moment van. boven komen dat was echt het ergste!' Raadsleden, draagt u zelf uw steentje bij? „Zware5' jongens Schiedams bedrijf bouwt in woestijn Wandelend op zoek staar wilde planten VRIJDAG 2 JUNI 1978 Piet de Wit redt twee kinderen van verdrinking Zanddief betrapt \ï.m Informatie markt voor vrouwen IkërkdiengSerc 1 Auto total loss door alcohol Fancy-fair in verpleegtehuis Gouden huwelijk Teers too f wacht nog op een behoorlijke subsidie -- Engelsman is niet De Groot Zanger islimael in Betiseikerk VD/SC/WW 3 Vlaardingen Zelf is hij er veel te bescheiden voor. Als hoofdinspec teur van de Vlaardingse politie, Maarten Keizer- waard, hef niet aan de Schiedam Bij het stelen van een partij zand is de 58-jarige A J.H. door de politie op heter daad betrapt. De Vlaardinger had aan de Olympiaweg reeds tien grote zakken gevuld en in zijn auto klaar gelegd om mee te nemen. Hij wilde er een tegelpaadje in zijn tuin mee ophogen. Na inlevering van het zand en verhoor op het politiebureau is hij na een proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. Bij een bouwwerk aan de 's- Gravelandseweg verdwenen een buigpomp en een gasmeter met een totale waarde van 1800 gulden. De apparatuur zat in een afgesloten kist, die door de dief werd opengebroken. Bij de politie deed hiervoor aangifte de 39-jarige verwarmingsmon teur A.T.N.T. uit Schiedam. grote klok had gehan gen, was het nooit be kend geworden: de 53-ja~ rige Piet de Wit uit Vlaardingen redde uit de Middellandse Zee voor het Spaanse Bïanes twee Hoofddorpse kin deren van een gewisse verdrinkingsdood. Het ging om de 7-jarige Fre- derik en 8-jarige Rozette Kegels. De twee kinde ren waren door een ver raderlijke stroming met hun plastic bootje ver de zee ingenomen en daarna te water geraakt. „Het scheelde maar een haartje", vertelt Piet de Jong, net terug van va kantie. Zondagochtend. Een uur of ne gen. Piet de Jong staat op het balkonnetje van zijn apparte ment een beetje over de zee te staren, ziet dan hoe vanaf het verlaten strand een paar kinde ren met hun bootje de zee in schuiven en plotseling door een sterke onderstroming pijlsnel naar de horizon worden gezo gen, Van vijf hoog snelt de heer De Jong met rijn eigen rubberboot naar beneden en roeit zich zonder te aarzelen door de branding heen, Nie mand verder die hem te hulp schiet „Er stond zo'n sterke stroming, dat toen ik het meis je eenmaal opgevist had en ik mijn peddel verloor, ik die ra zendsnel weg zag schieten. Geen redden aan. En daar zat ik, midden op zee, niemand.... zonder peddel. Stuurloos". Nu hij het zo weer aan het vertellen is, staat de herinne ring aan het gebeuren scherp op het gezicht van Piet de Jong te lezen. Alsof hij het allemaal voor de tweede keer mee maakt. „En dat moment was het aller beroerdste- Toen ik met het meisje aan boord daar maar wat om me heen stond te kij ken. Waar was haar broertje gebleven? Hij moest bier er gens ronddrijven. Maar waar?.... En toen opeens zag ik op de top van een golf, twintig meter verderop misschien, dat achterwerkje van hem opeens uit het water steken. Ik kan u vertellen: het was verschrikke lijk, zo zonder peddel. Als ik het water ingesprongen was, waren er twee omgekomen. Ik kan heus wel goed zwemmen, maar met deze stroming was er geen beginnen aan. Wat moest ik beginnen? Dat Freddie het er toch levend afgebracht heeft, was aan een stom toeval te danken. De stro ming bleek