Scheidende wethouder mevrouw Vermeule-van Dijk Vriendelijk Respect Bezuinigen Tijd voor School Onwaardig Toeleverings bedrijf VRIJDAG 23 JUNI 1973 VD/SC/WW 5 •SU: Wethouder Jo Vermeule - van Dijk na dertien iaar uit de raad. Ik zou de door Jaap Hazcjager vlotte Jo moeten zijn...." Op straat kondigde zij het al aan: „Ge woon een „bakkie" doen, een beetje bij praten, maar vooral niet te moeilijk. Ik stap toch op..." Samen met het ex- raadslid Jaques van der Linden thans eerste burger van Bleiswij k stond Vlaardingens enige vrouwelijke wet houder Jo Vermeu le-van Dijk (58) te kijken naar het op hangen van de net ten ter ere van Bin nenstadsdag 1978. Eigenlijk had zij daar nog wel even willen blijven, maar nog steeds roept het politieke werk haar. Na de raadsvergadering van juli aanstaande trekt zij definitief de deur van haar kamer in het slot. Dan zit het er op: dertien jaar raad slidmaatschap, waar van drie als wethouder van sociale zaken en volksgezondheid. Gedurende die tijd heeft Jo haar werk vol ijver gedaan. Opvallend binnen de kring van haar collega's deed zij eigenlijk niet, of het moet de Broekpolderaf faire zijn. Ze is evenmin de figuur die de plaat selijke „pers" gebruikt. Zij is daar het „type" niet voor. Vandaar dat me vrouw Vermeule niet zo happig is om te worden geïnterviewd, hoe vriende lijk bedoeld ook. Nog v<5ór we bij haar aan de tafel zitten, dringt zij er op aan het toch vooral aardig te houden. Kennelijk bleek het „koffiepraatje" haar te zijn meegevallen, want aan het eind zei ze opge lucht: „Daar heb ik nu een hele tijd tegen aan zitten hikken....". Ket lijkt wat overdreven. We verwacht nou dat een raad slid „bang" is, zeker een wet houder? Dat zijn toch van die gesjochte jongens en vrouwen die altijd hun woordje en we- derwoordje klaar hebben en die te pas en vooral te onpas praten over zwaarwichtige kreten als structuurnota's, be leidsplannen, welzijn, het in- vulien van „groene vlekken, verkeerscirculatieplannen en weet ik wat dies meer zij..."? Jo Vermeule vormt daar een uitzondering op. Een positie ve uitzondering? „Neen, juist niet", zegt ze berustend. „Ik zou juist de vlotte Jo moeten zijn, maar ik ben nou een maal niet gewiekst Jo kan zich niet zo goed presenteren, valt van de foto af als die gemaakt wordt wat was ze blij dat de fotograaf tijdens het interview niet aanwezig was, red. is niet zo'n vlot- getapte spreker en is zelfs een beetje saai. Ik weet dat allemaal best. Vandaar dat ik ook niet geschikt ben voor dit fraaie wethouderswerk". Over zelfkennis gesproken! Of het waar is, of niet; Je moet het lef maar eens heb ben, om dat van jezelf te dur ven zeggen, en dat in alle ernst. Aan de andere kant kan je je afvragen of haar zelfkritiek wel helemaal te recht is. Was Jo Vermeule dan niet de geschiktste per soon op deze hoge-broze posi tie? Wie geregeld de stoepen van het stadhuis van Vlaar dingen betreedt kent haar ongetwijfeld. Een ie der is het over een ding eens: ze is vriendelijk en menselijk. Meestal gaat ze gekleed in een eenvoudige jurk, draagt reeds lange tijd dezelfde bril kijkt ern stig, is niet zo knap van uiterlijk, kent geen bra- vour, rijdt geen auto, komt altijd naar haar werk lo pen en als ze tegen de raad praat, zit Jo altijd met haar handen gevou wen. En over dat praten gaan ook de nodige grapjes: ze praat als een juf" tegen de kinder tjes