N:ieuwe VVV-voorzit ter wil ook aan bel trekken Moeilijkste punt voor Rijnmond is aanleg rijksweg 19 Gedronken: ziekenhuis Meisje door twee mannen overvallen Herkent u deze melodie? Zuid-Afrika-avond Maatschappelijk werkers luiden noodklok DINSDAG 13 JUNI 1978 Proberen financiële basis te versterken Taak Man wist rem niet te vinden Diens tencentrum gesloten Jeugdwerkers zoeken rommel Linnen daken kapotgesneden Heupfractuur na val in put Cafébezoeker slaat ruit in Huisvestingsproblemen: VD'SCVAV Schiedam Twee mannen, die allebei alcoholica op hadden, hebben eind vorige week ongelukken veroorzaakt bij het cen trum van Schiedam, Maassluis „Je kan natuurlijk bij «ie Provincie soebatten en de hand ophouden om meer subsidie, je kan klagen dat die financiële steun zo iaag is en dat «iat in andere provincies beter is geregeld maar je moet natuurlijk wel met harde feiten en gegevens komen, een duidelijk programma waarin precies staat wat je wil. Pas dan heb je kans dat de Provincie zegt: hé, da's aardig, een leuk initiatief dat gaan we steunen". Vorige week is burgemeester Theo van Dijke van Maassluis tot voorzitter gekozen van de Provinciale VVV in Zuid-Hol land. Hij is hiermee drs, G. van Aard enne, de minister van eco nomische zaken opgevolgd. In zijn eerste rede loste Van Dijke reeds een schot voor de boeg. Provincie, alsmede de ministe ries van crm en economiche zaken zullen meer van hem horen. Hij kent de weg in dq Haagse ministeriële en provin ciale gangen als geen ander, maar wil daar pas gebruik van maken als hij wat tastbaars in handen heeft, een programma kan aanbieden. „Anders begin ik er niet eens aan", vertelt hij ons. Van Dijke is al weer een aantal jaren burgemeester van de „eerste stad aan de Waterweg", zoals hij dat graag zegt. Vóór die tijd echter was hij voorlich ter, eerst in Delft en later in Utrecht Door zijn werkzaam heden als voorlichter werd hij nauw betrokken bij de promo tie van de stad. Vandaar dat hij ook zitting had in het be stuur van de WV-Delft, waar tevens de Provinciale VVV van Zuid-Holland zetelt Ook in Ut recht was hij nauw bij de VW- activiteilen betrokken. Samen met VW-direeteur Bob Bur- meister uit Delft legde Van Dij ke indertijd de basis voor de zo roemruchte Taptoe Delft, door Jaap Hazejager vele jaren lang een toeristische trekker van de eerste orde. En kele jaren geleden echter be sloot de Delftse gemeenteraad onder druk van „links" geen vergunning meer te verle nen voor het houden van dit militair-muzikale spektakel. Een besluit, dat Van Dijke nog steeds in hoge mate betreurt In dit licht bezien is het niet zo verwonderlijk dat het be stuur van de Provinciale VW van Zuid-Holland Maassluis' eerste burger benaderde voor dit erebaantje. Maar Van Dijke weigert- om het voorzitterschap te beschouwen als een erebaan tje. Hij is graag bereid zich in zijn schaarse vrije uren in te zetten voor de promotie van Zuid-Holland. „Wat dat betreft vind ik het leuk mijn oude stiel weer op te pakken", zegt hij. Een van de eerste werkzaam heden, aldus vindt Van Dijke, is te proberen de financiële basis van de Provinciale VW van Zuid-Holland te verbete ren. „Maar om dat te kunnen", zo licht de nieuwe voorzitter toe, „moeten wij eerst goed brainstormen over wat nu pre- cies onze taak is. Als ,wij die genuanceerd kunnen omschrij ven, kan er een plan gemaakt worden waarmee wij naar pro vincie, rijk en wellicht Rijn mond kunnen stappen". Van Dijke denkt hierbij (uite raard) aan de voorlichtende taak van de VW en aan sa menwerking met de plaatselij ke VWs. .Het zou natuurlijk te zot zijn", vervolgt