gunstig. Een paar seconden later kon Piet de Wit het al bijna levenloze jongetje aan zijn broekje uit het water opvissen. .Maar voor hetzelfde geld was hij in de diepte ver dwenen", vertelt de heer De Wit, „Hij was bewusteloos. Ik heb echt een tijdlang gedacht dat hij dood was. Zo wit en stil als hij daar in het bootje lag!". Drie dagen later wordt Piet de Wit door een klein knaapje in z'n rij gepord. „Hé, ben jij die man die mij uit het water heeft gehaald? Ja hé, nou kom maar met mij flipperen. Ik heb pese ta's genoeg". Piet de Wit moet er nog om lachen. Achteraf. Maar het is op het kantje geweest, dat wel. Drie dagen heeft Freddie in het ziekenhuis gelegen. Drie dagen heeft het er om gespannen. Blijft de vraag waarom de ou ders van de bijna verdronken kinderen, de familie Kegels, nagenoeg niets van rich heb ben laten horen. De man die hun kinderen met gevaar voor eigen leven uit het water haal de, blijft er schijnbaar nuchter onder. „Het ging om de kinde ren, niet om de ouders", verge lijkt hij, maar het is duidelijk dat het hem wel dwars rit. Niet vanwege een beloning, nee, daar is hij de man niet naar. Maar een beetje dankbaarheid, dat dat er niet af kan, dat kan hij niet zo goed begrijpen. Pfet de Wit samen met de door hem geredde kin deren. Rozet- te en Freddie Kegels, door zijn dochter in het Spaan se Blanes op de kiek ge zet. Dankzij de heer De Wit kunnen de twee kin- deren nu nog van hun kantie genie ten. Wat er gebeurd zou zijn als Piet de Wit op die zondagoch tend niet de branding was ingespron gen. daar moeten we maar niet aan denken. Schiedam De politie heeft vannacht twee mannen op he terdaad betrapt iö panden aan de Eendrachtstraat die ge sloopt moeten worden. Agen ten troffen de inbrekers om- kwart over vier aan met twefe fietstassen vol lood: een zware, buit, die naar het hoofdbureau- van politie is overgebracht,-, evenals de twee insluipers, deL 35-jarige Amsterdammer C.' van A. en de 34-jarige J. T„ een man zonder vaste woon--, en verblijfplaats Schiedam Wat Is een praat groep? Wat doen vrouwenorga nisaties? Wat zijn de mogelijk heden als je naast het huishou den je wilt ontplooien? Om op die vragen antwoord te geven organiseert het weirijns- werkersoverleg Schiedam-, Noord een informatiemarkt voor vrouwen uit die wijk. Op donderdag 15 juni wordt daar voor het in De Rank aan de Schiedamseweg 122 een gezel lig geheel. In ieder geval zijn er kraamp jes van de VOS-cursus, Moe der-Mavo, Schiedamse Ge meenschap, Vrouwensociêteit, Tijd voor School, Fort-groep, UW en de vrouwenboekhan del Brood en Rozen uit Dord recht. De hele dag is er koffie en limonade voorradig. Verder is er nog een crèche, zodat moeders met kleine kinderen ongestoord kunnen rondkijken, en wordt er een film gedraaid over de VOS-cursus-dag in Ut recht, waarbij men kan rien wat zo'n cursus inhoudt Vïaardingen GROTE KERK: zondag 4 juni v.m. 10.00 uur Ds. J. Wieman - Bed. H. Doop en n.m. 17.00 uur Ds, A. van Zetten - Ver- sperdienst. NIEUWE KERK: zondag v.m. 10.00 uur Ds, A. van Zetten trum.v. kerkkoor. BETHELKERK: zondag v.m. 10.00 uur Dhr. A. Jumelet en n.m. 19.00 uur Ds, P. Vermaat x WIJKGEMEENTE IMMA- {NUEL AULA GROEN VAN s PRINSTERER LYCEUM: zon- _»dag v.m. 10.00 uur Ds. G. F. H, Keiling. -REHOBOTHKERK: zondag «v.m. 10.00 uur Ds. A. van der ►Most van Rotterdam - Open Deur Dienst. ICHTUSKERK: zondag v.m. -10.00 uur Dhr. C. H. Heyboer van Poortugaal. HOLYCENTRUM: