Zuiden Oranjepolder moet vrij van glastuinbouw Cornells en Gerbrand I houden van het ambacht Tureluurs van modelvliegtuig ■3 PvdA buiten de deur gezet Pessimisme in jubileumkrant Herziening Rijnmond Noordwest: Stuurgroep kost 'n boel Lunch concert „Ietsje" minder woningzoekers Eigenraam b.v. Pengeot dealer Kleuter fietst bejaarde omver Oude kolen: bermbrand Tuinders lozen straks illegaal m Samen negentig jaar „hou en trouw" aan de baas WOENSDAG 21 JUNI 1978 VD/SC/WW 3 Rijnmond Het zuidelijke deel van de Oranjepol der bij Maasdijk in de gemeente Naaldwijk moet vrij blijven van glastuinbouw. Dat is de mening van het openbaar lichaam Rijnmond, zoals het die in de toelichting bij de eerste herziening van bet streekplan Rijnmond noord-west naar voren brengt* Rijnmond ztet het gebied als een belangrijk element in de recreatieve verbmdmgszone tussen de Noordzeekust bij Hoek van Holland en het in ontwikkeling zijnde plan Midden-Delfland. Het denkt daarbij aan een combinatie van landschappelijk verzorgde agrarische ruimtes, bossen, speelweiden en parken, met gelegen heid voor ontspanning en eventueel sport waarbij ook de recreatieve verkeersvoorzieningen, die daarbij horen. Belangrijke elementen van de ze zone zijn het Staelduinse Bos met een eventuele uitbrei ding naar het zuiden en het zuidelijke gedeelte" van de Naaldwijkse Oranjepolder. Mede hiermee in verband gaat Rijnmond met in op bezwaren van diverse zijden tegen het besluit om in de Oranjebuiten- polder geen glastuinbouw toe te staan. In een algemeen com mentaar op de bezwaren zegt L. Rijnmond, dat het toelaten van glastuinbouw in het gebied in strijd is met de keuze, die ge maakt is om aan het plange bied een agrarisch/recreatieve functie te geven. Het recreatieve aspect van deze gemengde funktie omvat met name de ontsluiting van het gebied door middel van fiets- i routes door open landschap. Als een van de laatste stukken open landelijk gebied heeft het een bijzondere waarde op de sterk verstedelijkte noordoever van het Waterweggebied. Rijn- I mond verwijst hiermee in ver- band nog naar het door gede puteerde staten opgestelde ont werp streekplan. Daarin is ruimschoots aandacht besteed aan het ruimteprobleem van de Westlandse tuinbouw. In de zo genaamde B-driehoek (Ber- schenhoek, Bleiswijk en Ber- 2 kei-Rodenrijs) hebben GS mo gelijkheden voor de uitbreiding van de kassenbouw aangege ven. In hun reaktie op het ont werp herziening streekplan Rijnmond noord-west zeiden GS zelfs, dat de aanduiding f agrarisch gebied met beperkin- gen ten aanzien van staand glas nog strenger diende te - zijn. Namelijk een uitsluiting Schiedam Het college van B en W zal de Sehiedamse ge meenteraad voorstellen de Stuurgroep Integratie Zieken huizen een krediet van 20.000 gulden ter beschikking te stel len. Het bedrag zal op de be groting van de ziekenhuizen opgevoerd worden. Met dit voorstel continueert het college zijn beleid van de voorafgaan de jaren ten aanzien van, de stuurgroep. Vlaardingen Aad Zouten dijk, vaste organist van de Gro te Kerk te Vlaardingen, geeft donderdag van 12.45 tot 13.15 weer zijn gebruikelijke lunch concert. Op het programma zijn werken van Johann Seb. Each, Carl Ph. E. Bach en Johann Chr. Bach. Schiedam Het percentage Schiedammers, dat een woning zoekt maar desondanks „vol doende gehuisvest" is, is de laatste maanden licht gestegen naar 43. Van de 4209 mensen, die begin deze maand bij het bureau huisvesting stonden in geschreven, vallen er 1823 on der die noemer. Het aantal woningzoekenden nam zelfs zowaar een heel klem beetje af, van 4235 naar de vermelde 4209. tPot nog toe steeg het aantal alleen maar. Onder de woningzoekenden be vinden zich 472 aanstaande echtparen en 172 echtparen, die ergens inwonen. (i (ttrih>ntn«iri^rl IJl V Ijjfthngrn it'll|imid out i.