We willen een eigen moskee li f rf Blokje Rij nmondband naar Kerkrade Kapitein Kok vertrekt ook uit Vlaardingen Het museum is vol lucht 99 Rampenwagentjes geen eigendom Hoekse deelraad rond VRIJDAG 23 JUNI 1978 Voorzitter Ibrahim Baygun van Turkse sociaal culturele vereniging: Dief speelt verstoppertje Signalement: Naam: Boeddha Ras: Duitse herder .aJffSM p&'i Reducïiebon Cm Een hele zomer lang: Domme oorlog in de Passage Al jong op 't slechte pad Noodgedwongen achter woningbouw Schapen onder het mes VD'SC/W 3 yiaardin&en Wethouder Kien Bo venberg van welzijn denkt er niet aan opnieuw met Ibrahim Baygun, de voorzitter van de Turkse sociaal cul turele vereniging in Vlaardingen, te gaan praten over de gebedsruimte. „De gemeenteraad heeft hiervoor een krediet verleend van 13.000 gulden en daarmee is de kous af", zo meent Bovenberg. Jbrahim Baygun is het daar bepaald niet mee eens. Hoewel de gemeenteraad met het verlenen van het geld de realisering van een moskee duidelijk heeft vergemak kelijkt, is de Turkse voorzitter teleurge steld over de gang van zaken. Vandaar dat hij opnieuw wil gaan praten met de frac ties van de gemeenteraad. Is het verstrekte krediet van 13.000 gulden dan nog niet genoeg? „Daar gaat het niet om", stelt Baygun. „Maar we willen zelf een ruimte als moskee hebben en er niet eentje huren. Daarvoor hebben we zelf al duizenden guldens voor bijeen gespaard. Ondanks het krediet van de gemeente moeten we jaarlijks nog eens 20.000 aan huur gaan betalen voor een ruimte in het Toeleveringsbedrijf, dat als wijkaccommo- datie wordt ingericht. En dat is niet op te brengen", aldus Baygun. Problemen hoeven er echter helemaal niet te zijn als de Vlaardingse Mohammedanen de ruimte niet meer dan enkele dagen per week als gebedsruimte afhuren. „Onmoge lijk", zegt Baygun. „We moeten absoluut éen gebedsruimte voor zeven dagen in de week hebben, dat kan als moslim niet anders. We moeten dagelijks drie keer kunnen bidden en hebben daar ruimt^ voor nodig. Je kan ons geloof niet vergelij ken met een Nederlandse kerk". Met de Nederlandse gang van zaken waar bij de overheid de kerken hun eigen finan ciële beslommeringen laat opknappen, heeft Beygan weinig op. „Tu Turkije wordt alles door de staat geregtrd als het om godsdienstzaken gaat", is zijn reactie. Dat wil voor hem niet zeggen dat de Neder landse overheid zijn geloofsgenoten dan ook maar in kosten op hun wenken moet bedienen: „We hebben liever een eenmali ge subsidie opdat we zelf een ruimte kun nen kopen. Nu geeft de gemeente ons elk jaar 13.000 gulden bijdrage in de huur, in feite weggegooid geld". „We" is in dit geval de Turkse sociaal culturele vereniging in Vlaardingen. Meent Baygun het alleenrecht te hebben als vertegenwoordiger van alle Turkse inwoners van Vlaardingen? „Alle Turken behoren tot onze vereniging", zegt Bay gun. En na enig aandringen om aantallen te noemen: „We hebben 24 leden in Vlaar dingen". Maar Vlaardingen telt toch zo'n vijfduizend Turken? „Ja, maar die zijn nog geen lid omdat er geen moskeeruimte is. Zodra we hen dat kunnen bieden zullen nieuwe leden in grote getale binnenstro men", aldus Beygun. „Ja zo lust ik er nog wel een paar", reageert wethouder Rien Bovenberg desge vraagd op Bayguns stellingen, „Hij pro beert met behulp van het geld van de gemeente zijn eigen club te versterken. Daar zijn wij niet voor. De heer Beygun is betrokken geweest bij al het voorover leg, dat omtrent de oprichting van een moskeeruimte in Vlaardingen werd ge voerd. Nu de zaak is beklonken moet hij niet weer met nieuwe verhalen terugko men. Met alle respect voor de Turkse mentaliteit.zo'n handjeklappolitiek voert hij maar in zijn eigen land uit. Als hij de Schiedam Personeel van De Gruyter aan de 's-Gra- velandseweg heeft bij slui ting van de zaak niet goed opgelet, want er bleef ie mand achter. Die iemand had zich kennelijk goed verstopt en sloeg in de loop van de nacht aan het plun deren, Van binnen uit opende hij later de toe gangsdeur om te verdwij nen met vleeswaren, roo kartikelen en vooral ta bakspijpen, met eert geza menlijke waarde van tien duizend gulden Van een echte inbraak. waarbij iemand