Veel Bieren en plassen overvol Windsurfen erg in opmars Watersport neemt snel toe VRIJDAG 9 JUNI 1978 VD, SC/WW «rf; Het zeilen op de binnenmeren is een van de meest bedreven takken van watersport in Nederland. Hier een beeid uit zeilwedstrijden, waarbij de bemanning er alles aan doet om de vaart erin te houden. De momenteel meest groeiende vorm van watersport is het windsurfen. Op de voorgrond een „crack op de achtergrond een beginner. Een van de watersporten, die nog ruimte heeft is het zeezeilen. reert zoveel mogelijk op afge sloten wateren, waar vooral geen motorboten toegestaan zijn. In Nederland zijn. mo menteel 34 scholen, die in een dag een cursist voor zo'n hon derd gulden het surfen op die wiebelige plank bijbrengen. Een ander gemak van deze sport is, dat men het inder daad in een dag kan leren. Het zal in het begin natuurlijk wat stroef gaan, maar na een dagje oefenen schiet men al vrij gracieus over het water. Een leuk beeld uit enkele plaatsen, die in de buurt van water liggen zijn de scholie ren, die met zelfgemaakte karretjes hun plank achter de fiets naar het water sturen. Groot verschil Het waterskiën is een van de watersporten, die erg aan plaats gebonden is. Hierdoor is er zo nu en dan nauwelijks plaats om te skiën. Brielle Nu dan eindelijk de zomer aangebroken lijkt, zoeken weer duizenden men sen verkoeling op de vele wa teren, die Nederland rijk is. Zwemmend, zeilend, in rub berbootjes en ga zo maar door, de Hollander schijnt al tijd op de een of andere ma nier aangetrokken te worden door het water. Maar de laat ste jaren heeft de watersport, en dan met name de vaar- sport, een schrikbarende groei ondergaan. Nu al zijn de meeste meren en plassen in de Randstad in het hoog seizoen barstensvol en met een gemiddelde jaarlijkse groei van tien procent, zal het weldra nog voller worden ook. Eén op de negendertig Neder landse gezinnen is in het bezit van een vaartuig en dat zijn er op het moment 168.000, die geregistreerd staan by de ANWB. Maar het overgrote deel van deze schepen zijn wel de zeilboten. Of dit nu te maken heeft met de vaarhis- fcorie van Nederland of wat dan ook, men gaat het liefst door de wind gedreven over het water. Geen probleem Maar als al de zeilboten nu het water opgaan, dan bestaat er nog maar weinig mogelijk heid om lekker te zeilen, want je moet ook goed rekening houden met de mede- water sporters, waardoor het op een warme dag continu spitsuur is op de plassen. Zo zal het met lang meer duren of er is geen plaats meer voor sche pen. Hierdoor zal er gezocht moeten worden naar een an dere mogelijkheid om toch door Michael Speijer met het bootje het water op te kunnen Een zegsman van het Neder landse Watersport Verbond vertelde dat het probleem in de Randstad steeds groter wordt, omdat het lijkt of iede reen tegenwoordig een boot koopt. Niet alleen het varen wordt moeilijker, maar ook het vinden van een ligplaats voor de schuit levert de nodi ge problemen op. Het KNV/V verwacht dan ook, dat men m de toekomst meer en meer m de richting van Zeeland en Friesland zal trekken. Ook in Limburg is men bezig met aanleggen van plassen, waar door ook daar de mogelijkhe den ontstaan om watersport te beoefenen. De Nederlander schijnt dan ook nauwelijks problemen te hebben, om zijn boot achter de auto te hangen om dan honderden kilometers te njden om een dagje op het water te zijn. Maar nu even naar het zeilen op zich. Er bestaat m Neder land de mogelijkheid om het zeilen te leren en wel op de vele zeilscholen, die er zijn (veel in Friesland). Het zeilen brengt een hele aparte sfeer met zich mee, dat zich dan ook meestal uit m havens, waar na het zeilen altijd ver rekt gezellig vertoeft wordt. Het aantal modellen dat te genwoordig te koop is ver- Een andere vorm van sport die op een (of twee) plank bedreven wordt is het waters kien, Deze op snelheid en vaardigheid berustende sport wordt in Nederland ook vrij veel bedreven. Vorig jaar stonden zo'n 22.000 speedbo ten geregistreerd, waarvan zo'n 60 procent skies aan boord heeft. Maar wat voor de andere watersporters van kracht is, geldt eigenlijk nog meer voor deze watersport- beoefenaars. Door de snel heid, die de boten kunnen ontwikkelen is het niet toege staan overal te varen. Meestal wordt op plassen en meren een