Arbeidscij f ers weer ongunstiger Ambtenaren willen langer nadenken over Singelkerk Alsnog kabel-tv bij achtergebleven 1 W-woningen Vlaardingers sparen en lenen meer Hoek Loos heeft hoop ill Nieuwe rage bezorgt politie handenvol werk BOUWVAKKERS ZITTEN GOED Motorrijder onder auto Na vier maanden al 382 minder Bromfietser drinkt te veel Zendamateur betrapt bij snelheidscontrole Sombere toekomst voor schoolverlaters If Verzoek aan minister: I Beschut zitten Miiiiriitiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniwiiiniijiimiiig Auto geplunderd Jaarverslag Bondsspaarbank: Touwtrekken beëindigd: Voet tussen spaken Directeur weg DONDERDAG 15 JUNI 1978 VD/SC/WW 3 Vlaardïngcn De nieuwe rage, het fiet sen op bet achterwiel, heeft een aantal jonge ren op bet dievenpad gebracht. Door het zo genaamde „fietssteige- ren" krijgt het voor wiel het zwaar te ver duren. Daar wisten de 14-jarige F. S., de 13-ja rige E. R. v. d. HL en de 11-jarige N. S., allen uit VI aardingen, wel raad op. Ze namen uit kel derboxen van flatge bouwen in de afgelo pen maanden vijf fiets wielen weg, ten einde hun eigen fietswielen daarmee te vervangen. Het trio bleek trouwens meer inbraken op zijn naam te hebben staan. Zo kwam er een brom fietsdiefstal aan het licht, de diefstal van een electrofoon ter waarde van 450 gulden en een bromfietshelm. Schiedam Na een botsing in de wijk Nieuwland is de 19-ja- rige motorrijder RAI niet een dubbele enkel breuk in het Ge meenteziekenhuis opgenomen. De VIaardïnger had op het kruispunt van de Parkweg en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan te kermen gegeven dat hij rechts af zou gaan, maar hij ging toch rechtdoor. De motor botste hierdoor eerst tegen een auto, bestuurd door de 55-jarige Rotterdammer F.G.H. Na de klap kwam de motor op de andere weghelft en klapte daar ook nog eens tegen de auto van de 23-jarige Schiedammer N.J. van E. Schiedam Terwijl het mei- overzicht al in de maak is, is uit de cijfers over april geble ken dat Schiedam die maand eindigde met 75.617 inwoners. Dat is 85 minder dan toen het eerste kwartaal van dit jaar erop zat Schiedam ging dit jaar in met wel zeer toevallig een bevolkingsaantal van 76,000 min 1. Ook uit de statistieken van de meimaand zal blijken, zo laat het zjch aanzien, dat de stad hard op weg is naar een aantal van 75.000 inwoners. Zoals in de zogenaamde leegloopnota van wethouder Chris Zijdeveld naar voren kwam, zal de ge meente de komende jaren rond dat getal schommelen. Want hoewel de migratie uit de stad voorlopig nog zal doorzetten, moet het bouwen van wonin gen in de noordelijke wijken tot gevolg hebben dat Schie dam rond de 75.000 blijft han- Schiedam Na een paar glaasjes te hebben gedronken is de 13-jarige C. van D. in de Schiedam se Oranjestraat met zijn bromfiets onderuit ge gaan. De Rotterdammer liep daarbij een aantal schaafwonden op aan zijn gezicht Hij is hiervoor in het ziekenhuis behandeld. Op het hoofdbureau van politie heeft hij nog blaas- en bloed proef afgelegd. Schiedam Een illegale zen damateur is door de mand ge vallen bij een snelheidscontro le van de politie. De appara tuur van de 23-jarige J. van der D. is in beslag genomen. De Vïaardinger werd aange houden op de Hargaiaan waar hij met zijn auto te hard reed. Tijdens deze anderhalf uur lan ge controle kregen nog zeven andere automobilisten een be keuring. De hoogste snelheid die door de mesta-apparatuur werd gemeten bedroeg 85 kilo meter per uur. Vlaardmgen De situatie op de arbeidsmarkt in het Nieuwe-Waterweggebied is opnieuw verslech terd. Dit blijkt uit de cijfers van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord