehaalde koe is nog niet bekend. Schiedam Ia bejaardente huis Strickïede zijn twee schil derijtjes gestolen. Het zomer- en het winterland schap van dertig bij veertig centimeter zijn het eigendom van de 78-jarige bewoonster D. W. B. De waarde van de kunst werkjes, die in witte lijstjes in de gang van het tehuis in Nieuwïand hingen, wordt ge schat op 250 gulden. Bij het Paviljoen aan de Admi raal de Ruytersiraat gingen in brekers aan de haal met fles sen drank, snoepgoed, sigaret ten, shag en een ham. Ook deze buit wordt geschat op 250 gul den. Schiedam Tienduizend gul den verdween bij een inbraak bij aannemersbedrijf Lau- waars aan de Hoofdstraat. Het geld, loon voor het personeel, werd uit een wandkast ge haald. De dader is via een niet afgesloten deur het bedrijf in de Gorzen binnengekomen. Uit de kantine van Hermes DVS werd voor 850 gulden aan spullen gestolen. De dief die via een klapraampje binnen kwam ging aan de haal met vijftig gulden aan contanten, 35 1 pakjes shag, 26 sloffen sigaret ten, 40 pakjes vloe, kauwgom en twee paar gummie hand- j schoenen. ViaardingïB Uit een boat, ac Mary 2, afgemeerd ia de Vlaardingse jachthaven de RIeiput, is dit week-end eea wereldontvanger, een barome ter en eea verrekijker gesto- len. De eigenaar trof zondagmid dag zijn pleziervaartuig zonder de eigendommen aan. De in- brekers hebben tevens een spoor van vernielingen achter gelaten. Schade: 200 gulden. Totale schade is nog niet vast gesteld. Schiedam Het modelvlieg tuigje van Kunst- en Vlieg werk» dat begin april bij de Groeneweg een paard deed schrikken waardoor het dier een kind verwondde, is niet neergestort. In onze krant van vrijdag, waarin wordt ingegaan op de hinder die de modelvliegtuig club veroorzaakt, staat dat het speelgoedje vlakbij het paard op de grond viel, maar dat is een misverstandje dat door C. Gamaat, voorzitter van de vliegclub, gisteren werd recht gezet. „Het toestel is gewoon overgevlogen," zei hij, daarmee bepalend dat er dus niets aan de hand is en dat de club niet aansprakelijk kan worden ge steld voor schade, die door het op hol geslagen paard werd aangericht Volgens het politierapport is het paard wel degelijk van het vliegtuig geschrokken. Er blijkt uit, dat het vhegtuigje „ver dwaald" was, omdat een lid van Kunst- en Vliegwerk het niet onder controle had kunnen houden. En de verzekerings maatschappij van de club sprak zelf over het haperen van het vliegtuigje - vandaar dat misverstandje. Schiedam Na een achtervol ging in Nieuwïand heeft de politie en automobilist te pak ken gekregen die onder in vloed verkeerde van alcoholi sche dranken en bij het nade ren van agenten de benen nam. Surveillance-agenten zagen de man bij de Nieuwe Damlaan. Via een grasgazon kwam hij met de auto vanuit de Van der Duyn van Maasdamstraat „Achter in je eigen achtertuin". Schild Brij van Rob van Essen. o Willemskerk in Den Haag. Ets/aquatint uitgezaagd door Wim Bettenhausen. Maoccliiie die luiert of zit te zon nen, de vrouw die van honden houdt en van de stille achter tuin. Soms doen zijn doeken wat surrealis tisch aan, omdat Van' Essen er voora! op uit is stemmingen van rust en overgave te suggereren. Knap is ook zijn schilderij van de helende hand van een vrouwelijke arts, een hand die hee! het doek is be slag neemt. Gemeentemuseum Maassluis, Zuidelijk 16. Etsen van Wim Bettenhausen; etsen en schilderijen van Rob van Essen. Dinsdag t/m zondag 14 17 uur; don derdagavond 19 21 uur; tot en met 4 Juni. Vlaardingen Ongeveer vier honderdvijftig woningen waarvan wethouder Bas Goudriaan de eerste paal be gin van het volgend jaar hoopt te slaan. Zo luidt het laatste nieuws over de bestemmings- en bouwplannen voor het kaal- slaggebied op het terrein ten zuiden van de le Van Leyden Gaeïstraat in Vlaardingen. „Daar moet Rijnmond gelukkig mee zijn", sprak Goudriaan gistermorgen op een persconfe rentie waar hij de plannen be kend maakte: „In het struc tuurplan wordt slechts melding gemaakt over zo'n tweehon derd huizen op dat gebied". De commissie stadsontwikkeling 2al op J 5 juni hier nader over worden geïnformeerd. Dat de plannen niet van giste ren zijn blijkt wel uit de gege vens. die intussen bij het stad huis bekend zijn. De te bouwen woningen rijn als eerste be doeld voor de huidige bewo ners van de Oostwijk, met na me de woningen nabij de 2e Van Leyden Gaeïstraat waar van velen door de staat waarin rij verkeren dreigen te moeten worden gesloopt. Een uitge breid technisch onderzoek zal nog moeten vaststellen om hoe veel huizen dat gaat Vijfhon-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3