Snelftram komt gelijkvloers met het Hof van Spa land Welstand commissie voortaan openbaar Bonte wereld van het circus inspireert ook kunstenaars Restauratie Schuurkerk SG-raad weigert Bram Uiï als lid Gruppo Sport ivo in LijnbaanhaUen Hele sloot jenever weg Activiteiten De Toverbal Ondanks gebrek aan medewerkers: Taverne houdt hart rast Vrouwencafé sluit seizoen af Vlaardingen groeit iets Groenteboer is kar kwijt Onder invloed achter stuur Auto's bekrast Trip voor bejaarden WOENSDAG 28 JUNI 1978 VD,SC/WW 3 Schiedam Het bestem mingsplan voor winkel centrum Kethel zal op een detail worden gewij zigd. Al lang is er spra ke van, dat het railver- voer door het centrum een iets verlegde route zal moeten volgen, an ders dan in het plan stond. Met eea flauwe bocbt zal bet Vlaardingen De vergaderingen van de Vlaardingse Welstand commissie moeten in de toekomst in het openbaar plaatsvinden. |>e overwegingen waarom de commissi eleden bepaalde plannen discussie kunnen al dan niet goedkeuren moeten publiekelijk ter worden gesteld. Dit idee lanceerde wethouder IJsbrand van der Velden van financiën en economische za ken tijdens de onderhandelin gen tussen de PvdA en CDA over het programma van het nieuwe college. Hij stelde daar bij, dat de Welstandcommissie, die adviezen verstrakt over bouwplannen, op grond van onduidelijke motieven plannen beoordeelt, goedkeurt of afwij st. Verder wil men van de com missie Welstand duidelijkheid over de door hun gehanteerde criteria. Eventueel zal het nieuwe colle ge van B en W de richtlijnen opstellen. Van der Velden toon de zich hier echter geen voor stander van. „Het bepalen van de richtlijnen zou de commissie zelf moeten doen, die dan ter goedkeuring aan de raad zou den kunnen worden voorge legd," meende hij. De Welstandcommissie is in Vlaardingen een onafhankelijk orgaan, bestaande uit hoofdza kelijk vakmensen zoals archi tecten en stedebouwkundigen en eventueel belangstellende particulieren. De commissieleden bekijken of de ingediende bouwplannen ar chitectonisch en stedebouw kundig passen in hun omge ving. In de praktijk krijgt de commissie bijvoorbeeld veel vuldig te maken met verzoeken voor het bouwen van dakkapel len bij eengezinswoningen. Het hoofd van de bouwkundi ge afdeling R. van Elk van gemeentewerken heeft er geen enkel bezwaar tegen als de commissie in het openbaar op treedt. Alleen vreest hij wel een bepaalde druk van belang hebbenden op de commissiele den wanneer er grote belangen op het spel staan. „De commis sie treedt namelijk geheel onafhankelijk op en staat los van politieke belangen." Duidelijke criteria bij de beoordeling van ingediende bouwplannen kent men niet „Uiteraard moet worden vol daan aan minimumvoorwaar den, Het moet passen in het bestemmingsplan en technisch moet de zaak rond zijn," legt Van Elk uit „Het formuleren van veel criteria kan de com missi e in haar beoordelingen belemmeren," zo vreest hij. „Gezocht moet worden naar een bepaald evenwicht in de bouw waarbij men ruimte overlaat aan bouwkundige ver nieuwingen, die steeds aan gro te veranderingen onderhevig zijn. Vandaar, dat te sterke cri teria architectonische grapjes kunnen belemmeren. Aan de ene kant moet je streng optre den opdat het geen rommeltje wordt, aan de andere kant moet je ruimte overlaten voor vernieuwingen. Het zoeken naar de juiste weg, dat is de taak van de commissie", aldus Van Elk. Aan het feit, dat de commissie tot nu toe besloten vergadert, tilt hij niet zo zwaar aan..Hoe wel de adviezen van de com missie aan het college van B en W niet worden becommenta rieerd, geldt dat wel bij twijfel gevallen. Ook als de indiener van een bouwplan het niet eens is met de afwijzing van de, commissie dan treedt zijn ar chitect dikwijls in overleg met de commissieleden om geza menlijk tot een oplossing te komen." tracé vanaf de oost: jke zij- berm van de Churchillweg gaan lopen vlak langs bet nieuwe wijkontmoetingscen- tmm, op zo'n manier dat het westelijke perron straks één bouwkundig geheel zal vor men met dat centrum. Op papier stond het tot nog