Kleinste winkeltje in teken van reggae w Bezooijen en Verkade „verwekten" Mand Veel bezoekers verwacht Politie lost hele reeks inbraken op Vee in wagen bijna gestikt En hm geveltjes DEIÏAG Klapband tijdens inhaal manoeuvre 'Jubileumfeest' Inbrekers in kraakbuurt Beestenboel Gespierde dief Eerste concert na restauratie srewdeWeek: HARRY BEtAFONTE Buit van 50 schöolpeunen Vissertje valt tussen wal en schip Veenfoodem brandt mee Avro-rally komt door Schiedam 5v:CT J I VRIJDAG 9 JUNI 1978 VDrSC/WW 3 U'.v Mening 2n uw krant van maandag 5 juni is een artikeltje opgeno men over de inbeslagname van. een veertiental pijlen, die de weg hadden moeten wijzen naar de Stadsgehoorzaal, waar ons bedrijf verleden week don derdag recipieerde i.v.m. ons 40-jarig bestaan. In de loop van die ochtend vroeg een tiental relaties van buiten Vlaardingen ons telefonisch de weg naar de Stadsgehoorzaal; wij hadden met het ophangen van de pij len, tijdens de duur van de receptie, wat service willen ver lenen aan deze niet-Vlaardin- gers. Gelukkig wisten toch bij na 505 genodigden de Stadsge hoorzaal te vinden (waaronder de helft van het Vlaardingse college van b en w). Uiteraard hebben wij volledig begrip voor agent F. F. Snitjer Jr. en dienst kornuit, die Vlaardingen door de inbeslagname van de 14 pijlen hebben behoed voor een ernstig misdrijf en die door het opbrengen van onze eta leurs naar het politiebureau ons weer een stap dichter heb ben gebracht bij het bestrijden van de misdaad in ons goede stadje Vlaardingen. Bravo!!! Direktie Cency B.V. ondertekend J. Anderson Schiedam— Ruim 700 gulden, die zo voor het grijpen tagen, hebben inbrekers over het hoofd gezien tijdens een kraak op de Lange Achterweg. Wel namen zij de moeite om het pand in de kraakbuurt van Schiedam een linnenkast open te breken. Twee zilveren tien tjes en een bedrag van 1900 gulden werden eruitgehaald. Van de diefstal heeft later de 40-jarige dame N. B.-A. aangif te gedaan bij de politie. Vlaardingen Loslopende dieren, Vlaardingen kent er nogal wat Behalve de zwerf katten. heeft de politie nu ook „zwerf1'-kippen aangetroffen. Het pluimvee fladderde vrijuit over de Dirk de Derdelaan. Voorlopig heeft de politie de twee kippen maar in. de Scha penweide aan de Karei de Gro telaan ondergebracht. Verder meldt de politie nog dat zij vrijwel iedere dag loslopende honden van de straat moet ha len. Vlaardingen Het moet een gespierde dief geweest zijn die vanaf de James Wattweg een mobiele betonmolen weghaal de; dat is duidelijk. De molen stond bij een in aan bouw zijnd pand van een auto- mobielbeclrijf en had een waar de van circa duizend gulden. Het „platenzaakje" Mid- nite Records huist in het kleinste winkeltje van Schiedam. Eigenaar Roy Lemmer; „Het kleinste winkeltje van Siedam? Natuurlijk! Het is zelfs het kleinste winkel tje van Nederland. We zijn cen timeters kleiner dan het minia- tuur-sigarenzaakje aan de Rot terdamse Binnenweg". Het pandje, dat te vinden is aan het Broersveld 5 (op het hollteje naar de Hoogstraat) is nog geen twee meter breed, maar een uithangbord met de tekst „Here it is" zorgt ervoor dat de winkel niet ongemerkt voorbij gelopen wordt. In een tijd, dat ruimte een steeds schaarser „iets" geworden is, laat Roy Lemmer zien wal je met een paar vierkante meter kunt doen. In het pandje draaien niet minder dan drie bedrijfjes, naast de aanvankelijke functie ais detaillist: een groothandel, een platenmaatschappij en een theaterproductiebureau. Roy Lemmer vertelt graag over 2ijn grote plannen en