Gewoon huis is er niet Burgerraad krijgt het drukker CDA HOUDT VAST AAN TWEE WEI 1 [OUDERS Krakers van dertig jaar terug naar hun ouders? JAN VAN HEEL EXPOSEERT Telfout: geen wijziging in uitslag Chauffeur maakt vierh onderdduizend kilometer op zee Open Groepering in oppositie gedwongen Dubbele beglazing woningen Vondellaan WAO-ERS WIJKEN UIT liiüiiliili WOENSDAG 5 JULI 1978 SC/VD/WW 3 Peter Becker: „Krakers dreigen in een achteraf- buurt te worden weggestopt." Schiedam „De gemeente maakt getto's. Iemand, die een huis beeft gekraakt, ook al is het uit nood, die komt niet meer in aanmerking voor een gewoon huis in een gewone wijk als Nieuwland. Neem nou Sjaan Boekee met haar drie kinderen. Zij krijgt een huis aangeboden in de Dalton straat, in het meest achteraf- buurtje van Schiedam-Oost.' Bij het bureau huisvesting werd alleen tegen haar gezegd: U bent niet geschikt voor Nieuwland. Waarom, zei Sjaam, vind u mij a-sociaal of zo? Maar daarop werd niet geantwoord. Met Dirk-Jan ging het net zo. Op het Broers- veld had hij gekraakt, later kreeg hij een huis in de Maria- straat." Peter Becker bedoelt maar te /.eggen: als er een paar straten m Schiedam een slechte naam hebben, dan horen de Dalton straat en de Manastraat (on danks de herbestrating) daar /.cker bij. Leuk noemt hij de vooruitzichten voor de 42 be woners van de kraakbuurt, de Laan en omgeving. „Wethouder Zijdeveld heeft pas gezegd: laat hen maar teruggaan naar hun ouders. Dc leeftijden van do mensen in de Laan variëren van 18 tot 30. Moeten zij dan weer thuis gaan wonen?" Een zeer slechte ervaring met de ambtenarij hebben Bert en Marjan Dijk, getrouwd, kind, twee honden, en wonend aan de Korte Achterweg, bakers. ..Toen wij ons opgaven als wo ningzoekend, werd er heel on verschillig gedaan op het bu reau huisvesting. Er werd ge zegd, dat wij niet veel kans hebben. Dan leren jullie het kraken wel af, vond die man." In de Bres Zonder een oordeel uit te spre ken over kraken gaat de histo rische vereniging van Schie dam, in casa secretaris Cees van der Geer, het deze week opnemen voor de Laan, het gebiedje rond Korte en Lange Achterweg dat in 1974 massaal gekraakt werd. Het historische element stond toen nog wel enigszins voorop. Veel krakers wilden het laatste stukje arbei derswoningen van de binnen stad graag overeind houden: de kaalslag was al groot genoeg. Niet alleen de historische ver eniging springt in de bres. Maandagavond kwamen er kri tische geluiden los van enkele belangengroeperingen, die deel uitmaken van de stuurgroep voor huisvesting van een- en tweepersoonshuishoudens, een twee jaar oude stuurgroep die minder dan eenmaal in de twee maanden vergadert onder voorzitterschap van burge meester Arie Lems. De leden zijn, van gemeentelij ke zijde, R. Zuidema van het bureau huisvesting, Henk van Ruiven van de huisvestings commissie, F. C. de Ronde van de woningdienst, stadsdjferaar Frans Griffioen van gemeente werken: en voorts Gerard Prins als directeur van de stichting samenwerkende Schiedamsc woningcorporaties (SSSW), Pieter van der Heiden als vertegenwoordiger van Man-Vrouw-Maatschappij, Pe ter Becker namens actiecomité De Laan, Yvonne van Dongen van het Algemeen Nederlands Jongeren verbond (ANJV), Pe ter Franken van stichting De Lindenhof en V. Cinar van de stichting Hulp aan Buitenland se Werknemers. En binnenkort mag er iemand van de Jonge Socialisten bij. Vier van de instellingen laten, voor het eerst bulten de stuur groep om, van zich horen: MVM, de Laan. de Lindenhof en het ANJV. En namens hen legden Van der Heiden en Bee- ker eergisteren de eis op tafel: sloop de Laan alleen dan, als er concrete bouwplannen zijn voor dat gebied en als er een oplossing is voor de huisves ting van de huidige bewoners. „Dus," zegt Becker, „daarmee bedoelen wij niet, dat zij