Zevenhonderd woningen in plan Krimsloot 9BewTiistwording in provincie voor Staeiduinse Bos9 Schiedak knapt kap uit 1600 op Kunst van voetstuk halen 'Mets van f rrenrdaden bekend' Katte - vrienden komen met show in Margriethal Rechercheurs zien sporen over 't hoofd Frontale botsing: twee gewonden Sierketting van graf gestolen Cross-auto brandt uit Ju Hoek van Holland Te dronken voor blaastest Vlag gestolen Politie Maasland: Informatiecentrum een feit Voorlichtings avond van het JAC Doorgereden Fruitdief Bromfietser aangereden Dief gooit ruit kapot 2 DINSDAG 27 JUNI 1978 VD/S C/WW 3 Schiedam 'Vrijwel on middellijk na de hero pening van sporthal Margriet zal het weme len van katten. Burge meester en wethouders van Schiedam hebben besloten de Nederland se vereniging van Kat ten vrienden toe te staan op zaterdag 17 en zondag 17 september een grote show te orga niseren. Rotterdammer D.S. Baren dregt van deze vereniging was overigens nog niet op de hoogte gesteld; hij reageerde verrast De vereniging had het college verzocht om een ontheffing, zoals be: doeld wordt in artikel 32 van de winkelslui tingswet Wat dat met katten heeft te maken? Het is de bedoeling, dat tijdens de tentoonstel ling in de dan verbouw de sporthal het een en ander aan consumpties wordt verkocht ook in de avonduurtjes als de winkels dicht zijn. Insluiper blijkt inbreker: Schiedam Rechercheurs hebben een belangrijk spoor over het hoofd gezien bij het onderzoek naar de diefstal die vorige week werd gepleegd bij Be Gruyter aan de 's-Grave- landseweg. Het blijkt dat de dader, die er vandoor ging met een partij goederen van zo'n 15.GQ0 gul den, zich helemaal niet heeft laten, insluiten, zoals aanvanke- lijk werd aangenomen. De dief heeft „gewoon" een van de deuren geforceerd. Na het vertrek van de recher cheurs ontdekte dat een voor: bijganger. De Schiedammer zag braaksporen en gaf dat door aan een van de verkoop sters. De bedrijfsleider die daarover werd ingelicht cn de recherche terug liet komen: „Dat hadden ze toch moeten zien? Ze hebben gewoon niet goed opgelet. Nu denkt iede: reen dat het personeel niet heeft gezien dat er iemand in de zaak was achtergebleven". Hoofdinspecteur Dick van der Veen reageert daarop: „Ja, kennelijk zijn die braaksporen over het hoofd gezien". Schiedam Bij een frontale botsing op de Burgemeester Knappertlaan zijn twee perso nen licht gewond. Twee auto's werden zwaar beschadigd en een verketrszuil werd omver gereden. Het ongeluk gebeurde nabij de Warande. De 30-jarige H. A. W. uit Krimpen aan de Ijssel ver loor daar de macht over het stuur van zijn auto, toen hij de richting opreed van de Nieuwe Haven- Op de vluchtstrook ramde hij een zuil. Op de ande re weghelft botste de wagen vervolgens frontaal tegen een auto, bestuurd door de 29-jari- ge S. J. V, Deze Schiedam se werd licht gewond, net als een vrouw die bij de bij W. in de auto zat. Het bleek dat W. gedronken had. Voor de politie heeft hij de blaas- en bloedproef afge legd. Vlaardingen Dienstdoende agenten van politie betrapten zondagavond de 16-jarige P- T. op heterdaad toen deze op de Algemene Begraafplaats aan het Emaus druk doende was een sierketting van een graf te verwijderen. In afwachting van een nader in te stellen onder zoek werd de jongen voorlopig in hechtenis genomen- Vlaardingen öp de in aan- leg zijnde Rijksweg 19 vloog, Ier hoogte van Holy-Noord, een zogenaamde cross-auto in brand. Het betrof een witte Au- di 80, zonder kenplaten. De ei- eenaar is nog niet bekend. De brandweer moest er aan te pas komen om het brandje te blus sen. igspl sloot gaat ruimte bieden aan ongeveer 700 womn- gen. De Hoekse deelgemeente raad gaat het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam vragen zo snel mogelijk een bestemmingsplan voor dit gebied vast te stellen als vervolg op het eerder genomen voorbereidingsbesluit. mingsplan maar door Het voorbereidingsbesluit werd vastgesteld om te voorkomen dat het betreffende gebied snel volgebouwd zou worden met kassen waardoor de grondprijs omhoog zou gaan. Aanvanke lijk zag het ernaar uit dat de dienst voor