SCHEC Af IS "Tri E COURANT ,Werk bij Bijker blijft gevaarlijk" „Haringvissers kunnen tweeduizend ton vangen *4isï de proel Groene Gorzen financieel rond Antikoop- pamfletten toch voor de ramen 1 Honderdduizend ton haring meer in Noordzee Actie voor veilige spoor wegovergang Hein de Koster (50) overleden REM! POPPE TEGEN Broek- Wraakaktie wegens proces-verbaal Jongen ernstig gewond Caféruzie: man mei bierglas bewerkt Arbeidsbureau: Ook Collé wil koffie Rijnmond kampioen Maandag 17 juli 1978- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -103de jaargang no. 26130—4 p*^*NA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klacht end lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeente Schiedam heeft nog steeds geen stappen ondernomen om verandering te brengen in de bijzonder slechte werkomstandigheden bij het galva- nïseerbedrijf Bijker Zij heeft ook nog geen antwoord gegeven op het schrijven van 18 mei 1977 van het Milieu Actiecentrum Nederland en de vereniging Voorkomen is Beter. Remi Pappe, de voorzitter van het MAN. vraagt nu in een nieuwe brief aan burgemeester en wethouders en de gemeente- raad van Schiedam of het uit blijven van een antwoord te wijten is aan het ontbreken van rapporten over het bedrijf (hetgeen de gemeente beweert), of aan verregaande nonchalan ce af aan het ontbreken van enig milieubeleid bij de ge meente. Hij spreekt het ver moeden uit dat de laatste twee oorzaken dichter bij de waar heid liggen. In de brief wordt aan de gemeente gevraagd als nog stappen .te ondernemen, omdat de situatie bij Bijker van dien aard is dat verder aarzelen onverantwoord is voor werknemers en het mi lieu. De arbeidsinspectie uit Rotter dam was, gealarmeerd door het schrijven van 18 mei, pools hoogte gaan nemen bij het be wuste bedrijf. Van levensge vaarlijke toestanden was. alt hans volgens de inspectie, geen sprake. Wel omschreef zij de fabriek als „bijzonder romme lig" en besprak zij met Bijker een aantal maatregelen die, nog steeds volgens de inspectie, inmiddels hebben geleid tot een aanvaardbare bedrijfsvoe ring. Remi Poppe-weerlegde in een brief aan de inspectie de rede lijk positieve indruk van het bedrijf zoals de inspectie die had gekregen. Hij legt er de nadruk op dat de omstandighe den wel degelijk levensgevaar lijk zijn, en vraagt zich af wel ke de maatregelen zijn die voor een betere bedrijfsvoering zijn genomen; geen van de door het MAN gesignaleerde misstan den zijn nog opgeheven. Na dodelijk ongeval vijftienjarig meisje: Centraal in de brief staat deze slecht beveiligde spoorweg overgang bij Ke thel kerk. Schiedam „De spoor wegovergang in Kethel- kerk is bijzonder onveilig en om die reden uit de tijd". Dat concludeert Aad van Broekhoven, voorzitter van ponyver- erugmg Spaland Ruiters in een brief aan de Ne derlandse Spoorwegen (met een kopie aan de gemeente Schiedam). Schiedam Het onderhoud van alle plantsoenen en ander groen in de Zuidschiedamse wijk de Gorzen is nu helemaal in kannen en kruiken, door een financieel-technische ingreep van burge meester en wethouders zijn alle voorbereidingen nu ook formeel afgerond. Zes werknemers kunnen de Gorzen groen houden. Al een jaar werkte de plantsoe nendienst vanuit een semi-per- manent gebouwtje halverwege de Jacnthavenlaan, bij de Maasboulevard. Daar ligt ook gereedschap opgeslagen. Het onderkomen kwam er vorig jaar na vijftien jaar gekibbel: destijds brandde een houten keet af en ging de gemeente met de verzekering in de clinch over wie dat betalen moest. Enkele schaftwagens werden al die tijd neergezet om de plant- soenarbeiders onderdak te ver schaffen. Uiteindelijk kreeg de gemeente haar zin. Het nieuwe onderkomen staal echter op grond