te rugmoeten naar hun ouders. En ook niet, dat zij ergens achteraf moeten worden weg gestopt." Dat de instellingen zich buiten de stuurgroep om laten heren, komt volgens Peter Becker en Pieter van der Heiden door de slechte ervaring met ingezon den brieven. Zo bleef een stuk van het Komitee Jongerenhuis- vesting Schiedam eens twee lange maanden langer liggen dan nodig was. „Zou dat met een schrijven van ons ook ge beuren," zeggen de twee woordvoerders, „dan ligt straks de Laan al tegen de vlakte, voordat wij er in de stuurgroep over kunnen spre ken. Bovendien zijn op deze manier de politieke partijen ook wat eerder op de hoogte. Dat scheelt wellicht." Vlaardingen Het Instituut Burgerraadslieden begint bij de Vlaardinger hoe langer hoe meer bekendheid te krijgen. Vorig jaar klopten maar liefst 2813 mensen bij het instituut aan. In 1976 waren dat er 2106. Opvallend was dat het afgelopen jaar vooral het percentage vrou wen, dat raad kwam vragen, enorm is gestegen: de helft van dc bezoekers is momenteel van het vrouwelijk geslacht. Het Instituut Burgerraadslie den schrijft de toename aan clandme toe aan de verhoogde publiciteit die er het afgelopen jaar rond het instituut is ge weest Met name de komst van een burgerraadsvrouwe zou volgens het instituut wel oens een belangrijke factor geweest kunnen zijn Voorts kan het percentage van 11,7 procent buitenlanders dat hulp kwam vragen eveneens hoog ge noemd worden Dit gezien het feit dat er al een Stichting Bui tenlandse Werknemers tn Vlaardingen is, die hun belan gen behartigt. Ongeveer 60 procent van alle aan de burgerraadslieden voor gelegde problemen had betrek king op huisvesting, arbeidsza ken en sociale voorzieningen. Daarnaast kwamen er veel mensen die iets meer wilden weten over de gang van zaken bi) echtscheiding. Voorts is het instituut van mening dat het woonruim- teboleid binnen de gemeen te Vlaardingen onvoldoen de geregeld is. Zij vindt, dat een actief aansehrijvingsbe- teid van de gemeente drin gend noodzakelijk is. Met betrekking tot de Algemene Bijslandswet merkt zij op, dat deze door mensen die daarvoor in aanmerking komen nog steeds niet als een recht ervaren wordt. Tekening van Jan van Heel. Maassluis Ter gelegenheid van zijn tachtigste va-jaardag heeft de gemeente Maassluis de kunstenaar Jan van Heel een verkoopexpositie aangeboden. De tentoonstelling in het gemeentemuseum wordt vrijdagavond 8 jub om acht uur geopend door wethouder I. van der Knaap en zal duren tot en met 8 augustus. De openingstijden zijn: dinsdag tot on met zondag: 14.00-17.00 uur, en bovendien: donder dagavond van 19.00-21.00 uur. Maassluis Op grond van klachten over geluidsoverlast hebben B en W van Maassluis besloten dubbele beglazing aan te laten, brengen in een aantal woningen aan de Vondellaan. Schiedam Het initiatiefcomi- té Handen af van de WAO vergadert op een andere plaats dan aanvankelijk is aangekon digd. Door de grote belangstelling die reeds is getoond wijkt men op donderdagavond juli uit van zaal Irene naar diensten centrum De Vier Molens. De bijeenkomst aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan hoek Nieuwe Damlaan begint om acht uur Tijdens de eerstkomende raadsvergadering, 11 juli, zal de raad gevraagd worden een bedrag van 50.000 gulden daar voor ter beschikking te stellen. Inmiddels heeft er overleg met de bewoners plaatsgevonden. Deze hebben - om de kosten te dekken - ingestemd met een huurverhoging van 13,25 per maand op basis van de dyna mische kostprijshuur. Volgens B en W moeten ge- luidswerende voorzieningen worden beschouwd als een eer ste aanzet, omdat meer woon blokken in de omgeving van de P. C. Hoofd aan met geluids overlast te kampen hebben. Hoek van Holland Chauf feur Steef Hoonhorst uil Soest heeft echte zeebenen Het schip kan nog zo tekeer