in de klas, of: je zou wel aan de woorden vóllen trek ken, zo traag komt het er allemaal uit Jo Vermeule weet dat, maar ze gaat er niet onder gebukt steeds dezelfde die zij is. Zelfs bij harde aanvallen, soms van de eigen partijgenoten (Pv dA), blijft ze rustig en oer- kalm. Een gevolg is dat nie mand uit de raad echt boos op haar kan worden. Overigens, onder het Vermeu- le-bewind is toch wel wat tot stand gekomen. Enkele voor beelden: het Toeleveringsbe drijf verhuisde van een oud gebouw in de Oosterstraat naar een nieuw complex in het industriegebied De Ver gulde Hand, de nieuwbouw van de gemeentelijke sociale dienst aan de Hofsingel, dc verbouwing van het voormali ge verpleegtehuis Soenda tot een modern hoofdkantoor van de GG en GD, straks in oktober, en de aanzet tot de vorming van een gezond heidscentrum in Holy. Een zaak, die haar na aan het hart ligt en die Jo Vermeule met enige spijt onafgerond zal moeten overdragen aan haar opvolger. „Ja, hoor nou eens even", on derbreekt ze, „je mag niet zeggen dat ik dat allemaal tot stand heb gebracht, hoor. Je weet net zo goed als ik, dat mijn voorgangster intensief is bezig geweest met de plannen rond de bouw van één groot gebouw voor zowel de GG en GD als de GSD. Dat die plan nen in mijn periode zijn afge rond, dat betekent dan toch geen verdienste van mij...," Maar u mocht toch de eerste paal slaan voor het nieuwe GSD-gebouw? Antwoord van Jo: „Ja. maar pas na lang aandringen. Ik wilde hele maal niet Ik houd niet van die poespas. Laten die vaklui dat nou doen....zie je wel dat ik niet geschikt was voor wet- houder? Doe me nu een lol en ga me niet zo op zitten heme len. Daar is geen reden toe, hoor je,..". Maar tegenover deze „min nen" staan enkele plussen, waarvan één heel grote plus: Jo Vermeule blijft in de raad Kennelijk toch wel, want haar ambtenaren hebben een heel andere dunk over mevrouw Vermeule dan de persoon in kwestie over zich zelf heeft Drs. O.G.- H.M. Smit, waarnemend direceteur van de Ge meentelijke Sociale Dienst (directeur J.A. Florijn is met vakantie, red.): "Me vrouw Vermeule had de bijzonder moeilijke opga ve om onverwacht haar voorgangster Lydia van Duijn te gaan vervangen. En geloof me, die wist er wel wat van. Echter, de huidige wethouder heeft zich geweldig goed en vooral snel ingewerkt in de moeilijke materie van de so ciale wetgeving. Ik praat daarom met respect over me vrouw Vermeule. Verder staat zij op haar punten, wat ik een goede zaak vind overi gens. Als zij vraagt om gege vens over een bepaalde cliënt dan moesten die gegevens vaak zeer snel bij haar op het bureau liggen. Voor ons wel eens lastig, dat geef ik toe, maar voor de persoon om wie het ging, natuurlijk fijn. Daar komt nog bij dat mevrouw Vermeule zich nauw betrok ken voelt bij de zorgen van anderen. Echter, niet zo dat zij er onder gebukt gaat. Zij kon er tijdig afstand van no men". Ook dokter E.H.E. Wolfs, de directeur van de GG en GD kan alleen maar aardige din gen over zijn „bazin" vertel len. Niet zo verwonderlijk, overigens. Immers, heeft de gemeenteraad met onlangs zjjn goedkeuring gegeven aan een fors krediet voor de ver bouwing van het voormalige S oen dage bouw tot hoofdkan toor van de GG en GD? In alle oprechtheid zegt dokter Wolfs; „Ze is een eerlijke, recht-door-zee-gaande vrouw, die er geen doekjes om windt. Ook hoort zij eerst de mening