nip m I Structuurplan Hoek van Holland weinig nieuws Geen conflict landbouw/ natuur en landschap Er op uit in de eigen provincie 5A. tel WOENSDAG 12 JULI 1978 Twee miljoen Strand tel testte Lickebaert Ackerdijkse Plassen Del/land .Boer is de beste beheerder^ Deelraad wil inzicht in woningbehoefte Winkelcentrum SC/VD/WW4 Delft Midden Delf land, De Delftse Hout, de Ackerdijksc Plassen tus sen Delft >1 Rotterdam, het recreatiegebied De Lickebaert tussen Vlaar- dittgen en Maassluis, maar ook de Westlandse plaatsen aan of vlak bij het strand: zij worden door het provinciaal be stuur van Zuid-Holland als voorname trekpleis ters "getipt" in een re creatiekrant, die gratis informatie geeft over openluchtrecreatie in de- te provincie. Boeiend voor iedereen, die het stedenschoon, toeristi sche attracties, musea, theaters en dergelijke nu eefls links wil laten lig ger) om zich geheel op de ontspanning in de open lucht te concentreren. OnZè provincie doet heel wat aah recreatie, waarschijnlijk zelfs veel meer dan men denkt. Zij neemt deel in een aantal recreatieschappen, meestal sa men met gemeenten, die enkele grote recreatiegebieden hebben Ingericht. Voorbeelden daar van üjn de Rottemeren. Brielse Maas, Oude Maas en Reeuwijk* se Plassen. Gebieden, speciaal ingericht en toegankelijk ge maakt voor de openluchtre creatie. De provinciale water staat is belast met de aanleg en het beheer van deze gebieden. Daarnaast heeft de provincie verordeningen om het land schap te beschermen. Een heel ander recreatie-element, waar de Provincie mee te maken heeft, is de aanleg van (recrea tief) fietspaden. Daar is een compleet Fietspadenplan voor, waarvan deel voor deel in uit voering komt. Subsidies voor aankoop van natuurterreinen en subsidies voor onderhoud van het landschap zijn enkele andere activiteiten van de pro vincie Zuid-Holland voor al die duizenden recreanten in het groene en waterrijke Zuidhol landse land. Over al die activiteiten voor de recreatie zou een boek te vul len zijn. In de recreatiekrant slechts een greep daaruit: Zuid-Holland telt iets meer dan dne miljoen inwoners. Meer dan hvee miljoen van hen wo nen ih de verstedelijkte gebie den üi het westen. In het vrije weekeinde en in de vakantie trekken zij er in groten getale op uit Op een mooie, zomerse dag is dat een-vijfde deel van de gehele Zuidhollandse bevol king- Gelukkig heeft de provin cie POg wel wat groene ruimte, al zijn er dan bijvoorbeeld geen uitgestrekte bosgebieden. Vooral de afgelopen jaren heb ben de provincie en de gemeen ten veel aandacht besteed aar de recreatie aan de rand of me\ ver van de stedelijke gebieden. Bedoeld voor die recreanten die niet al te ver weg willen of kunnen om er eens een paar uur helemaal uit te zijn. Grote recreatiegebieden zijn ingericht en beter toegankelijk gemaakt We noemden ze ed in deze om geving maar een fraai voor beeld is ook het recreatieschap Rottemeren in de driehoek Den tfaag-Gouda-Hotterdam Bekende en onbekende recrea tiegebieden, oude steden, stran den en duinen. Bollenstreek en andere trekpleisters en niet te vergeten de weiden en plassen, de polders, de Waarden, het Waterrecreatie in Delftse Hout, dat zal uitgroeien tot een gebied van 400 hectare. "groene hart" van Holland, de meer dan 200 molens in deze provincie, de rivieren, stroomp jes, waterwegen, een strand van maar liefst 60 kilometer lang, alles bij elkaar, van Ou- dorp op Goeree tot voorbij Noordwijk. Zo'n 315 hectare daarvan wordt nogal intensief gebruikt, vooral natuurlijk bij de badplaatsen. Daarnaast ligt er langs de Zuidhollandse kust nog eens ongeveer 200 hectare stil strand, wat verder weg van de zogenaamde "slagen", de toevoerwegen naar de stran den. Met de trem naar het strand kan óók: in Hoek van Holland. De Zuidhollandse stranden - voor zonaanbidders, zwemmers, "scheppers", wan delaars, kustzetters, vissers - kunnen per dag zo'n 360.000 mensen opvangen zonder al te grote verkeersproblemen. Is het aan het strand "vrijheid- blijheid", m de duinen ligt dat anders. Van de 6300 hectare duinen is maar 900 hectare vrij toegankelijk. De noodzaak van afsluiting van het grootste deel van het duingebied hoeven we hier met uiteen te zetten. Grote parken, bossen en landgoede ren heeft Zuid-Holland er