-'tmi' van agrarisclie hulp- en neven- bedrijven en bio-industrie. Eventuele hervestiging achtte GS dan mogelijk in de Oranje polder. Het openbaar lichaam Rijn mond moest tot een herziening van het streekplan komen, om dat de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening in december 1975 de aanwij zing van de Rijnpoorthaven had ingetrokken- Containers In juli 1970 gaf het ministerie de Rijnmondraad en de provin cie de aanwijzing, dat zij het bestemmingsplan voor West- land dat vanaf 13 april 1965 geldig was moesten wijzigen, zodat er in het gebied ten zuid en van de Oranjepolder een Rijnpoort haven aangelegd kon worden. Dit ondermeer op ver zoek van de gemeente Rotter dam die een uitbreiding zocht van de havenaccommodatie. Hoofdfunctie van de Rijnpoort haven zou zijn de overslag van containers. Daarnaast zou er ruimte zijn voor ferryverkcer en passagiersschepen. In het streekplan rechter Maa soever-West, dat in februari '72 door de Rijnmondraad werd vastgesteld en in '74 door GS werd goedgekeurd, was dan ook de Rijnpoorthaven opgeno men. Uil onderzoeken en berekenin gen is echter gebleken, dat me de dankzij de aanleg van een containerhaven op de Maas vlakte door de gemeente Rot terdam, de Rijnpoorthaven daarvoor niet meer noodzake lijk is. Voor de overblijvende functies alleen is de aanleg van de haven niet gerechtvaardigd. De gemeente Rotterdam vroeg dan ook in mei '75 of de minis ter de aanwijzing van de Rijn poorthaven wilde intrekken. Agrarisch AJs gewenste ontwikkeling Ln het nu vrijgekomen gebied ziet de Rijnmondraad een voortzet ten van het huidige agrarische grondgebruik. Daarbij moet ook worden tegemoetgekomen aan de rechtszekerheid van de huidige gebruikers. Omdat een zuiver agrarische bestemming voor de mensen in de naburige steden en dorpen weinig heeft te bieden vind het openbaar lichaam, dat er ook ruimte moet zijn voor enige recreatie. Van grote objecten zal echter geen sprake kunnen zijn. Wel wordt gedacht aan fietspaden over dijken en dijkjes, zonder dat het landschap wordt aange tast. Mede door het met aanleg gen van de Rijnpoorthaven is de geplande wegverbinding tussen rijksweg 20 en de haven komen te vervallen. In het structuurschema verkeer en vervoer wordt een reservering bepleit voor uitbreiding van de verbinding tussen de Heek en de rijksweg. Er is ruimte in het streekplan de weg naar zee op andere manieren te verbeteren. Uitbreiding van de capaciteit van de Maasdijk, die nu inci denteel niet toereikend is, geeft grote technische problemen en wordt niet als reëel beschouwd door het openbaar lichaam Rijnmond. Schiedam Een bejaarde man is op het fietspad langs de Dr. Zamenhofstraat van de sokken gereden door een kleuter van vier. Het jongetje reed in de verkeerde richting. De 67-jari- ge Rotterdammer B. V. die met zijn rijwiel juist op weg naar huis was botste daardoor tegen het joch en viel een hersen- schudding. De man kgt nu m het gemeenteziekenhuis. Schiedam Over een lengte van bijna tachtig meter heeft op de Parallelweg de berm in brand gestaan. De Sehiedamse brandweer wed daarvoor gea larmeerd door de NS in Rotter dam. De bermbrand, die woed de langs het vroegere kolenop- slagterrein, kon met een nevel- straal worden geblust De Oranjepolder ten zuiden van Maasdijk vanuit de lucht gezien. Jarenlang heeft er naar uitgezien, dat er in de Oranjebuitenpolder, Rotterdams grondgebied om zoomd door de Oranjedijk en de Nieuwe