Vrijwillige brandweerman neemt na 25 jaar afscheid Bont schouwspel van kleurige vlaggen DERAG m Kinderfeestje: 7 man politie L.P. V.D. WEEK Jeugdland Programma Verstild leven Mooie vrouwen, snelle auto's TALKING HEADS 15,90 Kinder kennis ECHTE OPRUIMING PERZISCHE TAPIJTEN 10-40% STADHUIS KRIJGT EXTRA KREDIET LPvandeWeek: VRIJDAG 14 JULI 1978 VD/SC/WW 3 Schiedam Aanstaande maandag begint Jeugdland in Schiedam. Het wordt georgani seerd door het bureau Jeugd land van de gemeente en is verdeeld over de verschillende Schiedamse wijken. Wethouder Posthoorn opent maandag om 11 uur de jeugdmarkt op het Stads erf, waarna de kinderen kunnen genieten van onder an dere een fancy-fair, een glas blaaster, een pruikenmaker, poffertjes en een grote lucht matras. Op het museumplein wordt donderdag 20 juli een jazzconcert gegeven door de Harbour Jazzband, een concert waarbij behalve kinderen ook de ouderen welkom zijn. Het programma voor de eerste week, van 17 tot en met 22 juli, is als volgt Centrum: Maandag 17 juli: de jeugdmarkt op het stadserf, vanaf 11 uur. Donderdag 20 juli: Jazzconcert door de Har bour Jazzband om 19.30 op het museumplein. Groenoord: 18 juli om 10 uur een sport/spelinstuif aan de Jo zef Oreliosingel, om 14.00 uur kindertheater in de Ark. Woensdag 19 juli om 10 uur film in de Ark: om 14.00 uur creativiteit in de school aan het Bachplein. Vrijdag 21 juli sport- en spelinstuif vanaf 10 uur aan de Oreliosingel. Zater dag 22 juli vanaf 13.00 uur viswedstrijd in de Poldervaart Nleuwland: Dinsdag 18 juli creativiteit: op het Wibautplein vanaf 14.00 uur. Woensdag 19 juli Film in het wijkcentrum Nieuwland vanaf 14.00 uur. Donderdag 20 juli een sport- en spelinstuif op het Schutters veld vanaf 10.00 uur. Vrijdag 21 juli creativiteit aan het Wi bautplein vanaf 14.00 uur. Wijk Oost: Dinsdag 18 juli van af 10.00 uur creativiteit aan het Edisonplein. Woensdag 19 juli Sport- spelinstuif in de Marco nistraat om 10.00 uur. Donder dag 20 juli: Creativiteit/speel plein aan de Lange Singel- straat vanaf 14.00 uur. Wijk West: Woensdag 19 juli een sport- en spelinstuif op de Vlaardingerdijk vanaf 14.00 uur. Donderdag 20 juli Creati viteit op het Frans Halsplein vanaf 10.00 uur. Vrijdag 21 juli sport- en spelinstuif op de Vlaardingerdijk vanaf 14.00 uur. Wijk Zuid: Dinsdag 18 juli een sport- en spelinstuif aan de Maasboulevard vanaf 14.00 uur. Woensdag 19 juli creativi teit: op het Rozenburgplein vanaf 10.00 uur. Donderdag 20 juli Sport- en spelinstuif aan de Maasboulevard vanaf 14.00 uur. Vrijdag 21 juli: Straatthea ter op het Wilhelminaplein van af 14.00 uur. en creativiteit op hetzelfde plein vanaf 10.00 uur. Jeugdland zal duren tot en met vrijdag 4 augustus met nog verschillende activiteiten in de verschillende wijken, elke week verschijnt in de krant het programma voor de daaropvol gende dagen. In VIaardingen zal Jeugdland in augustus worden gehouden zodat Schiedamse kinderen, die na de Schiedamse festivitei ten nog niet uitgeravot zijn, weer opnieuw kunnen begin nen in Vïaardingen. Vïaardingen Onder de titel Verstild Leven is in De Katten- beker aan het Liesveld 161 een expositie ingericht over schel- pen en koralen van de wereld- zeeën. Zoals elk jaar - dit jaar reeds voor de twaalfde keer - is ook nu weer het accent ge legd op één van de facetten van het leven in de (koraal)zee. De tentoonstelling van nu geeft vooral een beeld welk een rijk dom aan vormen schelpen ver tonen, en dit in combinatie met een subtiel kleuren- en lijnen spel. Het mag geen wonder he ten dat vde kunstenaars zich door de eeuwen heen hebben laten inspireren door schelpen. Om de bezoekers, en vooral de jeugdige bezoekers, het rond kijken te vergemakkelijken, krijgen zij een foldertje met informatie over de tentoonstel ling. De expositie duurt tot 2 september. IDE LAATSTE DAG Met een brok in de keel keek de bïjna-ge- pensioneerde naar het boorschip, dat