De regering beslist „Amateurs beslissen over de aanleg van opslagtanks voor vloeibaar aardgas" Hiep Boerma 9 voorzitter van de milieuvereniging: Gevolgen van een ongeluk overzien VRIJDAG 9 JUNI 1978 VD/SC/WW 5 De kaarten zijn nog met ge schud. De regering zal het niet gemakkelijk krijgen om over de aanleg van een LNG- aardgasterminal te beslissen. Zo heeft de Rotterdamse wet houder Henk van der Pols van havenaangelegenheden zich duidelijk uitgesproken voor vestiging op de Maas vlakte en nergens anders. Het dagelijks bestuur van Rijn mond daarentegen wijst dit volstrekt van de hand en kiest voor opslag op een eiland in zee, ver van de bewoonde we reld. Gedeputeerde staten ne men een soort middenpositie in. De ïokatie Maasvlakte wij zen ze af, de Maasvlakte vin den ze te dicht bij de bewoon- de wereld liggen en zij kiezen daarom voor een schierei land, de Voornedam, voor de kust van de Maasvlakte De provinciale raad voor do ruimtelijke ordening, die GS m deze zaak heeft geadvi seerd wil helemaal mets in deze buurt en gunt de Eems- haven bij Delfzijl de terminal. Het laatste woord is aan de regering Hooguit zou men willen instem- men met een terminal van 8 miljard kub.. m de grond ver-, zonken op minstens zeven kilo meter afstand van de bewoon de wereld. „Maar ook dat is niet de oplos sing", zegt Hiep Boerma. „Waar zijn we eigenlijk mee bezig", vraagt hij zich af. „We halen aardgas uit Algerije naar ons land, terwijl we op datz&Jf- - de moment voor een veel lage- re pnjs ons eigen aardgas naar Italië laten stromen". Dat is het zogenaamde Luns- gas, genoemd naar onze ex-mi- nister van buitenlandse zaken Joseph Luns, die met Italië een contract afsloot met de clausu le dat de pnjs van dat gas voor eeuwig gelijk blijft Zodoende doen we Italië intussen jaar lijks voor 200 miljoen gulden aan gas cadeau. „We hebben dat Algerijnse gas helemaal niet nodig", stelt inge nieur Boerma. „Laat Italië dat gas maar invoeren, dan houden we ons eigen gas voor onszelf. Weliswaar zitten we vast aan het contract Italië zal het met pikken als we onze Uraan dichtdraaien waardoor zjj de dure energie uit Algerije moe ten halen tfou, dat prijsver schil betalen we dan maar aan de Italianen. Het zal hun waar schijnlijk een zorg zijn waar zij het gas vandaan halen, als het hun maar geen extra centen gaat kosten". Het lijkt simpel, deze oplossing. Er zit echter één addertje on der het gras. Die 200 miljoen gulden betalen we de Italianen door middel van ons gas. Daar merken we in de praktijk niets van Dat ligt anders als Neder land zo*n bedrag in contanten gaat uitkeren Hiep Boerma; „Daar zit nu net de moethjk-' heid Wat dat betreft is het een politieke keuze en daar blijven wij als milieuvereniging bui- ten". De LNG-tanker „Hilli" ontdoet zich in de Japanse haven Sodegaura van 743.400 barrels aan vloeibaar aardgas. Waar Boerma bepaald enthou siast over is teruggekomen uit de Verenigde Staten is de wijze waarop in Call forme de milieu aspecten worden onderzocht voordat toestemming wordt verleend aan de vestiging van een zo mogelijk verontreini gend bedrijf Dit gebeurt mid dels een zogenaamd milleu-et- tectrapport Hiep Boerma. „Op grond van de gegevens van de te vestigen fabriek onderzoe ken chemici, bio-chermci en biologen wat de mogelijke ge volgen zijn voor het milieu als zo'n fabriek op een bepaalde plaats gaat draaien. Dat alles gebeurt m het openbaar. Het hangt geheel al van de plaatse lijke omstandigheden. Helaas gaat het hier m Nederland slechts om de bekende normen zonder dat er wordt onderzocht wat de gevolgen kunnen zijn bij vestiging van een bepaald bedrijf in een bepaalde streek. Amenka is het land van de ruimte. Dat is Boerma wel dui delijk geworden: „In feite heb ben zij het daar veel gemakke lijker De LNG-termmals, die we daar hebben bezocht, staan zo ver van de bewoonae we reld, dat een ongeluk dan ook