zondag v.m. 9.00 uur en 10.30 uur Ds. K. D. van Kampen-Gezinsdienst en n.m. 19.00 uur Doe-het-zelf- dienst. „DE. DEEL: zondag v.m. 9.00 uur Ds. P. Vermaat. ZONNEHUIS; zondag v.m. 10.00 uur Ds. J. Wolswinkel van Rozenburg. HOLYZIEKENHUIS: zondag v.m, 9.00 uur Ds. H. J. Kouwen- hoven. RUSTHUIS VAARTLAND: zondag v.m. 10.00 uur Ds. A. van Zetten. GROTE KERK: zaterdag v.m. 11.00 uur „Kom zing met ons en doe als wij". Dagkapel h. geestkerk- -fOOSTERKERK: woensdag a.s.' n.m. 19.30 uur Interkerke lijk Avondgebed. ICHTUSKERK: donderdag n.m. 19.30 uur Avondgebed. OOSTERKERK: zondag v.m. 10.00 uur Ds. J. Aalbersberg, Stadskanaal en n.m. 17.00 uur Ds. K. D. van Kampen. EMMAUSKERK: zondag v.m. -10.00 uur Ds, A. Ferwerda, -Naaldwijk en n.m. 17.00 Drs. H. Eikelboom. KERKCENTRUM HOLY: zon dag n.m, Ds. B. Baak. DE DEEL: zondag v.m, 10.30 «urDs. B. Baak. .PNIELKERK: zondag v.m. p.LO.00 uur Drs. H. Eikelboom Voorbr. H.A. en n.m. 17.00 uur ï?s. H. J. Tiemersma. .PjARANATHAKERK: zondag v.m. 10.00 uur Ds. Y. J. Tie mersma en n.m. 17.00 uur Ds. dr. Aalbersberg. SEGER DES HEILS: zaterdag 2f juni n.m. 19.00 uur Straat zang Burg. Pruissingel/Cura- caolaan en zondag 4 juni v.m. U3.00 uur Heiligingssamenkom st, n.m. 12.15 uur Zondags school en n.m. 18.30 uur Open- löchtsamenkomst en n.m. 19.30 uhr Getuigenissamenkomst De samenkomsten staan onder lei ding van Majoor en Mevr. O. Krommenhoek van der Pijl. Medewerking van zangkoor en muziekkorps en „The trumpets of the Lord". SIONKERK: zondag v.m. 10.00 uur en n.m. 17.00 uur Ds. D. Rietdijk. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERK: zondag 4 ju ni v.m. 10.00 uur Leesdienst en n.m, 14.45 uur Ds. H. de Graaf. Schiedam GROTE KERK: zondag 4 juni v.m. 10.30 uur R. J. Bakker, Sassenheim en n.m. 17.00 uur Ds, A. Vroegmdewey, Veenen- daal. GEBOUW IRENE: zondag v.m. '10.00 uur Mw. C. Poot, Jeugd- kerk. GEBOUW IRENE: zondag v.m. '10.00 uur Ds. J. Gijsbertsen, •Gouda. DPRTANDTNGSKERtf zondae v.m. 10.00 uur Cand.' J. Nauta, Leiden. BETH ELK APEL: zondag v.m. 9.15 uur Dr. W. E. Verdonk. n ftxrcf n'ppc t AULA PONASPLEIN: zondag v.m. 10.00 uur Hr. F. Goud zwaard, R'dam, NEDERLANDSE PROTES TANTENBOND: Westvest 90, zondag v.m. 10.30 uur Ds. H. Noordegraaf. EVANGELISCH LUTHERSE GEMEENTE ONZE KERK: zondag v.m. 10.00 uur Ds. A. Steinhart, Jeugdkerk, Viering van de Maaltijd des Heren. Koffie na de dienst. HAVENKERK JOHAN MAAS- BACH WERELD ZENDING: zaterdag 3 juni n.m. 20.00 uur C. van Agterberg - Jeugdavond en zondag 4 juni n.m. 15.00 uur Ev. J. P. H. Zijlstra, zang: Ec clesia Sangsgruppe en dinsdag 6 juni n.m. 20.00 uur Mevr. W. Maasbach. Kethel ST. MARTINUSKERK: zondag v.m. 9.30 uur Ds. E. C. B. Kok. DORPSKERK: zondag v.m. 10.00 uur Ds. N. J. Flmk. DE ARK: 2ondag n.m. 19.00 uur Pastoor Gerehngs, Maas land. Maasland GEREFORMEERDE KERK: zondag v.m. 10.00 uur en n.m. 19.00 uur Ds. J. J. Sonneveld. NEDERLANDS HERVORM DE KERK: zondag v.m. 10.00 uur eerw. Hr. P. Drijver uit Voorschoten en n.m. 19.00 uur Ds. H. J. J. Keij2er. R.K. PAROCHIE: zaterdag n.m. 19.00 uur en zondag v.m. 9.30 uur weekendvoorganger C. Hxüenaar. MAASLAND MEDISCHE DIENSTEN De artsendienst wordt vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur waarge nomen door Dr. J. B. M. Derk- sen, tel. 12039. De weekenddienst der wijkver pleegkundigen wordt waarge nomen door zr. M. F. Vreeken- Kwakkel, Kon. Julianaweg 16, tel 15131. Vlaardmgen Op de noorde lijke