Zootjes vis voor een grijpstuiver SfidS DNA-onderzoek biedt voorlopig geen extra werkgelegenheid Na 38 jaar weer op binnenstadsdag bij de Visbank Onbekende in coma na beroving f/'W' 1 il Misty en Howard samen op één avond Commando wisseling - Antiek gestolen Blokje rond Nek wervels tijdens val beschadigd Voor 1500 gestolen Lekkage door zeep Lunchconcert Grote Kerk stel dat er geen krant was Schiedam Bij het Leger des Heils vindt een commandowis- seling plaats. Op zordag 4 juni nemen kapiteine M. K. Brei- denbaeh en kapiteine M. Hoge- toom afscheid in de aula van de Schiedamse Muziekschool, t)e vertrekkende officieren zul len de leid'ng op 2ich nemen Van het Legerwerk m Haarlem- Noord Op de bijeenkomst in de Lange Nieuwslraat wordt welkom ge heten het echtpaar H. en C. Bruins-Van Duijn die vanuit Den Helder naar Schiedam ko men. Vlaardingen De onderzoe ken in het DNA-recombinant waar Unilever Research Vlaar dingen in de loop van dit jaar mee wil starten, bieden geen extra-uerkgelegenheid naast de twee medewerkers van het laboratorium, die momenteel de werkzaamheden voorberei den. Dit blijkt uit een ant woord van voorzitter prof. dr. J. Loldingh van de directie van Unilever op vragen van de centrale ondernemingsraad. ..Als straks toepassing op fa- bnekssehaal kan plaatshebben kan dit wel gunstige invloed hebben op de werkgelegenheid verklaarde professor Bol- dingh volgens een verslag in het personeelsblad van de Ne derlandse Unilever Bedrijven bv. „Op eigen teirein" De Unilever-duectie zal de thans m ontwikkeling zijnde wettelijke veiligheidsvoor schriften van de overheid niet afwachten Professor Boldingh meent, dat de veiligheidsvoor zieningen bij het laboratorium m Vlaardingen zodanig zijn, dat alle risico is buitengesloten Bovendien is er een veiligheids functionaris aangesteld voor het hele laboratorium, die op ieder moment wanneer hij dat nodig acht, m contact kan tre den met experts op het gebied \an DNA-onderzoek. Over de i isico's verklaarde professor Boldingh verder, dat m het Vlaardmgse laboratorium slechts gewerkt ?al worden met „kreupele ba eten en" die als ze uit het laboratorium ontsnap pen. geen levensvatbaarheid hebben Het manipuleren met mensen verwijst hij op grond van de huidige stand van de wetenschap nog naar het rijk van de sciene fiction, een as pect dat bovendien geheel bui ten het terrein ligt waarop de wetenschappers van Unilever zich begeven Het werk zal m de nabije toekomst volgens de professor worden onderworpen aan een onafhankelijke com missie, die de veiligheidsvoor schriften dient te controleren- „In Nederland is dat reeds ge realiseerd met de controle-com missie Het enige wat hier nog nodig is, is het wettelijk rege len van deze zaak" Dat met de voltallige onderne mingsraad het met de woorden van professor Boldingh over de risico's eens was, bleek voorts uit het verslag in ,Op eigen terrein" Zo stelde de heer L A Kalden dat ondanks strenge voot schril ten geen volledige garantie kan worden gegeven voor het voorkomen van fou ten „De heer Boldingh heeft het met gehad over calamitei ten die kunnen optreden Hij hei*ft echter wel gezegd dat de wetenschapsmensen zelf de ga rantie hebben gegeven dat deze materie met de grootste voor zichtigheid zal worden gehan teerd Wij kunnen echter niej aan het feit ontkomen, dat ook de wetenschap zich in dienst heeft gesteld voor hel maken van het gevaarlijkste oorlog-* stiug dat ooit is ontwikkeld"., „De heer Boldingh 2egt zelf niet te weten waar en hoe er misbruik of verkeerd gebruik kan