SPOUT Sterk bezet mini- damtoernooi w Zonder medewerking ben je nergens" Zondag naar Lange- baan zwemster Irene van der Laan: Polo- en zwemtrainer Piet Goederend: Peter Lansbergen verdedigt titel Oefenpro gramma Spirit VRIJDAG 30 JUNI 1978 Vlaardingen Irene van der Laan staat zondag al voor een krachttoer om voor de derde maal de 16 kilometer van Slcis op haar naam te brengen. De ze jaarlijkse race naar Vlaardingen en terug staat in een grote belangstel ling. Wanneer zij de prijs, een mannetjesfiguur in hout, voor de derde maal wint is het haar eigendom. Hoe Iaat de Vlaardingse moet starten is nog niet bekend. „Alles gaat daar al op z'n Belgisch. Bij de sportkeuring vooraf is er wel een dokter", zegt zij, „maar wanneer de wed strijden beginnen is die al weg". Wanneer Irene dit jaar haar doel bereikt, wil zij zich volgend jaar nog in tensiever met de lange baan gaan bezighouden. Daarvoor is echter veel geld nodig en afhankelijk van de resultaten dit sei zoen gaat zij daar in het najaar naar op zoek. Irene van der Laan ...doorbraak... Vlaardingen Vraag aan Irene van der Laan: Waar denk je onderweg aan? Antwoord: „Vorig jaar nam ik m'n huiswerk door, of je telt de zwemslagen of de lantaarnpalen langs de dijk". De Vlaardingse superafstandszwemster, ondanks haar zeventien jaar dicht tegen de landelijke top aan, komt er voor uit, dat verveling haar grootste vijand is" Het is nauwelijks voor te stel- len". zegt zij, „wat er op een afstand van pakweg zestien ki lometer allemaal gebeurt. J"e komt gegarandeert helemaal zwart uit het water (door het vet) dat je er moeilijk af krijgt, kom je in het kroos terecht dan- ben je verloren, en soms," glimlacht zij, „kruipt er wel eens een visje in m'n badpak", Dat zijn dan de ongemakken van een langebaanzwemster, Schiedam Deze week is het toernooi om dc Coupe Raphael gestart. Het is voor de tweede maal dat dit damtoernooi wordt opgezet. Vijf jaar gele den werd het eerste toernooi om deze Coup ge speeld in de huiskamer bij organisator Leo Mous, Het tweede toernooi is al veel grootser van opzet. De bezet ting is (althans op papier) vee! sterker dan in het eerste toer nooi. De organisatoren kwa men uit met een keurig ver zorgd toernooiboekje en de prijzen mogen er zeker ook nu weer zijn. Dat is één van de aantrekkelijke kanten van dit kleine damtoernooi. Ditmaal doen er negen dam mers aan mee, allemaal leden van damclub Schiedam. De winnaar van de eerste Coupe Raphael, Peter Lansbergen, is er bij om zijn beker te verdedi gen, Hij zal het echter moeilijk krijgen. Ron Heusdens, de damkampioen van Schiedam 1978, en Nico Knoops, de junio- renkampioen van Nederland 1978,_ en vanwege deze titel kandidaat-meester, zullen alles doen om de Coupe in hun bezit te krijgen. Daarnaast hebben de damkam- pioenen van Schiedam uit de laatste vier jaren: Wim Vrij land, Piet Bastiaanse en Tiny Mous, al eerder bewezen niet onder te doen voor de andere deelnemers, Resteren nog de outsiders Rob van Eijk (snel- damkampioen van Schiedam 1978), Leo Mous en Cees den Boer, die graag bereid zijn voor een verrassing te zorgen. Het belooft dus een zeer span nend toernooi te worden, waar in niemand bang hoeft te zijn voor een ander. Een tweede belangrijke zaak is, dat alle deelnemers spelers zijn, die het avontuur niet schuwen. Behal ve spannend, zal het toernooi dus zeer zeker ook spectaculair worden. meen de sterkste speler rond de eeuwwisseling geacht, eind igde bij voorbeeld in 1895 ach ter Louis Raphael, In een tweekamp met Weiss heeft Raphael ook tweemaal gelijk gespeeld. Dat