Vaarwel Bakkershaven Eéïj spookLuurt vlakbij de Gusto S ws WËËk I Laatste bewoner vertrekt DERAG wmmmi SS Denk aan Praag '68 Inbraak in restaurant Britt Ekland in Passage ECHTE OPRUiMING VAN PERZISCHE TAPIJTEN VRIJDAG 7 JULI 1978 SC/VD/WW 3 Bakkershaven, nu: een rijtje oude vervallen, dichtgemetselde huizen, verscholen tussen het hoog opgeschoten on kruid; de straat die eens langs de huizen liep is nergens meer te beken nen. Aan het begin van het rijtje is één huis nog niet dichtgemetseld, daar woont de 28-jarige Bert van de Windt. „Vroeger zag de Bakkershaven er wei anders uit", vertelt Bert. Jet was een van de gezelliger straatjes van Schiedam en ie dereen kende elkaar. Dat was ook logisch want je hele fami lie woonde er. Naast dit huis, «aar ik geboren ben, woonde mijn opa en aan de andere kant woonde een oom van me. Maar ook de andere mensen, verderop in de straat kende je goed; dat komt omdat iede reen, als het mooi weer was, buiten zat. Je legde dan een kaartje terwijl de vrouwen de aardappels schilden, allemaal vóór de deur. Zoiets vind je nergens meer". „Als we op vakantie gingen liep heel de buurt uit om ons na te zwaaien en als je dan op je bestemming was aangeko men stuurde je naar iedereen een kaartje. Het gebeurde we ieens dat je de buren vergat tc vertellen wanneer je een vrije dag had genomen; dan werd je de volgende morgen, hoewel je wilde uitslapen, door je buren gewekt: „Bert, kom je niet te laat op je werk? Als kind kon je hier nog veilig spelen: toen er nog geen industrie was speelden we op de zandvlakten en als we te dicht bij de haven kwamen werd je door de buurtbewoners in de gaten ge houden". „Zoiets vind je niet in andere buurten, daar ken je vaak je buurman niet eens. Nee, iede reen die hier weggegaan is heeft er spijt van en zou zo wel weer terug willen; maar ja, de gemeente heeft beslist dat alle huizen afgebroken moeten worden en daar doet niemand iets aan. De gemeente betaalt je een vergoeding en geeft je een ander huis. Die vergoeding is heel redelijk maar de meeste mensen worden in een oud bo- venhuisje gezet, een hele over gang, als je deze benedenhui zen gewend bent". ten paar jaar geleden kocht Bert van de Windt het huisje van de gemeente cn was ervan overtuigd een goede koop te hebben gedaan: hij bezat nu een leuk huis met een tuintje dat bovendien op loopafstand van het centrum lag. De omge ving was heerlijk rustig en al zijn familie woonde in de buurt, een ideale woning dus. Twee jaar geleden echter kwa men er plannen om het buurtje te slopen. De Bakkershaven schrok hevig en protesteerde fel tegen de plannen van de gemeente met als gevolg dat de plannen werden ingetrokken. De gerustgestelde bewoners be gonnen de huisjes weer op te knappen. De inspecteur van volkshuis vesting gooide echter roet in het eten: de huizen voldeden niet aan de voorwaarden zoals gesteld in de woningwet. De gemeente werd gewaarschuwd en de landelijke inspecteur eis- Bert van de Windt voor de restanten van „zijn" Bakkershaven te dat de woningen onbewoon baar zouden worden verklaard en daarna gesloopt. De ge meente kon, geconfronteerd met de voorschriften van de woningwet, niets anders doen dan de wensen van de inspec teur opvolgen. Dat is nu ge beurd: op een na alle woningen zijn al dichtgemetseld en zodra de laatste bewoner vertrokken is gaat de boel tegen de grond. Dat moment is erg dichtbij ge komen want Bert van de Windt heeft al een ander huisje; zodra het „nieuwe" vervallen, huisje enigszins bewoonbaar is ver dwijnt ook hij en wordt daar mee de geschiedenis van een van de gezellige buurtjes van Schiedam afgesloten. •VTTVS. SPfS Alles is dichtgemetseld. De auto's zijn dan ook niet van bewoners, werknemers van de Gusto aan de overkant. Het begin van de Eendrachtstraat; veel woninkjes waren nog in goede staat, maar foor verbreding van de buitenwaterkering moeten zij wijken. De ronding van de Maas dijk naar de Buitenhaven- weg: een imposant ge zicht. Als een spookbuurt doemt het afgelegen wijkje op. Begin volgend jaar, als dan eindelijk een begin wordt gemaakt met de aanleg van een hogere buitenwaterkering via de Maasdijk, gaan ook de huisjes van de Een- drachtbuurt tegen de grond. Wonen in de buurt van de Gusto en ten oosten van de Bui tenhaven is er dan niet meer bij. Alle woninkjes, die er ooit stonden en de gemeente een doom in het oog waren, zijn dan verdwenen. Immers, el ders in deze krant wordt duidelijk dat ook de Bakkershaven binnen de kortste keren onder de slopershamer zal vallen, terwijl de drie straatjes van het Nieuwsticht, eens vlak naast die Bak kershaven, al in de jaren zestig ten onder waren gegaan. Drie markante buurtjes zijn dan weg. Per gebiedje ver klaarde de gemeente de arbei derswoninkjes tot krotten, veel al tot diep leedwezen van be woners, want de meesten had den geen behoefte aan een dou che, meer slaapkamers of een bovenwoning Gaat staan een flat), die tegenwoordige luxe uitstralen. „In wijken