bepaalde hoek afgezet waar het toegestaan is om met snelheid te varen, maar als ook hier meer mensen te gelijk hun schip te water la ten is het ook al snel vol. De mogelijkheden om te skién als men geen boot heeft zijn erg klein m Nederland, omdat je maar zeer zelden een speedboot kunt huren en ook het uurtje skiën bijna niet mogelijk is. Ergernis Tussen de liefhebbers van zei len en die van motorisch va ren bestaat nogal eens een meningsverschil. En dan met name over het voorrang heb ben. Mede door de toename van watersporters willen de gedragsregels op het water weieens niet nageleefd wor den. Dit is ook bijzonder sterk te merken bij het bin nenvaren van sluizen. Op die momenten dat er tientallen schepen liggen te wachten willen hier en daar weieens de nodige deuken gevaren worden, waardoor vaak hoog oplopende discussies ont staan. Dit tot ergernis van velen, die rustig op hun beurt liggen te wachten. Maar ja, dit komt maar ook al te vaak op de weg voor, dus men ;s ermee vertrouwd. Een groep (die toch wel groot is) die nog niet aan de beurt is geweest is die van de ka- juitj achten. Ook hier is er een grote vaneteit van schepen. En vooral het prijsverschil bij aanschaf is nogal groot. De één heeft een nog mooier inte rieur dan de andere en ga zo maar door. De vaarders van deze schepen zijn ook meestal mensen die op hun gemak Nederland doorkruisen. Maar ook de enorme groei van deze tak van watersport maakt de Nederlandse wateren overvol. Maar toch ondanks de enor me groei van het aantal wa- tersportliefhebbers doen zich weinig ongelukken op het wa- ter voor. Naar verwachting zal de tien procent groei zich ook in de toekomst doorzetten en er zal een dag komen, dat het vol is. Maar zoals vaak op schepen ais Leus gedragen wordt: Je maintiendrai. Als het maar niet ten koste gaat van anderen. schilt enorm Zo kan je een „badkuipje met een zeiltje" kopen voor een paar honderd gulden, maar daarnaast moet men ook diep in de portemon nee duiken wil men een goed schip. Zo waren vroeger de houten schepen erg populair, tegenwoordig worden steeds meer boten van polyester en metaal aangeschaft. Wedstrijdzeilen Zoals in elke sport scheidt ook de watersport zich af m een groep recreanten en wed- stnjdzeilers. Het wedstrijdzei len wordt m Nederland be hoorlijk veel gedaan, en met zonder succes (Nederlandse successen op de Olympische Spelen). Dit is natuurlijk al leen weggelegd voor de erva ren zeilers, die er dan tijdens een wedstrijd ook alles aan doen om de vaart in hun scheepje te houden. Een mooi beeld tijdens deze evenemen ten is dan ook altijd wanneer de boot strak aan de wind vaart cn de stuurman in „tra peze" buiten de boot hangt. Meer ruimte dan de liefheb bers van de binnenmeren en rivieren hebben de zeezeilers. Op de immense Noordzee zal ongetwijfeld ruimte genoeg zijn om naar hartelust te va ren, maar ook hierbij beperkt men zich vaak tot vlak voor de kust of voor afgesloten wateren (Haringvliet, Ussel- meer) zodat het ook hierbij wel eens knap druk kan zijn. Momenteel staan er in Neder land zo'n 2200 2eezeüers (wed strijd) geregistreerd, maar in feite zijn er veel meer jachten in de havens. Het zeezeilen wordt weer door een heel an der soort van mensen bedre ven, dan de zeilers van de open bootjes. Bij bet zeezei len, zoals het in Nederland bedreven wordt is het meestal een kwestie van lekker dob beren met het gezin (al kost het het nodige). Ruimte genoeg Een stuk makkelijker hebben de windsurfers het. Deze uit Amerika overgekomen sport is in ons land binnen zeer korte tijd razend populair ge worden en groeit nog steeds. Een van de factoren van de snelle groei van het windsur fen is ongetwijfeld het gemak, dat deze tak van watersport met zich meebrengt en zeker met m de laatste plaats de lage kosten. Variërend tussen de 1200 en de 2300 gulden kan men een plank aanschaffen, die men overal mee naartoe kan nemen. Hierdoor is het probleem van de ligplaats al opgelost. Maar een moeilijkheid is er dan nog, namelijk waar mag men varen. Momenteel is er een felle discussie gaande over wat een windsurfer is op het water: een vaartuig of een drijvend voorwerp. De IWS (International Windsurfe.s School) neemt echter geen ri sico voor de surfers en ope-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 6