van de ge meente en dat maakte een technisch trucje in de boekhou ding noodzakelijk; overigens gaat het om een vrij gebruike lijke regeling, Omdat de ge meente zichzelf geen grond in erfpacht mag geven, werd voor gemeentewerken - waaronder de plantsoenendienst valt - een „canonvervangende vergoe ding" vastgesteld. De meest recente foto van Hein de Koster, drie- weken geleden gemaakt in zijn woning in het Singel kwartier. Schiedam Vrijdagochtend is, na een week in hef ziekenhuis te hebben gelegen, de Schiedamse kunstschilder Hein de Koster overleden. Hij werd vijftig jaar. De Koster is sinds de Kabouter- tijd een van de meest markante figuren van Schiedam geweest. Ondermeer door zijn inspirerende ideeën werd Schiedam in de tijd van de Oranje Vrijstaat gezien als de tweede Kabouterstad van Nederland, na Amsterdam. Ook m de laatste jaren trad hij nog op de voorgrond en liep hij rond met plannen, zoals de oprichting van een tehuis voor daklozen in zijn woning aan de Laurens Costerstraat. Drie jaar geleden kondigde hij vol verve aan de Staat der Nederlanden aan te klagen, omdat schilderijen van hem tijdens een veiling tienduizenden guldens te weinig naar zijn zin opleverden. Toch zijn werk zeer bekend in kringen van verzamelaars en artiesten. Vlaarding-cn „Een rapport van Europese biolo gen heeft uitgewezen dat er in de Noordzee weer naar haring gevist kan worden. Wij zijn hier rond maart - zij het onofficieel - van op de hoogte gesteld. Als je op dit rapport afgaat zouden de Nederlandse vissers nu weer een bepaalde hoeveel heid haring mogen vangen in de Noordzee. Haagse en Europese politici, waar is dat Europese rapport gebleven!?" Maassluis Een spoor van vernielingen achter zich la tend trokken de 23-jarige J. J. V- Z. en de 25-jarige K. 'sG, beiden uit Maassluis, in gezel schap van de 19-jarige P. J. D. uit Delft in de nacht van vrij dag op zaterdag door Maas sluis. J. v. Z. was eerder die avond aangehouden wegens bet rijden onder invloed. Toen hij eenmaal weer thuis was kreeg hij aldaar bezoek van de andere twee eerder ge noemden. De jongelui sloegen aan het drinken en trokken daarna de straat op om zich te wreken vanwege het eerder te gen J. J. v. Z. opgemaakte pro ces-verbaal. Tijdens hun wraaktocht gooiden zij onder meer diverse ruiten Ln, verniel den een ti-buis uit een telefoon cel, rukten auto-antennes af en maakten de sloten van auto- portieren onklaar. De heren zijn ingesloten. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt De bomen in de Broekpolder die op 15 april de grond in zijn gegaan staan er (nog) troosteloos bij. VIaardingen De zeer langdurige droogte en het planten in een vrij zout gedeelte van de Vlaardingse Broekpolder zijn er de oorza ken van, dat veel bomen dood zijn gegaan of nog dood gaan. Bovendien is het late tijdstip waarop de Vlaardingse bospïantdag 15 april werd gehouden, medeverant woordelijk dat de jonge aanplant het zwaar te verduren heeft In totaal werden op die datum tweeduizend bomen door de Vlaar dingse bevolking geplant als eerste aanzet voor een bos van 28 hectare in de Broekpol der. Van deze 28 hectare zijn nu twee hecta ren ingeplant. Toch is het hoofd van de Vlaardingse plant soenendienst, de heer G. J. Davidse, over de toestand waarin het bos(je) nu verkeert niet pessimistisch gestemd. „Het is prematuur om te zeggen, dat er een groot uitval percentage is. Over een maand kan ik meer zeggen. Dan pas kunnen we zien of die bomen de terugslag na het planten goed hebben verwerkt. Bomen die stonden te kwarren beginnen, nu nog uit te lopen. De natte moesson van de laatste tijd heelt de bomen veel goed gedaan", aldus de hoer Davidse. Hij voegt daar wel aan toe, dat niet alleen de