toe aangegeven als een rechte lijn, die over het wijkcentrum naast het Kruisgebouw heen zou lo pen. Echter, aan een ongelijk vloers sneltramtracé wordt al lang niet meer gedacht, en daarom is gezocht naar een route langs het wijkcentrum. De manier waarop, waarmee deze week de raadscommissie voor ruimtelijke ordening in stemde, werd drie jaar geleden al bepleit door onder anderen PvdA-raadslid Nikolaj Diele- mans. Gelijkvloers wordt het dus, maar CDA-raadslid Riet Ta verne heeft daarmee nog altijd moeite. Zij vreest in het Hof van Spaland (de nieuwe naam voor winkelcentrum Kethel) een situatie als in Rotterdam, waar de Lijnbaan het tramver keer snijdt, in de buurt van de Bijenkorf dus. .Levensgevaarlijk", noemt zij de situatie, waarbij volgens haar onvoldoende voor voet gangers is aangegeven dat er rails lopen waarover plotseling een tram kan komen aanstor men. Dielemans vindt dat on zin, en meer leden van de com missie reageerden nogal schamperend: ,,Dat is wel sterk overdreven". Het hoofd van de afdeling stadsontwikkeling, Gustaaf Schaap: „Denkt u dat ik nooit in Rotterdam kom en die situa tie niet ken? Ik woon er zelf, en ik heb nog nooit meege maakt dat iemand zich een on geluk van een tram schrok. Dat levensgevaarlijke valt wel mee." Dielemans had als suggestie, dat, mocht dat nou echt nodig zijn, in het Hof van Spaland gedacht kan worden aan een afwijkende bestrating, waar door de tramrails kunnen wor den geaccentueerd. Tramrails en Lijnbaan snijden elkaar in Rotterdam, „Levensgevaarlijk," vindt mevrouw Taverne, „in Kethel moet dat anders". Vlaardingen Het vrouwenca fé Het Centrum in clubhuis De Haven aan het Weeshuisplein 18 in Vlaardingen sluit vrijdag avond 30 juni het seizoen met een feestelijke avond af. Op het programma staan onder meer toneelimprovisatie, ge dichten en muziek met als gas te de fluitiste Winneke. De avond begint on negen uur. Vlaardingen Phantom Cargo, Willy Nilly en Gruppo Sportivo zijn de trekkers van bet Roek festival, dat onder auspiciën van het Open Jongeren Centrum vrijdagavond in de Vlaar- dingse Lijnbaanhallen wordt gehouden. Het optreden van Phantom Cargo en Willy Nilly vormt het voorprogramma van het spektakelstuk dat Gruppo Sportivo op de planken brengt Zij behoort ongetwijfeld tot een van de leukste groepen van Nederland, qua muziek en mentali teit iets nieuws. Het roek-festijn begint om half acht. De olifant en de danseres. Bronsplastiek van Bep van den Bergh. Maassluis De voormalige rooms-katbolieke Schuurkerk aan de Zuidvliet wordt geres taureerd. Het college van b en w van de gemeente Maassluis heelt ingestemd met een plan van de Beheer- en exploitatie- maatschappij Woudenberg B.V. te Ameide voor een rom prestauratie. De werkzaamheden kunnen worden verricht binnen het in middels goedgekeurde krediet dat de gemeenteraad op 4 okto ber van het vorige jaar ter beschikking heeft gesteld. Woudenberg B.V. is bereid het terrein van de kerk van de gemeente te kopen en daarop Vlaardingen Hoewel de af gelopen periode meer mensen onze stad verlieten dan er zich vestigden, nam het totaal van de Ylaanüngse bevolking toch toe. ^Veertien mensen alles bij el kaar. Vlaardingen telt nu 79100 inwoners. voor eigen rekening achttien woningen en enkele garages te bouwen. Met het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk worden verdere bespre kingen gevoerd over het ver krijgen van subsidies op de restauraties van de kerk en de pastorie. Maassluis Het Is alles cir cus, wat de klok slaat in het Gemeentemuseum van Maas sluis. Daar wordt nog tot en met 2 juli een levendige, bonte tentoonstelling gehouden die geïnspireerd is op het veel kleurige wereldje van het cir cus. Zo zijn er tekeningen en schilderijen te zien van veel komische figuren, posters met aankondigingen van circus voorstellingen, muziekinstru menten die bij het circus beho ren, en ook een bijzonder aan trekkelijke serie bronsplastie ken van Bep van den Bergh, die helemaal wèg is van wat er zich aan acrobatiek in een circus kan voordoen. Natuurlijk zijn er verscheidene schilderijen