ontstaan en dat is volgens mij nu juist het grootste ge- v aar Op schriftelijke vragen van de commissie voor volksgezond heid van de gemeente Vlaar dingen antwoordt professor Boldingh dat er bij het in het laboratorium voorgenomen on derzoek geen enkel gevaar be gaat voor verspreiding van ziekteverwekkende stoffen Bo vendien worden er alleen expe rimenten uitgevoerd in de twee laagste klassen „De veiligheid van het onderzoek wordt met alle denkbare waarborgen om ringd,'' aldus de professor Piet Kor- naat na jaren weer actief voor de ge meente als visafslager. Schiedam In het Noletzie- kenhuis ligt een man in coma die gewond is geraakt bij een beroving in de binnenstad- De politie weet nog niet wie de man is en is op zoek naar getuigen van het gebeuren. De nog onbekende overvaller zou gekleed zijn geweest m een wit jack. Deze man heeft ook getracht dezelfde avond de 58- jange J H de D te overvallen De overvaller was de woning van deze groenteboer aan het Broersveld binnengedrongen, maar ging er na een vechtpar tij vandoor De berooide man die nu in het ziekenhuis ligt werd gevonden in een steegje bij café De Boe merang aan de Lange Kerk straat Op zak had hij alleen een- papiertje met de tekst L'SR In het ziekenhuis raakte hij m coma Getuigen van de twee overval len worden verzocht kontakt op te nemen met het hoofd bu reau in Schiedam telefoon nummer 010-26 07 60 Schiedam Voor were ld mi- lieudag wordt zaterdag 3 juni open-huis gehouden in het vrom-complex aan de Rangers- straat. Tevens zullen een paar milieu-groepen met standjes in de binnenstad staan. Het programma van de open dag in de "s-Gravenlandsepol- der omvat de bezichtiging van het vrom-complex. gedeeltelijk uitgestald materiaal, takelu a- gen tnet autowrak en de nieuw ste meetwagen van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond. In de kantine kan men nog bij een gratis kopje kofiie kijken naar de miheufilms VAM en vuil. waarin aandacht wordt besteed aan de produc tie. \erwijdtrmg en vei werking vgn afval en „We zullen moeten i kiezen", o\ er milieu-problemen bfj elektriciteitsbedrijven Te- Vfns is er een vertoning van -Sparen" over milieu-aspecten ,bjj de- aanleg van spaarbek kens in de Brabantse Biesbo- séh, .Xucht om te leven", over ,de luchtverontreiniging in Amerika en tenslotte nog ,-Xoad on Top" een film over een systeem ter voorkoming van zee-verontreiniging door olie. Op het complex, dat vorig jaar werd geopend, is nog een stand ingericht waar men informatie, vóórlichting en folders kan knjgen over milieu-zaken Schiedam Uit de etalage van een antiekwinkel aan het ^hjersveld is een antiek klok- jd gestolen. De waarde van het bronzen voorwerp is 850 gulden. Het werd door een nog onbekend iemand ontvreemd op het mo ment dat de 24-jarige winkelier A- J. G. zijn zaak Yesterday feven onbeheerd had gelat»*n Signalement: naam: onbekend ras: bastaard leeftijd: ongeveer 4 maan den geslacht: vrouwelijk kleur: zwart beharing: kort Hopelijk is het hondje van dit Blokje Rond hetzelfde lot beschoren als het springertje van vorige week. Het bas- laardpoedeltje van het laatste Blokje Rond was tot ieders plezier snel naar een nieuw gezin vertrokken. Vermoede lijk zal het met dit hondje niet anders gaan want het is een pracht beestje. Ze heeft een erg guitig maar ook ondeugend snhe- tje. Toen zij pas in het die rentehuis Hargahoeve zat gromde zij naar iedereen die maar naar haar keek. Ze deed alsof zij een verscheu rend wild dier was, wat een komisch effect had. Uite raard had iedereen snel door