nbekende weldoener laat arm gezm chinezen Sloop niet, sloop wel Kraakster mag voorlopig blijven Sjaan Boekee heeft een huls! Oprichting van een nationaal sleep vaartm iiseiim een feit Flefsenplaag Mj zwembad Start niet De Hoekstee Open-torenconcerten; u mag er zelf bij zijn DONDERDAG 8 JUNI 1978 Huilend, op van de zenuwen maar dolblij, trok Sjaan Boekee drie weken geleden een leegstaande flat op het Dr. Wibaut- piein binnen (uit onze krant van donderdag 18 mei). V,jr,v- Grammofoon opnamen in Grote Kerk Dankzij festival meer toneel voor bejaarden Bewoners krijgen wethouder Zijdeveld niet te spreken: N achtwandeiing 111 Ruilbeurs postzegels ✓ïwarer» krakers haalden Sjaan Boekee gislar- fmiddag uit de misère en bezorgden baar een keurige flat in Nieuwland Agenten begrijpen kraak in Nieuwland: Schiedam-Huilend van spanning, na alle ellende j die zij heeft meege maakt, stond Sjaan Boe ket gistermiddag poli tieagenten te woord. me- vyoor- feroostgewoond op con vochtig vhennkje m de Wattstraat, „een hokfcie van twee bij drie, waar het be hang van de muren viel. Zo verrrot was het". Die intrek bij haar moeder was op dat moment de enige mogelijk heid. sinds Sjaan Boekee met haar zoons Fred cn Johnny en haar dochter uit - zijn ge- V j** a* -i r---r tf Schiedam— „Van mijn leven was ik nog niet in een restaurant geweest. Het was geweldig. Die stikvreemde man stond ineens zomaar voor de deur en zei: jullie moe ten er maar eens lekker uit, en nam ons mee naar de Chinees. Voor 125,- konden wij onze gang gaan, heerlijk von den mijn kinderen het. En wie dat nou was? Ik weet het nog niet. Ik heb niet eens de kans gehad om die meneer te bedanken." Sinds haar kraakactie in Nieuwland, op woensdag 17 mei, heeft Sjaan Boekee, zoals zij zelf zegt, verrukke lijke ervaringen gehad. Het luxe etentje was er één van. In haar handtas bewaart zij een voorlopig huurcontract. Van de gemeente kreeg zij te horen, dat .zij en haar drie kinderen mogen wonen in de gekraakte woning bo ven het wijkcentrum op het Dr. Wibautpleïn. Hoelang het nog zal duren, voordat zij een gelijkwaardige woning krijgt aangeboden {de flat waar zij nu zit moet vrij blijven voor een nieuwe con ciërge voor het wijkcentrum), weet Sjaan Boekee, zelf nog niet: „Een paar dagen, mis schien wel maanden. Eigenlijk wel lastig. Al mijn spulletjes staan nog bij mijn zus en mijn moeder, dat laat ik voorlopig zo, anders moet ik twee keer verhuizen als er eer» andere woning voor mij komt, en dat kan ik niet betalen." De buren doen haast te vrien delijk tegen haar. „Van Zuid" komt Sjaan met haar kroost. Heel wat ellende heeft zij daar meegemaakt. „Mijn man zóóp. steeds meer, het was onhoud baar," vertelde zij na haar vlucht uit Rotterdam-Zuid aan leden van de Kraakbond Schie dam en de lijst-Verwaaijen, die haar drie weken geleden hiel pen met de kraakactie in Nieuwland Voor burgemeester Arie lems, die alle huisvestingsproble men in Schiedam op zijn dak krijgt („een zeer ondankbare portefeuille," noemt hij het zelf), is de kwestie met Sjaan Boekee een aanleiding om met de gemeente Rotterdam de de gens te gaan kruisen. „Ik neem het Rotterdam beslist kwalijk, dat deze vrouw niet aan een huis is geholpen in die stad," 2eï Lems vorige week op een vergadering van de raads commissie voor algemene en bestuurlijke zaken. „Het laatste woord is daarover nog met ge zegd." Ook Riet Taverne {CDA) stoort zich eraan, dat „moeilijke" ge vallen uit Rotterdam in Schie dam een huis komen zoeken, terwijl er in Schiedam al zoveel woningzoekenden zijn, die vol gens haar voorrang zouden moeten hebben. Maassluis De eerste gram mofoon-opname in de Grote Kerk van Maassluis sinds de restauratie van het orgel wordt gedaan op dinsdag 20 juni om 20,00 uur. Dan