We willen gewoon vrij zijn mm Krakers zouden niet vragen om andere woning Fractie bureau PvdA: vreemd m 99 99 38 FARAOMIER LAAT ZICH NOG NIET ïlliiüi Wethouder Zijdeveld: DONDERDAG 6 JULI 1978 Vlaardings gezin zeilt er een jaartje tussenuit 8 Op bezoek bij politie Roelants erelid Geen muziek voor student De regen blust b(r)anden niet Loodzware diefstal HENGEL FOETSIE Sk Nog 'n woonerf: Mariastraat I Agent voor Maassluis Juiilaris onderscheiden Begroting over 1978 is goed Koffiedieven SC/VD/VVW 3 Morgen kiest de Hurrica ne het ruime sop rranske en Arie Kalkman mm „Het is mets bijzonders, we gaan ef gewoon een jaartje tus sen uit", zegt Franske Kalk man over de veertien maanden durende zeereis, die voor de boeg ligt, als echtgenoot Arie morgenavond om zes uur het anker licht in de Oosthavenka- de te Vlaardingen. Hun kleine polyesterzeilboot „Hurricane" heeft dan als bestemming de West-Indische Archipel met klinkende namen als Barbados. Sint Maarten. Martinique. Puerto Rico er Guadeloupe. „Ik kan het wel begrijpen, dat jj andere mensen het niet dur- j ven", vervolgt Franske Kalk man. „Maar dat is veelal angst voor het onbekende. Dezelfde mensen gaan wel met de auto op vakantie naar Italië en Spanje en dat is ook gevaar lijk. Daar ben je mee opge groeid, zodat bij dergelijke risi co's niet meer stil gestaan wordt". Het is bij Franske en Arie niet van de een op de andere dag gekomen, dat de „angst voor het onbekende" overwonnen werd. „We zijn steeds een beetje verder ge gaan". zegt de vijfendertigjari- ge Arie Kalkman. „Toen we negen jaar geleden pas een boot hadden durfden we het IJsselmeer niet eens o\rer". „Ik vond toen de golven op het Brielse Meer zelfs hoog" vult zijn vrouw aan. „De eerste zee reis was van IJ muiden naar Hoek van Holland. Dat was ongeveer zeven jaar geleden. We hebben daarna ervaring op- gedaan met reisjes naar Noor wegen en Denemarken. Elke keer als we ruig weer hebben en we weer last van zeeziekte hebben, denk ik nog altijd dat ik beter lekker thuis had kun nen blijven „Franske heeft het nu over de vervelende kanten, maar als het zonnetje lekker schijnt en je ligt op die oneindige zee te dobberen, dan wordt je dubbel en dwars beloond. Trouwens, met die stormen op zee, waai de mensen het ahijd over heb ben. valt het ook wei mee". Arie sust daarmee de angstige gedachten die „Pa Kalkman" over de onderneming heeft. De „oude" Arie Kalkman: Ik heb weinig verstand van dat zeilen, maar ik weet wel dat ik thuis blijf. Als jullie nou nog een radar aan boord hadden. Al die gevaarlijke tankers...." Rechte lijnen „We blijven echt uit de scheep vaartroute en die gaat volgens rechte lijnen. En als we een maal bij Spanje zijn, dan valt het met de mist ook reuze mee", stelt Arie zijn vader ook op deze punten gerust. De zeel- oods Koos Visser heeft Frans ke en Arie het navigeren bijge bracht. zodat ais op de Canari- sche Eilanden alles voor de oversteek van de Atlantische Oceaan in gereedheid is ge bracht, het scheepje de juiste koers richting Barbados inzet. In verband met de winden wachten de vier Vlaardmgers, ook hun zoontjes Ma ree van elf jaar en Richard van negen jaar oud zijn van de partij, voor deze zeker vier weken durende overtocht tot het najaar. „IIoc lang die oversteek precies is? Dat zoek ik even op", waarna Arie met moeite zijn „Cruising Guide tot the Lesser Antilles" uit het boekenkastje bevrijdt. „Ze staan in ieder geval zee vast- Dat zie je wel. Ongeveer 2850 zeemijl (circa 5.000 kilo meter) is het. en als je dan weet dat we per dag maar 200 kilo meter afleggen". Franske heeft met het oog op de reis een EHBO-cursus ge volgd. „Dat is wel nodig als je vier weken achtereen op zee zit. Ik kan onderweg geen dok ter bellen