"Wij leveren geen aankomende WW-ers Geen baan voor 1 onderwij spersonee]/ Knutselen in de zon Gemeente doet niets aan huren in Zuid Belg naakt na overval 99 Zware schade aan vele auto's Kinderen halen woning overhoop NW open wfp-w Orkest zonder geluid Diefstal van 300 kilo's DONDERDAG 20 JULI 1978 Zender 't zijgen opgelegd Edisonstraat wordt woonerf Directrice Gerda Visser opleiding voor kleuterleidster: KifeC, i iMa Man valt plots neer Inbrekers stuiten op nachtwaker Leen 't Hart op Oranje- carillon W andelconcert VO/SC/Vv Schiedam In beslag geno men auto's, die de politie altijd iaat onderbrengen bij de Vrom (de vervoer-, reinigings-, oht- smettings- en marktdienst) aan de Ringers straat, zijn op het complex van dit gemeentelijke bedrijf m nachtelijke uren zwaar beschadigd door ver moedelijk jeugdige vandalen. Behalve de wagens werd het dak van een fietsenrek ver nield. Schiedam Radio Schiedam is uit de lucht. De opsporings dienst van de PTT en de politie hebben in een flatwoning op het Lisztplem dm zenders en een portofoon in beslag geno men, omdat de achttienjarige S R.J.V. er illegaal mee bezig was. Onder de naam Radio Schiedam zond hij al geruime tijd uit, maar de PTT slaagde er niet in hem eerder te lokali seren- V. had voor het zenden gebruik gemaakt van een ge wone FM- en twee stero-FM- zenders. VIaardingen Door nalatig heid hebben kinderen kans ge zien het huis van een familie tn de Vlaardingse Prins Hen drikstraat grondig overhoop te halen. De familie was met va kantie gegaan zonder een raam aan de achterzijde van hun wo ning te sluiten. Buurt bewoner tjes ontdekten die en kropen via het raam naar binnen. Een- - maal binnen gingen zij op on derzoek uit Waarbij alles gron dig overhoop werd gehaald. De politie heeft het raam weer ge sloten. Schiedam De bewoners van de Edisonstraat (Schiedam- Oost) hebben het definitieve ontwerp voor herinrichting van hun straat ontvangen. De straat zal veranderen in een woonerf, waarbij de nadruk op het verblijven zal liggen. De kwetsbare groep van voetgan gers en spelende kinderen wordt op een woonerf be schermd tegen het verkeer. Dit wordt bereikt door het verkeer .e dwingen tot stapvoets rijden en door verkeersborden die het woonerf als zodanig aandui den. Het aantal parkeerplaatsen zal worden uitgebreid van 10 tot 13 ten behoeve van de nieuwe flat m de straat Het definitieve ontwerp zoals de gemeente dat nu aan de bewoners heeft aangeboden is tot stand gekomen na raadple ging van de bewoners door een enquête, een informatie-avond en door de werkgroep, waarin bewoners, gemeente-ambtena ren en de bewonersvereniging zitting hadden. Schiedam „Wij zouden toch stuk lopen met een actie voor het openhouden van de hele werf. Nee, niet omdat het bij de ache Gus to Open ook niet hielp, maar omdat in ons geval ruemnnd er nog tets van zou snappen". Gistermiddag, gezellig praatje in de kantine van de Nieuwe Waterweg, de scheepswerf aan de Wtlhel- minahaven die voor het grootste deel overgaat naar Wüton-Fijenoord en de REM. Geen ontslagen, dus weinig actie. „Het zou gewoon met kun nen", zegt een werknemer. „Nieuwe Waterweg Open. De bevolking zou vast den ken, dat het om demon straties van een milieu groep zou gaan. Net zoals bij de Oosterschelde: een poging om de riviermond open te houden in plaats van een werf. Dat heb je nou. als je werkt bij een baas die een al langer be staande naam gebruikt voor zijn eigen fabriekje". Zit er nog toekomst in voor de onderwijzer en kleuterleid ster? Ket kindertal is steeds in dalende lijn. Om