draait daar toe het volume van de muziek in de kleine ruimte iets terug. „Ik ben vorig jaar begonnen als kleinhandel, waarbij mijn opzet was zwarte muziek te verkopen. Ik heb me steeds verder gespecialiseerd in de reggae-mu2iek, welke uit Ja maica afkomstig is. Het draait bij deze muziek vooral om de teksten en het ritme11, aldus Roy Lemmer. Zijn medewerker David McDonnald onderstreept het laatste door enthousiast de telefoon ais drumstel te gebrui ken, terwijl zijn andere hand het geluidsvolume weer wat opschroeft. Roy Lemmer is het gewend te converseren bij een hoog decibellenniveau en iet wat schreeuwend wordt het ge sprek vervolgd. „Wat je net hoorde was uit de USA afkom stige reggae. Die is te commer cieel. Moet je het verschil met de echte reggae eens horen". Binnen een paar seconden draait er een „echte Jamaica- reggae" op 33 toeren. „De bas en het slagwerk voeren nu de boventoon, terwijl in de com merciële reggae veel pop- en rockinvloeden aanwezig zijn. Het kleinste winkeltje van Schiedam Het accent ligt daarin meer op de gitaarsolo's". Roy Lemmer vervolgt zijn „muziekles": ,3U de Jamaicaanse reggae zijn de teksten maatschappijkritischer. De meeste mensen denken he laas, dat alleen de rassenver houding belicht wordt en dat de muziek door kleurlingen ge maakt wordt, voor de kleurlin gen. Dat is beslist niet waar. De meeste teksten benadruk ken juist, dat het erom gaat gelukkig samen te leven". „De problemen, die bezongen wor den zijn universeel. Een wereld zonder geweid, maar mèt le vensgeluk is een boodschap die op elke samenleving van toe passing is". „De platenmaatschappijen heb ben een grote invloed op radio en televisie. Ze werken echter in het geheel niet mee onze boodschap te verspreiden, om dat het ze te veel tijd kost de echte reggae te verkopen. Dc teksten botsen vaak ook met de belangen van de platenbon- zen", luidt de kritiek van Roy Lemmer op platenmaatschap pijen in Amerika en Europa- „Om daar wat aan te doen heb ik een eigen platenmaatschap pij opgericht. Ik hoop „dat een Nederlands platenlabel meer aandacht van de nationale me dia krijgt. Tot nu toe is dat flink tegengevallen. Alleen de VPRO draait zo nu en dan onze eerste single (Fire in a trench town/Owen Gray). De andere zuilen laten me mooi zitten. Toch is de eerste persing van 2500 plaatjes volledig uit verkocht en verkopen we nu al uit de tweede persing". Het is geen slecht resultaat voor een platenmaatschappij tje, dat het vooral van mond tot mond re clame moet hebben. Het staat echter in schril contrast met de verkoop van de grote platen maatschappijen die de com merciële reggae op de markt brengen. „Die muziek is van veel mindere kwaliteit en is door mensen gemaakt, die in principe geen geestelijk ver wantschap met de muziek heb ben. Die missen de ideologi sche wortels, waar de muziek op gebaseerd hoort te zijn". Roy Lemmer vervolgt met een voorbeeld. „Neem The Rivers of Babylon van Boney M. Dat is pure plagiaat. 2e hebben de reggaeritmes daarin gebruikt, maar voor de echte fan heeft het niets meer met de reggae te maken. In de orginele uit voering van de Melodians heeft het zo'n tien jaar geleden nooit iets gedaan". De klanten in hel winkeltje knikken instemmend. Jacques Chapon. één van de bezoekers, komt speciaal uit Antwerpen voor het winkeltje op het Broersveld. „Wat reggae voor mij betekent? Het is de muziek waar ik mee leef. Ik luister naar niets anders. De oer-ritmes werken op je li chaam in en de teksten zijn bovendien actueel. Het is de enige muziek, die