over de maand mei. Het aantal werkloze mannen en vrou wen is weliswaar vrijwel gelijk gebleven maar aangezien seizoenmatig de werkloosheid had moe ten teruglopen is er van verslechtering sprake, zo meldt de directeur van het arbeidsbureau. In vergelijking met de cijfers over de maand mei van het vorig jaar ziet de situatie er ongunstig uit Het arbeidsbu reau heeft nu bijna driehon derd personen meer ingeschre ven, die naar een betrekking uitkijken. De voorhoede van de schoolverlaters dient zich nu reeds aan. Het arbeidsbureau verwacht, dat rond augustus de cijfers fors zullen oplopen in ongunstige zin. Verwacht wordt, dat de lts-ers betere kansen voor het vinden van werk zullen hebben dan de ver- laters van de MAVO en LHNO. Juist hun vooruitzichten zijn nog geheel onduidelijk. Blijkens de arbeidscijfers heb ben zij, die een betrekking zoe ken in de bouwnijverheid, goe de kansen op een een betrek- king. Voor iedere geschoolde bouwvakker liggen drie betrek kingen klaar. Men probeert ook ingeschrevenen uit de me taal voor de bouw te interesse ren. In die sector is de verhouding tussen vraag en aanbod even wichtig te noemen. De vraag naar jonge metaalarbeiders neemt toe. De belangstelling voor de scheepsbouw daalt, hetgeen niet verwondelijk is. Veel moeite heeft het arbeids bureau met de bemiddeling voor personen, die bij een on dernemer hebben gewerkt, we gens de onevenwichtige ver houding tussen loon en vakbe kwaamheid. De situatie voor kantoorperso neel ziet er nog steeds ongun stig uit en hier ligt ook in de toekomst weinig verandering in gunstige zin in het verschiet, gezien de sombere verwachtin gen voor schoolverlaters van de MAVO. De verhouding bij mannen tussen vraag en aan bod lig als 2 op 3, Bij vrouwen ligt dit nog ongunstiger. Voor iedere twee kandidaten is maar één betrekking beschikbaar. In de handel blijkt in de regio nog slechter een toekomst te zitten. Het aanbod van ar beidskrachten is groot, de vraag naar hen gering. Bij vrouwen is dit vrijwel hope loos: vraag-aanbod verhoudt zich als 1:6. De moeilijkheden rondom het bedrijf IHC Gusto in Schiedam zijn het arbeidsbureau niet onopgemerkt voorbijgegaan: De lange tijd van onzekerheid heeft reeds een groot verloop onder het gekwalificeerd per soneel veroorzaakt. „De regel matig in de pers verschijnende berichten, dat de terugbren ging tot 70 procent van de oor spronkelijke capaciteit wel eens te optimistisch geraamd kan zijn en verdere inkrimping (VDSM) onder het oog moet worden gezien, is niet bevor derlijk voor het imago van de ze bedrijfstak", aldus de direc teur van het arbeidsbureau. Verder wordt een voortduren de stroom van gevallen wegens ziekte, langer dan twee jaar, geconstateerd bij de ontsla gaanvragen. Personen, die voor een deel arbeidsongeschikt zijn verklaard en daardoor nog lichte werkzaam heden kunnen verrichten of gedurende enkele dagen per week aan de slag kunnen, hebben gezien de si tuatie op de arbeidsmarkt nau welijks kans op een betrek king. Binnenkort bestaat da Singelkerk honderd jaar Schiedz De minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk wil de bijna honderd jaar oude Singel kerk op de lijst van beschermde monumenten zetten. Mevrouw Til Gardeniers-Berendsen heeft daarom aan de gemeenteraad gevraagd haar daarover binnen drie maan den een advies te sturen. Volgens de ambtenaren lukt dat niet Op het stadskantoor ziet men geen kans om vóór 9 augustus een antwoord naar Den Haag te sturen. „Het on derzoek kan niet op tijd wor den afgerond, aangezien plaat sing van het gebouw in Oost op de lijst van beschermde mo numenten belangrijke