Van Dijke, „als ieder zich op zijn eigen houtje gaat promoten. Dat is bovendien niet altijd mogelijk, gezien de hoge kosten daaraan verbonden". Voorzitter Van Dijke wijst er op dat er enkele steden en plaatsen in Zuid-Holand zijn, alwaar de VWs zich uitste kend kunnen bedruipen. In dit verband noemt hij Leiden, Gouda. Den Haag, Dordrecht en Rotterdam. „Maar", zo ver klaart hij nader, „er zijn zo veel plaatsjes waar eeen geld is, maar die wel beschikken over gebieden van toeristische waarde. En dan hoef ik maar in mijn eigen omgeving rond Maassluis/Maasland te kijken. Daar heb je een geweldig mooi plassengcbied en vaarten. Je heb er het recreatieschap De Lickebaert enzovoorts. Ik denk bijvoorbeeld aan de Alblasser- waard met 2ijn vele water en watertjes, de Lek, de broedge bieden, kortom: schitterend voor vooral de dagjestoerist uit en in de stad. Het behoeft heus niet allemaal zo groots en inter nationaal te worden opgezet. In diezelfde Waard staan de mo lens van Kinderdijk. Welnu, die worden wijd en zijd verkocht door het Nationaal Bureau voor Toerisme. Het zijn maar enkele voorbeelden, die ik als een nog braakliggend terrein voor vooral de provinciale VW zie liggen. Deze gebieden dreigen te vallen tussen wal en Burgemeester Theo van Dijke: de nieuwe voorzitter van de Provinciale VW in Zuid-Holland. het schip. De grote steden heb ben hun eigen toeristische be sognes, de kleine plaatsen kun nen de kostbare promoliecan- pagnes niet betalen. Maar geza menlijk ligt dat anders". Middenstand Burgemeester Van Dijke ge looft er niet in dat als het om financiële steun gaat er alleen bij de provincie moet worden aangeklopt. „Ik vind dat ook economische zaken moet helpen, omdat er een dui delijke link valt te leggen tus sen dit ministerie en het recla memaken voor het„gezellige" winkelcentrum van welke plaats dan ook. Er valt echter ook een lijn te trekken met het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk. Ik denk hierbij aan de promo tie van de reeds genoemde re creatieschappen die met geld van crm tot stand zijn gebracht en derhalve ook gedeeltelijk met geld van crm moeten wor den gepromoot. En dan natuur lijk ook Rijnmond. Dit lichaam kan ook best over de brug komen in verband met recla meactiviteiten voor de recrea tieschappen Bemisse, Brielse Maas enzovoorts. Overigens, straks zal dat toch moeten ver anderen, omdat Rijnmond een officiële provincie Üjkt te gaan worden. Maar nogmaals: we moeten erg voorzichtig zijn met verzoeken om subsidies. Ik keer het liever om: eerst wat laten zien, concrete plannen, en dan moet daar financiële steun tegenover staan". Nederland neemt wat betreft het „verkopen" van het toeris me ten opzichte van het buiten land een wat vreemde positie in. In Frankrijk, Duitsland en Belgie bijvoorbeeld zijn dit overheidstaken. In sommige plaatsen in Nederland zoals Vlaardingen bestaat de VW slechts in naam, als herkenning voor de toerist. In werkelijk heid echter bestaat zij niet en wordt het VW-wcrk gedaan door de afdeling voorlichting van de gemeente. Je vraagt je af: Wordt het niet tijd dat dit in Nederland ook gaat gebeu ren? Een kopzorg minder voor het rijk, zo lijkt het VV\"s verouderd Var» Dijke is vooralsnog een andere mening toegedaan, hoe wel hij zich kan voorstellen dat het „verkopen" van het land, de provincie of de gemeente wellicht in de verre toekomst kan uitgroeien tot een over heidstaak. Er zich van bewust zijnde dat de VW nogal eens ter discus sie staat en heeft gestaan er kent Van Dijke, dat het VW- beleid in de afgelopen decen nia niet altijd optimaal is ge