SPORT „Een tegenstander is een vriend op de mat" Ook voor scholieren De lange weg Plannen VRIJDAG 23 JUNI 1978 ISlim mémm»mfm „Groeten vooraf te vergelijken met het geloof" Een deel van de jeugdgroep van sportschool Lagerwaard. Op de voorgrond een immense bokaal die in Luxemburg werd gewonnen. Jeugd judo: schone nagels en discipline Scbieaam Het is erg warm in sportschool peter Lager waard als op woensdagmiddag de kleine kantine propvol is. Het examen bij de jeugd staat voor de de"r' Zenuwachtige knaapjes, die ineens erg veel moeite hebben met het vast maken van de band. Anderen die proberen de indruk te wek ken dat het allemaal best mee zal vallen. Tot een paar minu ten voor het begin blijft dat ook 20. Maar ajs eenmaal „meester" Feter Lagerwaard mei een uiterst serieuze blik de namen afleest van de door de jochies zelf ingevulde pa pieren is iedereen stil- Erg rus tig ook want bet grote werk gaat beginnen. De discipline van dc „kandidaten" *s groter dan bij de ongeveer 30 ouders die proberen zoonlief de laat ste aanwijzingen te geven. Het examen op zich is vooral bij de jongsten (vanaf jaar) een schitterend gebeuren. Heupv.-orpen, koprollen, houd grepen, alles wal Anton Gce- srnk zo groot heeft gemaakt wordt nu door 50 knaapjes ten uitvoer gebracht. Ze hebben er vaak veel m°eite mee en ne men wel degelijk bedenktijd als een bepaalde worp niet di rect te binnen schiet En moe der fluistert langs de kant dat hij het best wel weet. Een stuk je prestige, want zoonlief moet wel met de anders gekleurde band of de slip eraan terugko men. Allemaal slagen ze- Het is illustratief voor de opzet van de sportschool van Peter La gerwaard. Dat de jeugd in de sportwereld goed opgevangen moet worden is bekend. Bij de sportclubs, die werken met teams of elftal len, is bijvoorbeeld afschrijven met een rotsmoes uit den boze. Hij of 2ij moet leren dat een jander gedupeerd wordt. Ech ter, in vele gevallen krijgen de knapen alle kans zich negatief te manifesteren, omdat de lei der nou eenmaal niet constant ïelf of soms meer kinderen in de gaten kan houden. Al blijft het gelukkig een uitzondering. „De „opvoeding" van de toe komstige judoka is anders. Er heerst een ijzeren discipline, die begint bij schone nagels en eindigt bij het rvan de dojo, de ru.' "He- maal tradities 'e Hollanders tr Oeno- men uit het judo is ontstaan: Japan. „Vooral bij die hele jonge kna pen is het de bedoeling dat ze in eerste instantie de basisre gels leren kennen", zegt Louis Nieuwenbnrgi samen met Pe ter Lagerwaard de grote man achter de jeugdopvang- „Je kan het groeten vooraf eigen lijk een beetje vergelijk®11 met het geloof. Ais iemand naar de kerk gaat doet hij dat met eerbied. Dus wordt er hij wijze Judo voor de jeugd: schone nagels en een onbespro ken gedrag. Het rs gelukt. Peter Lagerwaard reikt de slip uit aan een van zijn leerlingen. foto's: Jacques Zorgman van spreken gegroet. In Japan is de dojo de tempel. Dus daar moet je eerbied voor opbren gen". Dat het jeugdjudo een enorme opvoedkundige taak heeft wordt zeker duidelijk wanneer Peter Lagerwaard zegt: „Ze moeten leren respect voor el kaar te hebben. Een tegenstan der is een vriend op de mat. Als hij wat heeft dan help je. Judo is gebaseerd op etiketten. Zoals het groeten en af groeten, schone nagels en kleren en een nette haardracht". Vooral de schone nagels en de verzorging van het lichaam wordt intensief begeleid- Louis Nieuwenburg; „We controleren het altijd van tevoren. Waar iedereen bij is hoor. Een knaap die geen schone nagels heeft schaamt zich ten opzichte van de anderen die dat wel hebben. Dus zal ook hu ervoor zorgen dat het niet meer voorkomt". Waarna Peter Lagerwaard aan vult: „Ik maak ze ook duidelijk waarom het zo belangrijk is dat de nagels kort zijn. Dat doe ik uitvoerig zodat ze er het nut van inzien. A Is voorbeeld noem ik nog steeds het feit, dat ik er zelf een beenvliesontsteking aan heb overgehouden omdat mijn tegenstander vieze en vooral ook lang® nagels had". Het tenue moet te allen tijde in orde zijn. Patrick Lagerwaard heeft er duide lijk moeite mee. 1 Discipline Toch lijkt het geen eenvoudige zaak om dergelijke jonge, maar vooral speelse kinderen discipline bij te brengen. Al is het bewonderenswaardig hoe Peter en Louis constant tij dens het examen op een uiterst vriendelijke maar ook drin gende manier