van e de helling afliep. Af en toe ging^ de rode, Sommigen vooroorlogse arbeiderszakdoek uit zip broekzak en tilde hij zijn bril een beetje j l omhoog, want dan kon hij beter in zijn Verdronken ooghoeken wrijven. Schuin achter hem, iets verder van de ka, stond 2ajn vrouw met een kleinzoontje aan de hand. Hun verdriet Nog vijf minuten keek de oude Gusto- werknemer naar de CO 950, en hoe het schip naar stuurboord draaide. Toen draaide hij zich om, staarde langs zijn vrouw heen, en zei: "Kom, vrouw, we gaan dan maar". Trek in een borrel had hij niet. Éénmaal buiten de poort begon hij te grienen. Op het laatst huilde het joch mee: opa was als veertienjarig broe kie begonnen bij Smulders, zoals de werf toen nog heette, en voelde zich één met het bedrijf Dc laatste dag van de Gusto was een rare; vooral oudere werknemers zagen er somber uit, en één van hen zei wat zij allemaal dachten na een paar Pensbanden vlogen als confetti over het schip; ze waren toch niet meer nodig, moeten enkele personeelsleden gedacht hebben. maanden thuiszitten zal de klap nog wel harder aankomen. In de kantine zaten en stonden allemaal groepjes bij elkaar: bij het ene vloog pilsje na pilsje naar binnen, bij het andere zat men zwijgend, en bij weer 'een ander groepje werden verhalen verteld (van Smulders tot IHC-Gusto) of werd er felle kritiek geuit op de bonden, van wie districtsbestuurder Dirk Nas van de NVV het zwaar te verduren had. Maar ook zei iemand: "Door de bond iS het allemaal minder erg uitgepakt dan zoals het eerst geworden zou zijn. Nou kunnen er tenminste straks nog een heel stel naar Rozenburg. Anders, als de RSV niets had overgenomen, waren we met rijn allen de straat opgedonderstraald". Protest Iedereen had de werf op gemogen. Veel vrouwen, kinderen en andere familieleden van het Gusto-per- soneel wilden de Laatste Dag meemaken en daar door was het flink druk geworden, toen enkele werknemers nog iets van een protest tegen de sluiting lieten zien. Vanaf het boorschip werd de IHC-vlag verwijderd en naar beneden gegooid. Een paar arbeiders juichten. Het symboliseerde de ran cune, die bij het personeel van Gusto bestaat tegen over moederbedrijf IHC dat andere voorkeuren had dan de Schiedamse werf. Ook enkele machines waren met verf beklad: "Wij willen niet mee naar de RSV", stond er op ééntje geschreven, en op een ander werd gedoeld op de president van RSV die tevens in de beleidscommis sie scheepsbouw een bepalende rol speelde en het oordeel over Gusto velde: "Stikker, wat een flikker!" Een paar mensen van het kantoor begonnen alvast met de afbouw van de werf: computerbanden wer den uit ontevredenheid in het water gekwakt Als tijdens een begrafenis keken de werknemers van Gusto met hun familie naar de tewaterlating van het boorschip CO 950 Schiedam „The Spy who loved me", de zoveelste succes volle James Bondfilm, draait vanaf deze week in hei Passa getheater. Traditioneel in deze films zijn mooie vrouwen en snelle auto's, ingrediënten die ook nu weer ruim aanwezig zijn. „The Spy who loved me" draait dagelijks om 2.00, 7,00 en 9.15 uur, is toegankelijk voor iedereen vanaf 12 jaar en geheel in kleur. Zaterdags, zon dags en woensdags vervalt de voorstelling van 2.00 uur. In hetzelfde theater draait de tekenfilm „Kuifje en het Haaienmeer"; de film draait zondag- en woensdagmiddags om 2.00 uur, is in kleur en voor alle leeftijden. De gehele film wordt in Nederlands gespro ken. Passage Bio vertoont dagelijks om 2 uur de film „De fluit met de zes smurfen", geheel Neder lands gesproken en gezongen en toegankelijk voor alle leef tijden. Dagelijks om 7.00 en 9.15 uur draait in Bio de lachfilm „Zeg maar ja tegen het leger", een film in kleur en voor alle leef tijden. ADVERTENTIE SCHIEDAM DAM 20 TEL. 01D-26.17.39 VLAARDINGEN HOOGSTRAAT 81 TEL. 010-34.79.66. „MORE SONGS ABOUT BUILDINGS AND FOOD' nieuw verschenen BOOMTOWN RATS RIOT DIRE