weest. Hij heeft er echter „moeite" mee om zonder meer te kiezen voor promotie van het land door overheidsinstel lingen. .Hovendien", zo besluit hij, „kost dat het rijk een enorme som geld. Nog steeds zijn er goed functionerende VVVs, die gerund worden door be kwame pro-deo-werkers. Zoiets kan je niet zo maar kappen? Verder kan je het in deze tijd niet meer maken om zonder meer iemand de mond te snoe ren. Als burgemeester wens ik dat niet, als voorzitter van een Provinciaal VW-bestuur even min. Afgezien van alles, zo'n delicate kwestie zou landelijk moeten warden aangepakt en niet vanuit de provincie". Op de 's-G ravel and seweg, net over de Proveniers brug. ramde de 36-jange bedrijfsleider F.B.H. uit Dubbeldam met zijn auto twee geparkeerd staande wegens. De man ligt nu in het gemeenteziekenhuis, waar glas uit zijn hoofd is verwijderd. Zijn wagen is ernstig bescha digd, evenals de auto's van de 40-jange Rotterdamse psycho loog W.J.T. en de 34-jarige kan toorbediende R B. uit Schie dam. In de Oranjestraat schuurde de 43-jarige schilder T. de n. uit Schiedam met zijn brommer langs een wegbebakemngs- bord. Hij kwam ten val en brak zijn linkerscheenbeen. Ook liep hij schaafwonden in het ge zicht op. In het gemeentezie kenhuis is. toen hij werd opge nomen, meteen een bloefproef genomen omdat de man „een geur van drank" afgaf. Vlaardingen Op de kruising Julianalaan en Oranjelaan heeft (zaterdag) een 56-jarige automobilist brokken ge maakt, omdat deze bij het na deren van de kruising zowel de rem als het gaspedaal be diende. Gevolg: de wagen schoot door. reed een verkecrspaal omver en ramde vervolgens een ge parkeerd staande wagen op de Julianalaan. Een andere aanrijding vond plaats op de kruising Ambon- iaan/Bomeostraat Een 21-jari ge autobestuurder uit Maas sluis verleende hierbij geen voorrang aan de voor hem van rechts komende personenauto die bestuurd werd door de 36- jarige A.H.V. uil Vlaardingen. Een 85-jange passagier uit deze auto moest met verwondingen in het Holyziekenhuis worden opgenomen. De twee auto's he pen zware schade op. Schiedam Op de twee ko mende vrijdagen is het dienst encentrum De Vier Molens *s middags gesloten. Het gaat om 16 en 23 juni vanaf een uur. Een en ander houdt verband met schoon- maakwerkzaamheden van het gebouw aan de Nieuwe Dam- laan, aldus waarnemend-leid ster B. Kohler-Beijer. Schiedam Een vijftienja rig meisje is op de Sportlaan overvallen is door twee mannen van ongeveer veer tig en twintig jaar oud. De oudste trok haar van de fiets en greep haar stevig beet, met een hand voor de mond van de Schiedam se A.G. van H„ terwijl de jon gere bandiet de tas van het meisje doorzocht. Veel van waarde zat er voor hem niet in: een agenda werd alleen verscheurd. Daarop maakten beide over vallers zich uit de voeten, door het Hargapark richting njksweg 19 De politie zoekt getuigen van de overval, die vrijdagochtend heeft plaats gevonden. Schiedam Centrum De Kreek is op zoek naar rommel. Met deze oude spullen wil men zaterdag 17 juni een rommelmarkt en een fancy-fair houden op het museumplein aan de Hoog straat. Allemaal om het zomerkamp te bekostigen dat dit jaar voor de jeugd uit het Westen bij een boerderij in het Limburgse Meyei wordt gehouden. De oude kleren, potten, pannen en dergelijke kunnen worden afgeleverd bij het centrum aan de Lange Haven 92. Zaterdag worden ze van tien tot vier uur voor „een prikkie" verkocht. Waardingen Eigenaren van auto's met linnen daken moeten op hun hoede zijn. Van vijf in de Sperwerlaan geparkeerde Citrocns -Lelijke Eend- is namelijk het dak