van Jan van Heel, die in de loop van rijn lange kunstenaarscarrière tal van Door Jan Zwart clowns, de vaak wat tragi-ko mische figuren heeft geschil derd. Daarnaast zijn er pastel tekeningen van Judith Moko- grnta, schilderijen van Hans Rebel en etsen van Herman Berserik, die eveneens clowns in al hun doen en laten tot onderwerp hebben. C. "W. Al- Iers liet ach jaren terug voor zijn bijzonder verzorgde en fijn afgewerkte potloodtekeningen vooral inspireren door de le vendige drukte bij en aan de kassa van het circus, terwijl hij er ook eens binnen keek hoe al die artiesten rich daar bewe gen of rusten bij de vele die ren. Een aardige aanvulling kreeg de tentoonstelling door de op stelling van grote koperen mu ziekinstrumenten en een kap stok met allerlei clowncos- tuums. Dat bonte leven van het circus zie je ook op tal van affiches van de beroemde ex ploitanten Bamum Bailey. De bronsplastieken van Bep van den Bergh vormen een hoofdstuk apart Deze kunste- naresse is er op bijzondere wij ze in geslaagd de zich in het circus bewegende mens frap pant en herkenbaar vast te leg gen. Kennelijk geniet zij intens van al die acrobatiek en behendig heid in allerlei levendige beel dengroepen, die zo me rug maal bij het publiek de adem heeft doen inhouden. Luchtaeroba- tick. Chinese meisjes op stoe len, de olifant en de danseres, de balancerende beer, het paard aan tafel, de leeuw en tal van levende beeldengroe pen: ze zijn er allemaal raak cn atletisch verbeeld in die kos telijke serie bronsplastieken van Bep van den Bergh Aan trekkelijke noot op de tentoon stelling ts ook het miniatuurcir cus, een grote maquette met aJles er op en eraan, dat herin nert aan het aparte wereldje dat er is zodra een circus de tenten uitslaat Bovendien rijn er in virtnnes bijdragen te zien van het Nederlandse Museum Kinderwereld uit Roden, dat heel wat kinderspeelgoed ver zamelde. De heer F. M. Jelsma uit Maassluis zorgde voor tal van cireusboeken. Gemeen temuseum Maassluis, Ziuddijk 16. Dinsdag t/m zondag 14- 17 uur, donderdagavond 19-21 uur. „Rondom het Circus" m.m.v. het Rei- zend Ned. Circus Mu seum Kinderwereld te Roden; Bep v.d. Bergh, Alex Garcia, plastieken; Jan van Heel, Judith Mokoginta, Jan Rebel, schilderij en/tekeningen. Tot en met 2 juli. Het Miniatuurcircus op de tentoonstelling „Rondom het Circus" in het Gemeentemuseum Maassluis. Schiedam De vierdelige aanhangwagen, die de 28-jan- ge groenteboer J.HJL Op de V laardingenli jk had gepar keerd, is gestolen. De waarde van het vehikel is 1600 gulden. Bij de politie heeft de groentehandelaar, van wie een paar maanden geleden al leen nog maar een kistje groen ten werd gestolen, aangifte ge daan. Vlaardingen Tegen een 48- jarige inwoner van Schiedam is door de Vlaardingse politie procens-verbaal opgemaakt De man verkeerde onder in vloed van sterke drank, toen hij een personenauto bestuur de, zo bleek na een bloedproef. Vlaardingen Vijf personen auto's van verschillende mer ken zijn zondagavond of nacht bekrast met een scherp voor werp. Volgens de Vlaardingense poli tie loopt de schade uiteen van honderd tor duizend gulden. De daders zijn nog onbekend. Schiedam Jenever voor een bedrag vaa 1600 gulden is door inbrekers overgoten in een jer rycan, waarmee zij aan de haal zijn gegaan. Bij de Schiedam se Distilleerde rijen aan de Westvest waren zij binnengekomen door een kar- tonnen plaat te verwijderen, die was bevestigd op de plaats van een ingegooide ruit. Ook bij de Roal-fabnek aan de Nijverheidsstraat werd inge broken. Via het dak kwam men binnen; daar werd een golf plaat verwijderd. Eenmaal bin nen haalde het geboefte een geldkist uit een bureau, die werd opengebroken. De in houd, 3300 gulden, verdween. De schade ligt rond een mille. Maassluis Het jongerencen trum De Toverbal te Maassluis organiseert morgenavond om acht uur een informatieve avond over zeefdruktechnie- ken. Bij voldoende belangstelling wü De Toverbal een workshop tot stand brengen, die weke lijks bijelkaar gaat komen. Za terdagavond om negen om draait De Toverbal de speel