van deskundigen, alvorens over te gaan tot het nemen van besluiten". Het dient mijn tijd wel uit, is een vaak gehoord gezeg de van aanstaande gepen sioneerden. Bij Jo Ver meule ligt dat toch wat anders. Hoewel zij straks met plezier een punt zet achter haar carrière, ver vult het haar met zorg dat de subsidiekraan ten be hoeve van de gezinszorg praktisch is dichtgedraaid. „Schandalig", zegt ze op een voor haar ongekend felle ma nier, „Er kan nu wel bezui nigd worden, maar daar mo gen de hulpbehoevenden toch niet de dupe van worden? Het is zelfs zo erg in Vlaar dingen dat we geen nieuwe aanvragen voor gezinshulp meer kunnen accepteren om dat we er geen geld voor krijgen en je kan de huidige helpsters toch ook niet weer overbelasten? Het gevolg zal wel zijn dat wij ons beleid moeten bijsturen en gaan kij ken of de juiste hulp op de juiste plaats terecht komt Ik zou het zo fijn vinden als er eens wat vrijwilligers op stonden voor allerlei werft voor bedlegerigen en bejaar den: huis stof/en, wasje doen. wassen van de patient enzo voorts. Meer dat wil niet luk ken. Jo denkt na, zit met haar noofd in beide handen „..Vind je niet dat we zo wei nig voor elkaar over hebben? We vechten allemaal voor on$ eigen hachje. Niet onbegrijpe lijk, hoor. Maar gaan we soms met een beetje te ver9 Zijn we niet al te vlot met het rijden naar ons tweede huisje en/of boot op de vrijdagavond9 Wal weten wij nou nog af van onze buren?" Jo Vermeule wil bij haar af scheid niet dc dominee uit hangen, noch de zedeprediker zijn. Het doet haar echter zeer dat we zo hard kunnen zijn tegen elkaar. Ook in de raad voelt zij dit als „uiterst onaan- ge na am". Ze keert terug naar het onderwerp waarover zij sprak; de zorg voor bepaalde gezinnen en bejaarden. „Voor deze laatste groep een licht puntje. Het is bekend dat het nieuwe beleid er op gericht is bejaarden zo lang mogelijk in hun eigen vertrouwde omge ving het centrum vooral te laten. Er is kans op een start daarvoor. De twee be jaardentehuizen Vaartland en De Wetenng moeten dnngend gerenoveerd worden De ka mers zijn er veel te klein Wanneer daar verbetering ui komt, betekent dit", zo vertelt mevrouw Vermeule, „dat ei bijna honderd plaatsen in de- 2e tehuizen moeten verdwij nen". p „Het gaat te ver", zo legt ze uit, „om de leegkomende ka mera leeg te houden en dan in een later stadium te gaan breken en borea Dat raag je de bewoners niet aandoen. Wij hebben dat een keer ge daan in Biliton, maar dat nooit meer! Vandaar dat wij de aanvraag hebben inge diend bij de pianningscorn- missie in Den Haag om in de binnenstad woningen voor zowel validen als iets minder validen te mogen bouwen. Echter zo, dat in elk geval de opvang van de genoemde be jaardentehuizen kan worden geregeld. Goudriaan zegt dat er ruimte voor is". Jo Vermeule kan als wet houder zo „slecht" niet zijn, haar eigen portefeuil le beschouwt ze als erg belangrijk. „Er zijn vele zaken", zo vervolgt ze, „die ik had willen aanpak ken, maar waarvoor een voudig het geld niet be schikbaar voor wordt ge steld, omdat er ook andere zaken zonodig moeten worden aangepakt. Ik vind bijvoorbeeld geld voor Tijd voor School, of de peuterspeelzalen best nuttig. Maar, zolang de moeders met hun argumenten met verder komen dan „hot is zo makke lijk, dan houd ik wat tijd over voor mezelf', zet ik vraagte kens achter deze prioriteiten. Dan