'loet er via „lus" worden omgereden": 'We zochten elkaar ook op ii i de oorlog*' i W ielrijdershond nu in W aterweggebied lu: geweldige Top-Test Occasion aanbiedingen Arie en Wim Botgeen familie jubileren bij dezelfde zaak Symbolische steen voor grootste kleuterschool „Bondgenoot voor de fietser99 Diefstal m Koipabad Diefstal in nieuwbouw WOENSDAG 31 MEI 1978 Tussen Nieuwland en binnenstad: Festival bij hoog springen Magazijn bediende botst op auto Voetballer breekt pols Twintig te snel Vei "warrende situaties bij Kruispunt ligenraam b.v. Pengeot dealer Park krijgt meer banken Eerste paal Zevensprong Vrouw val! van de trap Auto bekrast Politie wacht inbreker op Dakhazen op wand meubels VD/SC/WW 3 Schiedam De aanzet tot een nieuw bestemmingsplan voor de Brandersbuurt is in goede aarde gevallen- De raadscom missie voor ruimtelijke orde ning reageerde maandagavond enthousiast. Alleen werd er kritiek gespuid op het plan om tussen het Spinhuispad en de Parkweg, nieuwbouw te zet ten, zodat het gemotoriseerd verkeer langs de Noordmolen met een soort lus zou moeten omrijden. Verder werden er nog wat vraagtekens gezet bij de inspraak die de Schiedam mers krijgen en het ontbreken van openbaar vervoer. Wethouder Chris Zijdeveld gaat met de spiksplinternieuwe nota de boer op. Het rapport wordt in een mooi jasje gesto ken en binnenkort in grote op lage onder de Schiedammers verspreid. WD-raadslid Cor van Tilborg op de openbare bijeenkomst in het stadskantoor: „In grote lij nen ga ik akkoord. Het spreekt ons wel aan. Voor de nota heb ik waardering. Ik vraag me alleen af of door deze nieuwe uitloper met winkels de bin nenstad niet teveel wordt uitge rekt. Bij het Spinhuispad wordt een beetje strak geheel voorgesteld. Daar had ik me een wat speelster geheel voor gesteld. De lus bij het Spin huispad doet me wat gekunst eld aan. Er zijn toch wel ande re manieren om het sluipver- keer tegen te gaan?" Herman Noordegraaf, lijsttrek ker voor de PPR: „Gezien de achterliggende filosofie had de ze nota geschreven kunnen zijn door iemand van de PPR". Noordegraaf wilde echter we ten of de distilleerderij van Bols bij de plannen wordt be trokken. of er extra subsidie van hei ministerie is los te peuteren, of de binnengebieden voor het publiek worden open gesteld en of er ook naar de nog goede panden aan de St. Annazusterstraat en het Groen- wecgje wordt gekeken. Ook zei hij er een voorstander van te zijn om het midden- en kleinbe drijf door een grondpohtiek te willen steunen, om de wonin gen voor mmderdraagkraehti- gen te bestemmen en om er alsnog openbaar vervoer te re gelen. Zijdeveld wilde met te gemoet komen aan zijn wens om de inspraak vast te leggen in een notaatje. Het nut van de voorgestelde lus. waarover wij reeds vrijdag en maandag berichtten, werd ook in twijfel getrokken door CD A-man Siem Rosman Par tijgenoot Piet Poot voorzag problemen met brandweerau to's Nicolai Dielemans. de PvdA'er die zich voorstaat op zijn ken nis van ruimtelijke ordening omdat hij werkzaam is bij de stichting stad en landschap, was ook aardig tevreden Hij prefereert plan H, dat volgens hem beter is afgewogen VV- D'er Theo Bakkers tenslotte stelde voor om de nieuwbouw van vier op vijf bouwlagen te brengen zodat er liften kunnen komen Onterecht De vrees dat brandweerwagens de voorgestelde lus bij het Spinhuispad niet kunnen ne men is volgens de ambtenaren onterecht. Het geheel zou breed genoeg worden en bovendien schaft de brandweer reeds klei- nere wagens. 