film Inpikken en wegwezen, een thriller met onder andere Toby Halioj en Marion Busia, waarin autodiefstallen aan de orde van de dag zijn. Schiedam Voor invaliden en bejaarden in Schiedam houdt het Rode Kruis op 19 augustus weer een dagboottoebt. De kosten van deze trip bedragen 17,50 per persoon. Aanmeldingen moeten voor 15 juli worden gezonden aan Het Rode Kruis, Warande 95 in Schiedam. Schiedam Bram Uil wordt geweerd uit de Schiedam se Ge meenschap. De enige burger, die de afgelopen maanden als belangstellende de vergademi- gen van deze culturele stichting bijwoonde en die vaak al vanaf de publieke tribune een in breng had, is geweigerd als lid van de stichtingsraad, waar voor hij zich had aangemeld. Desondanks heeft de Schie- damse Gemeenschap (SG) een groot gebrek aan medewer kers. Binnenkort worden zelfs advertenties geplaatst, omdat er dan drie vacatures zullen zijn. „Uil is echter nou niet die ie mand, op wie wij zitten te wachten," zeggen drie van de vier leden van het presidium, het dagelijks bestuur van de SG, dat de stichtingsraad heeft geadviseerd Bram Uil niet toe te laten, dat presidium is tijde lijk ingesteld toen Warner Mei- nen als voorritter van de SG opstapte, en het bestaat uit Charl Hendriks, Clara Stro man. Cor van Tilberg en Joop Daalmeijer: alleen de laatste was vóór de aanstelling van Bram Uil. De stichtingsraad vergaderde er vorige week besloten over. Daalmeijer was zelf afwezig, enkele leden onder wie Kanne- ke Scheeres en Cees van der Geer ontbraken eveneens, en zo kwam het dat Uil van slecht twee leden steun kreeg: Ton de Vos en Pieter van der Heiden. Vermoedelijk heeft wethouder Herman Posthoorn zich van stemming onthouden, en in dat geval waren ook Hans Leyte, Huub de Ruiter en A. Ouwe- neel tegen Uil. Kledij Een aantal redenen is tijdens de besloten zitting genoemd om Uil te weigeren. Vooral het feit dat Bram Uil onophoudelijk kritiek heeft gespuid op het cultuurbeleid in Schiedam, maakte hem naar de zm van de meeste SG-leden veel te controversieel. „Hij heeft soms wel aardige ideetjes, maar als je nou ziet wat daarvan m het verleden terechtkwam, dan ga je twijfelen. Ik heb het er wel moeilijk mee gehad," is nog het aardigste geluid van de kant van de tegenstemmers, name lijk WD-ra ad slid Van Tilborg Ook Uds kledij leidt tot afkeer „Weinig shocking," noemt men zijn kleren, waarmee de per soon is neergezet. En voorts weegt mee, dat sinds het vertrek van Jaap van der Most als penningmeester het financiële beheer geheel zoek is en dat Uil met wordt gezien als een persoon, dat daarmee ern stig rekening houdt. Er is wel een bal om terug te kaatsen naar de SG-leden, die terugdeinzen voor Uils afwij kende ideeën. Kwam er nooit iets van terecht? Allereerst is dat maar de vraag (wat weet de SG van zijn inbreng in bij voorbeeld Kralingen-Pop, de, Quibus en project Stage?), maar zelfs al valt het ant woord voor Uil negatief uit, wat niet onmogelijk is want hij vergt zeer veel geduld, dan is er de vraag wat dan van de ideetjes van de SG terecht kwam. Al jaren wordt gepraat over voorbereidingen voor ombui ging van de culturele stichting in een meer direct werkende culturele raad. en streefdata durft men zelfs al met meer aan. Al jaren wordt gepraat over loskoppeling van de VW en de SG, omdat deze elkaar op hetzelfde bureau in het Pro veniershuis in de weg zitten, maar m de meerjarenbegroting van de gemeente schijnt daar mee geen haast te rijn (je kunt je dan afvragen, hoe zo'n zaak is bepleit: ook hiervoor had de SG telkens een streefdatum die niet gehaald werd). Er komen alleen maar praat, stukken en nota's uit voor, is een deel van Uils kritiek. Zelfs kleine ideetjes van de SG ko men niet uit de verf. Een aller aardigst tijdschriftje voor ama teurschrijvers-was zo'n planne tje, waarover directeur Ruud PiUard vorig jaar al sprak („Het kan er misschien vóór 1978 zijn") maar dat de mist ingmg om er voorlopig niet uit te voorschijn te komen. De regenten van de SG zullen er nog lang over vergaderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3