SPORT SP RT ©TIPS Paul Nijs stopt Excelsior 20 vaagt Engelsen goed op Vim Vrijland neemt de leiding over laatste seizoen praktijk DHS Lichte terugval van Diane Edelijn IN DAMTOERNOOI OM COUPE RAPHAEL WOENSDAG 19 JULI 1978 EIGEN BAAS VERSCHIL KRACHTPROEF Spijkenisse- Zwaluwen Gelijk SC/VD/WW 4 Rob Jacobs mag met naair A curs'iis Schiedam Rob Jacobs mag nog een jaar de praktijk in alvorens te worden toegelaten tot de A-cursus. Anders gezegd: die hele cursus in Zeist gaat op grond van de geringe kwaliteit van een aantal kandidaten helemaal niet door. De Maasslui- zer was één van de 54, die er graag 3500 gulden voor over hadden om de hoogste graad van be kwaamheid te halen. Hoewel hij erg teleurgesteld is over deze gang van zaken, is de trainer van DHS één van de weinigen die de schuld in de schoenen van collega's raag schuiven, die er niet in slaag den de (voor)proeven met een voldoende ai te werken. Van de 54 bleven er tenslotte min der dan 20 over, en dat was voor docent Sïem Plooier té weinig om de cursus te laten door gaan. Jacobs: ,,Ik heb vorige week de (bal)vaardigheid in Zeist ge zien. Je staat er dan versteld van hoe weinig trainers, die toch in het bezit zijn van het B-diploma, vakkundig met een bal kunnen omgaan. Ik haalde door SasvandênBerg daar zelf op de B-cursus een acht voor". Weer een andere test bestond uit een discussie over het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië en ook daarbij straalden er een aantal nie! Rob Jacobs was graag aan de cursus begonnen. Het is een publiek geheim dat zijn eind doel in het betaalde voetbal ligt. dus daarin alleen terecht kan met het A-certifieaat. En kele maanden terug had hij al de kans om als hulptrainer on derdak te vinden bij Excelsior of FC Vlaardingen. „Maar wa ren het nu Ajax of Feyenoord geweest", aldus de trainer van de nieuwe hoofdklasser, „dan had ik misschien toegehapt. Ook al blijf je als hulptrainer verstoken van een stukje ver antwoordelijkhei d Rob Jacobs verhult in dat ver band niet, dat hij graag eigen baas is. Zoals in zijn laatste Schiedam Paul Nijs, spitó- speler van DHS, zal bet ko mend seizoen niet meer in ac tie komen. De Schiedammer heeft gisteren aan trainer Rob Jacobs medegedeeld dat bij stopt met voetballen. Nijs, die in de beslissende wedstrijd te gen Vios na rust inviel en de gelijkmaker scoorde, heeft te veel last van zijn enkels om verantwoord door te gaan. „Hij is eigenlijk de Wim Hijs- bergen van DHS", stelde Ja cobs, „Maar inderdaad kan hij beter stoppen. Ik heb zijn en kels gezien maar die rijn twee keer zo dik als normaal. Voor ons overigens een groot ver lies. Paul zelf was er vooral op gebrand zich waar te maken in de hoofdklasse". De 29-jarige DHS-speler heeft vrijwel rijn gehele carrière bij de club uit Kethel doorgebracht. AJteen vorig jaar stapte hij over naar Hennes DVS waar hij slechts één seizoen bleef. Paul Nijs..zwakke en kels seizoen bij DHS. Hij maakt de dienst uit, maar tracht ook wel de hulptrainers te begelei den met het op papier zetten van oefenschema's. Graag maakte hij in het nieuwe sei zoen ook wat vrije tijd voor de jeugd van DHS, maar weet als geen ander, dat hij, om van DHS een goede hoofdklasser te maken, al zijn tijd nodig heeft aan (extra) trainingen en de hele begeleiding. Een soort manusje van alles dus. Dat is Rob Jacobs, gezien zijn act in het eerste seizoen bij DHS, wel op het lijf geschre ven- „Maar", vult hij aan, „be slist geen uitgangspunt. Ik wil nu eenmaal naam maken als trainer, dat in de toekomst mijn beroep moet gaan wor den, daarom juist pak ik alle zaken aan. Behalve trainer