niet zoveel. De meeste liggen in de strook tussen Den Haag en Lei den. Grote Stadsparken van meer dan lokale betekenis: Kralingse Bos, Haagse Bos en Zuiderpark. Water is er in deze provincie heel wat: zo'n 30.000 hectare, waarvan het "nuttig oppervlak"- geschikt voor de actieve recreatie - zo'n 20.000 hectare is. Hiervan ligt 16.000 hectare in het Deltagebied. In Zuid-Holland bevindt zich dan Recreatie 'naast de deur ook - globaal geschat - een kwart van het botenbestand van het hele land. Men schat dat op een zomerse dag in 1980 zo'n 145.000 waterrecreanten op de Zuidhollandse wateren hun vertier zoeken. De provin cie werkt ondertussen aan een recreatie-vaarwegenplan. Trou wens, de provincie neemt op verschillende manieren "nota" van de openluchtrecreatie nog een tekort van 6000 hectare, waarvan 1750 hectare tn de komende tien jaar moet wor den aangelegd. Van de recreatie die "het dichtst bij huis" kan worden geconsumeerd is daar natuur lijk m de eerste plaats het strand. Aan of vlak bij dat strand - van Hoek van Holland tot Noordwijk - liggen hier ach tereenvolgens Hoek van Hol land, 's Gravenzande, Monster, Ter Heijde en LooscJuinen en Kijkduin. Door de duinen loopt een fietspad. Mocht hot strand weer met je dat zijn, dan kan men wandelen in de Hoekse Bosjes, het Roomse Duin. het Hilldum of door de buitenste duinstrook bij Hoek van Hol land. Iets meer landinwaarts tussen de Hoek en Maassluis hgt het beperkt toegankelijke Staelduynse Bos, De Lickebaert, het recreatiege bied tussen Vlaardingen en Maassluis, is ingericht dooreen recreatieschap, waarin beide gemeenten deelnemen De Lic kebaert wordt ingericht voor de dagrecreatie met een grote verscheidenheid aan mogelijk- ff* Het strand - hier aan de Hoek dat de voornaamste trekpleister is in deze provincie. heden tot vertier, "het is onge veer550 hectare groot. De pro vincie Zuid-Holland en het rijk subsidiéren in de inrichting van het gebied, die nog niet is voltooid. Wel is b.v, het Oever- bos al aangelegd. In de Ackerdijkse Plassen, bij rijksweg 13 gelegen tussen Delft en Rotterdam, heeft de provincie een aantal kavels in eigendom en is bezig het ge bied beter geschikt te maken voor recreatie. Langs do plas sen is een fietspad aangelegd. Voor fietsers en automobilisten is het gebied behoorlijk bereik baar. Het ligt maar op een half uurtje fietsen van Delft, Pij nakker. Rntterriam-rivpr^f-h i*» Midden Delfland, lan delijk gebied tussen Delft en de Water wegsteden, dat ook een belangrijke re creatieve be stemming krijgt. en Schiebroek. Door het aan brengen van beplanting wordt het landschapsbeeld tussen de plaatsen en het kassengebied verbeterd. Bij de toegangen tot het fietspad komen dit jaar pickni ckplaatsen. Van Midden Delfland, het open, landelijke gebied van 6500 hectare tussen Delft en de waterweg steden Rotterdam, Schiedam. Vlaardingen en Maassluis, wil men twee-derde voor agrarische doeleinden handhaven en de rest inrichten voor recreatie. De plannen hiervoor moeten nog worden uitgewerkt Tenslotte hebben we aan de oostkant van Delft bij rijksweg 13 het recreatiege bied in aanleg: Delftse Hout (op den duur 400 hectare), dat dóórloopt tot Pïjnacker-Noot- dorp. Een gedeelte van 120 hec tare is al gereed. Aan de noord kant ligt het natuurgebied De Tweern olentjesva art, waar voetpaden langslopen. Aan dit gebied grenst De Hertenkamp, met sportvelden, lig- en speel weiden, kampeerterrein en na tuurlijk een hertenkamp. In het westelijk deel kan men fietsen en wandelen; daar liggen ook waterpartijen met zandstrand- jes. Het water wordt van hygië nisch aanvaardbare kwaliteit genoemd. Fietsen is in, en het provinciaal bestuur van Zuid-Holland speelt daar al vele jaren op in. Vorig jaar hebben provinciale staten een fietspadenplan voor de hele provincie vastgesteld. Het voorziet in de aanleg van ruim 180 kilometer (recreatief) fietspad. Uitgangspunten daar bij zijn dat het gaat om vrijlig- gende (brom)fietspaden voor recreatie voor middellange en lange afstanden vanuit de woongebieden; voorts om de grote recreatiegebieden goed per (brom)fiets bereikbaar te maken. Ook zijn deze paden bestemd voor het woon-werk- verkeer en voor scholieren. Door het fietspadenplan 1977 uit te voeren wil de provincie het landelijk