Ton van Baaren kiest voor celibaat CDA-acties zonder zin Vakbondsleider Raul Sendic moet vrij Voor die sloebers in de derde wereld jaar getrouwd Man zakt door tuinstoel Bedrijfsongeval Proces-verbalen voor vernielingen Vordering onderzoek flats is mts mixitmtsm Ondanks „Theo-dag" en agrarisch samenspel Fancy-fair In Vlaardingen wonende vluchtelingen starten actie Gerestaureerd orgel Grote Kerk op tv Rooie Vrouwen morgen voor het laatst Bingo, nog net voor vakantie Vechtersbaas valt door ruit Verkeer in mei Zonder rampen Vaklieden van centen beroofd Iets mis met uw brommer? Politie helpt DINSDAG 6 JUNI 1978 VD/SC/WW 3 Broodnuchter zeggen: „Voor mij zijn er belangrijker zaken in deze wereld dan een vrouw en een goed inkomen. Die sloebers in de derde wereld moet ook bijgebracht worden hoe lezen en schrijven gaat. Hoewel nooit een aards wezen er voor de volle honderd procent in zal slagen in de voetsporen van Jezus van Nazareth te lopen". Ton van Baaren (29) belooft zondag in de Rooms-Katholie- ke Johannes de Doperkerk in Vlaardingen zijn verdere leven in soberheid voort te zetten. Hij is dan definitief broeder van de Maastrichtse gemeenschap. .Een stap die tegenwoordig niet meer zo veel wordt gedaan in RK. kringen: kiezen voor het celibaat, geen vrouw dus. Wat beweegt zo'n jonge, vlotte goe- duitziende, man met een goede baan, onderwijzer, om te kie zen voor het monnikenbestaan, zonder de goede dingen des levens? Althans gekeken door een hedendaagse materialisti sche, wellicht gemakkelijke de cadente bril. Dus verstoken blijven van: vrouwen, geld, au to's, lekker eten. Vlaardinger Ton van Baaren heeft bewust gekozen voor de zwakkeren in de wereld en wil zich er voor de volle.honderd procent voor in zetten. Bij Ton blijft het niet bij fondue-prietpraat met een Bourgogne 1951 in de rechter hand, zo van: in die derde we reld moet ook maar eens wat gebeuren. Ton heeft negen jaar bedenk tijd achter de rug: kiezen voor een wereldlijk of een religieus bestaan. Hij heeft voor het laatste gekozen. Ton: „Negen jaar is niet niks. Ik ben heus wel in moeilijkhe den geweest hoor. Maar op een gegeven moment ga je door, zet je door, je moet, je wilt. Een beetje op het scherpst van de snede. En als ik^dan geen raad meer wist pakte ik van mijn part een stuk bijbel, het Nieu we of Oude Testament. Dat hielp, dat gaf weer krachtvoer. Maar ook heb je steun aan de andere broeders, die met hun gevoelens op tafel komen". De Maastrichtse broederge meenschap werd in 1840 in het leven geroepen door de toema- lige Monseigneur Rutten te Limburg. De bedoeling in die dagen was, kinderen uit sociaal zwakke gezinnen een brok on derwijs te gaan geven. De broe ders waren onderwijzers en leefden in ajle soberheid, 2odat het onderwijs niet zo duur hoefde te zijn. Het werk kon alleen gedaan worden door gel delijke giften. Nu - 138 jaar later - zijn de broeders nog steeds actief met dezelfde doel stelling. Niet meer om het Rooms-Katholieke volksdeel, zoals in de vorige eeuw, te door Wil Visser emanciperen, maar om kinde ren in de derde wereld een beetje te leren lezen en schrij ven. Ton: „Van ons inkomen, ver diend in Nederland, gaat een fors deel naar de broeders van onze congregatie naar school tjes ergens in Malawi, Pakis tan, Indonesië of waar dan ook 't Is echt wel meer dan één procent van ons inkomen zoals de regering voorschrijft" De Vlaardingse broeders delen met zijn zessen een huis in de Nieuwe Kerkstraat. Dat bete kent: afspraken maken wie de boodschappen doet, het eten kookt, wie de afwas doet of wie eens met de schoffel de tuin in gaat: een commune. „Eigenlijk hebben we hier ook al te veel. Vergeleken met de omstandigheden, waar de broe ders in de ontwikkelingslanden mee werken, is dat wel effe iets anders. Zelf naar zo'n land gaan? Ik geloof niet dat ik daaraan moet beginnen. Ik blijf hier, zodat ze daar de armen uit de mouwen kunnen steken". - „Uitgeweest? Weieens ja, maar dat zegt me niet zoveel. Je