de jeugd terecht wijzen. „Je moet natuurlijk niet den ken dat je dat binnen een week geleerd hebt", zegt Peter La gerwaard. „belangrijk is vooral de steun van de ouders in deze. Als iemand zijn zoon of doch ter alleen maar naar ons toe stuurt omdat hij dan op woens dagmiddag lekker bezig is kan dat oor ons een probeem zijn. Die knul denkt dan lekker te gaan ravotten". Louis Nieuwenburg: „Die disci pline leren ze m hoofdzaak van elkaar. Elke groep kent een formele leider. Die geeft door zijn prestatie of door zijn hou ding onwillekeurig het voor beeld. Hij is m de meeste geval len ook in staat anderen te beïnvloeden. Het is daarbij on ze taak om ervoor te zorgen dat het met te gek wordt. Dat hij met te overheersend wordt". Ontzag voor de meester is daarbij ook van belang. Peter Lagerwaard: „Als ik in dat wit te pak op de mat sta dan ben ik de meester. Dan heb ik auto- mausch overwicht. Ze weten dat tk streng kan zijn als dat nodig is en dus passen ze wel op". Selectie In feite is bij de beide „mees ters" de groep in tweeën ge deeld: de selectie-judoka's en de jongens die hetzij door de ouders hetzij op doktersadvies hebben besloten wekelijks het witte pak aan te trekken. De geselecteerden, die ook mee doen met wedstrijden in bin nen- en buitenland, trainen normaal mee met de anderen maar worden wel geacht het voorbeeld te geven. Zij zijn te herkennen aan de „S" op het judo-pak. Een letter waar door de kampen enorm veel waarde aan wordt gehecht. Ze raken hem niet graag kwijt. Een onderdeel van de discipli ne is echter het afnemen van de felbegeerde letter. Legt Pe ter Lagerwaard iut: „De jon gens die zijn doorgedrongen tot de selectie staan vooral disci plinair en stapje hoger. Zij rea- liseren 2ich dat ze boven de anderen uitsteken door presta tie en gedrag dus moeten ze het voorbeeld geven". Gebeurt dat niet dan volgt een „harde maatregel". Peter: „Als een jongen van de selectie niet staat op te letten of op een andere manier verzuimt het voorbeeld te gever, gaat de „S" eraf. Mecsta" ".rijgen ze hem wel weer terug. Maar dan al leen als ze hebben bewezen dat ze het verdienen". Vaandeldrager Waarna Louis Nieuwenburg aanvult: „Een selectie-knaap is in feite de vaandeldrager van de club. Hij moet tijdens de normale training bewijzen dat hij het waard is om in de door: Marlijn Verwaaijen selectie te zitten. Er is ook een enorm verschil in lessen. Op woensdagmiddag, als iedereen bij elkaar traint gaat alles spe lenderwijs. Zaterdag komen dan alleen de geselecteerden. Dan is er niet één die tijdens de les ook maar iets zegt. Te gen die jongens zijn we ook een stuk strenger. Ze doen al leen hun mond open om iets te vragen. Ze lopen ook niet zo maar van de mat, ze mogen in het uiterste geval naar de WC en moeten zich volledig concentreren op het judo. Het zijn bepaalde maatregelen die gewoon nodig zijn. Tenslotte is het de top van de jeugd en die jongens willen zelf graag iets gaan presteren". Het grote probleem is op dat moment jeugd te krijgen van veertien tot achttien jaar. Een bekend verschijnsel waar vrij wel alle takken van sport mee te maken hebben. Louis Nieu wenburg: „De groep van die leeftijd die we nu hebben is te klem om er een seieetiegroep van te maken. Het ligt m die leeftijd gewoon erg moeilijk omdat ze andere interesse krij gen. Ze hebben een brommer, gaan dansen en achter de meis jes aan. Dus zijn ze verloren voor het judo of welke andere sport dan ook". Toch zoeken de Lagerwaard mannen naar een oplossing. Dus zal meer aandacht besteed worden aan die groep. Twee mensen hebben zich beschik baar gesteld om de training te gaan verzorgen. „Ted en John Veldhoven gaan de selectie van veertien tot zeventien jaar onder hun hoede nemen", zegt Peter Lagerwaard. „Dat is na tuurlijk grandioos, want daar door wordt meer aandacht aan dc knapen besteed die wel wat willen bereiken in deze tak van sport". Het is wel duidelijk dat de sportschool, waar Peter Lager waard in eerste instantie als eenling de zaken afhandelde, uit zijn jasje li..kt te groeien. De enorme toeloop van leerlingen moest opgevangen worden. Iets wat Lagerwaard zelf niet meer alleen aan kon. „Voor mij was het allemaal niet meer bij te houden", zegt hij. ,,Ik stond van 's ochtends vroeg tot diep in de nacht op de mat. Het werd me allemaal teveel omdat ik ook merkte dat ik vaak mijn