STRAIGHTS FOREIGHMER DAVID GATES RANDY MEISNER KENNY LOGGINS UFO VANGELIS LA DUSSELDORF BONEYM Schiedam Een felle ruzie om een kinderfeestje, dat woensdagavond werd gehouden, heeft de politie met zeven man sterk naar de omgeving van het Dr. Wibaut plein in Nieuwland doen uitrukken. Twee volwassenen, die in de Geeman, Bergesiuslaan alle onrust hadden ge stookt, werden aan gehouden. Wat de oorzaak nou eigenlijk wgs, weet niemand meer pre cies. Om kwart over zeven begon het bakkeleien voor het eerst, „omdat iemand iets zei". Enkele agenten gin gen proberen de herrieschoppers te kalmeren. Dat had enig resultaat. Rond een uur of elf sloeg echter op. nieuw de vlam in de pan. Het kinder partijtje was toen al voorbij, maar weer maakten de 49-jarige W.A.K. en zijn zoon en de 33- jarige H. A. van L. amok. Opnieuw rukte de politie uit. Omdat gewoon praten niet meer hielp, moes ten de twee kemp hanen de zoon van de ene was reeds vertrokken met lichamelijke drang in de poli tieauto's worden gekregen. Harde klappen zijn er niet gevallen. In de loop van de nacht mochten de twee heren het poli tiebureau verlaten, nadat zij beter schap beloofd had den. Vïaardingen Het idee van „Vlagvertoon" ontstond naar aanleiding van het verzoek van de Nederlandse Vereniging Vlaggenkunde aan dr. J. P. van der Voort om in het blad Vexilla Nostra een artikel over Vlaggetjesdag te schrij ven. Bij de Nederlandse visserijwereld viel dit idee meteen in goede aarde. De tentoonstelling moest vooraf worden gegaan met een onderzoek in de vlaggen en merken bij de Nederlandse Noord zeevisserij. Dat viel niet mee want er bleek maar weinig lectuur over deze materie te bestaan. Het Visserijmuseum vroeg daarom de steun van de Nederlandse Vereniging voor Vlaggenkunde, die naast waardevolle adviezen zorgde voor de be schrijving van de belangrijkste vlaggen. Het resultaat van het idee van Van der Voort, de wetenschappelijk medewerker van het mu seum, is een bont schouwspel van kleurige vlaggen. De inrichting van de vlaggen bleek een pro bleem op zich. Zo zijn daar lappen textiel bij van enkele vierkante meters oppervlakte. Daar waren de muren van het museumgebouw snel mee bedekt. Ontwerper Joop Stigter van het museum paste daarbij een ongebruikelijk, origi nele presentatiemethode toe. Voornaamste bron van informatie voor de op bouw van de tentoonstelling is de vlaggenkaart. Deze kaart uit 1887 biedt een prachtig overzicht van hot tentoonstel]ingsonderwerp. In opdracht van het museum is de kaart herdrukt en voor 19 gulden bij hel museum verkrijgbaar. De reproduktie is in kleur en op ware grootte. In de catalogus, die voor een gulden te koop is, staal voorts van dr. Van der Voort een uiteenzetting van de geschiedenis van vlaggen,1 merken, seinenstelsels en wimpels. Schiedam Om het afscheid van de oudste kleuters te vie ren en tevens om het schooP jaar af te sluiten heeft kleuter school Het Draaitolletje giste rochtend een kinderkennis georganiseerd- Met behulp van de oudercom- missie en in totaal 17 ouders hadden de leidsters een heel programma voor de kinderen uitgezet waarbij onder andere de gelegenheid bestond^ tot grabbelen, verkleden, spijkers slaan, ballengooien, poffertjes eten, limonade drinken en als speciale attractie een bezoek aan een spookhuis, 's Middags werd overgestoken naa de aan grenzende basisschool aan de' Singel (Comeniusschool) waar" film werd gekeken. ADVERTENTIE van bij een vertrouwd adres Rubensplem 12, Schiedam T«J 01Q26197S Boe/emwetf t3S 138. Rotterdjn* Tel 010 140619 f/MridipUati 9, Hillsgrrsbcrg Tel OIO 187700 Maassluis "Geen moeite", oordeelde de Maassluise raad naar aanleiding van het voor stel van b en w om de bouw van het stadhuis een extra kre diet te verschaffen van drie miljoen. „We hebben eens gekeken hoe andere gemeenten het er in dergelijke kwesties hebben af gebracht Nou, en dan staat onze gemeente onder aan de lijst: de overschrijding