als er eens iemand ziek wordt, zodat ik toch een klein beetje moet weten hoe het menselijk lichaam in elkaar zit. De meeste kans hebben we op kneuzingen, want er zal echt wel eens iemand vallen als we golven van zo'n zes meter mee maken". Franske hoopt met ge zonde voeding de ziekten te voorkomen. „We nemen bij voorbeeld gedroogde groenten mee. meel om onderweg brood te bakken en melk. Do hele reis hangen achter de boot grote haken met blinkers in het wa ter om tonijn, barracuda, haai- tjes en andere roofvissen te vangen. We eten onderweg geen vlees". „We maken zo minder geld op dan thuis. We hebben ons huis verhuurd. We verwachten met minder dan het minimum-inkomen rond te komen", zeg Arie. ..Als we te rugkomen in augustus moet ik natuurlijk wel een nieuwe baan zoeken, want om dit ideaal te verwezenlijken moest ik ont slag nemen bij Gusto, waar ik sectie-bouwer was". Een ander sociaal nadeel is het school jaar. dat Richard en Marco zul len missen. Boeketmee „Maar ik denk met dat ze ach ter komen", zegt hun moeder. „De boeken gaan echt mee en de onderwijzers van de Abra ham Kuyperschool hebben een leerprogramma voor de jon gens opgesteld. De ervaring die ze tijdens zo'n reis opdoen is natuurlijk ook erg belangrijk". „De mensen denken misschien dat we de reis maken om ons zelf of anderen te bewijzen, dat we zoiets durven", merkt Franske op. „Dat is beslist niet waar. We willen gewoon een jaar vrij zijn en zeilen. We ver geten dan ook niet om lekker in het zonnetje te zitten. Die regen hier in Nederland..." Tijd om te luieren krijgt Franske genoeg, „kapitein" Arie heeft niet minder dan vijf maanden uitgetrokken om het West-Indi sche gebied te verkennen. „In mei koersen we naar Bermuda, zodat we de hurricanes in West-Indië voor zijn. Want al heet onze boot Hurricane, wc hopen er geen echte tegen te komen Expositie: Schiedam Alle 5e of 6e klas sen van de Schiedamse lagere scholen brengen jaarlijks een bezoek aan het politiebureau. Dit bezoek vindt plaats in het kader van de lesbrief „De Schiedamse politie en wij". Na dit bezoek staan de lessen en kele weken lang in het teken van de politie en dit geeft onder andere aanleiding tot het maken van diverse werk stukken. Vorig jaar maakte ook Konin- g.7: Juliana zo'n bezoek mee. Vanaf gisteren tot en met 31 juli worden de gemaakte werk stukken tentoongesteld in het filiaal van de gemeentebiblio theek aan de Parkweg 218. Alle belangstellenden zijn welkom om de tentoonstelling te komen bezichtigen. De openingstijden van de bi bliotheek zijn: maandag 13.30 - 1" uur; dins dag 13.30 - 1" uur en 18.30 21 uur: woensdag 13.30 - 17 uur. vrijdag 13.30 17 uur en 18.30 - 21 uur: zaterdag 9.30 12.30 uur. Schiedam De heer mr. H, A M. Roelants is door het bestuur van de Nederlandse Export Combinatie (de NEC) benoemd tot erelid van deze stichting. De heer Roelants, oud-directeur van de Koninklijke Drukkerij Roelants in Schiedam, was in 1952 één van de initiatiefne mers tot de oprichting van de NEC. Sinds de oprichting was mr. Roelants vice-voorzitter van het bestuur van de stich ting. een functie die hij thans np grond van leeftijdsoverwe gingen heeft neergelegd. Schiedam Urenlang is de 24-jarige student F. J. M. L. uit Schiedam helemaal voor nop bezig geweest met het opnemen van muziek op cassettebandjes. Want een dief, die zag dat een i raampje van de auto van de 1 rtudent niet goed was afgeslo- j ten. ontvreemdde vijftien van J die bandjes uit de wagen. De auto had geparkeerd ge staan op de Lange Haven. Voor de student hebben de gestolen bandje? een grotere waarde, maar de politie houdt het op honderd gulden. Schiedam Ondanks de aan houdende regen zijn oude auto banden in brand gevlogen op het voormalige