geloof ik dat er in mijn portefeuille zaken zijn die sneller ter hand genomen moeten worden. Ik denk dan alleen maar even aan de ge- zinshulp. Begnjp me goed: ik zeg dus niet dat Tijd voor Schooi en de peuterspeelzalen geen nuttige functie hebben. Maar sommige moeders moe- ton ook begrijpen dat ze bezig zijn met het opvoeden van kinderen en dat gemakzucht geen goed argument is om kinderen tussen-de-middag op school te houden Luisteren naar de verhalen van je kind als het uit school komt ts machtig interessant Boven dien: dat kind verlangt dat van je. Mevrouw Vermeule is zó be zig met het opbouwen van haar theoneen dat ze (bijna) haar suiker in de asbak gooit die op de grote tafel in haar werkkamer staat, m plaats van die in haar koffie te doen „O gut, ben rk al zo ver weg?", verontschuldigt de 5S- plusser zich. En, hoe zit dat dan met me vrouw Vermeule zelf, moeder van twee kinderen en reeds oma? 2e zit dertien jaur m de raad, dus had schoolgaande kinderen toen ze volop in het raadswerk zat- Maar ze gaat verder: „Luister", vervolgt ze. „Ik ben indertijd raadslid ge worden, omdat het toen alle maal nog niet zo gecompli ceerd was. Je was een, hoog uit twee korte avonden per week de deur uit. Half acht weg, kwart voor tien weer binnen, pantoffeltjes aan. Bo vendien heb ik steeds gezegd eerst mijn gezin. Da's toch logisch, hè (Jo lacht hierbij). Je hebt er toch m eerste in stantie voor gekozen om echt genote en (eventueel) moeder te worden. Het was bij ons toch met andersom? Nou, als ik geen goede moeder kon zijn voor mijn kinderen, dan kon ik het toch met gaan maken om in de raad Le gaan vertellen hoe we het allemaal wel zouden moeten doen. Dan had ik me ongeloofwaardig gemaakt". Geen holle frases van Jo Vermeule, want het blijkt inderdaad zo te zijn zo vertelde ons een hoge ambtenaar dat Jo Ver meule een vrouw van de klok was, die niet aarzelde om tc vertellen dat het nu toch hoog tijd was te stop pen omdat er thuis nog het een en ander te doen was. Terugkomend op die lange vergaderingen van thans, zegt ze: „Je groeit er wel m mee, maar het is eigenlijk niet meer op te brengen. Je werkt dag en nacht. Niet alleen overdag als wethouder, maai 's avonds ook nog eens aan al die commissies die een raadslidmaatschap en wet houderschap nu eenmaal mei zich meebrengen. Kijk, dat kan ik met meer opbrengen. Lichamelijk niet ik word een jaartje ouder maar ook geestelijk met". „De vergade ringen behoeven voor mij niet als vroeger toen alles van binnenuit geregeld werd. Je had toen maar te knikken. Thans slaat de balans te vaak naar de andere kant door. Er wordt op de man of vrouw gespeeld, er wordt on waardig gediscussieerd. Maar, is niet alles keihard geworden? Je hele politieke handel ligt tegenwoordig op straat. Er zijn inspraakgroe- pen, een bureau voorlichting die de pers informeert, Kor tom: een ieder bemoeit zich nu met de zaken. En dat heeft wel eens spanningen tot gevolg die zijn weerslag dan tijdens de raadsvergade ringen kunnen hebben om maar „goed" voor dc dag te komen. Ik geloof niet dat ik de voorbeelden hoef te noe men", Jo Vermeule voegt daar nog wel aan toe dat de tijd van de grootste schreeu wer krijgt het gelijk, althans Ln Vlaardtngen achter de rug Ja, en dan is er nog zo'n geladen onderwerp eigen lijk twee onderwerpen waarover veel te doen is (ge weest). Een daarvan is het