zie ik mezelf ook als een verleng stuk van het bestuur. Allemaal om de commercie". In dit ver band is het niet zo vreemd dat Rob Jacobs onlangs visite kaartjes heeft laten maken. Mei naam, functie en telefoon nummer. Hij zal zeker niet schromen bij gerenommeerde clubs, of het nu een hoofdklas ser of een betaalde dub is, het kaartje af te geven. „Waarom niet? Het is mijn laatste seizoen bij DHS. Ik ben nu eenmaal geen trainer die aan planning op lange termijn doet. Ik houd van succes, daarom nam ik het afgelopen seizoen met DHS be wust risico's. Die allemaal goed afliepen". „Ik ben er wel van overtuigd, dat mijn opvolger in Kethel er één met een langere visie moet zijn. Ik twijfel er niet aan of DHS blijft hoofdklasser, maar wat dan? Het tweede elftal, dat notabene in de KVB speelt, verbruikte vorig sei zoen 29 spelers. Als ik DHS met Xerxes, Hermes DVS en Neptunus vergelijk, moet er bij DHS nog heel wat verande ren. Samen met Piet Roozen bijvoorbeeld, ben ik de enige gediplomeerde trainer. Dat is al een zaak die snel zal moeten veranderen". „Dan heb ik het nog niet eens over de accommodatie^ Ik heb het bestuur daar al over aange sproken. En hoewel iedereen wil, liggen de mogelijkheden niet voor het opscheppen, maar de accommodatie voldoet nu eenmaal niet aan een volwaar dige hoofdklasser. Op zijn minst zou het hele complex in de verf moeten worden gezet. Ik laat dan nog buiten be schouwing het slechte hoofd- veld, en ook nog het feit dat DHS maar twee velden bezit. Om over de te kleine kleedka mers maar niet te praten". Rob Jacobs erkent tenslotte, dat hij zijn tijd als trainer ver vooruit is. Hij zag het in zijn eigen carrière allemaal met eigen ogen aan bij Xerxes, Excelsior en Feyenoord. Zijn laatste seizoen bij DI1S wordt een krachtproef. De hamvraag welk systeem er ge speeld moet worden. Hij: „Om mijzelf in te dekken en de club te laten handhaven, zullen wij uit een stuk defensiever gaan spelen. Thuis moeten wij het wederom maken. In alle linies is er wat versterking bijgeko men, dus daar aan ligt het niet". Rob Jacobs erkent dat hij weinig ervaring heeft met hoofdklassers. „Ik ken alleen Xerxes en Nep tunus waartegen wij gespeeld hebben. Typisch clubs die van uit een sterke defensieve hou ding counteren. VUC en EDO wil ik in hun bekeravonluur met het betaalde voetbal gaan zien. Ik geloof dat het verschil met de eerste klasse alleen op gaat met slimmer spel. Een club als Wilhelmus zou zich ook kunnen handhaven in de hoofdklasse". 0 Vrijdag 11 augustus (1430 uur) is wen bij de handbalver eniging De IfoIIandiaan toe aan bet slaan van de eerste paal voor de bouw van een clubbuis- en kJeedaccommoda- tie in Holy-Soord. Sportwet houder Rien Bovenberg, de man die rich voor deze hand bal c Ju b door alle politieke barrières beeft geworsteld met veel moed en doorzettingsver- j mogen, verricht de eerste han deling. Q De jeugdcommissie van de cricketters van Excelsior *20 heeft een uitgebreid program ma opgesteld voor de spelers. In de week van 24 tot en met 29 juli nemen de Schiedam mers deel aan een trainings kamp bij Quick Nijmegen. Morgen en vrijdag staat het traditionele toernooi centraal op „Thurlede". Tegenstanders zijn: ExcelsiorVCC Voor burg)ACC (Amstelveen) en VOC (Rotterdam). Q Rob Koevermans maafet tus sen 24 en 29 juli deel uit van het Nedelands jeugdclftal cric ket, dat een aantal wedstrijden in Denemarken speelt. Het jeugdcricketseizoen wordt za terdag 5 augustus besloten met een „Boys day'', met aanslui tend een feestavond. Voor de voetballers van Excelsior '20 zijn er deze zomer twee jeugd kampen. Van 24 tot en mei 29 juli verblijven de B- en C-spe- lers in het Limburgse Valken- burg, terwijl de pupillen van 7 tot en met 12 augustus in Ber- gen op Zoom verblijven. O Hannie van der Walle van FC Vlaardingen, die geen con tract meer kreeg speler uit het jeugdelftal heeft over schrijving aangevraagd naar hoofdklasser RVC. Dezelfde club waar Rob van der Bol gaat spelen. 