ergens binnensluipt, was wel spra ke bij Albert Heijn aan de Oranjestraat. Uit een vitri ne, die opengebroken werd, verdween een arm bandhorloge. Het uurwerk je heeft een waarde van 156 gulden. De schade be draagt echter 1200 gulden. Hoek van Holland De veelbesproken „rampenwagentjes" zullen uiteindelijk toch geen eigendom worden van de Hoekse deelgemeente. De eigenaar van de aanhangwagentjes, die bij eventuele rampen zouden kunnen worden ingezet, is de huisarts A. W. L. Hut. Enkele jaren geleden heeft deze de wagentjes aangeschaft en het leek erop dat hij deze te zijner tijd aan de deelgemeente wilde overdoen. Maar dat pakte anders uit. Baygun:„Ik vertegenwoordig alle Mohammedanen in Vlaardingen* resterende huur van 20.000 gulden per jaar te veel vindt, dan moet de ruimte maar wat minder dan elke dag door hen worden gehuurd". Of Bovenberg rekening heeft gehouden met de beweringen van de binding tussen de sociaal culturele vereniging en de ex treem-rechtse organisatie Grijze Wolven en daarom de boot afhoudt? „Dat punt heb ik geheel buiten beschouwing gelaten. Of die verhalen juist 21 jn doet er met erg aan toe, ik heb zoiets nog nooit bewezen gezien. Het gaat er mij om, dat de gebedsruimte er voor alle Mohammedanen is, een open struktuur en met alleen voor één vereni ging, Ik geef hen het recht van de twijfel". In de veronderstelling verke rend dat de heer A. W. L. Hut de wagentjes voor de gemeente had bestemd, verzamelde de deelgemeenteraad de benodig de gelden voor de aankoop van drie wagens door de experi- mentenpotten in de sectoren sociale zaken en volksgezond heid voor dit doel te bestem- men. Men wist een bedrag uit te trekken van ruim 7.000 gul den. Burgemeester en wethouders van Rotterdam gingen op 7 maart van dit jaar accoord met de aankoop en de voorzitter J V Kleur: zwart/bruin Leeftijd: 11 maanden Geslacht: mannelijk ,v< Boeddha, een Duitse herder, is dbg steeds een van de populair- stèvhonderassen. Dit bleek wel art" de reacties op blokje rond van de afgelopen week. Veel reacties zijn binnengekomen na *het verschijnen van de foto van het jonge Duitse herdertje wat toen in het dierentehuis vertoefde. Gelukkig is zij tege lijkertijd met haar vriendin naar een nieuwe baas geg Boeddha zit in bet dien huis, tussen vele andere hun- den, omdat zijn baas in ver hand met zijn werk nogal vaak van. huis was. Zodoende zat Boeddha meer alleen thuis dan dat hij zijn baas zag. Reeds V£le malen heeft Boeddha in het dierentehuis gezeten als Pensiongast, maar nu heeft zijn haas toch afstand van hem ge daan. Erg leuk vindt Boeddha het, niet om in een kerrnel te ritten want daarvoor zit hij te graag bij mensen. Boeddha is dan ook erg aanhankelijk. Als waakhond zou hij niet kunnen fungeren, want hij wil veel te graag met iedereen goede Maatjes worden. Wanneer men naar het dierentehuis gaat en vraagt of er een herder of een bouvier zit die een baas nodig heeft wordt er gevraagd waai- om men nu per se een herder of bouvier wil hebben. Vaak worden deze honden gezien als felle, soms angstaanjagende waakhonden die aan iedereen behalve zijn baas een hekeL hebben. Dit is natuurlijk beslist niet waar. Boeddha is pas één jaar en heeft dus een mooie leeftijd voor iemand die aan een hond wil beginnen. Vol gens de vonge eigenaar is Boeddha een gehoorzame hond die zindelijk is, goed overweg kan met kinderen en het leuk vindt om met de auto mee te mogen rijden. Of hij inderdaad ook alleen thuis kan blijven blijft even een vraagteken. Boeddha is niet de enige her der in de Hargahoeve, er zit namelijk ook nog een vrouwe lijke herder van bijna een jaar. Verder zitten er nog een zeven tal leuke bastaardjes en een bouvier. Ook op de kattenafde ling zitten genoeg dieren varië rend m leeftijd van 2 jaar tot 5 weken. Schiedam Ook muziekkorpsen kennen hun hoogtijdagen. Voor de Schiedamse Rijnmondband is dat het muziekfestijn m Kerkra de. Tussen 23 juni en 16 juli staan de poorten van dit Zuidlim- burgse stadje wijd open voor muzikanten uit de gehele wereld. Dit jaar wordt er alweer het achtste Wereld Muziek Concours gehouden. Tweehonders orkesten uit twintig verschillende landen zullen daar