bewijst toch we! zijn klasse." „Raphael is vooral bekend ge bleven in de damgeschiedenis door een geweldig mooie com binatie. Deze combinatie is vrij ingewikkeld, vandaar dat ze niet vaak voorkomt. Maar als ze wordt uitgevoerd, is het ook zeer verrassend. Laten we ho pen dat er in dit tweede toer nooi om de Coupe Raphael ook een Raphael-combinatie uitge voerd zal worden." Het toernooi wordt de komen de negen weken steeds op de woensdagavond verspeeld. Eenling '/aar van de waarheid door Bas van den Berg die dit jaar, zoals Irene van der Laan, voor een doorbraak staat. Zij. „Ik vind het allemaal niet zo erg hoor. Het hoort er nu eenmaal bij. Ik zwem al vanaf mijn achtste jaar bij VZC, deed alle slagen, maar eerlijk gezegd was ik geen uit blinker". Geen uitblinker Haar naam prijkte op de korte afstand nimmer met grote koppen in de krant Dus geen enkele maal winter of zomer kamp i oen. „Ik haalde ïelfs nooit de limiet. Wel natuurlijk in de estafette, maar dat was dan ook alles." Zij knipt nog regelmatig alle nieuws uit over haar club. Vorige week nog haar prestaties op de kringstrijd van de zwembond voor Rotterdam en omstreken. Voor de rest gaat Irene van de Laan, vijfde klas HAVO - zegt door bescheidenheid niet op welke scholengemeenschap zij zit - haar eigen weg. Irene zelf: „Ik weet eigenlijk niet goed waarom ik naar de langebaan ben overgestapt. Misschien méér voldoening, ook al zijn de traimngsfaciiitei- ten niet best. Ik moet zelf op zoek naar havens en kanalen om te trainen. Bij VZC in het Kolpabad doe ik wel mee op de korte afstanden, maar ik moet het als langebaanzwem- ster meer van uithoudingsver mogen hebben. Juist, wie heeft de langste adem. Daarom zijn de slagen van mij doorgaans langzamer dan die van een sprintster". „Het begon allemaal bij wed strijden van twee en drie kilo meter. Oppassen voor de eend jes onderweg en voordat je het weet ben je er. Enkele weken terug nog op de Bosbaan, waar ik tussen de vijftien beste- zwemsters zat. Maar het is ei genlijk m'n afstand niet meer. De specialisatie is nu eenmaal de zestien kilometer. De lang ste afstand die we in ons land kennen". Vorig jaar klom zij in Anna Paulowna na ruim vier uur uit het water, dit jaar, ai op 23 juli, wil zij onder die tijd blijven. Desnoods ook onder de vier uur. Het moet bij gunstige weersomstandigheden kunnen, want het baanrecord is al 3.58. En de beste tijd, maar dan van de heren, is 3.40. Irene van der Laan ...be kers zeggen mij niet zo veel... land. die bekend staat als de marathon van de Olympische Spelen. De race wordt even eens om de vier jaar gehouden, maar behalve Nederland, zijn alleen maar Engeland, Belgit» en Egypte vertegenwoordigd. Wij gaan met ons drieen: Joke van Staveren. Ton Brouwer en ikzelf dan. Omdat ik nooit 25 kilometer achter elkaar heb ge zwommen. wordt dat m'n vuur doop" Duidelijk Is dat de 17-jarige Vlaardingse, hoewel hoog in de landelijke top, maar wat moet aanmodderen. Leest we! naar stig een boekje met goede wen ken van de vroegere prof zwem mer Herman Willemsen, maar 'S voor de rest op haar ouders aangewezen. Vooral haar vader •n de volgboot met dranken en het doorgeven van tussentij den. „Eten is er met bij, er staat trouwens niets van in het boekje, maar ik zou wel eens willen weten, hoe dat gaat als je zo'n veertig vijftig kilome ter moet zwemmen, zoals in de Canadese meren normaal schijnt te zijn". Irene van der Laan, een een ling In haar sport: „Niet alleen de temperatuur is belangrijk, maar ook de diepte van het water, stromingen, wel of niet omgeven door bomengroei