de onderwijs krachten een baan te geven» moeten de klassen steeds wor den ingekrompen en dan wil de regering nog eens een ste vig potje gaan bezuinigen i op de post onderwijs. Werd het beroep van onderwijzer vroe ger - met name in het kleine dorp - in één adem genoemd met die van de huisarts en de dorpspastoor, qua aanzien heeft de meester voor de klas behoorlijk moeten inboeten. Zijn salaris daarentegen is wel gestegen de laatste tien jaren, dat wel. Maar in het groeiende leger werklozen loopt hij in Nederland bepaald niet ach teraan. Probeer met je diploma van de pedagogische academie of di ploma kleuterleidster maar een vaste betrekking te vinden. In jouw plaats tien anderen, zo ervaren velen. En dat geldt niet in de laatste plaats voor het gebied Rotterdam en omstre ken. Heette dit nog tot voor kort een noodgebied - een on derwijzer kon vrijstelling van militau-e dienst knjgen als hij zich voor vijf jaar vast verbon den aan een van de naar on derwijskrachten schreeuwende scholen bmnen Rijnmond - ook hier zijn de vacatures goed deels voorzien. Wat is het om als pedagogische academie of opleidingsschool voor kleuterleidsters vakbe kwame mensen af te leveren, die straks rijp zijn om een WW-uitkering te ontvangen? Directeur H. J. Harberts van het arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg Noord zei het immers laatst al: „De onderwijzers en kleuterleidsters van straks zul len er ernstig rekening mee moeten houden dat zij zich voor een ander beroep zullen moeten laten inschrijven dan waar zij voor hebben geleerd ten einde niet gedurende een lange penode zonder werk te zitten. Vergeten feest In Vlaardingen bestaat al sinds 1913 een opleidingsschool voor Ueuterleidsters. Anderhalf jaar geleden kreeg de school een nieuw onderkomen aan de Willem de Zwijgerlaar: in Holy en de naam van een van de oprichters: Frans Boogaard. De heropening vond op feeste lijke wijze plaats. Toen enige tijd daarna de studenten hun diploma ontvingen hadden er slechts dne al een betrekking. Daarmee werd het feest snel vergeten. Directrice van de Frans Boogaardschool is Ger da Visser. Hoe heeft zij deze trieste ontwikkeling ervaren, hoe ervaren haar studenten het, nu is gebleken dat zij met worden opgeleid voor het be roep waar wat toekomst inzit? „Is het echt zo somber ge- y .XP't „Plaatsing geeft problemen is, zijn er toch mogelijkheden om buiten het onderwijs iets te doen waarbij je diploma een waardevol papier wordt be schouwd. Tenslotte valt het kleuteronderwijs onder de ho gere beroepsopleidingen. Zij, die vorig jaar niet in het onder wijs zijn terechtgekomen von den een betrekking als spelleid- ster in het ziekenhuis of bij de kinderbescherming. Een enke ling accepteerde een kantoor baan". Dit jaar is de situatie al duide lijk verbeterd, zo blijkt uit het aantal gediplomeerden, die in middels een baan hebben ge* vonden bij het kleuteronder wijs. Van de 50 zijn dat er nu zestien. Hoewel er in de loop van aankomende oktober nog eens elf gediplomeerden bij komen, is de verhouding gedi plomeerden, die inmiddels een betrekking hebben gevonden. Gerda Visser voor "haar" Frans Boogaard- school: "Situatie verbetert zich ten opzichte van het vorige jaar". sche academie en de school voor kleuterleidsters veel gro ter was dan nu. Stel, dat je de prognoses over de wereldeco nomie van vóór de oliecrisis hanteert, dan zou de regering helemaal niet hoeven te bezui nigen". „Prognoses maken is moeilijk en dat geldt zeker voor het kleuteronderwijs. Kan je bij het middelbaar onderwijs, waar