acte de presence geven. Vertegenwoordigd zijn onder meer Argentinië, Rusland, de Verenigde Staten, Israel en noem maar op. Kortom: een internationaal festijn, waar taalproblemen geen rol spelen. Muziek is immers een taal, die door iedereen wordt verstaan. De Rijnmondband in volle glorie in Engelands hoofdstad. Vlaardingen De enige radersalonboot m Nederland, de Kapitein Kok, gaat ook afvaarten verzorgen vanuit Vlaar dingen. Vanaf donderdag 29 juni vertrekt dit unieke schip iedere donderdagavond vanaf de Maasboulevard bij het Deltahotel voor een vaartocht die u zich nog lang zult blijven herinneren. Eenmaal los van de wal zult u al snel het idee hebben op de Mississippi te varen in plaats van op de Nieuwe Waterweg. Niet alleen de aanblik van het schip voor deze avondjes is de boot. feestelijk verlicht maar ook de entourage op en in het schip roept herin neringen op aan de twinti ger jaren. Het orkestje aan boord zal deze herinnerin gen alleen maar versterken. Onnodig te vertellen dat er gedanst kan worden. De bar en de keuken zullen ervoor zorgen dat de inwendige mens niets tekort komt De laatste afvaart vanuit Vlaardingen is op donder dag 31 augustus. Het insche pen vindt plaats vanaf 1930 uur. De trossen worden om 20.30 uur losgegooid. Rond middernacht wordt weet aangelegd bij de Maasboule vard voor de ontscheping. De kosten van deze nvïer- bootavonden bedragen nor maal 17,50 per persoon. Als lezer van deze krant krijgt u tegen inlevering van de reductiebon 4,50 kor ting. De bon is geldig voor maximaal twee personen. Tegen inlevering van de ze bon krijgt u. als lezer van deze krant ƒ4,50 (ma ximaal twee personen) korting op de rivierboot avonden met raderboot Kapitein Kok, die vanaf 29 juni t/m 31 augustus iedere donderdagavond vanaf de Maasboulevard bij het Deltahotel te Vlaardingen vertrekt. U betaalt dus 13 in plaats van 17,50. Kaar ten kunt u kopen bij: Schiedamsche Courant (RN-bookshop), Broers- vest 3, Schiedam. Vlaar- dings Dagblad, Brede Havenstraat 6, Vlaardin gen. Rotterdamsch Nieuwsblad, Coolsingel 65, Rotterdam. De feestelijk verlichte Kapitein Kok id. Irt Kerkrade zal gestreden wor den om de hoogste muzikale eer. Er staan concert-, mars-, show- en direcliewedslrijden op het programma. De Rijn mondband zal zich op 15 juli presenteren tijdens de mars- wedstnjd, Maar de concurren tie is zwaar. Dat staat nu al vast. Op deze dag zal namelijk ook de wereldkampioen van 1970 van de partij rijn, de Na tional Band of New Seal and. Makkelijk zal de Rijnmond band of zomaar muziekliefheb bers kunnen, als ze dat willen op 15 juli mee naar Kerkrade. Wie daar zm m heeft moet even bellen met de heer IJ. J. Fer- werda, tel. 354505. Er zijn nog plaatsen in de bus vnj. Schiedam Cultuur-wethouder Herman Posthoorn opent mor genmiddag om dne uur een groots opgezette thema ten toonstel ling m het Schiedamse Stedelijk Museum. Lucht is het thema, en eigenlijk zou deze belangrijke expositie vorig jaar al hebben plaatsgevonden, als mei de voorbereiding zoveel tijd had gekost. Het museum hield a! eerder zomertentoonstellingcn (zoals Beestachtig Goed en eentje on der het motto Water) en met het succes daarvan in het ach terhoofd ging gewerkt worden aan oen nieuwe activiteit, die allerlei aspecten van een on- O Schiedam - De beste jeugd- speelfilm, die ooit in Nederland U gemaakt, wordt deze week m Passage gedraaid tussen „The bndgt on the nver Kwaï" en „De carneio van een kamer meisje"' door Dne keer zijn Lex Goudsmit, Martin Bro/ius en Ritu Contu u? zien m Passa- ge-Bio in deze jeugdfilm, die Peter en de vliegende auto bus" heet. Zaterdag, zondag en woensdag, 's middags om twee uur, be gint de kleurenfilm. De rest van de week draait om twee uur en om acht uur m Bio de film over het kamermeisje, een nieuw product van Dtno Risi. met in de hoofdrollen Ago s tin a Belli, Ugo Tognazzi en Vittorio Gassman In de grote zaal is de waanzin j van een oorlog te zien, want dat is wat de fascinerende film „De brug over de Kwaï" tot uiting wil laten komen. Dage lijks om twee en acht uur (be- haïve zaterdagmiddag) zijn Wil liam Holden, Alec Guinness en Jack Hawkins te volgen m een omgeving, die