rijbaan van Rijksweg 20 reed woensdagavond de be stuurder van een personenau to, de 43-jarige C. v.d. J. uit Maassluis, 2ijn auto total loss. Rijdend in de richting Maas sluis raakte hij plotseling van de rijbaan af en kwam via de rechterrijstrook in de bosscha ges langs de Rijksweg terecht. Tenslotte kwam de auto bene den aan de berm tot stilstand. Persoonlijk letsel liep de be stuurder niet op. Wel kon rijn auto voor de sloop worden af gevoerd. Nadat blaastest en bloedproef genomen waren, bleek dat de bestuurder onder invloed van alcoholhoudende drank had gereden. Schiedam Om geld te krij gen voor recrsatiespullen wordt morgen in verpleegte huis De Driemaasstede een grote fancy-fair gehouden. Op het gebeuren aan de Voor- berghlaan 25 in Woudhoek zul len patiënten uit het verpleeg tehuis ook zelf hun oude am bachten weer ter hand nemen en demonstreren. De fancy-fair wordt 's-morgens om tien uur geopend door Am broses en duurt tot 's-middags vijf uur. Bij goed weer vindt alles plaats in de (binnen-)tuin en op de terrassen. Bij slecht weer zal alles binnen zich af spelen. Maassluis De heer Th. M. Geertséma en zijn echtgenote M. Geertsema-Perdok hebben vandaag bezoek gekregen van mevrouw C. van Dijke-Van Dijk. Dit in verband met hun vijftigjarige huwelijk. De bur gemeestersvrouw zal het gou den echtpaar de gelukwensen van de gemeente aanbieden en de gebruikelijke attenties over handigen. De heer en mevrouw Geertse- ma zijn beiden uit Friesland afkomstig en vestigden zich in 1964 in Maassluis. De Schiedamse gemeen teraadsleden rijn door cultuurwethouder Her man Posthoorn opgeroe pen bij te dragen in de donateursactie van het Zoldertheater in de Teerstoof. dat in finan ciële moeilijkheden zit Die problemen zijn een gevolg van een vreemde subsidieregeling van de gemeente, die zich al passief opstelt sinds de oprichting van het thea ter, vijf jaar geleden. In die tijd was de Schie damse schrijver Hans van der Sloot belast met voorlichting en publici teit over het Teersto of- gebeuren, en hij maakte derhalve de gang van zaken van nabij mee. Zijn visie daarop geeft hij m bij gaand stuk Wethouder Posthoorn heeft een gebaar gemaakt in de richting van de Teerstoof. Persoonlijk heeft hij de le den van de gemeenteraad een stencil gestuurd, waarin hij aanspoort om met milde hand deel te nemen aan de donateursactie die het be stuur in arren moede heeft gestart. Het theater tobt al sinds de oprichting met finaneie2e problemen en hoewel de ster van de Teerstoof is gestegen tot een hoogte dat hij tot ver buiten de regio te zien 2s, zijn de fmanciele mogelijk heden gedaald tot een abso luut dieptepunt. De oorzaak daarvan ligt niet bij de mensen van de Teer stoof zelf. Vijf jaar lang heb ben die 2ich uit de naad gewerkt door de technische voorzieningen voor hun re kening te nemen, de kaart jes te verkopen, bier te tap pen, te boenen en te schrob ben, kortom door alles te De Teerstoof. doen wat nodig was om de Teerstoof draaiende te hou den en dat alles in hun vrije tijd. De oorzaak ligt ook met bij de artiesten, die het theater zouden hebben overvraagd. Integendeel. Mede doordat de Nederlandse kleinkunste naars met mindere, soms minimale gages genoegen namen, kon het theater zich tot op de dag van vandaag staande houden.p De oorzaak ligt evenmin bij het publiek dat de Teerstoof nu al jarenlang enthousiast blijft bezoeken, of aan het Culturele- of Alewijn