niet voorge- hapt is". De Belg vervolgt; „In België is alleen de reggae te koop, die door de grote maat schappijen op de markt ge bracht wordt. De goede is er niet verkrijgbaar". Roy Lemmer betreurt het, dat veel "blanken" drempelvrees voor zijn winkeltje hebben. „Het gebeurt, dat de mensen nieuwsgierig naar binnen kij ken. Als er dan wat kleurlingen in de zaak staan, kunnen ze vaak de moed niet opbrengen naar binnen te komen", zegt Roy. „Om de drempelvrees voor de muziek weg te nemen heb ik een theaterproductiebu reau opgezet De eerste toemee van de Jamaicaanse groep Tra dition was een aardig succes". Twee van de negen concerten werden in Schiedam gegeven, waarbij de slechts half gevulde zaal van het Passage theater hem wel een financiële strop opleverde. „Toch ga ik met de organisatie van echte reggae- optredens door. De mensen moeten de tijd hebben, om de weg naar deze concerten te vin den. En als ik nog eens geld overhoud", zegt Roy Lemmer, „dan verbouw ik het winkeltje. Ik wil de bovenste verdieping erbij trekken, zodat de mensen op hun gemak en onder het genot van een bak thee de reg gae kunnen beluisteren. Mis schien met een. paar leuke zi tjes". De zitjes zullen dan ech ter weinig gebruikt worden door de „oerfans" van de reg gae, omdat de ruimtes hen on vermijdelijk tot bewegen aan zet. En zelfs de „niet-reggae-. fiel" verlaat na een uurtje ,.Midnite"-records het winkeïje met een ritmisch knikkend hoofd. „En als ik dan nog geld overheb", roept Roy Lemmer nog na, „dan ga ik beslist een keer naar Jamaica, want daar „gebeurt" het. Trouwens in Schiedam groeit de populari teit van de reggae. Het wachten is op een goede zet in de rug voor heel Nederland". Een vertrouwd adres voor uw PERZISCHE TAPIJTEN ©Boezemweq 136-138 Tel. 010-140619 O Freertckspteats 9 Htllegersberg - Tel. 010-187700 O Rubensplein 12 Schiedam, tel. 010-261975 Maassluis Dc organist Feike Asma zal zaterdag 10 juni om 20.00 uur het eerste concert geven op het orgel van de Grote Kerk van Maassluis, sinds vorige week een einde is gekomen aan een bijna drie jaar durende restauratie. Voor deze bijzondere gelegen heid heeft Asma gekozen voor werken van onder anderen Sweelinck, Buxtehude, Bach, Handel, Rheinberger en Max Reger. De orgelcommissie van de Gro te Kerk verwacht voor dit con cert bijzonder grote belangstel ling. Vandaar dat de deuren reeds cm 19.15 uur geopend worden. Het is niet mogelijk te reserveren cn evenmin zijn er kaarten in de voorverkoop ver krijgbaar. In de kerk is wel het volledige overzicht van de nog te geven concerten in dit jaar verkrijgbaar. De eerste con certavond wordt besloten met het gezamenlijk zingen van het bekende gezang: Wij loven U o God, wij prijzen Uwe naam. De orgelconcerten in de Grote Kerk zullen in het vervolg om de veertien dagen worden ge houden. Behalve de vaste orga nist zullen ook verschillende gastorganisten een concert ge ven op het door de firma Pels en Van Leeuwen gerestaureer de Garrels-orgel. Daarover schreven wij reeds in de krant van woensdag 24 mei. Vlaardingen De 37-jarige L. E. M.-G. uit Maassluis raakte tijdens een inhaalmanoeuvre op Rijksweg 20 de macht over haar stuur kwijt. Oorzaak was een klapband. De ingehaalde personenauto werd van de rijbaan geduwd en be landde in de berm, waar een ANWB-aanwijzingsbord sneu velde. De auto die de klapband had gekregen kwam op de van grail van de middenberm te recht. Niemand liep letsel op, maar beide auto's werden zwaar beschadigd. 