ijzerterrein van Jac van Gelderen aan de Jan van Riebeeckweg. in het Schie damse industriegebied ten westen van de Schie. De brand moet aangestoken zijn. maar de daders zijn onbe- kënd. Veel schade werd er niet aangericht. Wel moest de brandweer eraan te pas ko men. omdat de weergoden op ogen houtje niet slaagden in bet blussen. Schiedam Bij de Schiedam- a* politie is door Standaard Vloerenbedrijf Rotterdam aan. ©fte gedaan van diefstal uit bet gebouw van aannemers- maatschappij Muwi aan de 's- Gravenlandseweg. Ontvreemd apn zes rollen tapijt, vijf bus sen kit en een steekwagen met een totaal waarde van 600G gul den De daders, die de overi- 0Ris. loodzware diefstal tussen 30 jwni en 3 juli moeten hebben Bepleegd, zijn nog onbekend, Schiedam Uit de kelder van de 60-jarige bankwerker A. G. is een werphengel met molen ter waarde van ongeveer vijftig EmBen gestolen. De nog onbe- kende inbrekers hebben de kel der betreden na de toegangs deur te hebben ingetrapt. Schiedam Wethouder Chris ken, dat zij geen aanspraak Zijdeveld vindt het niet eer- zouden maken op nieuwe lijk. „Destijds hebben wij met woonruimte, als de Laan plat de krakers duidelijk afgespro- zou gaan. Dat is nadrukkelijk Schiedam Veel leden van de PvdA kijken nogal op van de samenstelling van het nieuwe fractiebureau, dat het „dagelijks bestuur" vormt van de fractie die in de komen de vier jaar in de gemeenteraad gaat opereren. Moeite heeft die samenstel- man en Ruurd van der Veer ling wel gekost Er is nauwe lijks sprake van één links- politieke lijn. In feite was dat wel het streven van Ni- kölaj Dielemans, die, nu hij erin geslaagd is een fractie bureau te vormen, toch frac tieleider wordt als opvolger van Joop de Jong. Plaatsvervangend fractie voorzitter is Arie Verlinde, die nogal op zijn neus keek toen elf van de zeventien fractieleden aan Dielemans de voorkeur gaven voor het fractieleiderschap, hoewel Verlinde lijsttrekker was ge weest Penningmeester en secretaris van de fractie wordt Ton de Vos, en als gewone leden van het frac tiebureau zijn Henk Engels maandagavond aangewezen. Engelsman was tot en met de statenverkiezingen lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland en was in de jaren na de oorlog fractielei der van de PvdA in Schie dam. Van der Veer verving in de afgelopen raadsperio de enkele maanden De Jong als fractieleider. Wat verbazingwekkend is aan de nieuwe samenstelling van het fractiebureau, is de politieke tegenstelling die vaak bestond tussen Diele mans en Van der Veer en een nog niet zo oude uit spraak van Verlinde, dat hij per se niet met Van der Veer in één fractiebureau wilde zitten. gesteld, toen wij overgingen tot het afgeven van knakcon- tracten en het verstrekken van water", zegt de wethouder voor stadsontwikkeling. Toch kijkt hij niet op van pro testen tegen sloop van de kraakbuurt, die deze week 2ijn losgebarsten. „Destijds werd ook al gezegd: je bouwt auto matisch een huilbui in. als straks gesloopt wordt: 2e zuilen toch wel dwars gaan liggen. Nou, wij zien wel. Voorlopig heb ik zelf nog geen kritische geluiden gehoord. Ik wacht wel eventuele geschriften af. voor dat ik reageer". Zijdeveld verklaarde gisteren zo druk in zijn werkzaamheden te zitten, dat hij de kranten nog niet gelzen had. Zodoende was hij nog niet op de hoogte van de eis, die door vertegenwoor digers van onder meer de his torische vereniging van Schie dam. actiecomité De Laan en Man-Vrouw-Maatschappij op tafel is gelegd. Die eis luidt: sloop de kraak buurt pas. als er voor dat ge biedje concrete bouwplannen zijn (om te voorkomen dat er weer een nieuwe kaalslag in de binnenstad heel lang braak blijft liggen) en als er een op lossing is gevonden voor de husivesting