stadsontwikkeling door tijdgebrek niet tijdig ge reed zou zijn met een bestem- maar door aan drang van het dagelijks be stuur van de deel gemeenteraad kan het toch binnen de gestel de termijn ter visie worden ge legd. Het totale plan - ruim 17 hectare - biedt plaats aan 700 woningen met een bebouwings- dichtheid van ongeveer veertig woningen per hectare. Op dit moment wordt gedacht aan vierhonderd woningwetwo ningen in gestapelde eensgfs zinsbouw en met terrasvor ming, tweehonderd eengezins woningen in de premiesector, vijftig eengezinswoningen in de vrije sector en vijftig villa's of bungalows. Onder gestapelde eengezins- bouw wordt verstaan woningen die als meerdere woningen per soort op of over elkaar ge bouwd worden zodat niet van eenzijdige bebouwing of van flat bouw kan worden gespro ken. Volgens het dagelijks be stuur van de deelgemeente ra ad blijft er na de ter visielegging van het plan nog voldoende tijd over voor inspraakproce dures. Het is niet de bedoeling het gehele plan in één keer te doen uitvoeren. De deelgemeente- raad is voorstander van wo-. ningbouw in fases en wel zoda nig dat vooral in de plaatselij ke behoefte kan worden voor zien. Het uitbreidingsplan „Krimpsloot" wordt be schouwd als een goed vervolg op vuurtorenplan. In dit plan, achter de Prins Hendrikstraat, hoopt men volgend jaar ruim honderd woningen te kunnen realiseren. I Het Schiedamse dakbe- dekkersbedrijf Schiedak en aannemer Kreugerzijn mo menteel druk bezig een historische „kap", vóór 1600 gemaakt, in oude staat te herstelien. Dat ge beurt onder toezicht van de rijksdienst voor monu mentenzorg. Het pand, waar de kap zich bevindt, staat aan de Lange Haven naast Musis Sacrum, het Schiedamse bowlingcen trum waarvan directeur Frans van Rijsbergen zich vol bewondering toont voor de eeuwenoude kap: „Ik vind het schitterend. Dat ding is helemaal met de hand gemaakt, werke lijk een geweldig kunst werk, en dèt is nou eens iets voor die historische yereniging die we hier heb ben maar die van deze restauratie niet eens op de hoogte schijnt te zijn." Vlaardingen Op de Westha- venkade werd de 30-jarige au tomobilist T, P. uit Vlaardingen aangehouden om de blaasproef af te leggen. De man bleek echter zo dronken dat hij daar toe niet meer in staat was. Toen maar de bloedproef. P. werd vervolgens ten einde te ontnuchteren opgesloten. Zijn rijbewijs is ingevorderd. Dit omdat het al eerder was voor gekomen dat P. door de politie in kennelijke staat achter het stuur aan getroffen was. Vlaardingen Nu de school examens achter de rug zijn hangen ze weer overal, die vlaggestokken met daaraan een schooltas. Van een woning aan de Willem Lodewijklaan, waar ook een geslaagde werd gevierd, werd zo'n vlaggestok compleet met vlag en schooltas gestolen. Waarde: 100 gulden. O Ruim 500 vijfdekl3ssertjes van negentien openbare basis scholen In Vlaardingen hebben vorige week een bezoek ge bracht aan het museum Boj- mans-van Beuningen in Rot terdam. Daartoe hebben ze zich drie weken voorbereid. Het thema van het bezoek luidde „In Holland staat een hnls". „Omdat", zo zegt Anne- Marie Barton, de consulente kunstzinnige vorming, „kunst een uiting is van alles wat om ons heen gebeurt, of gebeurd is. Voor de meeste kinderen is de kunst nog steeds iets hei ligs, waar je niet bij komt. Dat is jammer, vandaar dat wij nu hebben geprobeerd de kunst van haar voetstuk te halen door er zelf op af te gaan". In elk geval waren de reacties van de vijfdeklasscrs erg posi tief. Velen van hen stelden zelfs voor nog een keertje te gaan, omdat ze niet uitgekeken raakten. Maar, dat kan er voorlopig niet van komen. Eerst zijn in het najaar de kinderen van het bijzonder on derwijs aan de beurt Maasland De door bet Maaslandse raadslid Teun Goudswaard gesignaleer de feiten over terreurda den en vandalisme bij dis cobar Vlietzicht, zijn voor de politie een volslagen verrassing. .Niet één maar dan ook niet één van die dingen zijn bij ons be kend", aldus de Maasland- se wachtmeester W. Bijl. Tijdens de laatste gemeen teraadsvergadering had Goudswaard zijn grote ver ontrusting