te moot is om er oorlog t<' voeren derwerp beticht en die de hele zomer duurt. Lucht blijft tot maandag 28 augustus. Het meest museale eraan zijn de schilderijen van kunste naars, die zich sinds Jan van Goyen (1596-1656) met lucht be zighouden, in welke vorm dan ook- ochtendluchten, middag luchten - en verder: luchtsche pen, wolken, vliegtuigmodellen, ballonnetjes. Zestienhoven, speelgoed en Iuehtschupturen, het is allemaal in Schiedams museum op de Hoogstraat te zien. Films worden ook gedraaid. Boeiende informatie is ver krijgbaar over luchtvervuiling, de weersvoorspelling en na- tuurkundeproeven met lucht. De toegang is altijd gratis. Schiedam De kinderpolitie heeft zich ontfermd over twee,* jeugdige inbrekertjes uit Schie dam. Twee jongens van elf en dertien jaar oud werden deze week 's avonds om half acht op heterdaad betrapt, toen zij met cassettebandjes, balpen nen en een bal de Erasmus- school aan de Huysmanstraat verlieten. Door ruiten m te gooien hadden zij binnen kun nen komen. Op het politiebureau is een hartig woordje gesproken te gen het tweetal. Daarna heeft do politie beide knapen aan de ouders uitgeleverd. van de deelgemeente werd ge machtigd de koopovereen komst te sluiten. „Zonder opgave van plausibele redenen", zegt het dagelijks be stuur nu. „weigerde de heer Hut om de wagentjes aan de gemeente te verkopen". In een persoonlijk gesprek ver klaarde de Hoekse huisarts dat hij de voorzitter van de det 1- raad nimmer zou hebben ge zegd tot deze overdracht bereid te zijn geweest. Het dagelijks bestuur toont zich in een schrijven aan de deelraad „ten zeerste verbaasd" en men acht geen termen aanwezig om de heer Hut tot andere gedachten le brengen. Aan de deelraad is nu voorge steld ook de huur van de stal ling, een bedrag van 1080 gul den per jaar, met meer be schikbaar te stellen en het be sluit tot aankoop van de wa gens in te trekken. Gemeen leraad Maasland: Maasland Binnen enkele weken gaat de eerste paal de grond in voor de bouw van 15 woningwetwoningen in het be stemmingsplan Stationsstraat- Lange laan. De gemeenteraad had geen enkel bezwaar om de daarvoor benodigde grond te verkopen aan de Algemene Woningstichting. Het ingedien de bouwplan werd echter niet bejubeld, mnaor slechts nood gedwongen aanvaard. Nico Gautier (WD) daarover: „Omdat het met anders kan zijn we in de hoogte gaan bou wen. En dat is oneigenlijk met het oude centrum". Gautier be treurde het verloop van het 16 jaar oude bestemmingsplan: „Het is mot geworden wat het had kunnen worden". Mevrouw Toos van Kranen burg (Open Groepering) was blij dat het laatste gat van het plan nu eindelijk wordt opge vuld. Verder ging zjj er met meer op in; haar fractie had de afgelopen jaren al dikwijls aangedrongen om de aanvan kelijk geplande winkels in ie der geval door woningbouw te vervangen. CDA-fractievoorzit ter Wout van Geest, die het hele plan gedurende die 16 jaar heeft meegemaakt, was het met Gautier eens, dat het bouwplan geen mooi plan is. „Mogelijk was dat mei meer winkels wel het geval geweest, maar dan wel in een veel eerder sta dium". Van Geest noemde het bouwplan nu een kreukelplan. De raad Ine ld liet er verder maar op blij tc zijn, dat dit deel van het bestemmingsplan dun toch zijn beslag heeft gekregen. Burgemeester Jaap van den Brmk eindigde de discussie zelfs met een positief geluid over de woningen: „Gezien het type worungen is het vh een plezierige zaak voor de me ïsen die daar gaan wonto" Vlaardingen De schaapjes in eigendom van de gemeente worden woensdag 28 juni van hun wolletje ontdaan. Voor dit werk komt schapenscheerder Van Tiel de dieren onder han den nemen. De eerste vier schapen aan de Hoflaan worden 's morgens om half negen onder handen genomen. Een uur later moeten de schapen m de dierenweide van de Westw^k eraan geloven. Om elf uur raken de schapen in het parkje aan de Dillen» burgsingel hun vacht kwijt en tenslotte volgen rond een uur of twee in de middag de acht schapen op de kinderboerderij Holywood. Het spreekt voor zich dat jong Vlaardingen van harte welkom is de schapen- scheer feesten bij ie wonen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3