planttijd en de droogte die daar direct op volgde de bomen ongunstig hebben beïnvloed maar ook de plaats waar de bomen zijn geplant. „Ik had de bomen liever centraal in do polder beplant. Dat is langer geleden opge speten en bevat daardoor minder zout", aldus de plantsoenenman. Deze noodkreet ls afkomstig van het directielid W. Kwakkel stein van het gelijknamige Vlaardingse haringvissersbe- drijf. Van deze rederij liepen vrijdag ook twee vissersschepen de ha ven IJmuiden binnen. Zonder haring. „Hot gevolg van ce-n ongelooflijke maatregel van Ierland", voegt de heer Kwak kelstein daar aan toe. In opdracht van de EG is nu een onderzoek naar ondermeer de visstand in de Noordzee ge daan. Daaruit zou blijken dat wetenschappelijk is aange toond dat de Noordzee hon derdduizend ton haring meer bevat dan vorig jaar. De vangstbeperkende maatregelen hebben klaarblijkelijk succes gehad. Er zou nu tweehonderd zesenzestig duizend ton haring in de Noordzee zwemmen, „Als men de Nederlands*; vis sers hiervan in 1978 tweedui zend ton laat vangen, dan zou den. deze weer een goede start kunnen maken op de Noord zee". aldus reder Kwakkelstein, die daaraan toevoegt „Een der de van de Nederlandse vissers vloot is uitgerust zonder koelin stallaties. Deze schepen zijn be rekend voor vangst op de Noordzee. Het is duidelijk dat ze dicht bij de thuishaven moe- ten vissen, anders hadden ze wèl een koelinstallatie gehad. In de huidige situatie (geen ha ringvangst op de Noordzee, red.) zitten deze vissers hele maal tn de puree; en dat terwijl nu blijkt dat er eigenlijk wèl gevist zou kunnen worden op do Noordzee". Ook zouden er, volgens de heer W. Kwakkelstein. door de di verse overheden toezeggingen gedaan zijn aan de vissers, dat. indien minder dan zevendui zend ton haring gevangen werd, de gedupeerde visser tachtig cent per rutt-gevangen kilo krijgt uitbetaald. Bij wijze van schadevergoeding. „Daar hebben we ook niets meer van vernomen. Niet dat tachtig procent nu zoveel is, maar voor een noodlijdende economische bedrijfstak is het tenslotte wel iets", zegt een te leurgestelde W. Kwakkelstein. Het door reder Kwakkelstein aangehaalde rapport is nog niet officieel in de openbaar heid gebracht. Vlaardingen De anti- kooppamfletten verdwij nen toch van de ramen van de huurflats aan de Vlaar dingse Holysingel. In een marathonvergadering vrijdag van 20 tot 2,30 uur - hebben de nieuwe eige naar, het Haagse vastgoed bedrijf Investor, en de huurdersvereniging dit be sloten. „Na keiharde toezeggingen die zwart op wit gezet zijn, waren de huurders bereid tegemoet te komen aan de wens van Investor", aldus de woord voerd ster van het bestuur van de huurders- vereniging Els Lingraont. Wat de toezeggingen van Investor zijn, wilden beide partijen nog niet zeggen. Eerst moeten de leden van de huurdersvereniging op de hoogte gesteld worden van de gesloten overeen komst. Investor wilde de affiches met daarop *n voorzichtig! „Niet kopen,, van de ramen hebben. Dit, omdat de ver koop hierdoor gedwars boomd werd. Het vastgoed bedrijf kocht de huurflats destijds van de levensverze keringsmaatschappij RVS om deze weer te verkopen als ze leegkomen. Bovendien vreesden de huurders rigoreuze huur verhogingen. Om een vuist hiertegen te maken is toen besloten een huurdersver eniging op te richten om de belangen te verdedigen. Het gesprek van vrijdag is voor beide partijen goed verlopen. Maassluis Tijdens een c'afe- ruzie in de nacht van zaterdag op zondag werd de 25-jarige G, S. uit Maassluis met een bier glas dusdanig hard in de nek geslagen, dat hij naar het zie kenhuis vervoerd moest wor den. De verwondingen moes ten daar met zeven krammen gehecht worden. Aanvankelijk was bet