Waterweg de Rijnpoorthaven zou komen ten behoeve van container- overslag. Het gebied wordt nu bestemd als agrarisch en recreatiegebied. Rijnmond wil er echter geen glas tuinbouw. Eigen luchtfoto Sijthoffpers, Westlandsche Courant Foto Piet de Nijs Henk van Westering. „Die tuinders kunnen straks wel eens illegaal gaan storten- Zij moeten hun afval kwijt, en ik denk niet dat alles bij de Afvalverwerking Rijnmond kan worden verwerkt. Daarom moet er toch maar in ons gebied ergens een stortplaats voor tuin vuil komen". Zijn vrees voor ongecontroleerde stortingen van afval in het gebied boven de Nieuwe Waterweg hebben B. F. Bohré, woordvoerder van het CDA in de Rijnmondraad, deze week gedreven tot het indienen van een motie en een amendement: „Om nadelige milieu-effecten en verspreiding van ziekten te voorkomen," zei hij, gesteund door WD, SGP, GPV, CPN en vier PvdA-ers. Hij kreeg zijn zin niet Een vuilstortplaats hoeft niet in de Rijnmond-Noordwest, een gebied waaronder Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland vallen. Voorlopig is er alle kans, dat het tuinafval wel verwerkt kan worden door de AVR (de NV Afvalverwerking Rijnmond), en mocht het niet zo zijn, dan kan er volgens Rijnmondgecommitteer de Johan de jong altijd nog naar een oplossing worden gezocht De vuilstort, die Bohré wilde, wordt ook wenselijk genoemd door de stichting Verwerking Tuinafval Westland. „Maar die club kan helemaal niet weten wat de capaciteit van de AVR is, want er was nooit overleg," aldus De Jong. Rijksweg Wel werd een amende ment aangenomen tij dens de vergadering van de Rijnmondraad, waarin SGP-er G. van de Poel een mogelijk heid open liet voor een wegverbinding tussen Hoek van Holland en rijksweg 20. Een motie van VVD-er R.A. Cal- koen om tijdelijke glas tuinbouw toe te staan werd verworpen. „Dat tijdelijke is niet meer dan een illusie. Als er eenmaal kassenbouw is, met telkens modernise ringen, dan ontstaat de indruk van een defini tieve bestemming," zei PvdA-lid Harm de Block. Uiteindelijk stemde nie mand tegen de partiële herziening van het streekplan Rijnmond voor het noordwestelijk deel, een herziening die nodig was omdat de Rijnpoorthaven van ta fel is geveegd. Schiedam „Ik heb mij door een vogelkenner laten vertellen: zelfs een tureluur wordt tureluurs van de modelvliegtuigjes in Midden-Delfland" dat zei PPR-raadslid Herman Noordegraaf deze week, en daarom gaat burgemeester Arle Leras opnieuw contact opnemen met de officier van justitie om te kijken wat cr aan die geluidshinder te doen is. Noordegraaf kwam met weide vogels op de proppen om dui delijk te maken, dat het met alleen maar om mensen gaat die zich aan de vliegtuigmodel len storen. Zoals bekend zijn enkele boeren aan de Groene weg nogal verbolgen over de aanwezigheid van de verem ging Kunst- Vliegwerk vlak bij hun land. Boer Nico Maat is een van de verstoorde agrariërs. Een ande re actievoerder is J. J. Petit, wiens bnef op de raadsagenda stond. Onlangs sloeg een paard van hem op hol, volgens hem door een haperend miniatuur vliegtuig dat rakelings over vloog. Het paard verwondde in zijn drift een jongetje. Overigens was Petit dit week einde zelf de klos, toen twee paarden op hol sloegen en hem omverliepen en verwondden. Maar de oorzaak daarvan was de bliksem. Schiedam De PvdA mag geen spreekuren meer houden in het pand van werkloosheid sproject Trechter aan de Broersvest. Burgemeester en wethouders vinden dat niet goed. Het bestuur van de Trechter heeft een standje ge kregen, omdat het toeliet dat de PvdA van het pandje ge bruikmaakte voor het ombuds- werk in het centrum. Dat de