Jongeren lonken naar Koetshuis Info over 't wijk centrum op de markt jy Noord heeft het druk met centra Laat Prélude nog n poosje staan! SMID Open voor hele wijk fiS Piet Penning en Jaap van Hoek (foto onder) zijn twee leden van de nog maar kleine werk groep, die de politieke baasjes van Schiedam voor ogen houdt dat een open jongerencen trum nodig is. Het Koetshuis (foto boven) staat in een lommerrij ke, zelfs romantische omgeving: achter boer derij Landvreugd. Schiedam-Noord is nogal in de weer met centrale voorzie ningen, die een wijk nu eenmaal nodig heeft Gesmeten wordt met termen zoals wijkontmoetingscentnim, open jongerencentrum, noodwinke 1 centrumdefinitief winkelcen trum; en voor alle probleempjes daarrondom zijn er de nodige werkgroepen en stichtingen. O winkelcentrum Ketbel schiet al lekker op, al zover zelfs dat aan een nieuwe naam wordt gedacht Hof van Spaland, de naam van een boerderij die daar eens stond. bal aan de andere kant van het geprojecteerde sneltramtra cé (verlengde Churchill weg) komt het wijkontmoetingscen- Iruro. waarvoor vermoedelijk in de winter de eerste paal wordt geslagen, als tenminste alles loopt zoals wethouder voor sociale zaken Eef Collé het graag zou willen; de bedoeling is dat een duidelijke samenhang ontstaat tussen het reeds bestaande Kruis ge bouw en het wijkontmoetings centnim (voor het gemak vanaf nu wijkcentrum te noemen, anders wordt het toch afgekort lot WOC, en dat is niet mooi) O het nood winkel centrum op het Bachplein, Prélude, waar nu onder andere de Végé en gezondheidsgroenteboer Ho fland kleinbehuisd zijn, zal verdwijnen als het Hof van S pal and klaar is: de winkeliers verhuizen dan, en het noodcomplex komt in de herfst leeg te staan. O de bibliotheek en de PTT verdwijnen uit hun houten onderkomen op het Jacques Urlusplein; tante Pos krijgt achter Prélude een eigen dak boven het hoofd en wordt de buurvrouw van het wijkcentrum waarin de bieb een open karakter krijgt: vanuit de hal van het centrum zullen de boekenplanken al te zien zijn. O een open jongerencentrum (OJC, ook al zo'n lelijke afkorting) komt er voorlopig niet, ondanks de noodzaak die een enthousiaste werkgroep (stichting in oprichting) al heeft weten aan te tonen in gesprekken met politici; in het wijkcentrum is voor een dergelijke ontmoetingsruimte voor jongeren geen plaats, en daarom zoekt wethouder Collé een andere plek. Ai met al, centra genoeg om over te praten. En te schrijven. „De meest reële plek voor een open jongerencentrum in Schiedam-Noord is op dit moment het Koetshuis achter boerderij Land- vreugd", vinden Piet Pen ning en Jaap van Hoek, twee leden van de werk groep die de afgelopen maanden bij de politieke partijen aandrong op meer aandacht voor de jeugd in Groenoord en omstreken: „Er is hier niks, waar jon geren terecht kunnen", zeg gen zij. „Wij hebben hier wel veel ken nissen, dan weet je ook een beetje hoe de situatie is. Slecht Veel jongeren hangen rond op pleinen of in flatkelders, zijn 'daardoor anderen tot overlast en reageren dat op hun beurt af door herrie of zo te maken. En er zijn ook andere proble men. Jongeren, die graag even ergens een pilsje willen pakken en die dat graag in een tent in hun eigen sfeer doen, kunnen hier in Noord evenmin terecht. En ruimte voor een popgroep, .of vormingstheater, of wat dan ook, is er ook niet". ,Een stichting is in oprichting om de komst van een jongeren- „centrum eenvoudiger ie ma ken. Voorbereidingen worden getroffen door de werkgroep: zes zeven harde werkers, die wel gaarne enige hulp zouden krijgen. Vrijwilligers, die actief willen meedoen, zijn in elk ge val nodig als er eenmaal een 'open jongerencentrum is. ■„Nieuwbouw zal waarschijnlijk te duur worden gevonden", Zeggen Piet Penning en Jaap van Hoek. „Een andere oplos sing was geweest: de gebouw tjes waar nu de bibliotheek en de post zitten, maar die bebou wing blijkt te slecht om iets nieuws in te beginnen, al zou dat op een andere plaats Ver bouwing van Prélude zit er niet in (dat zou te duur zijn, in verband met de komst over een paar jaar van een politiebu reau en de brandweer op die plaats). Opstallen in de buurt van zwembad Groenoord zijn afgebroken, en ook daarover werd een tijdje geleden nog gesproken als mogelijke oplos- ring. Nieuwbouw? ^Politici met wie wij hebben gepraat waren wel positief, gyer het algemeen, maar de meesten lieten los dat de bouw van een centrum veel te duur zou uitvallen. Kan zijn. Maar er moet wel iets komen. Tenslotte staat er in Holy ook niets. Veel Vlaardingers zouden daarom ook naar het open jongeren centrum van Schiedam-Noord komen", zegt Jaap van Hoek. Daarom het Koetshuis. Nau- Welijks te zien vanaf rijksweg 20, door de dichte begroeiing, en niet te zien vanaf de Sweel- tncksingel, omdat boerderij Landvreugd ervoor staat. In bet meest gezellige deel van Groenoord (aan die sfeer heeft de herbestrating bijgedragen) eh sterker nog, op