moet wel consequent blijven, anders heeft het ook weer geen zin", zegt de broeder. Achteruit in een stoel, de vin gertoppen van beide handen elkaar rakend. Na een stilte: 't Is natuurlijk buiten kijf, dat ik in een beschermd milieu ben opgegroeid. Als jongetje van twaalf ging ik naar de MULO van de congregatie in Maa stricht Toen die vier jaar erop zaten, ging ik naar de toenmali ge kweekschool, waar ik ook in aanraking kwam met de broe ders. Daarna werd ik novice, groentje, bij ze. Een interessan te tijd. Op die mensen kim je bouwen, zoals ik eerder zei, kwam ik wel voor het blok, maar zij trokken mij weer over het blok heen, als novice en de negen jaar daarna. Be moest zelf ook hoor, maar dat ene zetje in de voor mij goede rich ting was voor mij weer de mo gelijkheid om verder en gemo tiveerder door te gaan. En de bijbel, daar staat het tenslotte ook in: soberheid. Over de RK-kerk in de afgelo pen tien jaar: „Dat er andere visies zijn over het ongehuwd of zonder een partner door het leven te gaan binnen Rooms- Katholieke kringen is zonder meer waar. Als je alleen maar ziet dat er op dit moment één novice in Maastricht zit, dan kan je moeilijk beweren: wat veel. Er zijn ongeveer 400 broe- •Ton van Baaren: „Eigenlijk hebben we hier ook al teveel". ders van onze congregatie in Nederland. Een handjevol is jonger dan ik, de overigen zijn ouder, waaronder een flink aantal ouderen. Ik vind wel, dat jonge mensen, die bewust voor zo'n leven willen kiezen, weinig of niets van ons horen, Toevallig krijgen ze wel eens les van een pater, maar daar blijft het dan bij. Ik zeg niet we gaan grote wervingsacties op touw zetten om jongeren warm te krijgen voor ons ideaal. Wel zou er van onze kant wat meer veldwerk ver wacht kunnen worden. Maar wel na de middelbare school, niet na de lagere. Wie het niet op kan brengen, kan tenslotte nog altijd afhaken". De broeder in prozaïsch Neder lands: „De afgelopen jaren kan ik het beste vergelijken met een verloving, een voorberei ding op een soort huwelijk, een permanente verbintenis met hetgeen waar je jaren naar toe geleefd hebt, soberheid, reli gie". Zondag belooft de onderwijzer aan een LOM-school in Schie dam, Ton van Baaren, middels een kerkelijke bèlofte zich defi nitief aan te sluiten bij de con gregatie. Maassluis— De heer C. de Groot en mevrouw E. de Groot-Sas uit Maassluis heb ben vandaag hun vijftig-jarig huwelijk gevierd. Mevrouw C. van Dijke-van Dijk, echtgenote van de burge meester, brengt het gouden echtpaar vanavond een bezoek en overhandigt hen daarbij de gebruikelijke attenties van de gemeente. In de tuin van het zonnetje genieten kan al een riskante onderneming zijn. De 49-jarige H.B. uit Rotterdam weet daar over mee te praten. De man zakte zaterdagavond door een tuinstoel aan de Beukelstraat in Vlaardingen waar hij op be zoek was. Hij kwam daarbij zeer ongelukkig ten val en sloeg met rijn arm in een op de tafel staand glas. Met een slagaderlijke bloeding werd hij naar het Holyziekenhuis ge bracht. Vlaardingen— Bij een be drijfsongeval is de 49-jarige sloper B.V. uit Vinkeveen ge wond geraakt. De man was bezig met hét losbranden van twee zuurbak- ken met behulp van een snij brander op het terrein van Windmill aan de Maassluisse- dijk in Vlaardingen. Bij het doorbranden van een laatste bout vielen de beide bakken waar de man op stond uit el kaar. De sloper schrok en ver loor rijn evenwicht De man viel met rijn rug op een drie meter lager gelegen houten balk. Met rugletsel en een hoofdwond moest hij in het Holyziekenhuis worden opge nomen. Vlaardingen— Vijf jongeman nen werden zaterdagavond naar. het Vlaardingse politiebu reau gebracht Zij bleken ver nielingen aan een abri van het station Vlaardingen-West te hebben gepleegd. De politie maakte tegen de 17-jarige EB. uit Vlaardingen en de 29-jarige Rotterdammer R.A.L. proces verbaal op. Een conducteur had het vijftal eerder uit de trein gezet wegens wangedrag. iff In een