4dn De realise ring van liften kan volgens hen ook doorgaan bij vier woonla gen, ook al zal dat meer kosten. De Noordvestgracht zou niet btj de plannen worden betrok ken omdat sommige bedrijven daar een functionele betrek king hebben met Nieuwland. Gusiaaf Schaap, afdelingschef bij de afdeling stadsontwikke ling, meent dat er juist iets duurdere woningen moeten ko men: „We experimenteren met een afwisseling woningen en bedrijven. Als het nou niet be valt kunnen draagkrachtigen tenminste verhuizen. ..Wel wordt wellicht op aandringen van PvdA'er Aad Wiegman uit zakelijke overwegingen een ali nea uit het rapport geschrapt over lagere erfpacht Vlaardingen Bij hel hoog springen in het sportpark de Vijf Sluizen raakte het Vlaar- dingse meisje Lenneke M. ge wond Het slachtoffer viel op het hoofd. Zij beschadigde daarbij vermoedelijk enkele ruggewer vels Per ambulance werd zij naar het Dijlcsiglziekenhuis in Rotterdam gebracht Schiedam Met nog onbe kend letsel is de 18-jarige Schiedammer J. van der H. na een botsing op het kruispunt van de Broersvest en de Lange Kerkstraat naar het Gemeen teziekenhuis gebracht. De magazijnbediende had met zijn oromfiets geen voorrang gegeven aan een auto, die werd bestuurd door zijn 29-jarigé stadgenoot H H. M. van der G. In het ziekenhuis is ook opge nomen de 84-jange W. S Deze vrouw was nabij haar woning gevallen en kon daarna met meer overeind komen. Schiedam Bij een voetbal wedstrijd op het terrein van Martinit heeft de 37-jarige J. H. den D, een gebroken linker pols opgelopen. Tijdens de wedstrijd Hellas 2 tegen Hoekloos 2 was de Vlaar- dinger tegen de keeper van de tegenpartij opgelopen Voor verpleging is hij naar het Ge meenteziekenhuis gebracht Schiedam Een uurtje snel heidscontrole op de Hargalaan heeft de politie twintig bekeu- i ingen opgeleverd. De hoogste snelheid die met de mesta-apparatuur werd geme ten bedroeg tachtig kilometer per uur. Schiedam Het kruispunt van de Nieuwe Haven en de Vlaardingerdijk vindt raadslid Siem Rosman maar verwar rend. De CDA-er wil dat er daar verkeersmaatregelen worden getroffen. Onlangs slingerde hij dat aan in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Het wachten is echter nog op het verkeerscirculatieplan dat op het stadskantoor m voorbe reiding is „Nu kan ik er zo uit het hoofd mets zinnigs over zeggen", zei wethouder Chris Zijdeveld ADVERTENTIE i inBicihnvcn-iiictj l-t Ij.irdmgen TT MJJ Arie Bot aan het werk (foto boven) en Wim Bot op zijn baikon. Wim Bot werkt 50 jaar bij drukkerij van Dooren aan de Vlaardingse Oosterstraat, zijn collega Arie Bot 40 jaar. Hoe wel de twee oud-gedienden van het bedrijf dezelfde ach ternaam dragen, zijn ze toch geen familie van elkaar. Zoiets kan dus alleen maar onder de noemer toeval geschreven worden. Dezelfde achternaam, Wim en Arie zijn jubilarissen en beiden hebben vandaag van burgemeester Wim Kïeboom een erepenning van de Orde van Oranje Nassau opgespeld gekregen. Wim kreeg zilver. Arie brons, maai' die vindt zich vergeleken bij collega Wim dan ook nog maai* een broekkie. Arie: Wim en ik hoorden jaren bij de in ventaris, zeg maar wandelend meubilair bij van Dooren. Wat wil je? We kennen elkaar al veertig jaar. In welk ander be drijf maak je zoiets nog mee"? Wim onderschrijft de woorden van zijn collega helemaal. „We zullen wel eens wat met elkaar door Wil Visser gehad hebben, 't zou gek zijn als dat niet 't geval was ge weest in zo'n lange tijd. Maar verder zijn we altijd dikke col lega's geweest". Arie over de oorlog: „Door die Duitsers werden we wegge haald om daar ergens m een drukkerij te werken. We kon den er niets aan 'doen. We moesten. Wim zat in Berlijn en ik in Wildau, m de buurt waar ergens het nationaal-socialisme was uitgevonden. Niet leuk. Maar Wim en ik zochten elkaar wel op. Had je toch nog wat gezelligheid". Wun Bot (63) is sinds een tijdje met meer actief - vanwege ge zondheidsredenen. Vanaf zijn balkonnetje aan de Fazantlaan (Holy) vertelt Wun hoe hij be gon: „Als kleine jongen op een hele grote bakfiets. Er stond een advertentie in een krant, Schiedam In het park ach ter Bijdorp worden wat bank jes geplaatst. Een en ander gebeurt naar aanleiding van een klacht die raadslid Gé Brouwer onlangs te berde bracht op de raads commissie voor ruimtelijke or dening. Tijdens een fietstochtje had de PvdA-er ontdekt dat er in het park slechts een bank staat. Schiedam Voor de groot ste kleuterschool van Schie dam heeft Johanna Snoep- Marree gisterochtend om elf uur de eerste steen ge legd. Een symbolische eer ste steen, want de nieuw bouw voor