Sleper heeft als hobby: herstellen Gemeente stond kasteel niet toe ALCOHOL IN HET VERKEER WzZësïi'j'ïï'm verkeer I neemt 1 Vönriistbarend ten Inbreker stunt op 18-hoog Speelgoed ontvreemd Man verliest vier vingers moeder mavo ook 'n moeder havo Wieken weer aan molen „We drinken steeds meer" WOENSDAG 12 JULI 1978 SC/VDAVW r-T-.i v r: ^»v?w: s. ^a. niet. „Wel blijkt, dat een groot aantal aangehouden mensen al eerder voor het zelfde delict zijn veroor deeld," zegt inspecteur Bier- Iing. „We kijken namelijk wel in het archief of de man al eerder voor overtreding van - de drankwet is veroordeeld maar speuren geen andere veroordeling na"- Meer vrouwen Opvallend is overigens de enorme stijging van vrouwelij ke automobilisten onder in vloed. Bedroeg het percentage in 1965 nog 0,3, elf jaar later was dat 4,9 procent. „Voorlichting en propaganda zijn de beste middelen om het alcoholmisbruik in het verkeer tegen te gaan," meent inspec- trice Ekels. Collega Bierling twijfelt aan het effect van ho gere straffen: „De relatie tus sen straf en delict is moeilijk te leggen. In landen waar de doodstraf bestaat wordt net zo hard geroofd en gemoord als in Nederland. Iemand met een borrel op denkt daar niet erg aan als hij achter het stuur van zijn auto stapt. Het verhogen van de kans dat je door de politie wordt aangehouden "zou wel van invloed kunnen zijn. Daarmee verhoogd de automo bilist het risico op ongunstige gevolgen als hij gaat rijden en kijkt hij wellicht eerder uit".'. De ervaring van Bierling is, dat de aangehouden automobilist maar nauwelijks beseft, dat hij niet meer in staat kan worden geacht zijn voertuig naar beho ren te besturen, „Als we hem vragen om te blazen dan doet hij dat met het idee, dat hij ver onder de grens zit, vaak met de opmerking „dacht je dat ik dronken ben?" Slechts een klein aantal automiblisten geeft ruiterlijk toe te veel te hebben gedronken- Die nemen de zaak sportief op en zeggen: „Pech gehad". I Schiedam Helemaal op de achttiende etage van de flat op het Van Bcethovenplein is een Inbreker via het balkon een woning binnen kunnen komen. Vanaf het balkon lichtte hij een deur uit. Eenmaal binrv muntte hij het op de muziek staJiatie van de 35-jarige one wijzer B.J.E. die later bij. u - politie aangifte deed van diei- stal van twee band record' j een tuner en versterker, *en t fiks aantal iangspelers en en J pick-up, goederen met een to,-- Ie waarde van 9700 gulden. Vermoedelijk is de inbreker via de gewone weg vertrokken. Het is de politie echter een volkomen raadsel, hoe de man op het balkon kon komen van de flat, die in totaal twintig etages telt. Schiedam Een hele lading s kinderspeelgoed, zoals zand- j schepjes, emmertjes en spring- touwen, is gestolen uit een schuurtje in het Westen. Hei f schuurtje is eigendom van de gemeente Schiedam en staal achter de dependance van de openbare kleuterschool OUeke s Bolle ke aan de Huijsmans- straat. 1 i De politie heeft de hele vak'an- I tie de tijd om het speelgbed t, terug te vinden. Maassluis Door een onhan- digheid tijdens zijn doe-het- zelf-werkzaamheden is de 24- jarige R. v. D. uit Maassluis gewond geraakt aan zijn lin kerhand. De man was bezig met het afzagen van een bakje met een circelzaag in een werkplaats op de Noord vliet in zijn woon plaats. Doordat hij dat op on deskundige wijze deed schoot de zaag uit en raakte de man vier vingers van zijn linker hand kwijt Hat slachtoffer werd per ambulance naar het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen vervoerd. Forse straffen Schiedam Naast de VOS-praatgroepen