de Grootfonds dat zich volko men voor het voortbestaan van het theater inzette. Eén van de hoofdoorzaken ligt bij het gemeentebestuur van vijf jaar geleden. Toen de eerste onderhandelingen tussen het latere Teerstoof- bestuur, de fondsen en de gemeente werden gestart, was de laatste partij, bij monde van burgemeester Roelfsema en wethouder Verwei j, laaiend enthou siast Dit was nog eens een particulier initiatief waarop Schiedam trots mocht zijn, heette het, en meer woorden van gelijke strekking. Directe toezeggingen wer den er uiteraard met gedaan - aüe begrip - temeer daar de Teerstoof nog in opbouw was en de gemeente juist zelf de kostbare reconstruc tie van het Passage Theater ter hand had genomen. Wel echter werd duidelijk gesuggereerd dat de Teer stoof wel op een tegemoet koming mocht rekenen „als het theater zijn bestaans recht had bewezen". De juis te inhoud van die woorden moet overigens heden ten dage nog duidelijk worden, hoewel ze toch met uit de mond van de eerste de beste kwamen. Ze werden gespro ken door wethouder Truus Verweij ten overstaan van het Cultureel Fonds. Geen gezelschap dus waar ge meenplaatsen tot de goede omgangsvormen horen. Ze werden aan de Teerstoof overgebracht door de mede- CV-Ieden, prof. Piet Sandes en mr. Jan Pels Rijcken, die op hun beurt weer nauw met de Teerstoof-m-wordmg waren betrokken. Eén en ander gebeurde met instem ming van de wethouder, die de gebeurtenissen in de Nieuwstraat van dag tot dag volgde. De mensen van de Teerstoof geloofden dan ook onvoor waardelijk in de uitspraken die met groeiend enthousias me werden herhaald, naar mate de bouw vorderde. De slag die erop volgde was verpletterend. Op de dag dat het theater geopend werd, werd onverwacht meege deeld dat de Teerstoof in geen geval op steun van de gemeente hoefde te rekenen. Een brief zou later volgen. Het stuk, dat daarop werd geproduceerd was van een uitzpnderhjk formalisme. In het kort kwam de brief erop neer dat „het college niet kon meewerken omdat het nooit officieel van de stand van zaken op de hoogte was gesteld". Of, met andere woorden, de wethouder wist plotseling met meer wat zij als voorzitter van het Cultu reel Fonds had gezegd cn gedaan, terwijl zijzelf nota bene de voortgang van alle werkzaamheden had moeten goedkeuren. De woede bij het bestuur was algemeen, temeer daar de burgemeester tijdens de opening namelijk reclame had staan maken voor zijn eigen Passage Theater, maar tegen de stoffige ope ratie van het gemeentebe stuur bleek niets bestand. De gemeente bleef halstar- rig bij zijn standpunt. Later wijzigden de stand punten zich een beetje en kwam er een subsidierege ling tot stand, die m haar soort echter ook bijzonder opmerkelijk is. Die regeling kwam erop neer dat het theater, wd het subsidie krij gen, er alles aan moet doen om zichzelf de nek om te draaien, want elke stoel die onbezet blijft levert geld op, mplaats van andersom. Die regeling van hoe meer lege stoelen, hoe meer geld bestaat nog steeds, al tonen meer en meer mensen zich ontevreden. En terecht, want inmiddels heeft de Teerstoof bewezen, levens vatbaar te zijn en een duide lijke bijdrage te leveren in de passief-recreatieve sec tor, waarbij de stad Schie dam de enige is die er de vruchten van plukt. Het gebaar waarmee wet houder Posthoorn nu dona ties aanprijst, is dan ook goedbedoeld, maar onvol doende. Beter ware het als hij de gemeenteraadsleden