veel mannelijke krachten werken, tenminste een lijst ma ken van hoeveel mensen er op een gegeven moment met pen sioen gaan en hoeveel nieuwe leerkrachten er nodig zijn om hen te vervangen, wat niet van te voren is te voorspellen is hoeveel personen voor hun pensioengerechtigde leeftijd vertrekt Juis bij het kleuteron derwijs zijn dat er nogal wat: kleuterleidsters, die er mee op houden wegens een huwelijk of omdat er een kind op komst is. „Verder is de af- en toename van de bevolking niet te voor spellen. Vindt er dit jaar een geboorte-explosie plaats dan werkt dat vier jaar later al bij het kleuteronderwijs door. Voor het lager- en middelbaar onderwijs kunnen dan de prog noses worden gemaakt op grond van de ervaring van het kleuteronderwijs". ,,Ik heb", zegt de directrice, „de indruk dal het kindertal per gezin momenteel eerder om hoog dan omlaag gaat Tenslot te zijn de prognoses een lande lijke zaak. Geheel andere cij- Knipsel uit onze krant van dinsdag 11 juii. steld?" vraagt zij zich allereerst af. „Als de toeloop van het aantal studenten hier net zo groot is als in de voorgaande jaren dan kan je inderdaad het woord somber gebruiken. De toekomst voor onze studenten zie ik bepaald met somber", zegt de directrice. De Frans Boogaardschool heeft moeten inkrimpen. Le verde directrice Gerda Visser vorig jaar 63 gediplomeerde kleuterleidsters af, dit jaar zijn er slechts dertig eerstejaars aangenomen. „Voor hen is een goede kans op een baan in het onderwijs: daar is de directrice vast van overtuigd, „Vong jaar zaten we het moei lijkst. Slechts drie van de 61 kleuterleidsters hadden bij de uitreiking van hun diploma een betrekking gevonden. Dat kwam hard aan. Uiteindelijk in de loop van dat jaar toch in het kleuteronderwijs terecht gekomen. De anderen hebben een andere baan gevonden dat hen bevalt", zo vertelt zij. „Hoewel het kleuteronderwijs een zeer gerichte vakopleiding in ieder geval verbeterd ten opzichte van het vorige jaar. Niet overdrijven De prognoses voor de toekomst „Niet ongunstig", zo drukt Ger da Visser zich voorzichtig uit. „We moeten oppassen de zaak niet in het overdreven treurige te trekken. De officiële progno ses zien er inderdaad met zon nig uit- Maar daar staat tegen over dat de nu gehanteerde prognoses stammen uit de tijd, dat de toeloop op de pedagogv fers zouden uit de bus rollen ais men regionale prognoses maakt. Bijvoorbeeld in de randstad gelden andere richt lijnen. Zo zijn de problemen waar de kleuterscholen hier mee te maken hebben veel gro ter. Omdat er m de grote ste den nogal wat buitenlandse kinderen naar school gaan, zijn extra leidsters welkom. Dat blijkt ook al uit het feit, dat er in de randstad nog steeds be hoefte is naar hoofdleidsters. De animo naar zo'n betrekking is niet erg groot wegens de verantwoording en vooral de drukke werkzaamheden die de i'unctie met zich meebrengen" Adviezen In het vonge schooljaar zat de stemming bn de studenten van de Frans Boogaardschool er minder in. Velen moesten toen inderdaad door de schoollei ding worden geween naar de geringe mogelijkheden om een betrekking in het onderwijs te vinden. De adviezen, die aan de studenten werd gegeven hingen af van hun persoonlijke instel ling en aard. „Het is en blijft een zeer gerichte opleiding", zegt Gerda Visser, die vroeger zelf voor de kleuterklas heeft gestaan, na omzwervingen bui ten het onderwijs vijftien jaar geleden voor de klas voor kleu- terleidsters terechtkwam als docente didactiek en sinds vier jaar directrice is. „Vandaar dat ik