wordt namelijk een grote samenzang- avond gehouden. Hieraan werken mee; de Her vormde Zangvereniging Vox Jubilaris uit Waddinxveen on der leiding van Jan Bonefaas en de vaste organist Feike As- ma. De opbrengst van de langspeel plaat komt ten goede aan de Vereniging Christelijk Blinden- tehuis Sonneheerdt in Ermelo. Sonneheerdl biedt huisvesting en geeft opleiding aan visueel gehandicapten. De kerkdeuren gaan 19.30 uur open; ieder die graag zingt, is van harte wel kom Maassluis Maassluis krijgt een nationaal sleepvaartmuscum. De gemeenteraad heeft daartoe beslist. Ais onderkomen Is definitief het driehonderd jaar oude stadhuis aangewezen. Op betrekkelijk eenvoudige wijze is het gebouw geschikt te maken als huisvesting voor het museum. in een nota over het sleep- vaartmuseum wordt opge merkt, dat het oude stadhuis als huisvesting voor het mu seum vrij krap is: „Wanneer de collectie van het museum een grotere omvang zal krijgen, zal gezocht moeten worden naar aanvullende expositieruimte". Schiedam De politie is het spuugzat zich bij zwembad Groenoord op snikhete dagen in het zweet te moeten werken, alleen omdat hele mensenhorden hun fietsen zodanig voor de ingang van het bad neerzetten dat bedienend verkeer er niet in kan. Tot nog toe zagen agenten één en ander door de vingers, al was men vorige week een uur bezig fietsen aan de kant te zetten toen een wagen met chloor erdoor moest. „Zo gaat het niet langer", zegt puffende oom agent, „straks moet er een ambulance langs, op een drukke dag, en dan zullen we daar eerst een stel rijwielen tegen een ander boompje moeten zetten! Er kan een mensenleven afhangen van een versperde toegang". Daarom heeft hoofdinspecteur Peter Broeders een bord laten neerzetten bij het pad naar de ingang van het zwembad: een waarschuwing, dat voortaan in de weg staande fietsen in beslag worden genomen. Schiedam Meer aandacht wLUen de plaatselijke toneel groepen gaan scheidten aan de bejaardentehuizen, het liefst in samenwerking met zang- en muziekverenigingen. Als eerste aanzet tot een groter en meer gevarieerd program ma voor de Sehiedamse 65- piussers wil de afdeling toneel van de Sehiedamse Gemeen schap een groots evenement op touw zetten: een eenakterfesti val, waaraan zoveel mogelijk toneelgroepen meedoen. Volgens Johe de Vos, mede werkster van de SG, zal een dergelijk festival met zich mee brengen dat de diverse toneel verenigingen meer in elkaar geïnteresseerd raken dan nu het geval is. „En dat werkt stimulerend", zei zij gistermid dag tijdens een speciale bijeen komst, voorafgaande aan de maandelijkse vergadering van de afdeling. Oud-burgemeester Harm Roeifsema, in Schiedam nog altijd actief als voorzitter van. deze afdeling toneel, ziet in een eenakterfestival bovendien mo gelijkheden om meer voor het bejaardenwerk te doen. Als eerste datum staat vrijdag 15 september in de agenda's, met een eventuele uitwijk naar de zaterdag daarna: in Passage zullen de toneelgroepen dan re latief korte stukken opvoeren, die door de korte duur ervan juist aantrekkelijker zullen zijn voor de bejaarden - zo wordt verondersteld. Op één avond is er dan ruimte voor zang, een stukje toneel en muziek. En omdat een dergelij ke opzet minder repetitietij d vereist, kan er vaker worden opgetreden in de bejaarde noorden. Roeifsema ziet het ee nakterfestival als een enthou siast begin van wat een nóg beter toneelseizoen moet gaan worden. Hoek van Holland In de nacht van vrijdag 16 op zaterdag 17 juni mag het wijkgebouw De Hoekstee aan de Mercatorweg in Hoek van Holland dienen als startplaats van de nachtwandel tocht tussen Hoek van Holland en Scheveningen. De beheerscommissie van het wijkgebouw heeft afwijzend be schikt op eeri verzoek van de Hoekse Sport