en zovoort. De Binnen Maas in Strijen, waar ik wel eens train, is maar 500 meter lang. De Bosbaan al zo'n twee kilome ter. Ik zou graag willen zwem men in de Vlaardingse Vaart, totdat ik vorige week in de krant weer een waarschuwing zag voor de ziekte van weïl". Met andere woorden: Irene van der Laan moet pionieren. Net zcafs een marathonloper? „In derdaad zijn wij daar een bee-, tje mee te vergelijken. Zii lo pen ruim twee uur, wij zwem men meer dan vier uur., In alle twee de sporten ben je hele maal op jezelf aangewezen. Ik heb niet eens een trainer, zoals bijvoorbeeld Njord uit Haar lem. Die hebben George Sie- vertnk die met de hele lange- baanploeg door het land trekt. Ik kom alleen met mijn vader in de volgboot en mijn moeder, die de thermosflessen voor drinken onderweg vult". „Ik verbaas mij er altijd over dat mensen zo erg nieuwsgierig zijn. In de Binnen Maas maak je mee, dat de mensen aan mijn vader vragen: Wie is zij, en waarom doet ze dat? Om te gillen! En ook: Waar heeft ze zin in, mij met gezien". Afgezien van de geringe trai- ningsmogehjkheden is Irene van der Laan dit seizoen kandi daat voor de landstitel. Vorig jaar fmiste de Vlaardingse ook at als eerste m Anna Paulow na, maar had toen geen con currentie aan Joke van Stave ren van De Vest, twee zwem sters die elkaar niet veel ontlo pen. Dit jaar wordt de stnjd op de lange baan écht uitgevoch ten, Hoewel er geen officiële utei aan verbonden is. „Ik heb er wel bij dc bond naar gevraagd, maar dat is voorlopig nog toekomstmu ziek", zeiden ze. De snelste bij de heren is altijd nog Ton Brouwer van PSV, die twee maal Anna Paulowna voor zijn rekening nam. Ons land telt overigens maar circa tien super-langebaanzwemraers. Ik ben blij", aldus Irene van der Laan, „Dat er nog zoveel inte resse voor is. Er zijn vele lan den waar die tak van sport volkomen onbekend is". „In augustus start ik m een race over 25 kilometer in Enge- Schiedam Bij Spirit be ginnen de hockeyers, alt hans de heren, dinsdag 2 augustus weer aan de trai ning. Er staat een serie interessante oefenwed strijden op het program ma. Op 8 augustus wordt gestart bij Zoetermeer, en zaterdag 13 augustus ont vangt Spirit het Rotter damse Aeolus. Zondag 20 augustus volgt er voor de heren een uit wedstrijd tegen Mira, ge volgd op donderdag 24 au gustus tegen Ring Pass uit. In het weekeinde van 26 en 27 augustus doen de Schie dammers mee aan een toernooi van de HC Rotter dam, terwijl vrijdag 1 sep tember de oefenserie wordt besloten tegen Rot terdam uit. De dames starten zaterdag 12 augustus de training en spelen 17 augustus voor de eerste maal tegen Cartou che op eigen veld. Op don derdag 24 augustus oefe nen de Schiedamse dames tegen Ring Pass en na het toernooi bij de HC Rotter dam (26 en 27 augustus), is er donderdag 31 augustuis een thuiswedstrijd tegen Roomburg. Kampii >ioen Wie is die meneer Raphael dan wel, naar wie dit toernooi Is tenoemd? Leo Mous: „In het toer"-, "boekje staan de ons h,' nationale en interna- J' prestaties van Louis r J. Hij leefde rond de eeuwwisseling. Tweemaal is hij damkampioen van Fran krijk geweest. Tweemaal eind igde hij in een toernooi om het wereldkampioenschap op een tweede plaats. Juist deze vaak vergeten dammer natuurlijk omdat hij net geen wereld kampioen is geweest willen we eren door dit toernooi naar hem te noemen". „Vergeet niet dat hij in toer nooien vaak een wereldkam pioen of een ex-wereldkam pioen achter zich heeft gelaten. Isidore Weiss, toch wel alge- Schiedam In stilte geniet Piet Goederand (58), trainer van de dames