er eerst vanuit ga dat iede reen, die hier studeert voor de kleuterklas moet komen". „Maar", vervolgt Gerda Visser, „er komen hier nogal wat meis jes van rond de zeventien jaar als eeitejaars, die hier meer studeren om het studeren zelf dan met de motivering om ook absoluut het kleuteronderwijs in te gaan. Hen adviseer ik dan wel andere mogelijkheden te overwegen. Zo blijkt een kleu terleidster ook goéd te kunnen werken met bejaarden. Je kan een demente bejaarde in zover re met een kleuter vergelijken, dat zij beiden m een gesloten wereld leven waar pas met veel geduld en veel inzet van je eigen persoon in is binnen te dringen. Maar om nou alle stu denten dan maar het bejaar- denwerk te adviseren is na tuurlijk onzin, 't Ie nogal een verschil om met kleuters op te trekken of met opa van tach tig". Meisjes, die zich nu aanmelden voor dc Frans Boogaarschool behoeven dus niet erg bang te zijn om straks zonder baan te komen: „Wel wijzen we hen op de risico's die er toch altijd in kunnen ritten. Meisjes met een MAVO-diploma adviseren we ook vaak om eeret HAVO te doen tenzij ze hier zeer gemoti veerd komen. Juist omdat we minder aanmeldingen plaatsen zit er nog toekomst in het be roep van kleuterleidster. Ge lukkig heeft de inkrimping van onze school nauwelijks problemen opgeleverd. We werken met veel part-time do centen. Niemand hoefde ont slagen te worden. „En", zo stelt de directrice tenslotte, „ook al zou de huidige situatie niet gunstiger zijn als vorig jcar wat dan nog? In de derti ger jaren moest je wei tien jaar op een vaste aanstelling wachten en w ver zijn we nog lang niet". Schiedam Kleien, knippen, plakken, verven en poffertjes eten hielden zo'n vijftig kinde ren gisteren op het Schiedamse Rozenburgerplein enkele uur tjes enthousiast bezig. Gekleed in oude overhemden (tegen de verfspatten) overlegden de kin deren met elkaar hoe de ver schillende werkstukken zouden worden aangepakt. Voor de meesten bleek die aanpak geen problemen op te leveren; een kwartiertje na het uitdelen van de materialen waren de eerste kleidieren al geboetseerd, Het weer zat gisteren wel mee, iets waar Jeugdland zich trouwens, in tegenstelling tot het vorige jaar, nu al dne dagen over mag verheugen. Behalve creatief be zig zijn was er gisteren nog meer te doen: Groenoord en Nieuwland vertoonden films en Oost en West organiseerden een sporV en spelinstuif. Het programma voor morgen ziet er als volgt uit: Groenoord: een sport- en spelinstuif aan de Oreliosingel vanaf 10.00 uur. Nieuwland: creativiteit op het Wibautplem vanaf 14,00 uur. West: sport- en spelinstuif aan de Vlaardingerdijk vanaf 14.00 uur. Zuid: creativiteit op het Wilhelmmapleüi vanaf 10,00 uur; straattheater op hetzelfde plein vanaf 14.00 uur. De kinderen hadden weinig moeite met de werkstukken. Creatief plezier op het Rozenburgerplein. lllt[lllllllllllllllllllitlllUtlltlllHllMllllllllilllllllllllllll!lltllllllllMtl!lli!liillllH!NIIHUIIIIEIIIIIHIIIIIIIlllllllllllLllllllllllllllMlliiUIII(IUIIIIllllll!UllllllUlltlll[lltlllItilElllllUlttllltllllllUIIIII!llll[lllllll[III!llllltiUIIEUtllllMlltllllllllUI(tlll!IIIIIIUjllllltlllHillililtlllll]illlll1]llllltlllltlllllllillUII)lllIllUiLlHII)t Schiedam De gemeente Schiedam weigert met het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening te pra ten over de huren in Schicdam- Zuid. De bewoners vereniging Schiedam-Zuid, die het geval een jaar geleden bij het minis terie heeft aangekaart, conclu deert dat in haar elk kwartaal verschijnend verenigingsblad. In 1977 diende