uitgesproken over hem bekende praktij ken op het parkeerterrein voor Vlietzicht. Daar zou den in de weekeinden re gelmatig jongelui bezig zijn met vandalisme, pesterijen en andere praktijken. Volgens Goudswaard gin gen die praktijken zelfs zo ver, dat hij sprak over een „ware terreur" en „bende leden".. Hij wist daarbij te vertellen dat de getroffe nen geen aangifte durfden te doen bij de politie, bang voor represaille-maatrege len, of zoals Goudswaard stelde: „bang in elkaar ge slagen te worden". Maaslands burgemeester J. Van den Brink beloofde Goudswaard de door hem gesignaleerde feiten met de politie op te nemen. Af ge- lopen vrijdag was dat nog niet gebeurd, maar de poli tie had al wel kennis geno men van de verontrusting van Goudswaard. „Wij zeg gen altijd het loopt daar wel bij Vlietzicht", aldus de korpschef van de groep De Lier, do adjudant M. KooL „Ze hebben daar zelf handhavers van de orde. Wij krijgen nooit klachten over diefstallen of mishan deling. Het is mij niet be kend dat er van terreurda den sprake is". Adjudant Kool wilde niet zeggen dat cr dan nooit wat gebeurt Maar van uit de hand lopende zaken was hem niets bekend. „Dat zijn conclusies die rit; heer Goudswaard trekt. Zou er echter wat gebeu ren", aldus de korpschef, „dan zal er best angst voor represailles kunnen zijn". Wachtmeester Bijl zou graag vernemen waar Goudswaard zijn feiten vandaan haalt. „Het wil er namelijk niet in, dat er niets bij ons doordringt. Al zouden er negen geen aan gifte doen, dan komt altijd de tiende wel". Bovendien merkt wacht meester Bijl op, dat het terrein aan een route ligt waar de politie zeer di kwijls langs komt. „Wel wordt cr daar wel eens een brommer of fiets gestolen, of kijkt men te diep in het glaasje". Maar van uitwas sen is de Maaslandse wachtmeester totaal niets bekend. Het informatie- en bezoekers centrum in het Staeiduinse Bos is zaterdagmorgen offi cieel geopend. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, tnr. Maarten Vrolijk, verrichte de openingshandeling door het onthullen van een naambord. ,,'d Oude Koestal" heet het in focentrum nu, aangevend wat de op de monumentenlijst staande schuur als eerste func tie had. Met het informatiecen trum is een jarenlang gekoes terde wens van de vereniging „Vrienden van het Staeiduinse Bos" In vervulling gegaan. Nu kan er in de meest ruime zin voorlichting worden gegeven over de streek, de flora en fauna van het bos, dat tussen het Westland en Rijnmond ligt ingeklemd. „Naast de stranden en de dui nen is het bos in deze omge ving één van de schaarse na tuurgebieden". aldus burge meester M. van Prooijen van 's-Gravenzande, tevens voorzit ter van de vereniging. „Ener zijds ligt het tussen het glas, anderzijds door de industrie omsloten." De 1 s-Gravenzandse burge meester, binnen wiens gemeen: te grenzen het bos ligt, consta teerde dat de recreatiedruk op het bos steeds zwaarder wordt „Vandaar de noodzaak van het infocentrum", aldus Van Prooijen, „Om iedereen bewust te maken van de rijkdom van dit Staeiduinse Bos." Voor een zeer groot aantal ge nodigden, waaronder afgevaar digden van colleges van b. en w. van omliggende gemeenten, van Rijnmond, het ministerie van CRM, Kamer- en Statenle- „Dankzij veel inzet is dit stuk natuur behouden ge bleven voor de regio", al dus de heer De Monchy den, haalde ook mr. Vrolijk het belang van het bos aan. „Die bewustwording van het bos heeft een groot draagvlak in Zuid-Holland gekregen", aldus mr. Vrolijk, daarmee ook de erkenning van de provincie voor het bos aangevend. Want er is harde strijd gevoerd in het bos. Niet alleen om een infocentrum te krijgen, maar zelfs om het bos te behouden. Op 1 juni 1970 ging het bos zelfs dicht ten behoeve van een golfcourse. De eerste bomen werden al geveld, hetgeen het begin was van aküegroepen waaruit later de vereniging is ontstaan. Ook mr. Vrolijk was hét begin van de strijd om het behoud van het bos niet ont gaan. „Het was de eerste keer in Zuid-Holland, dat milieu- en recreatiegroepen zich zo duide lijk manifesteerden. En wij kennen in Nederland niet veel aktiegroepen