de Kiveva- schoot is al bijna klaar eind augustus wordt het ge bouw in gebruik genomen. De „kinderen van één va der" verlaten dan het hou ten gebouw, dat staat mid denin het huizenblok tussen Aleidastraat, Westfranke- landsestraat, Anthome Nuijsstraat en Van Beve renstraat, alwaar de ingang is. De oude Kivé va-school, sinds 1935 in gebruik bij de vereniging voor christelijk onderwijs te Schiedam, wordt vrijwel zeker het wijkcentrum voor het West- Het nieuwe complex staat op de hoek van Aleida- straat en Westfrankelandse- straat een tamelijk druk kruispunt, waarvoor PvdA- raadshd Ane Verlinde dan ook menigmaal een waar schuwende vinger hief. Dat het gebouw niet meteen met ingang van het nieuwe schoolseizoen m gebruik kan worden genomen, komt door vertraging in de bouw: een zandlaag m de grond bleek te hard voor de aan vankelijk houten „heipa len" Johanna Snoep, wier naam gegraveerd staat tn de grij ze eerste steen, is de echtge note van de voorzitter van de vereniging voor christe lijk onderwijs, mr. H. Snoep, die voor de kost plaatsveivangend secretaris is van het college van bur gemeester en wethouders. waarin een loopjongen werd gevraagd Enfin, toen was alles veel hobbeliger bestraat dan nu. kortom: dagelijks hol op, hol af met voor in de bak de bestellingen voor de klanten. Postpapier met briefhoofden en zo. Ane's loopbaan bij Van Doo ren begon ook ongeveer als die van Wim: „In die tijd ben ik aangenomen om leerling druk ker te worden, omdat ik zo goed de werkruimte kon aan vegen. Ik had nog een mazzel tje ik was niet kleurenblind, Nou, en om in die tijd werk te hebben was je hele spekko- per". Ane en Wim hebben beiden de ontwikkeling van de off-set drukkerij van klem bedrijfje naar een groot bedrijf meege maakt. Tegenwoordig worden bekende producten van ver pakkingsmateriaal voorzien. Vroeger ook wel, maar dat ging heel anders. „Niet zo ge jaagd" vinden Wim en Ane. Wim* „Als er vroeger een op dracht binnen kwam dan ging het zo van: lukt het vandaag niet. dan lukt het morgen wel. Maar de laatste jaren is dat volstrekt veranderd: als er van daag een opdracht binnen komt, moet het werk bij wijze van spreke gisteren al klaar zijn! Maar toch, zegt Arie op zijn beurt, ieder gedrukt stukkie materiaal is een brokkie leven. Net als een bloem. Als je ziet hoe een wit stuk papier aan het einde van een behandeling er kleurrijk uit ziet - vier kleuren druk - dan is het net een bloem die in bloei staat. Van een dood velletje tot een levend vel pa pier. Met trots m zijn ogen vertelt Arie in prozaïsch Ne derlands het off-set procédé. Beiden waren voor de oorlog leerling in het off-set bedrijf. Na een vijfjarige opleiding, wa ren de twee „volwaardig" Arie Bot werkt sinds een paar jaar niet meer als off-set druk ker, maar verricht wel allerlei voorkomende andere werk zaamheden. Hij is erg ziek ge weest, en moest het daarom van de directie wat rustiger aan gaan doen. Hij is nu een soort duizendpoot. Hij zegt* „Als de jongeren iets willen weten of hebben dan komen ze naar me toe, dan help ik ze. Maar' helaas kan ik niet meer zo goed uit de voeten met de persen als jaren geleden". Ane vindt het nog geweldig dat hij kan werken. „Er bestaan bedrijven, waar ze je zo op straat zetten. Hier mag ik ge lukkig op mijn eigen manier door blijven gaan". Wim Bot heeft een verklaring voor het feit dat zoveel mensen van zijn generatie in zijn vak zo lang bij één baas blijven hangen „Hier m Vlaardingen is eigenlijk maar éen bedrijf geweest, waar met off-set ge drukt werd Wilde je ergens anders gaan werken dan moest je naar Rotterdam. Zeker vroe ger". Bot's woorden zijn te staven met hel feit dat er vier mensen vijftig jaar bij Van Dooren hebben gewerkt. Een dozijn hebben veertig jaar de rit uit gezeten. De ENWB, de Eerste Enige Wielrijders Bond heeft nu ook een onderafdeling in Vlaardin gen. „De ENWB wil" zo zegt het bestuur letterlijk, „een bondgenoot zijn voor de fiet ser en diens belangen in het hele noordelijk Waterwegge bied: Schiedam, Maassluis en Vlaardingen. Het bestuur