de bewonersver- emging een verzoek in bij het ministerie om geen huurverho ging voor een groot deel van Zuid in rekening te brengen. Dit verzoek was gebaseerd op een rapport van de gemeente Schiedam, waarin verslag werd uitgebracht van de onderhoud- stoestand van de woningen. De conclusies waren vernietigend: 70% van de huizen verkeerde in slechte staat en van die 70% waren 93 m principe onbe woonbaar. Het ministerie liet, tot voldoe ning van de bewonersvereni ging, weien het verzoek te wil len onderzoeken, als zij meer informatie van de gemeente zou ontvangen. Die informatie is echter uitgebleven met ge volg dat er totaal niets gebeurt, ondanks herhaaldelijk aandrin gen van bewoner svereni ging Schiedam Een man, die in d* Samuel van Houtenlaan ir Nieuwland onwel werd en doo, omstanders geholpen werd. b voorlopig m het gemeen tezie kenhuis opgenomen. De 33-jari ge L.J.J. was plotseling ineen gezegen, nadat hij met een paar kennissen had staan pra ten. Vlaardingen In de nacht van maandag op dinsdag heeft men geprobeerd in te breken in een kantoor aan de Vla&rdingse Nettenboetsterstraat De inbre kers werden echter bij hun werk gestoord door een nacht waker van de plaatselijke be wakingsdienst De schade bleef beperkt tot een geforceerde buitendeur iiiiimiimiiiiiimiimiiiiiiMfiiiiHniiiiiiiiiiiiiinfiiiiutiimiiijiimiijjiiiiiJtimiiHiiiiifiiiimiiifiuiiijm Vlaardingen Uk de kleuter school aan de Vlaardingse Cu- rapaolaan is de geluidsappara tuur van een amusementsor kest ter waarde van driedui zend gulden gesolen- Vlaardingen Leen 't Hart uit Moerkapeile bespeelt morgen avond het Oranje-carillon van de Grote Kerk te Vlaardingen op de Markt. Hij zal o.a. oud-Hollandse lie deren, volksliedjes en composi ties van Hdndel ten gehore brengen. Vlaardingen Tijdens het wandelconcert dat zaterdag van 15 tot 17 uur in de Grote Kerk te Vlaardingen wordt ge geven concerteren Cock den Uyl, Piet Zoutendijk en Johan Hulshof (orgel), alsmede Ru- dolf van de Wel (cello), Adn Verschoor (continuo) en Mieke Zoutendijk (continuo-cello). Het programma bestaat uit werken van Zocariru, Bononci- ni. Bach en Willem de Fresch Toegang gratis- Schiedam Een zogeheten keerkoppeling van bijna drie honderd kilo is gestolen var» een plezierboot in de Nieuwe Haven, nabij de Schoolstraat. „Dat kan met één man gedaan hebben", wist hoofdinspecteur van politie Peter Breeders. Het ontvreemde apparaat kost ruim 4500 gulden. De 48-jarige Schiedammer A.H. van W., die eigenaar is van het schip Arga Fudicia, heeft de diefstal op het hoofdbureau gemeld. Schiedam Twee mannen hebben in de buurt van de Merwehaven een 23-jange Belg overvallen, die met hen een eind was meegelift De jonge matroos werd beroofd van polshorloge, gouden halsket ting, portefeuille, rijbewijs en, paspoort, voor een totale waar de van 750 gulden, Aan de politic* "kon de Belg maar een vaag signalement opgeven van de twee boeven. Het gebeurde in de Van Cou- wenho venstraat, op de hoek van de Nieuw-Mathervesser- straat, maar in zijn ontredde ring was de Belg eerst naar Rotterdam gestrompeld om al- daar de politie te waarschu wen. Hij werd doorverwezen' naar Schiedam. Inmiddels had j hij al andere kledij aan, want! bij de overval was MH.GJP. gedwongen geweest zich geheel! te ontkleden; de overvallers waren er ook met zijn matro zenpakje vandoor gegaan. De uit Deume afkomstige 2ee-i man moest in Schiedam zijn, omdat bij WLlton-Feijenoord de Maaskant gemeerd is, het schip waarvan hij opvarende is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3