conse quenties kan hebben", schrij ven burgemeester en wethou ders, die nu aan de gemeente raad voorstellen om aan de minister een aardig briefje te sturen met het verzoek de ter mijn met nog eens drie maan den te verlengen. Het is vrijwel zeker dat de raad daar zondermeer mee akkoord gaat Vooral omdat er een mas sa voorstellen op tafel komt: 52 om precies te zijn. Een tiental is al diverse keren in het nieuws gekomen. Over deze be langrijke onderwerpen zal het laatste woord ook nog niet zijn gesproken. Een greep uit de hete hangijzers: reorganisatie} gemeentelijke woningdienst, fi nanciering 282 woningwetwo ningen in Woudhoek-Noord, krediet voor wijkcentrum Schiedam-Noord, bouw crema torium, nieuwe riolering in Oost, naamgeving nieuwe stra ten in Schiedam-Noord, nieuwe huisvesting GG en GD, afwij zing van beroepschriften tegen weigering bouwvergunningen aan Groeneweg en afwijzing beroep van krottenkoning Fen- nis. Ook bij de ingekomen stukken zit een agendapunt waar gekra keel over kan komen, te weten een brief van actiekomité De Laan over het pand Korte Ach terweg 6, 1 «De dienst ge- - meentewerken van Vïaardinger» S begint volgende i a week met het plaatsen van een I overdekte zitge- legenheid aan 5 de Maasboule- vard. Het gaat om een soort houten abri dat uit drie scher- 1 men in stervorm 1 bestaat met een I afdakje. Het §j wordt, aldus ge- meentewerken zo gebouwd, dat 1 men altijd be- s schut zit. Het ge- I houwtje dat 25.000 gulden kost komt te g 1 staan ter hoogte i s van de Abel Tas- manlaan f Schiedam Een stereo-cassetterecorder, tien bandjes en een kompas zijn gestolen uit een wagen die afgesloten stond gepar keerd aan het Schubertplein. De auto is het eigendom van de 19-jarige M. van Z. De waarde van de ontvreemde spullen schat deze Schiedammer op 450 gulden, zo blijkt uit de aangifte bij de politie. Een portefeuille met rijbewijs, kentekenbewijs en betaalkaarten stal een nog onbekende bij het in aanbouw zijnde flatgebouw aan de 's-Gravenlandseweg. Aangifte deed de 39-jarige- L. van U, uit Gouda. Viaardingen De Stichting Bondsspaarbank VIaardingen heeft over het afgelopen jaar een bedrag van 12,1 miljoen aan hypotheken verstrekt Dit betekent een stijging van het totale aan hypotheken uit staande bedrag met 22,3 pro cent tot 66,2 miljoen gulden. Dit bedrag Is vrijwel uitslui tend bestemd voor de huisves ting van de gezinnen van de spaarders van de Bondsspaar bank. De meeste hypotheken werden verstrekt ter waarde van een bedrag tussen de 25 en 50 dui- zend gulden. Voor een bedrag van 35 mil joen gulden werd een rentevoet verstrekt tussen de acht en ne gen procent. Uit het jaarverslag blijkt ver der. dat de spaartoename ho ger was dan ooit tevoren. De Vlaardingers legden maar liefst veertig procent meer op zij voor de dag van morgen dan zij in 1976 deden. De ver wachting van de bank, dat het spaarkapitaal het bedrag van 150 miljoen gulden zou berei ken, werd met maar liefst 10 miljoen gulden overschreden. In vier jaar tijd nam het spaar kapitaal met maar liefst 60 mil joen toe. De samenstellers van het jaarverslag danken de spaarzin van hun cliënten deels aan de afgenomen inflatie. Over het lopende jaar ver wacht de bank ook een spaar toename, die niet kunstmatig door de inflatie is opge schroefd. Bijna 3000 jongeren sparen bij de Bondsspaarbank met de zilvervlootrekening en piekfijnrekening. Zij bezitten samen ruim vier miljoen gul den. De omzet aan vreemd geld en reischeques steeg eveneens, en wel met 28 procent. De samen stellers van het jaarverslag concluderen hieruit dat de reis lust van hun ciienten toeneemt De bedrijfsresultaten van de