dat dit slechts uiterlij ke schijn was en dat zij een beetje indruk wilde maken. Het duurde dan ook niet lang of ze had met iedereen vriendschap gesloten. Het is overbodig te vermelden dat ze enorm speels is. Zoals bij iedere jonge hond trekt ook bij haar alles haar aandacht. Rennend door het hoge gras schiet zij van links naar rechts en als ze maar een blaadje of een stukje papier ziet opwaaien gaat ze er achteraan. Een eenmaal verworven tak laat zij niet snel los en verdedigt zij alsof het een kostbaar bezit is. Helaas is ook haar naam onbekend want ook dit hondje is een vondelin getje. Wat haar afkomst be treft moeten we dus maar raden. Op dit moment heeft ze iets weg van een zwarte labrador. Gezien de grootte van haar poten en haar no gal brede bouw op haar leeftijd zal zij nog wel iets groter worden. Haar mooie flaporen zullen vermoedel ijk wel blijven hangen. Verder zitten er onder ande re nog een bouvier, van on geveer 1 jaar, een Duitse herder van 9 maanden en nog een gevonden teckel van ongeveer 9 jaar. Op de kattenafdeling zitten nog steeds een aantal katjes van een week of 7 op een baasje te wachten. Ook zit er nog steeds een moederpoes met haar nu 5 weken oude zoon te wachten. Zij zit nu al bijna twee maanden in de Hargahoeve en hopelijk wordt zij ook een keer mee genomen. Zegt Piet Komaat: „D'r zijn heel wat Vlaardingers opgegroeid met een vissie wekelijks van de Visbank. Goedkoper was er niet in de buurt. Een paar stuivers voor een zootje schelvis. Een zootje? Dat woord wordt haast niet meer gebruikt, In mijn tijd wel: 't zijn twaalf vissen". Piet Komaat (68), Vlaar- dmger van top tot teen, vertelt achter een glas bier op een zonnig terras tegenover de plaats waar hij 38 jaar geleden voor het laatst bepaalde wie „ge mijnd had" bij de visafslag. Aan die man of vromv werden dan een of meer zootjes ver kocht. Dat gebeurde zo Piet: „Ik begon altijd met een pnjs boven de gulden Maar ik re kende in stuivers. Zet maar (zijn stem een beetje verhef fend op het terras): 34 stuivers voor een zootje, 33 stuivers, 32 stuivers. De prijs van de vis liep terug totdat een koper ach ter het hek „mijn" riep. Dan mocht hij de vis naar moeder- d e-vrou w-brengen". Piet Komaat begon in 1928 zijn werk als „visafslager". Decem ber 1940 werd de afslag van vis voor goed gescheidenis in het Vlaardmgse. De verkoop van vis gebeurde na half acht 's avonds, ook op zaterdag, met op zondag- Visbankomroeper Roos sloeg met een een stuk hout op een bekken om de Vlaardingers op te roepen mas saal naar de visafslag te ko men. Alleen particulieren kon den er vis tegen de laagste prijzen kopen. Roos is eienlijk meer bekend als stadsomroe per. Hij staat m zwaar brons, schuin tegenover de Visbank Het verhaal gaat, dat hij tel kens een bekken aan diggelen sloeg met dat stuk hout. De gemeente heeft hem toen maar van ellende een bel gegeven. Die is voor zover bekend nooit kapot gegaan. Piet Komaat van de gemeente kreeg hij voor iedere tien kilo verkochte vis een kwartje. „Aangezien ik, zoals velen m de crisisjaren, in de steun liep, moest ik van dat kwartje nog wel eens 17 cent afdragen. Maar enfin, we hadden een hoop lol in en rond de Visbank. Altijd gezelligheid. Je hoorde er altijd de laatste Vlaardmgse nieuwtjes" Piet Komaat weet nog precies hoe de Visbank er uit zag. Piet: „Tussen de pilaren stonden lange houten tafels, waarop de te verkopen vis lag. Als je ach ter een tafel stond, moest je uitkijken dat je met onderuit gleed Zo glibberig was het van de slijm die van de viskoppen