2ij n 20gn»t5teHlTS.Va n deTV- Radio re dame. Cassettevan2335voor^kQ5 U?van21.95voor Rotterdam: Nw. Binnenweg 91, Zwaanshals 361, Middetlandplein 30, Meent 52, Groene Hilledyk 222. Schiedam: Broersvest 57. Vlaardingen: Hoogstraat i!7. Schiedam— Een hele lading ballpoints is gestolen uit een school in de Woudhoek. Inbre kers namen de vijftig pennen mee, nadat zij door een ruit met een steen in te gooien wa ren binnengekomen. SchiedamTussen de kade muur en een woonschuit is de twaalfjarige Ronnie Boer ge vallen, toen hij in de Nieuwe Haven zat te vissen en plotse ling uitgleed. Omstanders hebben de knaap gered. Ter observatie werd hij naar het gemeenteziekenhuis gebracht, maar van het avon tuur tussen wal en schip had hij kennelijk geen nadelige ge volgen ondervonden. Schiedam/Delft— De brand weer uit Schiedam en Delft is met enkele wagens uitgerukt naar de polder, waar een stapel snoeihout in een zo felle brand was geraakt, dat zelfs de on derliggende veenbodem mee ging ontvlammen. Door onbe kende oorzaak was het wilgen hout veranderd in een grote vuurzee, die vanuit beide ste den was te zien: de brand woedde op de Harreweg, vlak bij de grens tussen Delft en Schiedam. Uren duurde het voor het sein „brand meester" kon worden gegeven. Met een aantal lage- drukstralen hadden de brand weerlieden het vuur kunnen bedwingen. SchiedamIn samenwerking met andere korpsen heeft de Schiedamse politie een golf van inbraken opgelost, die vooral in de loop van vorig jaar over de stad spoelde. Drie Rotterdammers zijn door de recherche in de Maasstad in de kraag gegrepen. Leider is de 37-jarige J. W. A. R. en zijn hulpjes bij inbraken in café 't Fust, bakkerij Kester, Simon de Wit en andere bedrijven wa ren de 17-jarige J. W. A. S. en de 24-jarïge A. H. Voor enkele duizenden guldens hebben zij buitgemaakt. In Vlaardingen werd de 24-jari ge J. R. gearresteerd. Hij wordt verdacht van een inbraak in de Calandstraat, gepleegd in maart van dit jaar. Samen met de rijkspolitie kon de Schiedamse politie de 23-ja- rige J. V. en de 27-jarige A. B. opsporen. Het duo wordt in elk geval verdacht van een in braak, gepleegd in februari in de Stadhouderslaan, waarbij voor tien mille aan antiek en postzegels werd buitgemaakt. Schiedam— Bijna zijn zes koeien, twintig varkens en een paard gestikt in een aanhang wagen, die helemaal afgesloten stond bij zwembad Groenoord. De eigenaar was zich gaan be drinken, daarbij vergetend dat de dieren te weinig lucht kre gen. Badgasten, die uit de aanhang wagen benauwde beestegeluid- jes hadden gehoord, belden dc politie, die meteen uitrukte. Bij aankomst van de agenten arri veerde ook de eigenaar, de 37- jarige H. C. van W. van D. die zich bijzonder agressief ge droeg. Hij wist te ontsnappen, reed met auto, aanhangwagen en angstige dieren achter zich aan richting Polderweg, en kon pas op deze slingerende land weg door de politie worden achterhaald. Op het hoofdbureau blies hij het pijpje „over de streep" heen en stond hij ook de bloed proef toe. Vlaardingen De Koninklijke Vereniging Musical Theater „Carrousel" gaat na de vakan tie beginnen met de repetities voor de musical „Maud". In tegenstelling tot wat de schrij vers Ed Verkade en Chris Be zooijen ons in een persbericht wilden doen geloven, behoeft „Carrousel" geen nadere intro ductie en mag de groep zich zo langzamerhand regionale bekendheid aanmeten. „Carrousel" ligt goed in de markt. Dat bleek tijdens de onlangs gehouden auditie in Harmonie waarbij zo'n zeven tig aspirant acteurs, actrices, balletminnaars en zangfenome nen kwamen opdraven, te neinde