nauwelijks kwaad kan" Voor het dichtbevolkte Japan gaat dat natuurlijk met op De per fecte organisatie en uitvoering van de Oosterlingen deed de bezoeker uit Vlaardmgen ver steld staan: „Met oog voor elk detail", merkt Hiep Boerma op. „Zo is daar sinds 1972 een wet, die bepaalt dat een kwart van de bedrijfsterreinen gereser veerd moet zijn voor groen voorziening Daar houden de Japanners zich ook atnkt aan. Zo zijn de bomen bij een van de terminals, die we bezochten, aangesloten op het waterlei dingnet In de algehele contio- lckamer ontbreekt zehs geen metertje dal de hoeveelheid water voor de bomen aangeeft Ze zijn er precies tot op het ziekelijke af. Verder is het per soneel daar goed geschoold en worden beslissingen m overleg met personeel en overheid ge nomen. Van de Japanse dege lijkheid kunnen wij in Neder land nog heel wat leren". Terug naar Nederland, naar de iokatie op de Maasvlakte, naar de kritieken van de milieuclub op het ICONA-rapport. „De ambtelijke groep heeft een on derzoek ingesteld met de voor- ai ingenomen stelling, dat de Maasvlakte als 1 oka tie wordt aangewezen. Vandaar, dat wij zeggen, dat de samenstellers van het rapport mentaal niet rijp waren een dergelijk onder zoek objectief te plegen. Zo bagatahseert men de gevaren De grootste ramp vindt piaats wanneer er een schip met LNG op een strekdam loopt. Men berekende die kans op grond van een gemaakte analyse van ongelukken die in het verleden piaats hebben gevonden. Het ware realistischer als men een analyse had gemaakt van de te verwachten scheepvaartbewe gingen in de toekomst Daaruit zou wel eens kunnen blijken, dat de risico's veel groter zijn dan nu wordt beweerd", aldus de voorzatter van de Vereniging tegen Milieubederf Luasgas Resumerend komt de vereni ging tot de conclusie, dat een terminal op de Maasvlakte met een capaciteit van 25 miljard kub. moet worden afgewezen Bij velen is ongerustheid ontstaan over de plannen van de overheid de Maas vlakte aan te wijzen als iokatie voor de opslag van enorme hoeveelheden vloeibaar aardgas. Milieu groepen, die zich met de ze zaak bezighouden, me nen dat de plannen van de regering onaanvaard baar zijn. De risico's ver bonden aan een zoge naamde LNG-terminai zijn groot. Gesproken wordt over angelukken met 17.500 doden. Tegenstan ders van de Iokatie op de Maasvlakte stellen, dat al leen de aanvoer per schip a! te gevaarlijk is bij de druk bevaren monding van de Nieuwe Waterweg. jekt waar vele miljarden gul dens mee gemoeid zijn. Ramp Om het Algerijnse aardgas vloeibaar te maken ten einde het naar Nederland te kunnen verschepen moet het worden afgekoeld tot 160 graden onder nul. Daarbij is het oppassen geblazen dat deze vloeistof niet uit tanks ontsnapt en zich weer tot gas omzet. Steek er een sigaret bij op en de zaak ont ploft Dat heet dan detoneren. Over de gevolgen van zoiets weet de Amerikaanse stad Cle veland mee te praten. Daar voltrok 2Ïch in 1944 een ware ramp. Eén van de drie opslag tanks met een capaciteit van 2000 kub. bevroor aan de on derkant. Daar wisten de techni ci wel raad mee en met een warme luchtstraal tegen de huid van de tank dacht men het euvel te verhelpen. Het erg ste gebeurde echter: De tank scheurde, klapte in elkaar en de inhoud stroomde langzaam weg. Op geringe hoogte dreef de gaswolk over de stad wat tot verschrikkelijk gevolg leid de. In vele delen van de stad braken branden uit tot in de meest onverwachte plaatsen. Door Chris van Bremen Gebouwen ontploften ais was er een atoombom op gevallen. Enkele uren later telde men 133 doden. Ging het in Cleveland om de opslag van 6000 kub. vloeibaar gas. Hier wil men de zaak groot aanpakken: 25 miljard kub. Dat dit zekere risico's met zich meebrengt moge vanzelf sprekend zijn. Vandaar, dat de overheid zich uitvoerig liet in formeren over deze zaak. Daar bracht de Interdepartementale Coördinatiecommissie