gesprek met krakers heett Schiedams burgemeester Arie Lems gisteren bevestigd, dat met de gemeente Vlaardingen wordt over legd hoe een effectief vorderingsbe- leid kan worden uitgestippeld. Aan gemoedigd door de Vlaardingse ideeën om al lang leegstaande ASB- flats in Hóly te vorderen gaat Schie dam nu ook onderzoeken of flatwo ningen in Groenoord en Nieuwland, die reeds lange tijd leegstaan, kun nen worden gevorderd. Het grote aantal woningzoekenden werkt In de hand. dat de gemeente kijkt naar middelen om particulieren ervan te weerhouden hun huizen lang onbewoond te laten, zoals in Groenoord (zie foto). Daarbij gaat het in de eerste instantie om de lege flats aan het Sart Verhallen-, plein bij de Peter van Anrooylaan, maar ook wijzen krakers op leeg staande huurwoningen (nu voor verkoop) aan de Burgemeester Van Haarenlaan, die van dezelfde make laar zouden zijn. ..Een paar maanden kan het onder zoek nog wel duren", zeiden de krakers gistermiddag. „Dat Lems een vorderingsbeleid wel ziet zitten, vinden wij erg positief. Maar het gaat alleen allemaal zolang duren bij die ambtenaren." Schiedam Acties, die binnen het CDA rijn gevoerd om een aantal leden hoger op de lijst te krijgen, hebben gefaald. De jonge confessionelen, die in hun .jeugdige verafgoding" zelfs een speciale Theo-dag uit riepen om Theo Schoenmakers in de Schiedamse gemeente raad te krijgen in plaats van een ouder lid van het appèl, zagen hun geroep bekroond met 134 voorkeurstemmen op de 24-jarige (een luttele 450 te weinig); en de agrariërs zagen hun politieke saamhorigheid weer een beetje afgebrokkeld, nu boer Lansbergen „slechts" 318 stemmen op rijn naam kreeg: vier jaar terug was er nog voldoende aanhang om hem op te tillen. Vrijdag is de verkiezingsuitslag van de gemeente Schiedam vastgesteld door burgemeester Arie Lems. Dat gebeurde na uitvoerige hertelling van de 38.462 uitgebrachte stemmen (waarvan 195 ongeldig). Een verandering bracht dat in de voorlopige uitslag niet teweeg.- Onder verantwoording van H. Smits van het bureau burger zaken bleek de telling goed te zijn verlopen. Tot die vrijdag had Cees Lans bergen, de 68-jarige nestor van de huidige raad, nog een kleine hoop dat hij het haalde. Zijn dertiende plaats op de CDA- lijst was drie te laag om in de raad te blijven, maar een aan tal voorkeurstemmen van tus sen de vijf- en de zeshonderd (de helft van wat heet „de kies deler") zou wettelijk voldoende zijn voor handhaving van zijn raadszetel. Het mocht niet zo zijn. Een beetje spijtig reageer de Lansbergen: „Ach, weet je, jongeren moeten ook een kans je hebben. Aan de andere kant, ik ben nog goed ter been en natuurlijk stoel ik op enige er varing". Op de avond van de verkierin. gen was het CDJA, de jonge ren van het appèl, nog stellig van mening dat hun idool. Schoenmakers, het halen zou. Reclame was volgens hen ge noeg gemaakt Maar met die 134 stemmen haalde het CDJA niet eens het aantal van de lijst-Verwaaijen, jongeren van wat genoemd zou kunnen wor den „een ander slag", die nog 160 stemmen wisten te verga ren. Uit de voorkeurstemmen werd meer duidelijk. Herman Post hoorn en Chris Zijdeveld zijn als wethouder klaarblijkelijk meer bekend dan Rei nier Scheeres. En dokter Van der Veer, Ruurd voor socialisten, zag het aantal stemmen op zijn naam blijven steken op 207. Vier jaren geleden kreeg hij er nog 904 maar toen stond hij als nummer twee van de PvdA pal achter Cor Bolmers, de lijsttrekker op wie veel Pv- dA'ers toen niet wilden stem men om diens bekritiseerde binnens tads beleid. Van elke lijst kregen de hoogst genoteerde vrouwen een opval lende voorkeur van het kiezer spubliek. Bij het CDA en D'66 was het weliswaar logisch, want Riet Taverne en Anne- Marijke Steen stonden aan top, en bij de SGP stonden in het geheel geen dames vermeld, maar bij de andere partijen zijn de vrouwspersonen niet verdrongen door kerels die ho ger op de lijst stonden: Jo Ou- wens, nummer zes van de Pv dA, kreeg 230 