en de moedermavo moet er ook een moederhavo komen. „Anders komen vee! vrouwen na de studie op de mavo in een woestijn terecht. Een havo voor volwas senen, op dezelfde ba sis als waarop de moe dermavo draait, is een dringende noodzaak," zegt Ollie Olde Mon- nikhof, die zich binnen de PPR vooral bezig houdt met emancipa tiezaken. In het verkie zingsprogramma spre ken de redicalen zich sterk uit voor vrou- wengre 'en, „omdat de discus daarmee goed op gang komt". De PPR wil er via een educatief plan ook voor ijveren, dat subsidies vrijkomen voor allerlei zaken, waarmee na de opleiding aan moeder mavo en -havo de men sen zich kunnen bezig houden. „Dat is nodig om de mensen, die er afkomen, niet in een gat te laten vallen. Zij moeten dan ook iets met hun kennis kunnen doen," zegt Ollie Olde Monnikhof. s-Gravenzande Een grote kraanwagen heeft het grote wiekstel van de molen aan de Naald wijkseweg in 's- Gravenzande, die in restau ratie is, weer aangebracht. Het zijn nu nog slechts kale wieken, want het hekwerk ontbreekt nog. Inmiddels is men begonnen met het aan brengen van de houten lat ten, waaraan straks de zei len moeten komen. Binnen afzienbare tijd moet het ge heel weer gereed komen. dam,,, zegt De Vos wat cynisch) in zijn rechterhand, loopt hij naar zijn vervallen pand aan de Oude Sluis. Veelbelovend ziet het er niet uit en eenmaal binnengekomen wordt het een leek waarschijn lijk wat akelig te moede. Eén klein lampje werpt een flauwe schemer op de grote rotzooi: stenen, balken, dakpannen lig gen bezaaid op de betonnen vloer. Klauterend over de ste nen, kloostermoppen en ijssel- stenen legt De Vos uit, gaat het naar boven en daar ziet het er niet veel beter uit: vochtig, smerig en vies, het ruikt er zeer muf, kortom: dit huis aan de Oude Sluis is wérkelijk verval len. Waar zou je met opruimen moeten beginnen? De Vos wuift verbijstering luchtigjes weg: „Oh, het zal wel lang gaan duren, voordat dit een gerie flijk huis is, maar het zal me allemaal wel lukken, denk ik". In zijn eentje? „Jazeker", knikt de sloper enthousiast. Twintig jaar geleden verkeerde het pand volgens De Vos in „redelijke staat van onder houd". Het behoorde aan een groenteboer, die er zijn nering dreef. De bevolking trok lang zamerhand weg uit de buurt, de middenstander trok weg en niemand had nog trek in dit huis in de binnenstad en daar stond het dan te vervallen. Gi gantische klussen moeten er worden verricht om het pand weer enigszins bewoonbaar te maken. De fundamenten moe ten opnieuw worden gestort. Er moeten hoognodig nieuwe vloe ren worden gelegd. De Vos moet nieuwe riolering en toilet ten aanleggen en wat vroeger een keuken geweest moet zijn. helt nu gevaarlijk naar voren... Het dak moet eveneens worden gelegd. En als dit huis is voltooid? Terwijl De Vos peinzend over het balkon kijkt, vanwaar je een graafmachine haar sloop werk ziet verrichten, zegt hij: „Dan ga ik misschien een an der vervallen pand onder han den nemen, er staan hier ge noeg..." Het zeer bouwvallige pand aan de Oude Sluis. Sloper De Vos uit Schiedam wil, ondanks de tegenwerking die hij naar zijn zeggen ondervindt van de gemeente, er een bewoonbaar huis van maken. Schiedam „In het kort kan je stellen dat van dit pand alleen nog de vier muren overeind staan. De rest van dit huis is compleet vervallen". Dat zegt Schiedammer C.J. de Vos van zijn pas gekochte „woning". Het pand, gelegen aan de Oude Sluis in Schiedam, in de Bran der sbuurt, verkeert in verre gaande staat van verval. Het huis, vroeger een wijnpakhuis, nog veel eerder