het meest riante en rustieke plekje van Groenoord-Zuid: lommerrijk, veel struikgewas, vlinders, een wesp hier en daar, bomen die «•gestoord konden groeien geen wonder dat een club van natuurvrienden, de NJN, er ja renlang met plezier kwam. En dat is nou net een probleem. *Je kunt ze niet wegjagen", zegt Piet Penning, „en dat wil len wij ook niet. Maar er is Sprake van, dat ze weggaan Omdat ze in Schiedam geen leden meer hebben. Alleen nog m Vlaardingen en Naaldwijk. Dus komt het Koetshuis zo êoed als leeg te staan". Wethouder voor sociale zaken «i volksgezondheid Eef Collé beeft pas gezegd, dat er mis schien toch iets kan worden gevonden voor het open jonge rencentrum. Wat dat iets is, zei hij niet. En zijn collega Her man Posthoorn (voor vorming en recreatie) was in een ge sprek met de werkgroep weer eens moeilijk te peilen. Tijdens een vergadering van zijn commissie zei Collé in elk geval, dat op een andere plaats dan het wijkontmoetingscen- trum iets kan komen voor jon geren en dat niet uitgesloten is dat op korte termijn iets kan worden gedaan. Maar dat was een uitspraak vóór de verkie zingen. Die andere plaats voor het door Penning en Van Hoek gewenste centrum is nodig, omdat er bezwaren kleven aan de komst van een jonge re nhol vlakbij een net wijkcentrum. Niet dat WD-raadslid Ineke de Jong het heeft over vanda len en heroïncspuiters, maar zij spreekt veelbetekenend van „problemen met beheer" als een jongerencentrum in een wijkcentrum zou worden on dergebracht. „Met jongeren bedoelen wij ie dereen", benadrukken Piet Penning en Jaap van Hoek. „De werkloze jongere, de sch olier, de werkende jongere, de student Dat zijn er een boel. Een centrum voor al die men sen zou ook overdag open moe ten zijn, zodat iemand, die op dat moment even niets doet, zijn krantje kan komen lezen tijdens het drinken van een kopje koffie. Of met anderen kan praten over van alles, of waar hij iets op touw kan zet ten. Dat varieert van het repa reren van iemands fiets tot het samenstellen en drukken van een krantje.". Het contactadres van de werk groep voor een open jongeren centrum (die dus bijna stich ting is) is Piet Penning, Jac ques Urlusplein 45, Schiedam, telefoon 704278 en op werktij den 347022, toestel 134. Uitgebreide voorlichting over het wijkcentrum is pas nog gegeven op de weekmarkt op het Bachplein, achter Prélude en het Kruisgebouw, Ontmoeting is het hoofddoel van zo'n centrum, een woord dat duidelijk maakt dat alle bewoners van een wijk er terecht kunnen. Over de inrichting gaf architect Gé Rook van het bureau Van Heezik onlangs uitleg aan de raadscommissie voor sociale zaken en volksgezondheid. Deze tekening komt van een groot affiche, waarmee de werkgroep wijkontmoetingscen- trum en de architect naar voren brengen hoe het centrum een open karakter zal heb ben. Wie binnenkomt, ziet de bibliotheek al. De verschillende re creatieruimtes zijn toe gankelijk, via het cen trum kan worden door gelopen naar het nieu we kantoor van de PTT, en andere voordelen zijn wel dat het cen trum vlakbij het Kruis gebouw en het Hof van Spaland komt te staan. Het noodwinkeicen- trum op het Bachplein raakt binnenkort zijn functie kwijt. Een keus kan worden gemaakt tussen de slopersha mer en de schilders kwast. In het faatste ge val kan de bebouwing door anderen nog een tijdje worden gebruikt. Prélude komt leeg te staan, Na de zomer gaan de winkeliers, die jarenlang „uit nood" op het Bachplein waren gevestigd, over naar het Hof van Spaland, de nog niet helemaal definitie ve naam voor wat altijd win kelcentrum Kethel is genoemd. Volgens de oorspronkelijke op zet wordt Prélude dan ge sloopt In de tekeningen van de gemeente Schiedam wordt op die plek rekening gehouden met een politiepost en een klei ne kazerne voor de brandweer, i maar zover is het nog lang niet. Realisatie daarvan duurt nog jaren, dus staat Prélude niet in de weg. Er zijn voorstellen gedaan om niet te slopen, althans, voorlo pig. Zolang er geen wijkcen trum is naast het Kruisgebouw, met andere woorden, zolang er geen speciale ruimte is voor of verenigingen in Schiedam-noord om te verga deren of bijeen te komen en waar ook andere culturele mo gelijkheden zijn (bibliotheek, expositie) - zolang zouden die activiteiten misschien wel kun nen plaatsvinden in de leegge komen winkels. „Er is een schreeuwende be hoefte aan ruimte," weet op bouwwerker Jos van der Lugt, die onder meer als taak heeft te zorgen voor coördinatie van wijkactiviteiten, en overleg tus sen de bezige bijtjes van Noord, met elkaar of met de gemeente, maar die in zijn kan toortje in het Kr>üsgebouw wel zelf uit de voeten kan maar nauwelijks als daar ook verga derd moet worden. De benodigde ruimte kan voor lopig gevonden worden in Pre lude, voor ongeveer een jaar, want dan zou het wijkcentrum er moeten staan. Vraag is al leen: wie moet dat betalen?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3