als Groenoord of Nieuwland zie je de mensen zelfs in de zomer niet gezellig voor de deur zitten, met de hele buurt koutend of babbelend of aardappeltjes schillend of een pilsje drinkend of gewoon luie- Links op de foto staan de huizen aan de Maasdijk er verlaten bij. De middenberm is van bomen geheel ontdaan, en dat groen bevindt zich nu elders in de stad. rend. Daarvoor zoeken zij hooguit hun balkonnetje op en dan hebben ze met niemand contact, want tegen de eerste de beste buur moet je al staan schreeuwen. Gek. Terwijl je in die nieuwbouwwijken hele grasvelden hebt, waar je 's avonds alleen maar honden ziet die uitgelaten worden, pro beerden bewoners van het rij tje huizen aan de Bakkersha ven twee jaar geleden nog aan het gemeentebestuur duidelijk te maken. Vergeefs. En de be woners van het Eendracht- buurtje, zoals de huizen bene den de Maasdijk gemakshalve worden genoemd, slaagden evenmin. Maar voor dit buurtje» vlak tegenover werf Gusto, had de rem een te meer motieven om het weg te werken dan alleen de slechts staat, waarin veel huizen verkeerden. De buiten- waterkering moest worden vernieuwd. De Maasdijk was iets te laag en lang niet breed genoeg en om daaraan iets te doen moesten huizen langs de dijk wijken. Aanvankelijk was er nog spra ke van behoud van een klein deel van het buurtje, maar la ter bedachten de dagelijkse be stuurders van de gemeente dat zo'n klein restantje woninkjes tot gevolg zou hebben, dat het wonen er minder plezierig wordt „Je zit dan zo verlaten, met een dijk voor je neus waarover verkeer rijdt en te midden van industrie", zei men op het stadskantoor. Het Ecndrachtbuurtje, slechts door de Buitensluis gescheiden van de Gorzen, heeft nog een aantal achterblijvers, die zich wanen als kapiteins op hun zinkende schip. Die indruk wordt nog versterkt door de aanwezigheid van de Gusto aan de andere kant van de Maasdijk, die ook al als aflo pende zaak kan worden be schouwd. Zo is er een echte spookbuurt ontstaan. Al een paar maanden staat het er, ondanks die enkele overge blevenen, verlaten en trooste loos bij. De Maasdijk, vanaf de Buitenhaven, is dichtgemetseld tot aan de Nieuw Mathenesser- straat toe, op die paar uitzon deringen na waar nog mensen wonen, en de Eendrachtstraat (ook,al genoemd naar de wo ningbouwvereniging die er voor de oorlog actief was), is gespeend van menselijk leven- Fotograaf Hans Gebuis kreeg er een brok van in de keel, en maakte bijgaande platen. Schiedam In Schiedam is j een werkgroep gevormd met als naam Denk Aan Praag '68. Dat is gebeurd naar aanleiding van een oproep tot solidariteit met het volk van Tsjechoslo- w aki je. het land dat in 1968 door Rusland werd overvallen en bezet. De oproep tot solida riteit was gedaan door het lan delijk komitee Denk Aan Praag '68 en stelt zich ten doel om onder het Nederlandse volk bekendheid te geven aan de situatie in Tsjechoslowa- klje. De Schiedamse werkgroep houdt haar eerste werkverga dering op 12 juli om 20 uur in de Overschiesestraat 42 en heet iedereen, die op een of andere manier een bijdrage wil leveren, welkom op de ver gadering. De werkgroep heeft plannen otn meer bekendheid te geven aan de situatie in Tsjechoslo- w aki je door onder andere een tentoonstelling met archiefma teriaal op te zetten en een bijeenkomst te organiseren met spreker en film. Deze bij eenkomst zal op 21 augustus plaatsvinden. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij de werkgroep Denk Aan Praag '68, Schiedam, telefoon: 370215. Schiedam In de nacht van dinsdag op woensdag is er in gebroken in restaurant In de Gouwe Geit aan de 's-Grave- landseweg. Dader is de 41-jari- ge D. R. die het restaurant via de achterzijde heeft betreden. Na het gebouw te hebben door zocht, hrak hij een speelauto maat open en maakte 250 gul den buit. De dader is door de politie ingerekend. Schiedam In het Passage theater draaien deze week de volgende films: in de grote zaal wordt dagelijks om 14 uur en om 19 uur de film De Redder- ties van Walt Disney vertoond: zaterdags is er alleen een voor stelling om 19 uur, De film is voor alle leeftijden, in kleur en er wordt Nederlands gespro ken. In dezelfde zaal draait dage lijks om 21.15 uur de film: Al leen de laatste kogel telt, met in de hoofdrollen Britt Ekland en Ben Ga2arra. De film is toegankelijk voor iedereen van af 16 jaar. In Passage Bio draait dagelijks om 14 uur de film De fluit en de zes Smurfen, die geheel Ne derlands wordt gesproken en gezongen- De film is in kleur en voor alle leeftijden. Ook in Passage Bio draait da gelijks de komische film Meis jescamping met in de hoofdrol len Sidney James en Joan Sims. De aanvangstijden zijn 19 en 21.15 uur en de film is toegankelijk voor mensen van af 16 jaar. ADVERTENTIE 10 TOT 40% KORTING RB OCXs PLEIN 12 SCHIEDAM TEL «1075 9 BOEtEHWEG 130-ltt TEL 1*0C19 FREER IOCS PLAATS (HtUEGEHSBERG) tel iam» opruiming baginl op 13 jufi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3