waterpoloërs van SZC van zijn succes. In drie jaar tijd uit het niets naar de hoogste afdeling van de kring, „ik dank iedereen voor de medewerking", wimpelt hij alle loftuigingen af. „Wanneer de meisjes er niet voor de volle honderd procent achter hadden gestaan, was het mij nooit ge lukt". Het is nu eenmaal zo, dat de Schiedamse Zwem-club twee uitblinkers heeft: keep- ster Wilma Sabel en aanvalster Tineke Tieman („dit seizoen 106 goals", red,), en die routine is voldoende om de rest op te vangen. Daarom kijkt Goederond, die te vens eigenaar is van een zwemschool, al weer naar het nieuwe seizoen, waarin hij op nieuwe successen rekent „Ik ben blij dat we altijd nog een meisjes-adspiranten- team achter de hand hebben, waaruit Ik kan putten. Opnieuw kampioen zou een groot ideaal van mij zijn". De Schiedammer heeft al een hele staat van dienst bij SZC. Sinds zijn dertiende is hij er lid van. Toen hij vijftien jaar was en er gebrek aan een keeper was, viel hem de eer te beurt de ballen tegen te houden, „Ik heb tot mijn 48ste jaar het doel van de Schiedammers verdedigd", zegt hij. En verder over die tijd: „Het polo was toen anders dan nu. Van zwemmen had men nog nauwelijks gehoord, het was alleen stilliggen en plaatsen". Schema's Toen de Schiedammer eenmaal de vijftig gepasseerd was, werd hij trainer van de polo-afdeling van SZC. „Dat bestond in hoofdzaak uit bet geven van schema's voor een groep assistenten die ik had. We trainden toen nog met dames en heren op hetzelfde tijdstip". Drie jaar geleden kwam hij opnieuw in de picture. De Schiedamse d..mes waren toen helemaal weggezakt tol de laatste klasse van de ZRO, dus slechter kon het met. Ik ben tqen met enkele routiniers helemaal opnieuw begonnen. In het eerste seizoen hadden wij niet zoveel succes, maar een jaar later promoveerden wij naar de eerste klasse van de Zwembond voor Rotterdam en omstreken. En het afgelopen seizoen zagen de dames opnieuw kans de titel binnen te halen". Dus het volgend seizoen in het district. Piet Goederond is echter niet alleen actief m de polo wereld. „Maar op aanraden van de oud-directeur van het Sportfondsenbad Putto, ben ik een kleine 15 jaar geleden een zwemschool begonnen. Het groeide zo snel, dat ik op een gegeven moment moest kiesen tussen de handel in kleinrneubeien en die zwemschool. Ik heb toen het laatste gekozen, al was op dat moment het school zwemmen nog met erg bekend". Bussen Daarom was Piet Goederond de aangewe zen figuur om de jeugd tussen 7 en 12 jaar op te vangen. Over zijn eerste jaren: „Omdat de meeste ouders niet in het bezit waren van een auto, organiseerde ik het zo, dat de kinderen met bussen naar het zwembad werden gebracht. Ik was zelfs na verloop van tijd in heel Zuid-Holland bezig. De tijd in het zwemonderricht stond echter ook niet stil. „Zo kwam het schoolzwem men m opkomst, maar ook de clubs 2elf gingen er zich mee bezig houden. Wij zijn toen aan jongere kinderen (vanaf drie jaar, red.) les gaan geven. Door de toegenomen waterrecreatie is er een grote behoefte ontstaan om aan de jongste jeugd zwemles te geven. Door die verlaging van leeftijd is echter wel het lesgeven veranderd". Piet Goederond hierover: „Het lessen van jongere kinderen stelt veel hogere eisen aan degenen die aan de kant staan. Het mooiste is dan ook. dat de kinderen eerst privé-les krijgen en dan langzamerhand m een grote groep gaan leren. Dat laatste is overigens nog steeds toekomstmuziek" «ggg Oe kampioensformatie van SZC: een mengeling van jeugd en routine.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5