vindt het hard no dig dat er „iets" voor de fietser in dit drukke gebied moei ge beuren. Nog steeds speelt de fiets in het gemeentelijke ver keersbeleid een ondergeschikte rol, aldus de ENWB. Toch ziet hij nog enkele lichtpuntjes. Vooral m de wijk Holy, alwaar woonerven zijn aangelegd, In zijn algemeenheid echter wil de „Enige Echte" meer mogelijk heden voor de fietser, maar ook voor de voetganger en het openbaar vervoer. Daar volgens de ENWB vrijwel alle plaatselijke politieke par tijen m hun verkiezingspro gramma pleiten voor verbete ring van het openbaar vervoer, zal hij bijzonder in het oog houden wat er de komende zit tingsperiode van de nieuwe ra den terecht komt. Wat Vlaardingen betreft pleit de ENWB voor opheffing van het eenrichtingverkeer voor de fiets en het weer m ere herstel len van het voet-fiets veer naar Pernis. Voorts wü de bond fiet spaden langs drukke wegen zoals de Van Hogendorplaan, hel doortrekken van het Schie- damse fietspad uit Groen oord naar Holy langs de Zwanensm- gel. In Schiedam moet de lange haven zogenaamd auto-luw ge maakt worden, terwijl de fiet senstalling bij het station lan ger geopend moet blijven. In Maassluis dient de Markt in het oude centrum autovrij ge maakt te worden Langs de West! and se w eg en de P. C, Hoof tl aan moeten zo snel mo gelijk fietspaden worden aan gelegd. Schiedam Onderwijseonsu- Icnt Lex Tigges slaat vrijdag de eerste paal voor kleuter school De Zevensprong. Voor dit feest aan de Fahren- heitstraat in Schiedam-Oost worden de peuters 's morgens uitgedost met hoedjes en der gelijke. De betonnen paal die de grond in gaat wordt moge lijk geschilderd. 9 Vlaardingen Een bezoek aan het Koipabad is de 36-jange T. van N. uit Vlaardingen duur ttr staan gekomen: Onbekenden haalden maandagavond de zakken van de kleding van de zwembadbezoeker leeg in de" garderobe. De man mist zijn rijbewijs, kentekenbewijs, een (lege) portemonnee en een giro^ pas met twee betaalkaarten ter waarde van 530 gulden totaal. - Vlaardingen Bij een val van de trap in haar woning is de 56-jarige mevrouw V, uit Vlaardingen gewond geraakt. Het bleek, dat de vrouw in de nacht van zondag op maandag een douche had genomen m haar huis aan de Wilhelmina- singel Omstreeks die tijd hoor de haar echtgenoot een vaag gestommel. Pas later kwam hij tot de ontdekking, dat het ge luid afkomstig was van zijn vrouw terwijl hij min of meer sliep De man trof zijn echtge note m bewusteloze toestand beneden aan de trap aan Door de GG en GD werd het slachtoffer naar het Dtjkagt- ziekenhuis in Rotterdam ver voerd waar zwaar schedelletsel werd geconstateerd Vlaardingen Vandalen heb ben m het weekeinde een per sonenauto beschadigd, die tn de Spalanalaan geparkeerd stond. De wagen werd aan alle zijden bekrast met een hard voorwerp. De schade bedraagt 1100 gulden. Schiedam Een 22-jange in breker is legelrecht m de ar men van oom agent gekropen, toen hij bij bedrijfsgemeen- schap Schiemond naar buiten klom door het gat dat hij zelf gemaakt had Door een ruit van veertig bij zestig centime ter in te slaan had H. S. uit Schiedam het pand aan de Vij- gensteeg binnen kunnen ko men; toen hij langs die weg terugkwam, stonden agenten hem netjes op te wachten. Overigens had de inbreker geen gestolen goederen op zak. Schiedam Bovenop twee wandmeubels kwamen inbre kers terecht, toen zij bij Leen Bakker BV aan de Noordvest door een dakluik waren ge klauterd. De schade, die aan de wandmeubelen werd aange richt, bedraagt zevenhonderd gulden. Uit het bedrijf voor textiel en woninginrichting werden drie dekbedden a hon- derdderüg gulden gestolen. Schiedam Op 't Nieuw Werck. het terrein tussen Nieu we Haven en Westvest dat door Kuwi bebouwd wordt, is een boorhamer van 15Ö0 gulden ge stolen uit een keet van onder aannemer Rietschoten Kou wens uit Rotterdam. De daad kon geschieden door een hang slot van de keet te forceren. De 31*jange elektromonteur F. J. an T heeft bij de politie aan- gifte van de diefstal gedaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3