voorkeurstem men; Ineke de Jong, vier van de VVD, kreeg er 144; en Ollie Olde Monnikhof (nummer tien van de PPR) en Hannie Ren nen (negen van de CPN) kre gen er respectievelijk 22 en 12, niet veel, maar veel meer dan menig politieke broeder. Een complimentje mag er nog wel af. Bij slechts tien perso nen van de ongeveer 200 is in elk geval bewezen dat van enig ego'isme of geldingsdrang geen enkele sprake was: F. H. Mu- thert van het CDA, vier PPR'ers, twee communisten en Peter Pijpers, Ben van Pelt en Carla den Buitelaar van lijst- Verwaaijen hadden nul stem men achter hun naam staan. Daarentegen had Adrie Verlin de er 14.366, van de 17.137 Pv- dA-stemmen. Vlaardingen De openbare lagere Weteringschool houdt woensdag 1 juni in haar ge bouw aan de Boisotstraat 10, een fancy-fair. De opbrengsten daarvan zijn bestemd voor de aanschaf van nieuw, leermate riaal. Vlaardingen Voor de 52-jarige politieke gevangene in Uruguay, Raul Sendic, is in Vlaardingen een actie gestart om hem vrij te krijgen. Een aantal in Vlaardingen wonende politieke vluchtelingen is gestart met deze actie als voorlo per van een grote landelijke actie om politieke gevangenen in dat Zuid-Amerikaanse land vrij te krijgen. Voormalige leider van de grootste vakbond voor de militai re coupe van 1973, de naar Nederland uitgeweken Isidora Inzauralde, zou over informatie beschikken dat Raul Sendic in een coma ligt te Tacuarembo. Het ligt in de bedoeling Vlaardingers op te roepen een brief of een telegram te sturen, waarin wordt aangedrongen de politieke gevangene te behandelen volgens het handvest van de VN, waarin de mensenrechten naar voren komen. Voor de ex-vakbondsleider betekent dat er onmiddellijk een eind moet komen aan de volledige afzondering van de buitenwereld. Maar ook dat de man gewoon brieven kan schrijven naar zijn vrienden en familie, wat op dit moment volstrekt niet mag. Er wordt in de standaardtekst van de brief ook op aangedrongen, dat Raul Sendic voldoende medische hulp krijgt. Hij is op dit moment erg ondervoed, waardoor hij in een coma geraakt zou zijn. De eveneens gevangen gezeten'hebbende Isidora Inzauralde over de erbarmelijke situatie in de gevangenissen van rijn land: „Onder vreselijke omstandigheden worden politieke gevangenen in een soort put gestopt, waar enkel een beetje kunstlicht aanwezig is. Het is volstrekt verboden kontakt te hebben met de buitenwereld. Niks mag gelezen en geschreven worden. De bewegingsvrijheid voor het lichaam is zo gering dat de gevangenen motorische storingen er van over houden. Dit alles onder strenge bewaking. De militai ren, die een gesprekje met een politieke gevangene aankno pen worden bestraft." In september gaat een grote landelijke actie van start waarin het Nederlandse publiek op de hoogte gesteld wordt hoe de situatie in Uruguay is. Volgens cijfers van Amnesty International behoort Uruguay tot de landen, waar de mensenrechten het meest met voeten getreden wordt. Na de militaire staatsgreep Ln 1973, toen de wettig gekozen regering van Bordaberri om zeep werd geholpen is de economische situatie van Uruguay flink verslechterd. Vol gens de in Vlaardingen woonachtige vluchtelingen, zijn er 800 duizend mensen naar Argentinië verhuisd. Het grootste deel, om in Argentinië werk te 2oeken, een kleiner deel vanwege het riskante politieke regime. De leefomstandighe den rijn voor de vluchtelingen na de staatsgreep in Argenti nië er ook niet beter op geworden. Wie de actie wil steunen kan bij de Heipaal aan de Reigerlaan kaarten halen. Telefonisch wordt nadere infor matie verstrekt door Frans Weeber: 745142. Maassluis Vooruitlopend op het officieel weer in gebruik nemen van het orgel van de Grote Kerk in Maassluis ver zorgt de Evangelische Omroep vanavond een tv-reportage over de drie jaar durende res tauratie van dit orgel. Tijdens deze reportage, die om 22.10 uur op Nederland I be gint en zal duren tot 22.30 uur, zal vaste organist Feike As ma een toelichting