kapotgesneden. Ook een Fiat met linnen kap op de Zwanensingel, moest het ontgel den. De schade bedraagt circa 300 gulden per wagen. De gemeente Maassluis or ganiseert donderdag 15 juni een beiaard-luisterwed strijd. Hoe u daar aan mee kunt doen? U haalt tussen half zeven en acht uur een wedstrijdformulier bij de toren. Of als u dat al eerder wilt hebben: bij de plaatselijke VW. Om acht uur 's avonds gaat u onder de toren zitten luisteren naar een potpourri, waarin twee beiaardiers Ne derlandse volksliedjes ver werken. De titels daarvan noteert u in de juiste volgor de op het formulier. Een kwartiertje later worden er vijf klassieke arrangemen ten het luchtruim in gezon den. En wederom schrijft u de goede titels op. Om kwart voor negen vindt de prijsuit reiking plaats. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat ieder slechts één formulier mag invullen. De uitvoerende beiaardiers zijn Gerard de Waardt en Jan van der Zwart. Vlaardingen De 72-jarige mevrouw KH.V. uit Rotter dam Is met een heupfractuur in het Rotterdamse Dïjkzigt- ziekenhuis opgenomen, nadat rij aan de oever van de Nieu we Waterweg in een put was gevallen. Een en ander was een gevolg van het ontbreken van een ba saltblok. Met een vermoedelij ke beenbreuk werd zij overge bracht naar het Holyzieken huis, waar men echter een h*»utihrpiiV Rijkswaterstaat vindt het <*:n alleraardigst plan. „We zitten praktisch op één lijn", heeft Rijnmond uit Den Haag te horen gekregen, in een reactie van rijkswaterstaat op het ontwerp van het regionale verkeers- en vervoersplan, afgekort tot RWP. Die instemming is niet verwonderlijk. Ook het dagelijks bestuur van Rijnmond ziet als oplossingen van knelpunten voor de auto graag een verbreding van de Beneluxtunnel, aanleg van rijksweg 19 en verbreding en verlenging van rijksweg 20, omdat daarmee vooral de zogenaamde Van Brienenoordcorridor wordt ontlast. Bovendien zullen dan de verkeersstromen tussen Den Haag en Rotterdam een beetje eerlijker zijn verdeeld over het oosten en het westen van Rotterdam, volgens het ontwerp-RWP. Een koude douehe voor Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam en voor de doorgaans progressieve PPD, de provinciale planologi sche dienst. Niet alleen omdat het landschappelijk waardevolle Midden-Delf land wordt bedreigd door een weg, die niet alleen lelijk wordt genoemd maar ook herrie veroorzaakt tot in de woonwijken Vlaardingen-Holy en Schiedam-Groenoord en -Woudhoek toe; maar ook omdat vooral op provinciaal niveau de wens bestaat het auto-gebruik niet te bevorderen, is het voorstel aan de Rijnmondraad een tegenvaller. Temeer omdat het dagelijks be stuur van het openbaar lichaam zelf aanroert, dat inpassing van rijksweg 19 in de polder nog in studie is. In het ontwerp-RWP is de keus tussen rijksweg 19 en de route A 14/16 aan de oostkant van Rotterdam het meest omstreden. Wellicht blijkt dat uit het feit, dat op het moment dat aan de betrokken commissie van de Rijnmondraad een oordeel werd gevraagd minder dan de helft van het aantal commissieleden aanwezig was. Daardoor kon de commissie geen advies uitbrengen. Een- van de overgebleven leden ging met het plan akkoord, met uitzondering van het gestelde over de A 4, zoals rijksweg 19 bij het openbaar lichaam wordt genoemd. Overigens krijgt rijksweg 19 in de ogen van het dagelijks bestuur van Rijnmond een hoofdrol in de ontsluiting van het zeehaven en industriegebied ten zuiden van de Nieuwe Waterweg. Voor het vervoer van gevaarlijke stoffen gaat dat voorlopig niet op, omdat nog steeds in studie is al jaren trouwens of enkele