socialisten nu naar een ander onderkomen m de bin nenstad moeten zoeken, komt door Piet Poot, lid van het CDA, die vond dat er sprake was van "oneigenlijk gebruik" van het pandje van de Trech ter. Daarom stelde hij het colle- ge schriftelijke vragen. Het ombudswerk van de PvdA is het college ook wel sympa thiek, want het draagt bij in het oplossen van problemen van onder anderen werklozen, welk doel ook de Trechter heeft; maar het is nu eenmaal tegen de afspraak dat "derden" van het Trechterpandje ge bruikmaken, en daarom staat de PvdA op straal. Ze genieten er zichtbaar van, Cornelis Bos (63) en diens collega Gerbrand Pons (57). Beiden lopen in hun nette pakken alsof het een nieuwe directie betreft door de werkplaatsen van Van Toorts Vaten en Palet- fabriek die aan de Taande- rijstraat in Vlaardingen ge vestigd is, Achter de twee sjokken enkele andere func tionarissen. Druk gesticule rend en demonstrerend to nen Bos en Pons de werking van de machines. Het fabnekspersoneel in de werkplunje lacht eens wat. Ze gunnen het hun twee ou dere collega's wel. Immers, Cees en Gerbrand zijn geen Schiedam Zeer pessimisusch is de voorzitter van de Sehiedam se handels- en bedrijfsraad (SHB) over het sociaal-economisch beleid, zoals dat in Schiedam wordt gevoerd. In het jubileum nummer van de 175-jarige kamer van koophandel voor Rotter dam en de Beneden-Vaas zegt SHB-vcorzitter Sterenberg: „De bevolking loopt hard terug, en daarbij komt het feit dat Schiedam al 35 jaar bezig is een modern stadscentrum al 35 jaar bezig is een modern stadscentrum te ontwikkelen. Men is daar nog steeds niet in geslaagd en de detailhandel ondervindt daarvan steeds meer de nadelen. De stichting Binnenstad Schie dam is sinds kort de organisatie, die de taak heeft hierin verandering te brengen". De SHB is het overlegorgaan voor de middenstand in het contact met de kamer van koophandel en onder meer ook met het gemeentebestuur. ss door Jaap Hazejager directeuren. Ze zijn jubila ris: Cees heeft er maar liefst 50 jaar op zitten en zijn jongere collega 40 jaar. Een periode om even bij stil te staan. Goud, en wat tussen goud en zilver inzit komt vandaag de dag niet zo veel meer voor, Over enige tijd is het zelfs zo dat de gouden jubilarissen „exit" zijn, of wel: dat komt niet meer voor. Om „de pers" te vertellen wat hen zoal bezield heeft zo'n lange tijd bij een en dezelfde baas te zitten, maakten we een afspraak. Vandaar dat beiden hun zondagse pak er voor had den aangetrokken, en dat ondanks die warmte. „Nou ja, 's zondags...", verbetert de rap pratende Cornelis ons, je bedoelt pak num mer vier. Dat is minder dan m'n zondagse, maar méér dan mijn werkplunje". „Ja, ik begin maar bij het begin, hé", vervolgt gebrilde Cees. „Als ik het niet goed doe, dan onderbreek je me maar". En vervolgens vertelt de heer Bos het vaak ge hoorde verhaal van (mees tal) oudere werknemers. Om het kort te houden: pa werk te bij Van Toor, dus... moest kleme Cornelis dit ook maar doen. En zo gebeurde dat dan, over vervolgonderwijs werd in die tijd met gespro ken. Immers, de tijden wa ren met best De twee jubilarissen Bos en Pons. Ketelpak „Toen ik mijn eerste ketel pak ging kopen", zo illus treert Cornells treffend de omstandigheden thuis, „kostte dat negenennegentig cent, zonder zakken. Mét zakken kosste een ketelpak één gulden en twee cent. Maar neen, ik mocht van m'n moeder alleen een ketel pak zonder zakken kopen en die ene cent had ik maar netjes thuis te brengen." Dat gebeurde allemaal in de tijd dat Van Toor nog een echte (hanjig)vatenfabriek was en was gevestigd op het kaalslag-termn achter het