gebied beter toe gankelijk maken voor (brom)- fietsers. Inmiddels is in de af gelopen jaren al ruim 125 kilo meter provinciaal fietspad aan gelegd. Daarnaast kent de pro vincie nog een subsidieregeling voor zgn. eenvoudige fiets- en voetpaden, als gemeenten en waterschappen die aanleggen in het landelijke gebied, om de toegankelijkheid daarvan te verbeteren. Nog een puntje op fietsgebied; op initiatief van de provincie wordt bekeken hoe de bewegwijzering voor fiet sers in deze provincie te verbe teren is. Men denke slechts aan het aangeven van toeristische routes en dergelijke. Dat ge beurt in overleg met de ANWB. Den Haag Vanuit de landelijke regio's is men van mening dat in de Nota Landelijke Gebieden het conflict tussen landbouw en natuur en landschap sterk wordt overdreven, te zwart-wit wordt voorgesteld en ook dat het conflict in het geheel met bestaat. Dit staat in een samenvatting van de provincie Zuid Holland (Provinciale raad voor de ruimtelijke drdening) van alle inspraakreac ties. Kritiek wordt door de in- spraakgroepen geleverd op de in de nota gehanteerde landschapsopvatting u nostalgisch of te stitiscb>. Men vindt het landschap niet verarmd, maar veran derd door moderne ont wikkelingen. Het land schap is een steeds veran derend geheel, ontstaan door voortdurend mense lijk ingrijpen. Een goede landschappelijke vormge ving en verzorging zijn daarom wenselijk, in plaats van conservering. Velen wijzen erop, dat ten onrechte de suggestie in de Nota Landelijke Gebieden wordt gewekt, dat de land bouw in conflict komt met de natuur en dat de boer geen belangstelling en geen tijd voor landschap en na tuur zou hebben. Men stelt hier tegenover dat land bouw en natuur helemaal niet altijd strijdig zijn en dat de boer in feite de beste en meest deskundige beheerder is. Waar de boer schade toe brengt aan natuur of land schap wordt dit soms ge weten aan de nationale en de EEG-landbouwpolitiek, die de boer voortdurend dwingt tot intensivering en schaalvergroting en het hem onmogelijk maakt om nog aandacht aan natuur en landschap te besteden Sommigen zijn van me ning, dat de problemen van leegloop en van een te gering voorzieningen-ni veau vaak juist worden ve 'oorzaakt door het onge nuanceerde anti-groei be leid. Wat betreft aantasting van natuur en landschap wordt gezegd dat een be hoedzame aanpak van uit breidingen natuur en land schap niet behoeft aan te tasten. Daarbij wordt aan gevoerd dat aantasting vaak juist gebeurt door uit breidingen van grote ste den en diverse stadsrand vers chij nsele n. Tenslotte wordt ook nog als punt van kritiek op de probleemstelling in de No ta Landelijke Gebieden ge noemd. dat de verschillen de deelproblemen te wei nig in hun onderlinge sa menhang worden be schouwd. Na een uitgebreide in spraakprocedure zal de re gering op basis van alle informatie haar beleids voornemens nogmaals be zien en vervolgens aan de Rijks Planologische Dienst advies vragen. Hierna neemt de regering de ui teindelijke beslissing, waarbij wordt ingegaan op de resultaten van de in spraak en het advies. Het tijdstip van de beslissing is nog niet bepaald. De-rege- ringsbeslissing wordt aan de Tweede Kamer toege zonden, die inmiddels eveneens over alle infor matie beschikt, en die daarna maximaal zes maanden de tijd heeft om zich over de regermgsbe- slissing uit te spreken. Daarna kan de beslissing worden uitgevoerd. Soek van Holland De Hoek se deelgemeenteraad wil een duidelijk oyerdebt krijgen van de huidige behoefte aan woningen- Daartoe is een for- UjolUx ontworpen dat door ie dere Woningzoekende in de Hoek kan worden ingevuld. De formulieren worden huis- aan-huis verspreid en boven dien rijn extra exemplaren ver krijgbaar bij de secretarie en bij de WV. Op het formulier kan men ook bepaalde wensen aangeven indien men wil door stromen naar een grotere, klei nere of bejaard en woning. Dit niet het oog op het te bouwen verzorgingshuis op de Hoekse Brink en een aantal aangepaste huizen- In de loop van het vol gende jaar komen er 122 wo ningen in het zogenaamde Vuurtorenplan achter de Prins Hendrikstraat De formulieren 3ajn derhalve erop gericht de deelgemeenteraad inzicht te ge- Ven in de woningbehoefte op lange tennijn. Hoek van Holland Het meest opvallende