die geleid worden door een burgemeester." De commissaris doelde daarmee op de toenmalige burgemeester Bouman van De lies', wiens werk door burgemeester Van Prooijen werd voortgezet „De intentie om het bos voor de inwoners van dit gebied te be houden, is daarbij altijd geble ven", zo merkte Van Prooijen op. Voordat mr. Vrolijk ,.d' Oude Koestal" opende, liet hij zich niet optimistisch uit over een provinciale subsidie. „Zuid- Holland is namelijk een verge ten provincie in het financiële vlak. Wij moeten als onderver deeld worden beschouwd." Voorzitter S. J. H- de Monchy van de Stichting Zuid-Hollands Landschap, de eigenaresse van het bos, noemde de inrichting van het informatiecentrum een mijlpaal tussen de Staeldubv vereniging en Zuid-Hollands Landschap. „Dankzij veel inzet is dit stuk natuur behouden gebleven voor de regio, waarbij we wel beperkingen moeten opleggen aan de mens om de natuur te beschermen." Fokko Abbas, secretaris van de vereniging, haalde als man van het eerste uur de geschie denis nog even op. Vooral toen het bos in "70 dicht ging, bracht Abbas destijds in stelling. „Toen ging er een binnen brandje branden", aldus de za terdag veel geprezen Abbas. „De gerooide bomen hebben we toen in de tuin gelegd van baron De Vos van Steenwijk in Wassenaar." Het was het begin van de aktie groepen en van de vereniging, die nu tot het centrum is geko men, Daarin vinden de bezoe: kers alle mogelijke informatie over bos en omgeving, zijn er dia's en een schitterend diora ma te zien, huist er een bijen volkje, terwijl de zolder als filmzaal en expositieruimte is ingericht Vlaardingen De militaire dienstgroep van het Jongeren Advies Centrum (JAC) houdt donderdagavond 29 juni acht uur weer een voorlichtingsbij eenkomst voor jongens die bin nenkort :n dienst moeten en verder voor alle andere geïnte resseerden. Er zal onder meer informatie gegeven worden over dienstweigeren, afkeuren, kostwinnerschap enzovoorts. Natuurlijk bestaat er ook de gelegenheid tot het stellen van vragen. Jongens die hun vra gen liever in een persoonlijke sfeer behandeld zien, kunnen een afspraak maken met de militaire dienstgroep. Adres: JAC, P.K. Drossaartstraat 201 te Vlaardingen. tel.: 344713. Maassluis Rijden onder in vloed was de oorzaak van een aanrijding waarbij een ar.der het slachtoffer werd. Zaterdag avond was de automobilist H. E. O. zo door de drank bene veld, dat hij op de kruising P. J. Troelstraweg-Mozartlaan vergat voorrang te verlenen aan een andere personenauto cn deze ramde. Een passagiere van die personenauto, me vrouw E. G. E., liep bij dat ongeval lichte kneuzingen op. Hij reed ook een verkeersbord omver en ging cr toen van door. De Maassluisc politie wist hem echter snel in de kraag te grijpen. Schiedam Snoep verstandig. Die leuze blijkt er ock bij die ven goed in te zitten. Dat on dervoed de 5(hjarige mevrouw IL A. R. S. winkelierster van een groente- en fruitwinkel aan de Hoogstraat te Schie dam, zaterdagochtend ia alle vroegte. Terwijl zij beneden in de koelcel van haar winkel bezig was met inruimen, maakte een „wakkere" passant van de gelegenheid gebruik dat de winkeldeur open was blijven staan. Hij gapte onder meer meloenen, hananpp, ker sen, pruimen en een balije champignons, alles bij elkaar ter waarde van 225 gulden. Schiedam Komend van de Parkweg verleende de 58-jarige automobilist J. H. K. uit Schie dam geen voorrang aan de 16- jarigc bromfietser P, J. v.d. R. die over de Burgemeester van Haarenlaan aan kwam rijden. Het gevolg was een stevige aanrijding. De bromfietser moest met de ziekenauto naar het Noletziekenhuis vervoerd worden. Daar werd een linlce- ronderbeenfractuur geconsta teerd. Na behandeling kon de bromfietser weer naar huis. Schiedam Met een trottoir- tegel heeft een nog onbekend iemand de etalageruit Inge gooid van de rijwielzaak aan de Rotterdamsedijk. Uit de etalage werden drie bromfietscilinders gestolen. De waarde van deze onderdelen bedraagt 375 gulden. De scha de die werd aangericht schat de 65-jarige eigenaar Jan Huis op 400 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3