voor Noordzee Aangelegenheden (ICONA) een lijvig rapport over uit Als Iokatie werd daar in de Maasvlakte voor aange wezen. Dit heeft tot hevige on gerustheid geleid bij de ver schillende milieugroepen, die zich met deze kwestie bezig houden. De hieraan verbonden risico's zijn onaanvaardbaar groot, menen zij. Rommelwerk „Zwak, slecht, sterk gekleurd, subjectief, goedkoop rommel- werk", zo noemt ing. Hiep Boerma dat advies. Duidelijke taal van de voorzitter van de Vereniging tegen Milieubederf m en om het Nieuwe-Water- weggebied, die sinds kort een kamer in het Hollandiagebouw als onderkomen heeft m Vlaar dmgen. Hoewel de vereniging m feite uit louter amateurs be staat is voorzitter Boerma niet over één nacht ijs gegaan met zijn huizenhoge kritieken op het IC ON A-ad vies. Hij is zelf een man van het eerste uur in het vijftienjarige bestaan van de vereniging. Hij behoorde aanvankelijk tot de technocra ten binnen de vereniging m de Wetenschappelijke Advies Raad. afgekort WAR met een zogenaamd warhoofd aan de leiding. De politiek gerichte fi guren verheten in de loop van de jaren de bestuurszetels, die door de technocraten werden overgenomen. Zo is de vereniging een nauwe- lijs politiek gerichte of idealis tische club geworden met maar eén doelstelling „Langs wetti ge weg de belangen te beharti gen van de ingezetenen van het Rijnmondgebied en omge ving bij het verkrijgen en be houden van een gezond leefmi lieu, zich daarbij in het bijzon der richtend tegen lucht-, wa ter- en bodemverontreiniging, alsmede geluidshinder". „Met een realistische kijk op zaken en wijze van aanpak", zo laat Hiep Boerma daarop vol gen. Vele nachten boog hij zich over talloze officiële stukken, die de vloeibare aardgas problemen beschrijven. Tenslotte maakt Hiep Boerma een reis naar Ja pan en de Verenigde Staten, om een en ander met eigen ogen te zien. De gordijnen dicht van Lub bers, selectief autogebruik en zuinig met energie. Zo luiden de slogans sinds de oliecrisis. Eén van de mogelijkheden houdt de gemoederen in Neder land en met name in Rijnmond danig bezig: De invoer van vloeibaar aardgas - LNG - uit Algerije, dat per schip wordt getransporteerd en op de Maasvlakte m enorme tanks wordt opgeslagen. Dat is han dig, want zo remmen we het verbruik van ons eigen gas een beetje af waar we dan wel tot over honderd jaar mee kunnen doenHelaas, het is niet zo gemakkelijk. Aan deze, voor de hand liggende oplossing kleven toch wel de nodige bezwaren. Om het geld alleen gaat het niet al betreft het hier een pro- De opslag moet op een kunstmatig eiland in zee zijn, zo ver mogelijk van de bewoonde wereld. Als bovendien de regering la ter beslist over de bouw van een kernreactor op diezelfde Maasvlakte zijn de gevolgen bij een onge luk helemaal niet te over zien. De Interdepartemen tale Coördinatiecommissie voor Noordzee Aangele genheden heeft de over heid echter toch geadvi seerd de Maasvlakte als Iokatie aan te wijzen. De kans op ongelukken is zeer kiein, de gevolgen zijn te overzien, zo stelt men. Reactie van de mi lieugroep op dit rapport: „Rommelwerk". Toen hebben we leren inzien, dat onze onuitputtelijke aard gasvelden sneller op kunnen raken dan we aanvankelijk wel dachten, de Arabische staten niet langer hun olievoorraden voor een appel en een ei aan de westerse wereld wensen te verkwanselen, terwijl de ont wikkeling van nieuwe energie bronnen een langere tijd in be slag neemt dan de zeven dagen waarin God hemel en aarde wist te scheppen. Over zo'n jaar of dertig zijn we door de grootste hap van de Nederland se aardgasbronnen heen. De vraag luidt derhalve hoe deze periode te rekken om straks niet als vroeger de avonden met kaarslicht door te moeten brengen wegens gebrek aan energie. Hiep Boerma: „Onze milieuvereniging is een niet-poiitieke club van mensen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5