gaan, of Steef (35) pakt rus tig zijn pilsje. Ook zoals hij zelf zegt als alle stoe len door het slingeren van het schip over de vloer rol len en dat heeft hij al een paar keer meegemaakt Steef Hoonhorst is vracht wagenchauffeur bij Rutges transportbedrijf met als spe cialiteit het vervoer van groenten naar en het bren gen van retourvracht uit En geland. In ruim acht jaar maakte hij duizend over tochten heen en terug op de dienst Hoek van Holland Harwich en dat was voor de direktie van de scheepvaart maatschappij aanleiding om Hoonhorst even m het zon netje te zetten. De chef van de afdeling vrachtzaken, de heer C. J. van Ameijden, constateerde dat de chauffeur in die acht jaar zo'n 400.000 kilometers over zee heft gemaakt en dat is nog altijd tien keer rond onze aardbol. Over de weg zo werd snel bere kend reed Hoonhorst in die periode zo'n kleine an derhalf miljoen kilometers, waarvan het overgrote deel m Engeland. Hij kent Groot- Brittannië dan ook als zijn broekzak want het aantrek kelijke van de ntten is dat ze steeds naar een ander deel voeren. Hij: „Ik ben meermalen m Schotland geweest, maar ook Midden- en Zuid-Enge- land staan regelmatig op de route". Zo'n twee tot dne keer per week maakt hij de overtocht in beide richtin gen en Van Ameijden con stateerde dat de beroep schauffeurs de meest regel matige passagiers zijn en dat zij, met hun maatschap pijen, de belangrijkste ali tor vormen m de groei van de rij/op/rij/af-dienaten. De nieuwe ferry „Prinses Bea trix" op de Hoek—Harwich dienst biedt dan ook ruimte aan 44 trailers. De firma Rutges heeft al vanaf het begjn. tien jaar geleden, gebruik gemaakt van de ferrydiensten van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland en Bnttsh Rail die nu onder de naam „Sealink" dagelijks vier afvaarten uit beide plaatsen bieden. Voor chauffeur Steef Hoonhorst vormden die duizend over tochten in feite een stukje routine, maar voor de ver voerders was het toch een bijzonder feit dat met vaak voorkomt, al was het alleen al door het vnj grote ver loop onder de beroepschauf feurs. Hoonhorst gaat zijn komen de vakantie met vrouw en kinderen trouwens ook in Engeland doorbrengen. Die overtocht, voor geztn en au- *o, komt voor rekening van de scheepvaartmaatschap pijen, zodat in elk geval een redelijk goedkope vakantie dc beloning vormt Maasland Het college van burgemeester en wet houders van Maasland blijkt ongewijzigd. Als de nieuwe gemeenteraad in september geïnstalleerd zal worden, krijgt burgemees ter Jaap van den Brink zijn huidige wethouders Chris Keijzer en Jacques Kwak- kelsteïn opnieuw naast zich in het college. Waar mee het CDA opnieuw de twee wethoudersposten voor zich heeft opgeëist. De christen-democraten bleken totaal niet bereid een wethouderspost af te staan aan de Open Groepe ring. De open Groepering claim de een wethouderszetel op grond van de verkiezings uitslag. De dorpspartij sleepte met miniem verschil de tweede restzetel binnen, en steeg zodoende van twee naar drie. Het CDA daaren tegen verloor een zetel, maar heeft met zes van de elf zetels toch nog altijd de meerderheid. „Er komt geen afspiegelingscollege met de Open Groepering. We zaten ie ver uit elkaar om overeenstemming te be reiken", aldus CDA-fractie- voorzitter Wout van Geest „Bovendien weegt ons zwaar dat die partij lande lijke binding heeft. Ze blij ven onduidelijk en willen er niet voor uitkomen wat ze werkelijk zijn. Ze zouden zich misschien nog het best D'66 kunnen noemen", al dus Van Geest. Bij de afwijzing van de Open Groepering wogen uit de programma's erg zwaar de ruimtelijke ordening, woningbouw en openbaar heid van bestuur Vooral betreffende de ruimtelijke ordening staan beide partij en ver uit elkaar, om zeker van dat beleid wil het CDA mets inleveren. Getrouw aan het pnncipe van een