tunnels (waaronder de Benelux-) kunnen worden vrijgegeven voor derge lijk vervoer. Voorlopig zullen auto's met gevaarlijke stoffen in de richting Den Haag nog driekwart van de ruit om Rotterdam moeten afleggen, komend vanuit het havengebied- In de praktijk zal daarbij voor het laatste deel van de tocht aan rijksweg 13 toch de voorkeur worden gegeven boven rijksweg 19. In de praktijk blijkt, dat voor het vervoer van gevaarlijke stoffen het veer Rozenburg/Maasluis minder in trek is. is®» Vlaardingen De werkgroep Kerk- en Samenlevingsvraagstuk ken organiseert donderdag in de aula van de Scholengemeen schap Groen van Frinsterer, Rotterdamseweg 55 in Vlaardingen een speciale Zuid-Afrika-avond. Op het programma staan on der meer een lezing van dr. J.P. Peddema, voorzitter van het comité Steun Leraren So- weto, over geweldloze aktie en de film „Zuid-Afnka ongecen sureerd". Met dit initiatief wil de werk groep meer bekendheid geven aan de aktie Steun Leraren Soweto. In het comité dat deze aktie op touw heeft gezet zijn onder andere de onderwijsvak- bonden vertegenwoordigd. Het comité heeft zich ten doel ge steld de stakende Ieraren in Soweto moreel en materieel te steunen. Dit laatste door van alle docenten in Nederland te vragen hun salaris van één dag beschikbaar te stellen. Van dat geld kan een leraarsgezin in Soweto een volle week leven De avond begint om acht uur. Het gironummer van het aktie- corruté Steun Leraren Soweto is 3809900 te Amersfoort Schiedam Onder invloed van alcoholische drank heeft een cafébezoeker in Schiedam- Oost de ruit van een winkel ingeslagen. De 37-jange C.A.R. is hiervoor aangehouden. Deze fabrieksar beider uit Schiedam wordt er van verdacht dat hij aan de Singel de ruit van de 33-jarige A.S. heeft vernield. De winke lier schat de waarde van de ruit op 1000 gulden. Het Ke- thelplein tus sen Schie dam en Vlaardingen: maandag middag be slist de Rijn mondraad in het Rotter damse over de wenselijk heid van rijksweg 19, tussen dit verkeers plein en Rijswijk Schiedam Voor huisvesting sproblemen wordt erg veel aangeklopt bij de Stichting Maatschappelijk Werk. Uit het reglstratiemateriaal van de maatschappelijk werkers blijkt dat dit de een na de grootste probleemcategorie is. Wat betreft de huisvesting in Schiedam wordt in het jaar verslag van de stichting dan ook gesproken van een noodsi- Ruim eenendertig procent van het totale aantal hulpverlenin gen betrof vong jaar de huis vestingsproblematiek. Reden is volgens de maatschappelijk werkers het te geringe aantal goedkope en kleine woningen m Schiedam. Vaak kunnen hierdoor ook zeer urgente ge vallen pas na lange tijd worden geholpen. Psychische problemen en pro blemen m onderlinge relaties vftrnM>r) Ho hoofdmoot bn dc hulpverlening van de stichting Vorig jaar was dat zesenveertig procent, zo blijkt volgens het onlangs uitgekomen jaarver slag. In deze categorie vallen moeilijkheden die in hoofdzaak betrekking hebben op relatie tot de partner (veel echtschei- dmgszaken), kinderen respec tievelijk ouders, familie, vrien den, buren en zichzelf (veel eenzaamheid gecombineerd met alcoholmisbruik). TV- r iterrnrif* financiële pT.hte men en schuldsaneringen neemt de op twee na grootste plaats in. Konkreet was dat vorig jaar ruim zeventien pro cent van het aantal nieuwe hulpeenheden. Uit de verzamelde cijfers van de maatschappelijk werkers is ook te zien waar de hulpvra gers vandaan komen: 73 uit Noord, 86 uit Nieuwland. 80 uit Oost, 35 uit Zuid, 80 uit "West en tenslotte nog 24 uit het Cen- frnm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3