aandacht er niet bij kon houden". Het oprichten van het zoge naamde „dan-college" (een soort bestuur van een vereni ging) bracht dc oplossing. Een college waarin Louis Nieuwen burg een van de leden is. „Ik startte in eerste instantie om dat het mijn hobby is, en ik het zalig vind om met kinde ren om te gaan. Maar ik kreeg behoefte aan een tweede man. Na het oprichten van het colle ge is Paul Utens erbij geko men. Met hem neem ik nou een groot deel van de selectiejeugd voor mijn rekening". Het kader van de sportschool bestaat nu uit een flink aantal vrijwilligers. Legt Nieuwen burg uit: „De supervisie berust bij Peter Lagerwaard omdat hij de hoogste graad heeft. Paul Utens en ik nemen de geselecteerde jeugd van 7 tot 14 jaar onder onze hoede, ter wijl Ted en John Veldhoven de oudere jeugd trainen. Peter is de man van de senioren en doet ook de jeugd er bij". Werkvergaderingen kennen ze niet maar wel wordt wekelijks al les doorgenomen. „We nemen dan alles van de afgelopen week nog eens door. Het is een belangrijke samenspraak waarbij heus wel eens kritiek naar voren komt. Dat moet j'e kunnen hebben. Als iemand vind dat er iets fout gegaan is moet hij dat kunnen zeggen. Aan poppenkast spelen hebben we natuurlijk niets. Daar is niemand mee gebaat". Terug naar het examen waar de grootste spanning nog moet komen: de einduitslag. De knaapjes realiseren zich uite raard niet dat Peter Lager waard er van uit gaat dat at wezen niemand mag zakken, „Dat kan met", zegt hij. „Want alles gaat spelenderwijs. Dus moet je zo'r. jochie niet een enorme teleurstelling geven". De uitreiking van de slips of banden gebeurt andermaal ge disciplineerd. Een jochie dat naar voren komt terwijl zijn pak niet goed zit, kan weer terug om eerst dat in orde te maken. Zelfs Patrick, de zoon van Peter Lagerwaard, wordt niet ontzien. Hij heeft alle moeite het hagelwitte pak op de juiste plaats te krijgen. Pas als dat gelukt is, mag hij trots als een pauw zijn eerste gele slip laten zien. Hij doet dat aan iedereen die het maar zien wil Uiteraard verschilt de jeugd van dc sportschool van Lager waard in principe niets van die van de andere scholen. De judosport kennende wordt overal volgens de principes van de Japanners gehandeld. Een duidelijk opvoedkundige zaak! Waarbij eens temeer blijkt dat ouders, die hun zoon alleen maar willen leren zich op het schoolplein te verdedi gen, beter iets anders kunnen bedenken. In navolging van onder andere het korfbal en handbal dringt ook de judosport door tot de scholen. Sportschool Peter Lagerwaard is van plan hot komende seizoen wedstrijden te houden voor alle lagere scholen in Schiedam. Dit naar aanleiding va» een plan dat door Anton Gees ink indertijd is ontworpen om de judosport populair te maken. Er zijn al gesprekken met de wethouder over dit plan gevoerd- Gedacht wordt aan een soort competitie waarbij een dusdanige puntentelling wordt gehouden, dat de zwakkere scholieren eveneens een kans hebben om van een hoger gegradueerde judoka te winnen. Teneinde zoveel mogel'jk Publiek te laten komen is de organisatie van plan de wedstrij den in de sporthal Margriet te houden, Niet iedere judoschool kent hetzelfde systeem wat de j-raduerinj betreft. Het systeem dat Peter Lagerwaard bij rijn examens toepast is hiervan een voorbeeld- De lange weg voor de aankomende „toppers" is als volgt uitgestip peld: witte band, le gele slip, 2e gele slip, gele band, le oranje slip, 2e oranje slip, oranje band, le groene slip, 2e groene slip. groene band, Ie blauwe slip, 2e blauwe slip, blauwe band, le bruine slip, Se bruine slip, bruine band. Het hoogst haalbare wat betreft dc banden, de zwarte, kan pas verkregen worden nadat de judoka 14 jaax is. 6 Ook voor het komende seizoen heeft Peter Lagerwaard met zijn kader weer een aantal reisjes en wedstrijden op het programma staan voor zijn jongste judoka's. Zo zal hij zelf samen met Louis Nieuwenburg vanaf 15 juli ïn Luxemburg een zomerschool leiden. Een aantal leerlingen van Lagerwaard gaat ook naar de door de Budobond te houden zomerschool in Santpoort. Tevens ligt het in de bedoeling om andermaal wedstrijden te houden tegen Luxemburg se, Belgische en Duitse scholen. Uiteraard zal ook het volgend seizoen weet in de sportschool het kampioenschap van Schiedam worden gehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 6