aspect van het structuurplan voor Hoek van Holland, samen gesteld door het bureau OD 205, is wel dat het tota le plan erg weinig nieuwe elementen bevat. De plano logen zijn tot de conclusie gekomen dat Hoek van Holland in grote lijnen moet blijven zoals het nu is met in de toekomst groeiend naar hooguit 12.000 inwoners en met wo ningbouw die is gericht op het voorzien in de bestaan de behoefte. De bebouwingslijnen die het bureau aangeeft zijn daarmee ook in overeenstemming Als belangrijkste bouwlokaties wordt het vuurtorenplan ge noemd dat reeds vaststaat en dat volgend jaar wordt uitge voerd. Verder is er een bouwlo- katie aangewezen bij de Knm- sloot en ook dat is mets nieuws. De deelgemeenteraad heeft hiervoor al een ontwerp- bestemmingsplan aangevraagd. De verdichting van plan Oost is eveneens een oud gegeven. Enigszins verrassend is het dat het bureau woningbouw voor- ziet langs de Koningin Emma- weg. Verwacht mag worden dat lang niet alle deelraadsle den daar enthousiast over zijn, omdat er een aantrekkelijk stuk natuurgebied verloren dreigt te gaan- In de planbeschrijving stellen de samenstellers: „De kern van Hoek van Holland zal voldoen de uitbreiding krijgen voor de eigen behoefte, maar die is be trekkelijk bescheiden vergele ken met de totale woningvoor raad op dit moment. Belang rijkste functie van de kern blijft de woonfunctie en de voorzieningen zijn van lokaal belang, ook al kunnen zij een rol spelen voor recreanten". De planologen zeggen verder dat de werkgelegenheid binnen de kern zich beperkt tot ar beidsplaatsten bij de lokale voorzieningen en kleine verzor genden bedrijven. Volgens het plan dienen lokale en recreatie ve voorzieningen gescheiden te blijven in die zin dat de recrea tie verder van de woonbuurten dient te blijven om op mooie dagen met druk bezoek de overlast 2ovcel mogelijk te be perken. Het structuurplan stelt dat het winkelcentrum een bescheiden uitbreiding zal kunnen krijgen in het Brinkplan, waar ook an dere voorzieningen mogelijk een plaats kunnen krijgen. Ge zien de daling van het aantal leerplichtige kinderen zuilen er geen verdere onderwijsvoorzie ningen nodig zijn. Een betere aansluiting van plan Oost op de kern van het dorp is volgens het structuurplan gewenst en dat kan bereikt worden door enige bebouwing toe te passen langs de Mercatorweg. In de structuur van Hoek van Holland zijn drie groenzones met lokale recreatievevoorzie- ningen van direkte betekenis, namelijk de Nieuwlandsedijk met uitlopers in de kern, het duingebied tot aan de Har wich tweg en de smalle stroken langs Prins Hendrikstraat, de Cordesstraat en Deltadijk. In alle drie de genoemde zones komen niet alleen voorzienin gen voor maar ook gebieden van natuurwetenschappelijke en landschappelijke beteke nis, zo constateren de plannen makers en deze gebieden moe ten worden ontzien bij de ver dere ontwikkeling. Ten aanzien van het verkeer is een aantal veranderingen en verbeteringen voorgesteld. In de eerste plaats voor een goede bereikbaarheid van werk- en recreatiegebieden, maar verder ook voor de ontwikkeling van een verkeersluw woongebied. Voor het wegvervoer van erf naar dc Harwichkadc is men uitgegaan van de nieuwe route over Dirk van den Burgweg en Langeweg, zoals de deelge meenteraad dit al eerder voor. stelde. Daardoor wordt de stroom van personenauto's en vrachtverkeer verder van het dorpscentrum gehouden dan nu het geval is. Voor de ont sluiting van de bedrijfsterrei nen aan de Prins Hendrik weg' is verbetering van de route via- de Haak weg voorgesteld. Voor het verbeteren van de., verkeerssituatie tijdens de zo- merpieken van het strand be zoek is het van groot belang verbeteringen in de parkeerac commodatie en de interlokale, toegangswegen pas dan aante, brengen wanneer de mogelijk-,, heden van het openbaar ver-,, voer zijn uitgebuit, zo staat in, het plan. Een zeer belangrijk^ onderdeel daarin is het verlen-^ gen van de spoorlijn tot aan„ het nieuwe strandcentrum. De commissie voor ruimtelijke ordening en economische ont-ö wikkelingen van de deelge meenteraad van Hoek van Hol land vergadert donderdag om half acht 's avonds in de secre- tarie aan de Prins Hendrik- straat over het structuurplan. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4