Vereniging en de Rotterdamse Wandelverenïging. De organisatoren verwachten voor de nachtwandeling zo'n duizend deelnemers en het wijkge bouw leek. een uitstekende gelegenheid om als startbureau te fungeren. Het KNVB-gebouw aan de Kerkhofwég werd te klein geacht maar de afwijzing door de beheerscommissie zal nu toch gedwon gen worden daar naar uit te wijken. De beheerscommissie wil m dit geval ook geen uitzondering maken op de geldende regel dat De Hoekstee 's avonds om twaalf uur gesloten moet zijn. De beheerscommissie volgt daarmee overigens de opdrachten van de Raad voor de Gemeentelijke Wijkgebouwen in Rotterdam, Momenteel is de situatie zo dat het personeel geen overuren mag maken. Schiedam Sloop kon eerst niet, zei de gemeente. Af braak was een. jaar geleden technisch onmogelijk, zei de gemeente, „Die huizen staan zo scheef, als je er eentje sloopt, dondert de rest ge woon om," was de reden die wethouder Chris Zijdeveld opgaf. En omdat die rest nog bewoond was, ging de ge meente bij enkele panden op de hoek van Lange Singel- straat en Archimedesstraat over tot dichtmetselen in plaats van sloop. Nu heeft Schiedam er een kaalslag bij, op de bewuste hoek in het Singelkwartier. Sloop kon plotseling wel, al is de rest" nog bewoond, op één pandje na dat door een sterftegeval is leeggekomen. Wethouder Zijdeveld: „Mis schien heeft de dienst ge meentewerken mtussen een foefje gevonden om toch te slopen, misschien een truc om schade aan belendende perce len te voorkomen." Ja, misschien wel, zeggen mensen uit de buurt, maar toch zit hen iets niet lekker. Nog maar pas is er gesloopt. Al heel lang proberen bewo ners de wethouder aan zijn jasje te trekken om iets te weten te komen over die sloop en de verdere plannen van de gemeente. De eerste poging werd ge daan op 13 maart van dit jaar. Er zou teruggebeld wor den (mevrouw Van der Knaap woont vlak naast de slooppanden, nu kaalslag, en had dus gehoopt op snelle informatie; „Het was allemaal zo onzeker") Maar er werd met teruggebeld. Na enige aansporing werd er nog niet teruggebeld. Zijdeveld had het namelijk zo druk als een klein baasje. Toen ging hij op vakantie: er was nog niet te ruggebeld. Uiteindelijk kwam er een De nieuwe kaalslag van Schiedam: de hoek van Lange Singélstraat en' Archimedesstraat in het oosten van de stad. „Het Singelkwartier heeft meer groen nodig," vindt de weihouder. briefje, van Harm de Block, directeur van gemeentewer ken. Eindelijk had de ge meente dus iets van zich laten horen. Alleen was een dag daarvoor met de sloop begon nen,. „Zo'n omgang tussen gemeen te en inwoners van Schiedam is niet prettig meer te noe men," zeggen de betrokken bewoners van het Singel- kwartier nu. 'ZIj zijn Zijde veld moe, zelfs zonder hem gezien of gehoord te hebben. „En het ging ons alleen maar om een beetje informatie, over zijn beleidsplannen en zo.Wat gaat er nou met die kaalslag gebeuren?" vraagt mevrouw Van der Knaap zich af, en getuige de opgehaalde handtekeningen met alleen zij. De buurt denkt niet, dat .Zijdeveld nog terugbelt. Natuurlijk zijn vooral bewo ners van Schiedam-Oost op de hoogte van Zijdeveld voor keur voor groene plekjes in oude stadsdelen, boven dichte bebouwing. Ook De Block liet een week na zijn eerste brief weten, dat aan een grasveld wordt gedacht cp de huidige kaalslag, met aardige planten eromheen en wat speelruimte voor kinderen. Voorlopig is het nog een rommeltje, vindt mevrouw Van der Knaap. Zij hoopt wel op een schut ting, die straks het grasveld zal scheiden van de achter tuintjes van de huizen aan Lange Singelstraat, Archime desstraat en Laurens Ooster- strant: „Maar zelfs over zo'n futibteitje, wat het in feite is, kwam geen opheldering." Met de toegangkelijkheid voor invaliden