niet had aangeschreven als personen maar als collectief. Bijvoorbeeld met een voor ste! aan de raad om een succesvol lustrum te honore ren door de bestaande, bezo- pen subsidieregeling te ver vangen door de gebruikelij ke deelname in het exploita tietekort want daar heeft tenslotte elk normaal, hard werkend theater recht op. De modelwoning voor het Midden-Oosten die door het Schiedamse bedrijf werd ontwikkeld en binnenkort in Elburg wordt geopend. Schiedam Het Schiedamse bedrijf Pashout Elementen bouw BV bouwt voor mensen die in het Midden-Oosten bouwen. Het bedrijf aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan heeft een woning ontwikkeld die zoals men zegt snel en gemakkelijk kan worden neergezet in. de Nederlandse imngalowdorpen die momenteel uit de grond worden gestampt in bijvoorbeeld Saoedi-Arabie. In Elburg, waar de produktie van de elementen is geconcen treerd, wordt op vrijdag 9 juni een modelwoning geopend. Die ceremonie wordt verricht door mr. E.J.F. Westerhuis, de bur gemeester van het oude haven stadje aan het IJsselmeer. Pashout bouwde reeds een drietal bungalowdorpen in Saoedi-Arabie m Jubail en in het Al Khobar/Damman ge bied. Onlangs sleepte het ook een order m de wacht voor twee dorpen in Riyadh en Dhahran voor de Ballast Ne- dam Groep NV. De woningen van het Schie damse bedrijf zijn bestemd voor dergelijke grote bouwon dernemingen die de laatste tijd mammoetorders in het Midden- Oosten hebben verworven. Midden in de woestijn worden voor de tijdelijke huisvesting van de staffunctionarissen van die bedrijven complete bunga lowdorpen gebouwd. „Een vakkundige uitvoering is daarbij vereist," aldus een woordvoerder van Pashout, „de plaatselijke omstandighe den zijn uiterst moeilijk en tij dens de bouw dient men vaak volledig selfsupporting te zijn. Een zeer korte bouwtijd is daarentegen een onverbrekelij ke voorwaarde. Kompakt tran sport en snelle oplevering zijn ook van groot belang". Het uitgangspunt bij de ont wikkelde woning is dat vorm, indeling en afwerking zoveel mogelijk door de opdrachtge vers zelf wordt bepaald. Schiedam Frans de Groot, huidig raadslid van het CDA, totdat de nieuwe Schiedamse gemeenteraad van start gaat, is niet plotseling overgestapt naar de PvdA. Hij blijft de confes sionelen trouw.1 Het is dan ook per ongeluk geweest, dat zijn. foto gisteren stond boven de naam van Henk Engelsman, nummer acht van de PvdA. Vlaardmgen - De zanger Ish- mael treedt zondag 4 juni om 10 uur op in een speciale kerk dienst in de Bethelkcrk aan de Burgemeester VerkadesingeL Het thema van de dienst is. „Overtollige bagage" en de* heer A. Jumelet is voorganger^. De presentatie van de zanger - die overigens ook dominee is - schijnt uniek te rijn, vol hu mor. Vlaardingen/Schiedam De Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging heeft 4 juni in Schiedam een wandeltocht op het program ma staan en 17 juni in Vlaar- dingen. De wandelingen staan in het teken van de verschij ning van het „Plantenrijk", het boek van de maand juni. Bedoeling van de natuurwan delingen is om de deelnemers in eigen omgeving kennis te, laten maken met wilde plan ten die ieder nog kan vinden." 4 juni: 9.00 uur verzamelen bij de kinderboerderij in het Schiedamse Beatrixpark. 17' juni: 9.30 uur vertrek vanaf de Vlaardingse Heemtuin in de Westwijk. Deelname aan dé wandeltocht is gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3