van het oorspronkelijk krediet is maar heel laag, relatief gezien". Al dus het "centeri'-deskundige raadslid, de heer Niestadt (WD). In het totaal gaat de bouw van het nieuwe stadhuis nu een bedrag kosten van 24 miljoen gulden. ADVERTENTIE Beauty on a Backstreet HALL OATS QQC van 19.95 voor <0 Rotterdam Nvv Binnenweg 91 Zwaanshals 351, Msddellandplein 30, Meent 52 Groene Hiiledijk 222 Schiedam1 Broersvest 57. Vïaardingen- Hoogstraat 117. Hoeveel lieer Wim een brand heeft helpen bestrijden weet hij nieL Wel is er afgelopen 25 jaar flink wat loos-alarm geweest. Maar zoiets went Wel. Wim Lievaart zegt na 25 jaar trouwe dienst de vrijwillige brandweer vaarwel. Hij reageerde nogal verbaasd op de opmerking: flinke tijd hè? 25 Jaar bij de vrijwillige brandweer is niks bijzonders! De gewoonste zaak van de wereld. In Maassluis lopen er genoeg rond die langer dan ik de spuit gehanteerd hebben. In het dagelijks leven werkt Wim als uitvoerder in de bouw. Lokatie: bouwkeet aan het Noordvliet, de plek waar het nieuwe onderkomen van het Leger des Heils komt „Ik vond het jammer dat ik noodgedwongen met de handen in de zakken moest staan tijdens de watersnoodramp in 1953. Ik wilde dolgraag - maar vanuit het huisje aan de Tuinstraat kon ik weinig ondernemen. Een kennis bracht me in kontakt met de brandweer. Dat was het. Of om het eens een beetje geladen, te zeggen: ik wilde iets doen voor de samenleving. De brand weer." Even een stilte in de keet. „De eerste brand? De spijsolie- fabriek van De Ploeg. Voor zover ik mij kan herinneren een forse brand. Dat was 's nachts", zegt Wim. De ervaring heeft hem geleerd, dat de meeste branden in het holst van de nacht uitbreken. „Dan gaat er een belletje dat is aangesloten op een soort telefoonlijn en dan weet ik wel hoe laat het is. D'r op uit: naar de kazerne en pijlsnel naar de brand. Ja, het waren in rijd voornamelijk nachtklussen, een kwaal van een brand". Na een gedegei opl idrn, worden de vrijwilligers ingezet. Zowel in theorie als Jc p ktijk worden brandweerlieden ee- rw-i „u.n ix.-.. u 4 Wim: ,,A!s de politie net iets eerder was, betekende dat er mensenlevens gespaard konden worden". korps: van brandweerman tweede klas tot commandant Wim is geëindigd a's brandmeester, wat onder de commandant valt Wim is er genoeg belangstelling, op dit moment is het korps zelfs overcompleet Jongeren ajn flink te porren voor de brand weer. Wim: „Die jongens die er de laatste tijd bijkomen zijn veel fanatieker als wij vroeger. Daar zat echt power in, die werken hard". Het is nu vakantietijd. Wordt daar rekening mee gehouden? De ex-brandweerman: „Ach, het komt niet voor dat alle 48 tegelijk Maassluis verlaten. Mocht er onverhoopt een piek zijn, dus veel vrijwilligers op vakantie, dan doen wij een beroep op de Vlaardïngers. Dat gaat trouwens over en weer. Ook als we met z'n allen een dagje er tussen uit knijpen, een reisje voor vrijwilligers, dan valt de Vlaardingse brandweer in". j In de nacht is het gemakkelijker de vrijwilligers bij "ikaar te j trommelen, dan overdag. Tenslotte werken de meeste mensen. I Wim: „Er rijn altijd wel ambtenaren onder de vrijwilligers. Die kunnen dan a la minute ingezet worden.. Als het een flinke j! uitslaande brand is, dan loeit de sirene op de kazerne aan de Evertslaan wel ".Voor Wim betekende dat: van de stelling afklim- f men en op naar de brand. Terugkijkend zegt hij: „Ik heb een ontzettend boeiende tijd gehad, 't Klinkt raar, maar als er een felle vuurzee was, dan was ik altijd gelukkig als de politie er eerder bij was dan wij. i Dat effe eerder rijn van politie, die doorgaans eerder gewaar schuwd is, spaarde dan mensenlevens, Als je geen zekerheid hebt of er nog bewoners in een brandend pand aanwezig zijn, dan is het zoeken vreselijk, tien minuten duren dan wel een jaar. Een opluchting is het als blijkt dat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3