Vlaardingse Bondsspaarbank zien cr al met al dan ook gunstig uit. De reserve, die noodzakelijk is als zekerheid tegenover de spaarders is ho ger dan de Nederlandse Bank voorschrijft. Een veilig idee dus voor de spaarders. Schiedam De wonin gen van de Samenwer kende Schiedamse Wo ningcorporaties in Groe- noord en Schiedam-Zuid worden alsnog aangeslo ten op het kabeltelevi sienet. Na lange onder handelingen met de ge meente is het bestuur van de SSSW met de aanleg akkoord gegaan. Het probleem bij de onderhan. delingen zat in de oude ge meenschappelijke antenne-in richtingen. De SSSW, die ge vestigd is in een kantoor aan de Laan van Bol'es, wilde dat de gemeente die voor een goe de prijs overnam. Op het stads kantoor piekerde men daar niet over omdat de oude inrich tingen niet meer kunnen wor den gebruikt. Over het financiële touwtrek ken zegt drs. Reinier Scbeeres, wethouder van financiën wat trots „Aanvankelijk zat er weinig schot in. Tot mijn grote genoegen kan ik echter meede len dat ik er nu in geslaagd ben om tot een volledige overeen stemming te komen". Bij de achtergebleven woning- bouwcomplexen is hier en daar al gestart met de aanleg van de cai. In Groenoord-Zuid bijvoor beeld zijn al de bekende voor- hehtingsboekjes van de ge meentelijke technische bedrij ven verspreid en zal waar-' schijnlijk nog deze week wor den begonnen met het kabel- leggen. VIaardingen De brandweer moest er dinsdagavond aan te pas komen om de 14-jarige Els B. uit haar benarde positie te bevrijden. Els B. die als duo- passagiere achter op de brom mer zat van de 16-jarige A. A. W., was met haar voet bekneld geraakt tussen de spaken van het achterwiel, De bromfiets was niet uitgerust met voet steunen. Het ongeluk speelde zich af op de Holysingel. Met een diepe vleeswond moest het meisje in het Holyzickenhuis opgenomen worden. Ondanks malaise: Schiedam Ondanks de onze kere economische vooruitzich ten verwacht Hoek Loos (NV WA Hoek's Machine en Zuur- stoffabriek) voor dit jaar ten minste ccn gelijkblijvend re sultaat. Uit het pas uitgekomen jaar verslag blijkt dat vorig jaar de omzet steeg van 152,3 miljoen naar 157,4 miljoen. Eerder werd een dividend van 3,48 per aandeel van 10,- voorge steld. Over 1976 werd 1,80 plus 18 procent in aandelen uit de algemene reserve of agioreser- ve uitgekeerd. Gezien de ont wikkeling van de winst in 1977 en de verwachtingen voor dit jaar acht de directie een uitke ring uit de zogeheten agioreser- ve niet gerechtvaardigd. De resultaten zijn vorig jaar achtergebleven bij de verwach tingen. Vooral in de laatste vijf maanden bleef de omzetont wikkeling achter bij de progno- Schiedam Directeur M. van - Dijk verlaat Hoek Loos. „Om - hem moverende redenen" heeft hij ontslag gevraagd per 1 juli, zo blijkt uit bet zojuist verschenen jaarverslag, Dc commissarissen van het be drijf in Schiedam hebben hem dit ontslag reeds eervol ver leend. se. De slechte gang van zaken - in enkele bedrijfstakken die tot de belangrijke afnemers van Hoek Loos behoren, zoals scheepsbouw, metaal en chemi sche industrie; alsmede de toe genomen concurrentie, hadden een negatieve invloed op de bedrijfsresultaten- Een gevolg hiervan was tevens een stijging van de post dubieuze debiteu ren met bijna 988.888 gulden. Voor dit jaar zullen de investe ringen, die vorig jaar zijn ge stegen van 11,7 tot 18,4 miljoen tot een voor Hoek Loos gebrui kelijk niveau worden-terugge bracht Voorts is de aandacht erop gericht het zogeheten werkkapitaal te verminderen. Al deze maatregelen zullen een verbetering van de liquiditeit tot gevolg hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3