0 Dick van der Wulp, de mid denvelder van de eerste divisie- club Wageningen, speelt het ko mende seizoen bij derdeklasser VFC. Eerder kwam hij voor de jeugd van FC Den Haag uit 0 De overgang van Cees Beu- man naar zaterdagclub VIaar dingen is op losse schroeven komen te staan, omdat hij ge bonden blijft aan terugkeer naar zijn oude club Fortunta. Het eerste seizoen zou hij daarom niet bij Vlaardingen in bet eerste elftal mogen spe len. Wél wanneer bij bij FC Vlaardingen transfervrij zou worden, maar het bestuur peinst daar niet over. Schiedam „We moeten oppassen dat die Hollanders over een paar jaar niet net zo goed cricket spelen als dat ze nu al voet ballen". Het waren de woorden van de leider van de Cal Day Grange School uit Liverpool kort na het bezoek wat zij aan ExceIsiori2Q aflegden. De Engelsen wonnen weliswaar van de jeugd van Excelsior maar de indruk die de Schiedammers achterlieten was voor de gasten verrassend. Drie Engelse teams wa ren te gast op Thurlede. Dit, omdat een misverstand tussen de KNCB en de RCB de oorzaak was van de afgelasting van wedstrijden in Wassenaar en Rotterdam. Excelsior ving de onverwachte opkomst van drie Engelse teams gemakkelijk op en speelde derhalve tegen het A-team van de school Beide andere Engelse teams kwa men eveneens tegen elkaar uit. De Engel sen spelen morgen tegen een jeugdteam van Hermes DVS. Voor Excelsior was het een ideale mogelijkheid de jèugd weer eens iets dicht bij huis te bieden. Voorzit ter Kornet erover: „Omdat in deze omge ving weinig clubs beschikken over een goede jeugdafdeling moeten we voor de toernooien verre reizen maken. Vandaar dat we erg blij zijn met het contact met deze Engelse ploeg. Voor zover we het hebben kunnen constateren hebben zij het erg naar hun zin gehad. Iets wat voor ons van groot belang is. Tenslotte is het nu al bijna zeker dat wij met een team van Excelsior een tegenbezoek zuilen brengen". Vlaardingen De Vlaar- dingse eersteklasser Zwalu wen krijgt geen gemakkelijke competitiestart. Op 2 septem ber ontmoeten de VIaardin- gers in Spijkenisse de club van die naam. De zaterdag daarop is de eerste thuiswedstrijd. De bezoekende club is dan het voor Zwaluwen onbekende Bennekom. Excelsior Maas sluis begint de competitie thuis tegen het Zeeuwse AZW. Op 9 september staat de eerste uitwedstrijd voor de Maasslui- se tweedeklasser op het pro gramma. 's-Gravenzande SV is de tegenstander. Voor do Schiedam.se tweedeklasser PPSC, die overigens in de de zelfde klasse uitkomt als Ex celsior M, is de competitiestart in eigen huis. De Blauwwitten ontmoeten dan Am emu i de 0- De tweede krachtmeting staat op 9 september op het pro gramma, wanneer de Schie dammers bij Oranje-Wit op be zoek gaan. Amersfoort Er werd in de serie van de 200 meter rugslag driftig met zand gestrooid door Diane Edelijn e Monique Bosga. In eikaars ogen wel te verstaan, want Diane was niet van plan om, in tegenstelling tot de 100 meter, het uiterste te geven. Vandaar dat er een spelletje werd gespeeld, waar bij beiden niets Heten zien van hun werkelijke kracht. Edelijn werd eerst in 2.22.02, Bosga tweede in 2.24.94. Diane, sprintster van nature, had van Peter de Visser de opdracht gekregen om na het eerste keerpunt