hun kwaliteiten te to nen. Niet dat er van te voren al drommen mensen voor de deur Schiedam In de achtste Avro-rally, die zaterdag wordt gehou den, is Schiedam een van. de controleposten. Duizend automobi listen zullen over de VGravenJandseweg warden geleid om in de showroom van Euro-autcservice BV opdrachten voor de verdere rit te krijgen. Bovendien ontvangen de rijders er een stempeltje. De Schiedamse politie is om medewerking gevraagd bij het opvangen van de verkeersdrukte. De duizend wagens maken deel uit van het wagenpark, dat zich overal in het land om zeven uur zaterdagochtend in beweging zet voor de toeristische actie stonden, daarvoor is de lokale schroom wellicht te groot. Toch mag een aantal van de zeventig belangstellenden als succesvol worden betiteld. Suc cesvol in die zin, dat er nog steeds een levendige interesse blijkt te bestaan in het mee werken aan amateurproduc ties. door Gerard v.d. Heuvel Wat heet amateurproductie. „Maud" moet ongeveer 40.000,- opleveren om uit de kosten te komen. Wie of wat „Maud" is, wordt door haar „schrijvende verwekkers" nog niet bekend gemaakt De mede werking van Anneke van Gel- dern in de balletsector en Dick Borst als verantwoordelijke man voor de muziek, kunnen echter een goedogend- en orend muzikaal spectakel bete kenen. Tot dusverre is er één bedrijf van „Maud" in kannen en krui ken en is de productie voor vier opvoeringen verkocht aan de Stadsgehoorzaal, twee maal aan het Schiedamse Passage- theater en vijf volledige of vijf selectie try-ouls in de diverse theaters in de randstad. Kwaliteit De kwaliteit van de mensen die aan de auditie hebben meege daan is voor honderd procent meegevallen. Ed Verkade: „Als jp het mij vraagt behoeft nau- afgewezen. En van die afvaller kan Dick Borst er waarschijn lijk nog wel een paar in zijn koor gebruiken". In ieder geval krijgt iedere me dewerker binnen een paar we ken van de leiding van „Car rousel" bericht of ze wel of niet kunnen meedoen. De eerste re petitie is gepland op de laatste dinsdag van augustus. Verka de: „We weten nog niet precies waar we die repetities gaan houden, maar we gokken op het gebouw van de sociale werkplaats aan de Ooster straat. Maar ja, de gemeente Vlaardingen weet nog niet wat ze met het gebouw wil gaan doen". „Maud" wordt een musical in twee bedrijven en voor de pro ductie is aangeklopt bij de ge meente om voor subsidie in aanmerking te komen. „We hebben inderdaad een aan vraag ingediend" vertelt Ed Verkade, „maar of dat verzoek nu wel of niet wordt gehono reerd, de musical gaat in ieder geval door. Trouwens, alles speelt zich toch pas in 1979 af, zodat we pas dat jaar op -de begroting komen te staan". De zangers, dansers en acteurs komen uit Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen. Dat komt omdat het persbericht niet heel de regio heeft gehaald. Wilt U zich alsnog aanmelden? Bel even met Ed Verkade, 01899 18831 en hij zal U exact vertel len wat wel en wat niet moge- Vlaardingen— Deze krant maak te er gisteren melding van dat vier Vlaardingse winkeliers een prijs hadden ge kregen van de Historische Ver eniging Vlaardin gen voor het op knappen van de voorgevels. Giste ren stonden de winnaars in de krant, vandaag de geveltjes, waar alles ten slotte omdraaide. o De boetiek van A. van der Meer. Hoogstraat 121 De schoenenwinkel van C. J. Paalvast, Hoogstraat 127 De antiekwinkel van P. T. Brouwer, Hooqstraat 199 De dansschool van C. J van Riiswiik, Westnaven- fcade 43,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3