op de grond druipte Tussen de palen stonden hekken, waar achter de klanten stonden. De politie hield een oogje in het zeil Je had altijd kinderen die koppeltje-duikelden om die hekken". Op de visbank werd, zoals wij dat tegenwoordig zouden noe men, dumpvis verhandeld. Be ste vis, daar met van, maar het waren wel gevangen partijen die erg snel van de hand ge daan moesten worden. Vis van schepen, die bijvoorbeeld een forse aanvarmgsschade had den opgelopen en waar in de bun ruimte voor de vis) nog alle vis zat, werd op de Vis bank van de hand gedaan. De eigenaar van het schip kreeg dan nog wat geld voor de vis terug de kopers waren er zodoende voordelig mee uit. Er zat geen handelaar meer tussen. Vergeleken met de prijs, die een gewone visboer voor zijn waar vroeg veel goed koper" En dat beaamt Piet Komaat: „Wat heet: ik heb een keer meegemaakt dat twee zooijes scharretjes voor één cent de deur uit gingen. Er waren ge woon geen kopers. Voor een cent, 24 heerlijke vissies! Hoe is het mogelijk?". Hieruit bh]kt wel dat het met altijd even druk was op de Visbank. „Zeker niet als de vrouwen thuis bezig waren met een ouderwetse voorjaars schoonmaak, dan kwam er geen vis de keuken in! De heer Komaat is eigenhjk nooit offi cieel van zijn functie ontheven. De Visbank ging in 1940 dicht. De werkzaamheden voor Piet hielden toen ook op. „Waarom ik dit werk verricht te? Familietraditie! Mijn vader en opa hebben het ook gedaan. 't Is me eigenlijk met de paple pel ingegeven. Mijn vader kon den ze tot op de Hoogstraat horen, mij ook. Er was tenslot te ook geen verkeer, dat meer lawaai maakte dan die paar bakfietsen of paard- en wa gens" vertelt de rasechte Vlaar- dmger. 10 juni gaat Piet nog eens zijn oude functie voor de Visbank, tijdens Binnenstadsdag 1973 (voor de tweede keer) bekle den Net als toen. De prijzen van de zootjes vts zijn ook afgestemd op do gnjpstuivers van voor de oorlog. Iedereen kan bij wijze van spreken voor vijf stuivers 12 schelvissen ko pen. Piet Komaat zal beslissen wie de vis mag kopen. Een probleem wat m zijn tijd we eens een rol speelde: als er twee viskopers „mijn" tegelijk zeggen. „Geen punt. net als vroeger beslist een lid van de familie Van Vliet of ik een fout ge maakt heb of wel zeggen ge woon- die meneer met die bril mag het zootje hebben, als de andere toevallig geen bril op zijn neus heeft". „Ik kijk hoe mijn vrouw het doet", zei het hoofd van het Schiedamse ambtenarenkorps gistermiddag in stemlokaal 1. In een wat stiller uurtje, na de tussen-de-middsg-stroom van kiezers, stak gemeen tesecretaris Neiis Blok zijn neus om de hoek in het stadhuis op de Grote Markt, waar burgemeester Arie Lems en mevrouw Blok zorgden voor een juiste afwikkeling van de Rijnmond- en gemeente raadspapieren, 's Ochtends was het „enorm" druk geweest, drukker dan bij de statenverkiezingen van twee maanden geleden. „Wat, moeten wij twee keer stemmen"? was een vaak gehoorde, verbaasde en verbazende uitspraak, he,; ging trouwens overal soepel en snel. „Het KNMI heeft wel aan een grote opkomst meegewerkt", concludeerde in een ander stemlokaal PvdA-raadslid Aao Wu.