eveh te versnellen en te kijken of Bosga wilde vol gen. De Utrechtse voelde daar niets voor, waarna ook Edelijn haar krachten voor de avond spaarde. Voor de Vlasrdingse eindigde de „grote" finale in een lichte teleurstelling. Natuurlijk, zij verbeterde haar beste seizoen prestatie (2.22.0) aanmerkelijk met 2.20.41, maar na de uitste kede 100 meter eerder deze week, was toch wel gerekend op een tijd onder de limiet j (2.19.1). Haar begeleider Nico j Houdijk: „Het uitgangspunt j was een tijd rond de 2.18.5". Dat had ook wel gekund, als haar derde baan niet zo slecht was. Haar tijd (36.45) had rond de 34.0 moeteh liggen." Zondag gaan we al weer star ten met een periode van kei hard trainen- Daarna gaan wc langzamerhand weer beginnen met de sprinttraining", aldus j Houdijk. Dat op de 200 meter rugslag in de ochtend een spel- Jetje is gespeeld blijkt uit de winnende tijd van Monique Bosga. Zij was ruim zeven se conde sneller dam 's ochtends en vestigde een nieuw Neder lands record: 2.17.89- In de derde ronde van het damtoemooi om de Coupe Raphael is het Wim Vrijland gelukt om de leiding over te nemen van Rob van Eijk. In een direkte ontmoeting tussen deze twee damspelers, was het Wim Vrijland die tot winst wist te komen. Van Eljk accepteerde in de partij een korte-vleugelopsluiting, en kwam daarin wel tot enkele dreigingen, maar de positie was in het voordeel van Wim Vrijland. Toen de dreigingen dan ook op niets uitliepen, moest Van Eijk de punten inleveren. Cees den Boer moest spelen tegen de nog puntloze Nico Knoops, de jeugdkampioen van Nederland. Tegen de verwachting in koos Nico niet voor een opsluitparij. Hij wilde zelf een aanval opzetten. Cees den Boer beantwoordde dit met een Springer-tegenaanval, wat leidde tot zeer boeiend spel. Uiteindelijk werd Nico Knoops gedwongen de stellingen te verbreken. In het middenspel kwam Cees den Boer nog op stukwinst en in een stand van vijf tegen zes stukken werd de partij afgebroken. Peter Lansbergen, de winnaar van de eerste Coupe Raphael, moest zijn eerste punten zien te verdienen tegen zwager Leo Moits. Ook dit maal mocht het hem echer niet lukken. Een afgedwongen ruil was voor Leo Mous de sleutel die tot directe winst leidde, Leo Mous heeft zich hierdoor weer bij de koplopers gevoegd. Broer Tiny Mous speelde tegen Piet Bastiaanse. Ook Wim Vrijland hier was het een gevecht tussen twee aanvallen de spelers. Lange tijd was het zeer moeilijk te voorspellen wie beter stond. Uiteindelijk kwam. Tiny Mous in gebrek aan goede speelbare zetten en moest hij verzwakkingen toelaten. Dit bracht de eerste winst voor Piet Bastiaanse in dit toernooi. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Piet Bastiaanse en Wim Vrijland is in een puntendeling geëindigd. Het kleine gaatje wat cr was voor Piet Bastiaanse om te kunnen ontsnappen aan een nederlaag, wist hij te vinden, terwijl Wim Vrijland dit niet had voorzien. Als de afgebroken partij Cees den Boer—Nico Knoops op remise eindigt is de stand na drie ronden: 1. Wim Vrijland vijf uit drie, 2. Leo Mous vier uit drie, 3. Cees den Boer vier uit drie, 4. Rob van Eijk vier uit drie, 5. Piet Bastiaanse drie uit twee, 6. Nico Knoops één uit twee, 7. Tiny Mous één uit drie, 8. Ron Heusdens nul uit één, 9. Peter Lansbergen nul uit twee. Verder is er nog een uitgestelde partij tussen Ron Heusdens en Piet Bastiaanse. Het programma voor de vierde ronde is: Cees den BoerRon Heusdens, Peter Lansbergen—Rob van Eijk, Tiny Mous—Nico Knoops, Piet Bas tiaanseLeo Mous. Wim Vrijland is deze ronde vrij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4