afspiegelingscollege, heeft het CDA ook de WD ge polst. „Dat is wel een lande lijke politieke partij", aldus Van Geest. „En de pro gramma's liggen ook veel dichter bij elkaar". In te genstelling tot de Open Groepering, zal er met de WD nog een tweede ge sprek plaatsvinden. Dat ge sprek zal dan meer gaan over de samenwerking in de komende raadsperiode, dan over het leveren van een wethouder. „Want een wethouder leveren is voor ons niet gunstig", aldus fractievoorzitter Ellen Joy Groosman. Dit omdat de li beralen slechts twee zetels bezetten. „Dat is een zeer moeilijke positie". „Dan doen wij het toch", aldus Wout van Geest. „Het lijkt er inderdaad op dat er niets verandert. Als het CDA de wethouders levert, worden dat weer Keijzer en Kwak- kelstem. De portefeuillever deling moeten zij onderling met de burgemeester uit maken". Van Geest zou het trouwens „zeer onverstandig" vinden als de WD een wethouder zou leveren. Zoals hij het wel verstandig en vooral begrijpelijk vindt dat de burgemeester de zwaarste portefeuilles beheert als ruimtelijke ordening en fi nanciën. „Een burgemees ter is in een kleine gemeen te zoals hier nu eenmaal zeer nauw bij de beleids voering betrokken". Als Keijzer en Kwakkel stein aanblijven, stemt dat bur gemeester Van den Brink tot tevredenheid. „Er is een uitstekende samenwerking met de heren in het college. Persoonlijk kan ik mc er wel in vinden". Nadat de kaarten zijn geschud, is de buitenspel gezette Open Groepering erg teleurge steld. „Verbijsterd zelfs", aldus lijsttrekker Johan de W*t. „Het CDA wenst geen rekening te houden met de verkiezingsuitslag. Het dringt niet tot ze door wat een afspiegelingscollege is". „Maar van Geest zei wel", aldus mr. De Wit. „dat drie zetels van de VVD zonder meer acceptabel waren ge weest. Met ons hebben ze dus gewoon alle onderhan delingen geweigerd Het lijkt wel een soort regenten- clubje, zo van het ging toch allemaal zo goed, maar het is lastig dat ze er zijn". Volgens De Wit kwam er geen antwoord op vragen over de bereidheid voor een wethouderspost, over een beleidsvisie, over enige in brengt of over onderzoeken naar vooraf te maken af spraken en compromissen. „Mij werd steeds onduide lijker waarom ze ons voor een gesprek hadden uitge nodigd. Dit gesprek was een nederlaag voor de de mocratie". Volgens Pieter Houtenbos, samen met De Wit kandidaat gesteld voor wethouder, zou de Open Groepering zich anders gaan opstellen als zij een oppositie-rol. Desondanks stukje mb. en w. heeft, blijven wij bereid om de „Het CDA heeft de deur tafel te gaan zitten. Wij beb- eehter dicht gedaan en ben de openingen gebo- dmkt ons weer in de oude den". Maasland Een door de afdeling verkiezingen van Gedeputeerde Staten ge constateerde telfout in de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen te Maasland, heeft geen wij zigingen tot gevolg. De verdeling van de raadsze- tels blijft zoals die was, 6 voor het CDA, 3 voor de Open Groepering en 2 voor de WD. De telfout was gemaakt in de bereke ning van bet overschot voor de restzetel. Het to taal uitgebrachte aantal stemmen in Maasland klopte overigens wel. Hot CDA was echter 10 stemmen tekort gedaan, terwijl de WD er 10 teveel had.- Maar ook zonder dit aantal loopt de (rest) zetel voor de VVD geen gevaar. Ais hoofd van het stembu reau betreurt burgemees ter Van den Brink het tel- foutje, „maar gelukkig heeft dat geen gevolgen voor de uitslag", zo zegt hij. Dat zou wel het geval zijn geweest, als de PvdA erbij betrokken was. Deze partij kwam immers maar 9 stemmen tekort voor die tweede restzetel. Een rest zetel die nu naar de Open Groepering ging, maar ook het CDA was er dichtbij. .Het verschil bedraagt nu nog maar 23 stemmem", zo wil CDA-Ejsttxekker Wout van Geest benadrukken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3