de dader gelukt er tussen uit te knijpen. Daar zijn naam echter bij de politie bekend was, werd hij de volgende dag aangehouden- Het betrof de 25-jarige R. J., eveneens uit Maassluis. Tegen hem is inmiddels proces-ver baal opgemaakt wegens zware mishandeling. De dader ver keerde onder invloed van alco hol. Vlaardingen De 15-jarige Eddy P. Henderkamp is gister middag ernstig gewond in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen tengevolge van een ongeval dat omstreeks drie uur op de Maassluisedijk, ter hoogte van. de Edison weg, plaats vond. Daar raakte de 28-jarige M. v, D. uit Rotterdam tijdens een inhaalmanoeuvre in de bocht geheel op de linkerhelft van het wegdek. D. wist de tege moetkomende fietser uit Schiedam niet meer te ontwij ken, trof deze frontaal en kwam pas vijftig meter verder tot stilstand. De jongen moest met ernstig scheldelletsel in het Dijkzigiziekenhuis opgeno men worden. Schiedam Ook wethouder voor sociale zaken cn volksge zondheid Eef Collé gaatezich inspannen voor koffie in het urbeidsbureau. In navolging van de Jonge Socialisten gaat hij ervoor pleiten, dat bezoe kers van het gewestelijk ar beidsbureau (GAB) aan de Va- leriusstraat gewoon koffie kunnen krijgen. Bij hel koffieschenken van de JS kwam er politie aan te pas om die actie le beëindigen, maar Collé zal zich gewoon wenden lot de commissie die directeur G. J. Harberts van advies moet dienen. In een ges sprek met de JS had Harberts al de indruk gegeven, dat hij niet onwelwillend is maar dat kof/ie in het arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord een voor Nederland unieke zaak zou zijn althans, waar het gaat om koffie voor bezoekers. Kerkrade De Schiedamse drumband Rijnmond is gistel ren op een internationaal festi va] voor drumbands als win naar uit de bus gekomen. De verse nationaal kampioen wordt vanavond om half negen op het stadskantoor gehuldigd voor de overwinning in het Limburgse. Aanleiding tot de brief is het ongeluk van ruim twee weken geleden, waarbij het 15-jarige meisje M- Keyzer op een bromfiets onder de trein kwam en ter plaatse overleed. Van Broekho ven vertelt dat het onge luk ook bij een betere beveiliging had kunnen gebeuren, maar dat de slechts met lichten en bellen beveiligde over gang desondanks levens gevaarlijk blijft. De kinderen van de pony club moeten als zij pony gaan rijden elke keer de spoorweg oversteken, een situatie waar Van Broek hoven allerminst tevreden mee is. Hij' vertelt: „In een tijd dat alle elektri sche apparatuur met be- schermkappen beveiligd moet zijn, vind ik het on begrijpelijk dat dat bij een spoorwegovergang op zo'n volstrekt onvoldoen de manier geregeld is. Om die reden heb ik een brief aan de spoorwegen zowel als aan de gemeen te geschreven, waarbij het in geen geval de be doeling is om de zaak op geblazen in de publiciteit te brengen. Het enige dat ik wil is de aandacht van de instanties op dit pro bleem vestigen, zodat er misschien een gesprek over eventuele maatrege len kan volgen. Als het plan Midden-Delfland uit gevoerd gaat worden, zul len vele voetgangers en fietsers de overweg passe ren met alle gevolgen vandien. Het is echt nood zakelijk dat er maatrege len worden getroffen; misschien bestaan er wel mogelijkheden om het tunneltje onder de spoor weg te gebruiken voor het verkeer". Dit nieuwsblad. waarin u al bet nieuws uit eigen om geving Kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotlerdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nieuwibhd 14 dagen gr«tii op pfoei to« in combinatie met; Rotterdamsch Nieuwsblad Deze öon tn open envelop zorxlm postzegel, sturen naar Anrwoordnumnm 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1