van de 42 bewoners van de Korte en de Lange Ach terweg. Enkele van de agerende instel lingen hebben zitting in de stuurgroep voor huisvesting van een- en tweepersoonshuis houdens. Zijdeveld: „Het is mij een raadsel, wat die bestuur- groep er nou meet te maken heeft, Die stuurgroep is des tijds ingesteld naar aanleiding van de nota-Van Dam. met de bedoeling om plannen te ma ken voor huisvesting van al leenstaanden en kleine gezin nen. Dat is alles". Volgens de wethouder worden die plannen niet gemaakt, als er alleen maar wordt gezegd: laat die huizen in de Laan nog een tijdje staan! Een deel van de Laan gaat mogetijk in de herfst al tegen de vlakte. Maar wacht nou nog eyen met sloop, eisen enkele instellingen, want er wonen nog mensen en er zijn toch nog geen bouwplannen, die meteen al uitgevoerd kunnen worden. Vlaardiogen Het valt voorlopig nog wel mee met die faraomier. De gemeentelijke reinigings dienst heeft tot nu toe pas twee meldingen binnengekregen, waarvan er één op vais alarm bleek te berusten. De andere moet nog onder zoekt worden. Waarschijnlijk doet het beestje zijn Egyptische naam eer aan en houdt het zich, zolang het gure weer in Nederland voortduurt, gedefcsL Toch bellen naar de gemeentelijke reinigings dienst als u een mier aantreft waarvan u denJrt: dat zou hem wel eens kunnen zijn. Hoewel de dienst aanvankelijk een stortvloed van vals alarm - telefoontjes, vreesde, komt men liever voor niets, dan het risico te lopen dat de faraomier zich verbreidt Zelf spuiten met insecticide heeft trouwen geen zin. De bestrijding is niet moeilijk, maar het komt op het juiste middel aan. i Schiedam Burgemeester en wethouders van Schiedam heb ben besloten de Mariastraat aan te wijzen tot woonerf. De Mariastraat was destijds de eerste straat, die werd aange past tot „ïeefstraat". Nu de ideeën omtrent een leefbare straat enigszins zijn gewijzigd en net begrip woonerf officieel I ingang heeft gevonden, zal de straat opnieuw worden aange past. Hiertoe zal het gemeentelijk verkeersbesluit worden gewij zigd en worden aanduiding^- borden voor het woonerf aan gebracht. Pas als dit gebeurd is, zullen de bij de wet gestelde regels voor een woonerf gaan geiden. Vorige weck nog be sloot het college ook twee an dere stadsdelen, in Nieuwland en Grot-noord, aan te wijzen als woonerven. Maassluis De burgemeester j van Maassluis, de heer M. K. j van Dijke heeft een nieuwe politieagent beëdigd. Het is de j in 1360 geboren, uit Moerkapel- J Ic afkomstige, Eduard Koore- vaar die als gevolg van de be noeming is bevorderd van ad- spirant tot agent van politie. De heer Koorevaar heeft op 28 juni met gunstig gevolg zijn studie aan de Opleidingsschool voor Gemeentepolitie voltooid. Schiedam Bij Koninklijk Be sluit is de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toegekend aan de heer A. J. Ouwerling. Dat gebeurde in verband met zijn veertigjarig jubileum bij Bing ham B.V. in Schiedam. De me daille werd namens burge meester Lems uitgereikt door Piet Drenth, kabinetchef van de burgemeester. Schiedam De gedeputeerde staten van Zuid-Holland heb ben de ontwerp-begroting 1978 van de gemeente Schiedam goedgekeurd. Ook de wijziging op die begroting, waarbij ver schillende kredieten zijn ver leend, is goedgekeurd. Het gaat hierbij om ongeveer vierenhal ve ton voor de reconstructie van de Dam/Oude Sluis en om geving, en om een kleine drie ton voor de restauratie van de Havenkerk. Schiedam Nog onbekende personen hebben ingebroken in het gebouw van de Codi aan de Kethelstraat Zij maakten naast 500 gulden aan losgeld en 25 gulden aan centen ook voor Ê0 gulden aan koffiemunten buit De totale schade bedraagt 700 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3