kan geen rekening worden gehouden omdat het gebouw een geregistreed mo nument is en er daar geen in grijpende wijzingen aan het ge bouw mogen worden aange bracht. Als doelstelling werd de totstandkoming van een vol-, waardig museum, zowel van de zee- als van de bïnnensleep- vaart door de raad aanvaard. Voor de voorwerpenverzame- ling van het museum zijn in middels toezeggingen gedaan van sleepbootrederijen dat zij materiaal, dat gebruikt wordt op internationale tentoonstel lingen, tijdelijk beschikbaar stellen voor wisseltentoonstel lingen. Het toegezegde mate riaal heeft inmiddels een zoda nige omvang, dat gesproken kan worden over het opbou wen van een wisseltentoonstel ling. Ook documentatiemateriaal met betrekking tot de sleep- vaart is in ruime mate voor handen, zo blijkt uit de nota. De Internationale Sleepvaart Hobbyclub en de verzamelaars A. Roest en A. van der Veer hebben zich bereid verklaard hun archieven voor het mu seum beschikbaar te stellen. Wat betreft de voorlichting aan het publiek stelt de nota, dat bij voldoende belangstelling tij dens openingsuren een dia-ver toning met toelichting en een in bedrijf zijnde scheeps-radio ontvanger vermeldenswaardige attracties voor het publiek kun nen zijn: „In dit verband kan worden opgemerkt dat mede werking is toegezegd van de zijde van Radio Holland. In de eerste plaats zal een scheeps- radio-ontvanger worden afge staan. Voorts bezit Radio Hol land nog een zeer oude (en daardoor zeldzame en kostba re) scheepsradio-installatie wel ke voor het museum zal wor den gereserveerd". Dienstweigeraars „Ervaringen bij andere musea heeft geleerd dat na een aan vankelijk enthousiasme men er voor terugschrikt om op vaste tijden voor toezicht in het mu seum beschikbaar te moeten zijn," merkt de nota op onder het hoofdstuk personeel waar uit blijkt, dat gestreefd wordt om het merendeel van het werk door vrijwilligers te laten verrichten. Vandaar dat ge sproken wordt over het aan trekken van personeel op grond van de wet sociale voor ziening: arbeidskrachten op grond van de regeling voor tij delijke arbeidsplaatsen voor werklozen en zelfs arbeids krachten op grond van de wet gewetensbezwaarden militaire dienst Het ligt in de bedoeling het museum gedurende 16 uur per week open te stellen voor het publiek. De gemeente schenkt het gebouw gratis aan de stich ting. Dit komt de gemeente op 1 X.700 gulden per jaar. Maassluis Postzegelverzame laars worden zaterdag 10 juni voor dc laatste keer voor de zomervakantie in de gelegen heid gesteld hun zegels te rui len. Om half twee tot vijf uur houden PVM Maassluis en de jeugdvereniging „De Zegelzoe- kers" in de Koningshof hun maandelijkse ruilbeurs. Maassluis De Belgische freelance beiaardier Mare Knops opent vanavond de reeks open-torenconcerten die de komende zomermaanden elke weck op de koopavond in de toren van de Grote Kerk in Maassluis worden gegeven. Het openingscon cert begint om zeven uur. Belangstellenden, worden in de gelegenheid gesteld deze concerten in de toren bij te wonen. Wie dat wil moet om half zeven 's avonds bij de torendeur zijn. Voor de volgende concerten is dit een uur later. Een boekje met de programma's van alle concerten is verkrijgbaar bij dc VW en in het Gemeentemuseum. Mare Knops is 31 jaar. Kij volgde reeds tijdens rijn lagere schoolperiode lessen in notenleer aan het conservatorium van Mechelen. Aan het Klein Seminarie kreeg hij pianoles van Piet van den Broek. Na zijn studie aan de normaalschool liet hij zich inschrijven aan de Koninklijke Beiaardschool „Jef Denyn", waar hij in 1975 het diploma beiaardier behaalde. Momenteel is Mare Knops onderwijzer aan het Sint Gomariusinstituut te Mechelen-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3