realiseren van een Crisisinter ventiecentrum. Een zaak. waann ook schot in begint te komen, maar die met door mevrouw Vermeule kan wor den afgemaakt Er is nogal eens tegen haar schenen ge schopt door Jan en alleman. Verkeerd beleid, niet slag vaardig, verkeerde visie zijn kreten die zij meermalen lijd zaam heeft moeten aanhoren. Maar steeds kwam het alle maal op hetzelfde neer, name lijk gebrek aan geld, „Daar komt naar mijn heilige over tuiging by", zo verklaart Jo Vermeule, „dat Vlaardmgen echt met zo veel crisisgevalien heeft dan wordt gesugge reerd. Hoe erg het ook is, je kan een vrouw met twee kin deren die uit huis is weggelo pen met tijdelijk plaatsen tus sen aan drugs verslaafden, of bij hen die van plan zijn een einde aan hun leven te ma ken. Evenmin hoort een drin- keboer daar thuis. Laat die zijn roes maar m de politiecel uitslapen. Van mij mag dat Ik wens deze niet te hebben in zo'n crisis-opvangcentrum. Want, het gaat toch om men sen in een crisis... En wat dat moedertje met twee kinder tjes betreft: natuurlijk moe ten deze worden opgevangen. Echter niet in een crisisop vangcentrum. Dat kan je haai met aandoen". Mevrouw Vermeule vindt dal de werkgroep die zich buigt over het opvangcentrum nu met rasse schreden in de goe de richting gaat. Binnen niet te lange tijd zal een aantal woninkjes in gereedheid wor den gebracht met bedden voor tijdelijke opvang in af wachting van eventuele defi nitieve plaatsing Ln een te huis. Het gaat om een proef waaruit de zo noodzakelijke ervaringscijfers moeten ko men om vervolgens definitie ve maatregelen te nemen. Er komt tevens een maatschap pelijke begeleiding. En dan die andere kwest ie: het Toeleveringsbedrijf Vla ar dingen. Daarover is al weer bijna een half jaar geleden nogal het een en ander te doen geweest. Tijdens de begrotingsbe handeling kwam de kwest ie omtrent het aftreden en de opvolging van de toen malige directeur de heer Th. Harbers aan de orde. Zowel in de com missies, ais in de behande ling van de begroting kreeg mevrouw Vermeule er behoorlijk van langs, vooral vanuit haar eigen partij. De inspraak zou zijn genegeerd. Zij: ,Jk vind het helemaal niet erg om kritiek te krijgen. Bovendien was het niet op de man, in dit geval vrouw, ge speeld. Neen, het was kritiek op het gevolgde beleid. Nou dat mag van mij, vind ik niet erg. Men vond dat de in spraakprocedure niet juist was geweest Echter, ik heb mij laten leiden door mijn eigen visie en die van de amb tenaren. Welnu, toen leek het misschien niet helemaal cor rect. Nu is wel gebleken dat onze zienswijze juist was ge weest". Zou het geen reden geweest kunnen zijn dat zij niet op de kandidatenlijst van de FVdA is gekomen? „O neen", reageert mevrouw Vermeule zelfbewust. ,Jk heb ruim tevoren al kenbaar ge maakt dat met voor mij na dertien jaar wel voldoende is. Ik wist ook wel dat het wet houderschap er voor mij niet meer zou inritten. Maar dat hoefde ik ook niet Toen dacht ik nog even zal ik dan toch maar raadslid blijven? Na enig nadenken leek het me toch beter er gewoon een punt achter te zetten Nu moet mijn man maar weer eens weten dat hij nog een vrouw heeft. Per slot is hij pas gepensioneerd...^ Wie zal haar dit verlan gen misgunnen. Je der tien jaar inzetten voor de gemeenschap is niet niks. De meeste raad sleden halen dat niet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5