^ man Van de Schiedamse „drukte" vief althans in Vlaar dingen en Maassluis mets te bespeuren. „Hartstikke stil door de warmte", zei gemeentesecretaris Kra mer van Maassluis wat sombertjes. Maar een van de gemeentebodes voegde daar aan toe* „Geef ze eens ongelijk...". Het heeft er in Maassluis overi gens lang naar uitgezien dat het opkomstpercenta ge niet boven de 50 procent zou komen. Ook Vlaardmgs wethouder 8as Goudriaan, die op het hoofd stem bureau resideerde, was pessimistisch over de opkomst. „Misschien dat de geluidswagens vanavond nog iets kunnen rechtzetten", vertelde hij al nippend aan zijn hete kom thee. „Wellicht halen we dan nog de 70 procent". Vervelender was overigens het voorval dat een stemmende moeder overkwam. Haar baby viel uit de kinderwagen en moest in allerijl worden overgebracht naar het ziekenhuis. Gelukkig bleken de verwondingen mee te vallen. Komen er weer eens be roemdheden naar klem- Schiedam, m twee verschil lende tenten, en dan is het op dezelfde avond, 't Is ook al tijd wat met dat culturele gedoe Het wordt dus op en neer trekken, zondagavond, van de Qui bus naar de Gouds bloem - een gelukkig niet zo grote afs.tand. Je gaat het water van de Lange Haven maar langs en dan kom je er bijna vanzelf, bij de Noord vest dus, onder de molen-met-de-hapjes 'l Begint nog allebei tegelij kertijd ook, pakweg half tien Jn de Quibus zijn Misty en de band met de bijzonder toepasselijke naam, Sunday Evening Orchestra, te zien zowel als te horen (en afhan kelijk van het weer te rui ken), en in de Goudsbloem wordt het dikke pret met Noah Howard, 35-jarige sa xofonist uit New Orleans, die bassist James Long en drummer Robert Peters meeneemt en voor de gele genheid Jan van Ravens achter de piano zet - en die radicale ingreep is uiteraard niet voor nop, want de Schiedammer is er het muzi kantje wel. En overal is de toegang gra tis, voor het swingen m de Goudsbloem en voor het Stuk m de Quibus, al gaat het in het laatste etablisse ment om de laatste avond van dit seizoen, het derde van dit café alweer Zaterdag is daar ook al wat. dan worden opnamen ge maakt van Salsa d' Amster dam, een formatie van ten minste negen man en min stens een vrouw, 's Avonds. Baas van de opnameploeg is Fritz van Mourik. Vlaardingen Bij een val van een trapje tijdens laswerk- zaamheden bij hel bedrijf S un- glight heeft de 54-jarige Vlaar- dinger J. T. v.d. S. enkele ne- kwervels beschadigd. Hu werd naar het Holyzieken- huis overgebracht. Tijdens de schoolsport is de 11-jange Enk v. Oeveneens uit Vlaardin gen, in het Holyziekenhuis op genomen, omdat de jongen bij hoogspringen ook aan enkele nek wervels letsel opliep Schiedam Uit een. kelder van de Stichting Samenle vingsopbouw Schïedam-Noord (SSS.V) is voor 1500 gulden aan spullen gestolen. Uit de opslagbox aan de Vale- nusstraat in Groenoord-Zmd verdwenen een vergrotingsap paraat, twee lenzen, een ont wikkel tank, twee lampen, drie microfoonstandaards en dne microfoons. De schade die bij het inslaan van een ruit werd aangericht bedraagt 50 gulden. Schiedam Een stuk zeep heeft in de Aïorecstraat in Oost een fikse lekkage veroor zaakt Bij do familie Den H. was bij het douchen een stuk zeep in. de afvoer geraakt. Toen de be woner probeerde het stuk zeep er uit te peuteren sloeg hij met hamer en schroevedraaier door de afvoer. De benedenburen merkten dat aan grote natte plekken op het plafond. Vlaardingen De organist van de Grote kerk in Vlaardingon. Aad Zoutendijk, geeft morgen ueer oen lunchconcert. Het programma omvat de volgende werken: de partita Was Gott tut, dat ist wohlgetan van Jo- hann Pachelbel, de sonate in de van Carl Philipp Bach, de Tierce en taille en de Basse c'e trompette van Pierre du Mage, en het Te Deum van Max Rei- ger. Do toegang is gratis, het con cert begint om 12.45 uur en duurt een half uur. a.in .uct Um'-t d .ttr'„nerctr. a.r.t ntconct 11,ng

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3