een paardestal, staat er al zo'n driehonderd jaar. Het is gebouwd, toen de eerste jeneverstokerijen zich in Schiedam gingen vestigen. Het achterste gedeelte van het huis dateert volgens De Vos al uit de veertiende eeuw. De Vos, van beroep sloper, maar in zijn vrije tijd restaura teur, heeft altijd al belangstel- ling gehad voor de geschiede nis van Schiedam. „Het is een oude wens van mij om zelf eens een oud pand te kopen en te herstellen. Maar",zo klaagt hij, „de gemeente maakt het mij wel erg moeilijk". De Vos wilde eerst zijn slopers bedrijf uitbreiden. De gemeen te verleende echter geen ver gunning voor de uitbreiding van het bedrijfspand. Voor wo ningen is wèl plaats in de Brandersbuurt, dus dacht De Vos aan de bouw van een woonhuis. Dat wilde hij in de vorm van een kasteeltje gerea liseerd zien. Ook dat vond de gemeente minder geslaagd. Toen was De Vos van plan om zijn nieuwe pand aan de ach terkant te verluchten met een trapgevel. „Geschiedverval sing", oordeelden de ambtena ren op het stadskantoor kern achtig. Dus géén trapgevel aan de Prinsestraat, waar de ach terkant van het huis op uit kijkt. De Vos hierover: „De gemeente zegt, dat zij eigen initiatief zeer op prijs stelt. Dan sta ik wel even te kijken, wanneer zij mijn plannen de grond in boort. De gemeente ziet vol gens mij veel liever s looppan- den voor de Brandersbuurt, dan bouwplannen. Als je ziet wat hier in deze buurt gesloopt is, dat gemakkelijk nog her steld had kunnen worden...", mijmert hij hoofdschuddend. »In ieder geval moet er aan mijn huis snel gebouwd gaan worden, anders is de hele boel gauw verrot", zegt hij resoluut. De Vos heeft zo zijn eigen ideëen over stadsontwikkeling. Zijn gedachten over dit onder werp heeft hij door middel van twee grote pentekeningen op papier gezet, die al op een paar tentoonstellingen over stads vernieuwing hebben geprijkt, onder meer een aantal maan den geleden in De Lindenhof. Op zeer karikaturale wijze laat De Vos een Schiedam zien, dat door projectontwikkelaars is verpest. Veel van het oude Schiedam is niet meer terug te vinden. De Vos vreest dat het in de nabije toekomst ook wer kelijk met Schiedam gaat ge beuren, wanneer de speculan ten, in dit geval Empeo, een projectontwikkelingsmaat schappij waarmee de gemeente in 1970 een contract afsloot tot het weer bebouwen van de Schiedamse binnenstad, geen halt wordt toegeroepen. Vol gens De Vos is deze ontwikke lingsmaatschappij „de grootste veroorzaker van alle ellende". Hij pleit voor de kleinschalig heid van Schiedam, voor het in stand houden van de histori sche binnenstad, zoals die er nu nog uitziet. De Vos is van mening dat de gemeente Schie dam best wel een actiever be leid mag gaan voeren op het gebied van de stadsvernieu wing. Met de grote, zware slopersha mer <hèt symbool van Schie- helpen nauwelijks Vlaardingen „De mentaliteit moet veran deren," menen inspectri- ce mr. M. Ebels en in specteur G. J. M. Bier ling van de Vlaardingse politie, sprekend over het probleem'alcohol in het verkeer. Dit week einde vatte de politie de 89ste automobilist in de kraag met een glaasje op. Zoals wij in de krant van eergisteren meld den, dreigt 1978 het re cordjaar te worden van het aantal verbalen te gen automobilisten, die rijden onder invloed van sterke drank. „We blijken de laatste jaren aanmerkelijk meer te zijn gaan drinken," constateert dr. D. van Ooijen, commissaris van politie in Middelburg in het Algemeen Politieblad van vori ge maand. Op het symposium van Veilig Verkeer Nederland in Apeldoorn over het thema .Alcohol, medicijnen