Buizengat. Voor de oudere Vlaardingers: Sleekstraat. Een enorme brand in de fa briek maakte een einde aan het Vlaardingse wonen en werken van de familie Bos. Van Toor begon een tweede bestaan op te bouwen in Maassluis, op 't Stort en Cornelis Bos verhuisde mee. Van Toor werd de „buur man" van kistenfabriek De Neef. De Neef was gespecia liseerd in het maken van onder meer tabaksnetten. maar ook grotere kisten, melkvaten, vlees-, olie- en zuurvaten. Hoewel er geen sprake was van concurren tie werden Van Toor en De Neef in 1968 samengevoegd. Enkele jaren later, in 1974, was van Toor weer geves tigd in Vlaardingen, in een modem pand en wel op het huidige adres aan de Taan- derijstraat. Het was juist bij de (vlees)- vatenfabriek De Neef. waar Gerbrand Pons de meeste van zijn werkzame jaren heeft gesleten. „Ik had er al 34 De Neef-ja ren opzitten toen we naar Van Toor overgingen", zo vertelt hij. „Eu dan is het toch wel even vreemd, als de zaak waar je werkt op houdt te bestaan, Maar, ik was blij dat ik kon blijven werken. En eerlijk gezegd: het is me best meegevallen. Ik doe mijn werk hier met plezier". Dat laatste kan Cornelis Bos alieen maar volmondig be vestigen. „Ik heb nog een dik jaar te gaan", zo filoso feert hij. En, kijkend naar een van zijn bazen, vervolgt hij met: „Ik wil best nog wel een tijdje doorgaan. Het gaat mij goed zo. Als ik er mee stop, man, dan word ik oud en zo voel ik mij niet. Ik zie nu al op tegen de pensionering". Vergane glorie We lopen naar de afdeling, waar soms nog vaten wor den gemaakt. Eigenlijk een beetje zo'n „vergane-glorie- af deling". De machines staan dik onder het stof, en soms is zelfs de elektrische voortstuwing van deze ma chines niet meer in orde. „Er worden haast geen ton nen meer besteld", zegt Pons met een beetje trieste stem. ,,'t Is allemaal kunst stof wat de klok slaat". Dat is ook de reden dat Van Toor in de loop der jaren meer en meer is omgescha keld op palets en kisten. En om te tonen dat de twee ook op dat gebied van wanten weten geven beiden een de monstratie kisten-en-palet- maken van de eerste orde weg, Ongelogen: één kistje in 19 seconden en een palet binnen de minuut Er wor den derhalve heel wat van die dingen afgeleverd op de m hoofdzaak binnenlandse markt. „Kijk", vervolgt Bos vrolijk, „met die machine trap je kissies m elkaar...", waarmee hij dan bedoelt dat ze niet kapot worden ge trapt, maar juist worden ge fabriceerd. Cornelis en Gerbrand hou den m hun hart toch nog van het ambachtelijke pro- dukt Ze geven volmoding toe een beetje van de oude stempel te zijn. „Vroeger", zegt Gerbrand een beetje nostalgisch, „vroeger maakte je een pro- dukt met je beide banden. Dat betastte je, dal voelde je, dat bewerkte je„. tot het helemaal af was. Dan had je wat gemaakt.." „En hoe meer je er maakte, hoe lie ver het me was", vult Cor nelis zijn collega aan. Ook babbelen beiden nog wat over de kwaliteit van het hout, dat vroeger véél beter was dan het vurenhout dat tegenwoordig wordt ge bruikt voor de produktie van palets. En ze hebben nog gelijk ook. Eikehout kam je alleen nog maar te gen in de vorm van fineer in de meubelindustrie. Als dat verhaal eenmaal in de krant staat, zijn Cornelis en Gerbrand allang geen „directeuren" meer en lopen beiden weer in hun kloffie door de werkplaats, samen met de andere collega's. Trouwe kerels, waar zo'n di rectie trots op mag zijn, en zuinig. Per slot gaat het op bijna 91 jaar „hou en trouw", zoals Cornelis dit zo treffend zei, toen wij hem en zijn collega Gerbrand aan het begin van het inteview tegenkwamen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3