geven op de thans afgeronde werkzaamhe den. Tevens zal hij een demon stratie geven van de klankmo gelijkheden van dit unieke or gel dat tussen 1730 en 1733 door Rudolf Garrels is ge bouwd en dat geschonken is door Govert van Wijn. Het orgel wordt donderdag of ficieel overgedragen, zaterdag om 20.15 uur wordt het eerste concert gegeven door Feike As- ma. Er rijn geen kaarten in de voorverkoop. Vandaar dat de deuren van het kerkgebouw reeds een uur tevoren worden geopend. Schiedam Woensdagavond gaan de Rooie Vrouwen zich voorbereiden op de landelijke vrouwendag van deze PvdA- beweging, die in Vierhouten wordt gehouden, bij de Paas- heuvel waar in SDAP-tijden de AJC bijeenkwam. Morgen wordt daarover ge praat in het stadhuis op de Grote Markt, vanaf acht uur 's avonds. Het is voorlopig de laatste bijeenkomst van de Rooie Vrouwen in Schiedam. Volgens contactvrouwe Truus de Nijs heeft het weinig zin in de vakantieperiode met het vrouwenwerk bezig te zijn. Schiedam Voor de laatste maal in dit seizoen houdt car navalsvereniging De Rietzeilers een bingogebeuren. Morgen avond begint het spel om acht uur in het gebouw van de Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven, naast Ar cade. Het batig saldo van de avond gaat naar Schiedamse I gehandicapten. Lid van de car navalsvereniging hoeft men niet te rijn om mee te doen, wèl ouder dan zestien jaar. Schiedam— Een amokmaker op het Broersveld heeft ruzie moeten bekopen met een ader lijke bloeding in een arm, waarvoor hij in het gemeente ziekenhuis is behandeld. De 22- jarige in Rotterdam wonende C.D. was door een etalegeruit gevallen, toen hij zich had los gerukt uit de greep van een andere gastarbeider. De herrieschopper kwam zeer recentelijk ook al in aanraking met de politie, toen hij tijdens een dolle rit vier auto's ramde en rijn eigen wagen achterliet op de Grofbaan. Overigens speelde de vechtpartij rich de ze keer eens niet af op de bol bij de Hoogstraat, maar hele maal aan het eind van het Broersveld. Schiedam „Mei was een rus tig maandje", vindt Peter Broe ders, hoofdinspecteur bij de Schiedamse verkeerspolitie. Gisteren kwam het maandover zicht binnen: minder ongeluk ken dan vorig jaar mei hebben plaatsgevonden (147 tegen 155), en drie mensen raakten daarbij zwaar gewond en acht mensen licht. Wel was er veel blikscha de. De meeste incidenten waren in dc spits van vijf tot zes uur 's middags. Het niet verlenen van voorrang geldt nog steeds als de belangrijkste oorzaak; ook ontstonden veel ongelukken door te dicht op elkaar rijden, onoplettendheid en onvoorzich tig achteruitrijden. Schiedam Twee timmerlie den en een metselaar zijn be stolen op 't Nieuw Werck, de driehoek bij de Westvest waar Muys De Winter (Muwi) aan het bouwen is. Uit een klee druimte verdween in totaal vijftig gulden. De Vlaardingse timmerlui M.G. van H. (26) en D. van R. (40) en de uit Nispe afkomstige metselaar N.W. uit de H. (25) hadden hun centjes in hun jas zakken laten zitten. Schiedam Als vanouds stelt de Schiedamse verkeerspolitie bezitters van bromfietsen in de gelegenheid „het zekere voor het onzekere te nemen": op het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuw straat kunnen brommers gratis en geheel vrij blijvend worden gecontroleerd op geluid en snelheid. „Je zult maar met een brom mer, die te veel herrie maakt of sneller kan rijden dan mag, op vakantie gaan en hem dan net bij de grens in beslag geno men zien worden, omdat er iets niet deugt", waarschuwde gis teren hoofdinspecteur Peter Broeders. Blijkt bij de gratis controle dat aan een brommer is geknoeid, dan hoeft de eigenaar niet bang te zijn voor een proces verbaal. Dit gebaar maakte de politie in vorige jaren ook al, alleen was de controle door de verbouwing van het hoofdbu reau enigsrins in het slop ge raakt Bromfietsers kunnen van negen uur 's ochtends tot vier uur in de middag bij de verkeersdienst aankloppen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3