en ver keer" sprak hij te verwachten dat „als geen maatregelen wor den getroffen, mag worden verwacht dat deze stijging zich in de volgende jaren zal voort zetten. Het rijden onder in vloed, zo is gebleken, houdt gelijke tred met het alcoholcon sumptieniveau". Met zijn woorden is de Vlaar dingse politie het volkomen eens. Vooral met de constate ring van de Middelburgse com missaris, dat jongeren eerder, meer en vaker drinken dan vroeger. Inspectrice Ekels: „Als je ziet wat een omzet aan drank in kantines van bijvoorbeeld sportclubs wordt omgezet, dan hou je je hart vast Daar is het een normaal verschijnsel dat kinderen van veertien jaar re gelmatig een biertje drinken". Wilt u even blazen, mem Ook ergere vormen van alco hol(mi5)gebruik zijn haar be kend: „Kinderen van tien, elf jaar, die zich volkomen bezat ten komen wij regelmatig te gen." Niet oplettender Het feit, dat de Vlaardingse politie de eerste helft van dit jaar zo veel automobilisten met een stuk in de kraag te pakken kreeg, liet volgens inspecteur Bierling van de verkeersdienst zuiver aan dat verhoogde alco holgebruik. „Het is bepaald niet zo, dat wij de laatste tijd veel strenger zijn gaan optre den. Lag het aan ons, dan zou den de cijfers over de eerste zes maanden van dit jaar gelijk moeten zijn aan de cijfers van de voorgaande jaren. Natuur lijke pakken we er meer naar mate we ons daar speciaal op richten. Dat gaat hier niet op, We zijn net zo slecht of goed oplettend geweest ten aanzien van bestuurders met een glas op als voorheen". De acties van de politie zijn in de eerste plaats gericht op au tomobilisten. „Brommers pak ken we niet veel. Die houden we meestal pas aan wanneer we een duidelijk opvallend rij gedrag constateren," licht de inspecteur toe. „En van motor rijders hebben we nauwelijks last. Die kijken wel uit omdat zij weten een direct gevaar voor zichzelf te zijn als ze met een fors percentage alcohol in de aderen gaan rijden." Uit ervaring van de Vlaar dingse politie en uit de cijfers, die op het symposium van Vei lig Verkeer Nederland werden bekend gemaakt komt het vol gende beeld van de rijder on der invloed naar voren: - Hij is bijna steeds van het mannelijke geslacht; - hij heeft een gemiddelde leef tijd van ongeveer 35 jaar, waarbij opvalt, dat het aantal jeugdigen de laatste jaren toeneemt; - hij is meer gescheiden van echt dan de bevolking in haar totaliteit; - hij komt uit alle lagen van de bevolking; - hij heeft in de meerderheid van de gevallen een crimineel verleden (ruim 60 procent!); - hij recidiveert in het bijzon der met betrekking tot alco- holdeiicten; - hij heeft een relatief hoog bloedalcoholgehalte (gemid deld 1,55 promille), dit bloe dalcoholgehalte is hoger als er sprake is van een aanrij ding (1,67 promille); - hij gebruikt in een aantal ge vallen alcohol in combinatie met medicijnen, deze combi natie komt meer voor naar mate er sprake is van pro- bleemdrinken; - hij drinkt zijn alcohol hoofd zakelijk in cafés; - in een aantal gevallen is er sprake geweest van een kroe gentocht; - hij legt minder zelfbeheersing aan de dag en is geneigd om risico's te nemen. De conclusie, die dr. Van Ooij en hieraan verbindt, is dat de man wel een doorsneelid van de bevolking is wat rijn maatschappelijke positie be treft maar afwijkt voor wat betreft rijn persoonlijkheid in het algemeen. Cijfers over de relatie van de aangehouden automobilist met zijn crimineel verleden heeft de Vlaardingse politie Uit onze krant ven maandag 10 juli

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3