Tuin om in thuis te voelen Posthoorn wil sparen voor kunst in de stad F S^erk Schiedamse nmstenaars te koop Frans Halsplein wordt speelplein ommer teer OP ZOEK NAAR IDEEEN: DE VLAARDINGSE HEEMTUIN VRIJDAG 21 JULI 1978 SC/VD/WW 3 Vlaardingen Het is maar 1,2 hectare. En toch waant de niets vermoedende bezoe ker, die voor de eerste keer even de heezntuin komt bin nengewandeld, zich plotse ling in een uitgestrekt na tuurgebied. Acht jaar gele den was het nog een kale schapenweide; nu groeit en bloeit de inheemse flora er zo weelderig dat zelfs een schuw vogeltje a!s de bas- rietzanger zich in dc luren heeft laten leggen. Normaal Wil het diertje de ruimte hebben. Het vertoeft het liefst aan de rand van grote rietvelden. Maar hier, op die paar vier kante meter van de heem- tuin. blijkt hij zich ook prima thuis te voelen. Met klinken de, vrolijke uithalen soms daarbij de karekiet imiterend zit hij midden in de stad te getuigen van zijn aanwe zigheid. Langsra2end ver keer. een straaljager die over komt denderen, hij trekt er zich niets van aan. Maar het is niet alleen de bosrietzan- gér die zich hier blijkbaar op zijn gemak voelt. Ook het zoogdier „mens" vergaat het alsof hij middenin de natuur staat Het is maar één van de funkties van heemparken: ontspanning voor de haastige mens in een sfeer van beslo tenheid en korttakt met de natuur. Niet de belangrijkste, maar wel een erg aangename funktie. i BEHOUD Heemtuinen, wat zijn dat voor dingen? In elk geval geen op maat geknipte Keu kenhof. Heemtuinen zijn par ken, vaak speciaal aangelegd om inheemse planten, die met de ondergang bedreigd worden, te behouden. Wat wij in de loop der tijd bijna vernield hebben, moeten wij nu weer zien goed te maken. Dat gebeurt dan door de kunstmatige aanleg van mi lieus waar plantensoorten, die met uitsterving bedreigd werden, weer een beetje op adem kunnen komen. Maar wil je dat goed doen, dan kun je niet zomaar een zeld zaam plantje ergens in een rozenperkje poten en dan maar hopen dat het lekker wil groeien. O nee, wie wel eens in de Vlaardingse heemtuin aan de Marnixlaan is geweest, weet dat daar veel meer voor komt kijken. Er dient een complete omgeving gescha pen te worden, die zo natuur lijk mogelijk is, ongekunst eld, cn waar de diverse plan ten harmonisch naast elkaar kunnen bestaan. En niet al leen de planten trouwens, ook dieren moeten er zich op hun gemak kunnen voelen. De natuur is nu eenmaal een complex geheel, waarin alles met alles te maken heeft. Om zomaar een paar voor beeldjes te geven: de Vlaar dingse heemtuin staat vol met orchideeën, bepaald niet een plantje dat je zo overal kunt plukken, Orchideeën zijn planten die in zogenaam de symbiose leven met een schimmel. Symbiose wil zeg gen: de schimmel heeft de orchidee nodig voor zijn voedsel en de orchidee de schimmel, de één kan dus niet zonder de ander. Net twee aan elkaar verslingerde echtelieden. En zoals ook zo vaak gebeurt bij dit soort mensen, de dood van de één wordt al rap gevolgd door de dood van de ander. Begrijpe lijk daarom dat de schimmel, een teer en kwetsbaar soort dat een speciale grond nodig heeft, in de heemtuin een vorstelijke behandeling ge niet. Ander voorbeeld: het plantje „look zonder look" is voor zijn voortplanting afhanke lijk van één bepaalde vlin der: de zogeheten oranjetip- vlinder. Geen oranjetipvlin der, dan ook geen look zon der look. Alles hangt met alles samen. Een heemtuin moet zo opgezet worden, dat het raderwerk van moeder Natuur zo getrouw mogelijk wordt nagebootst. Dat dat in Vlaardingen aardig lijkt te lukken, blijkt uit het vrolijke gek winkel van onze bosr iet zanger. Maar het is niet alleen het behoud van zeldzame en met uitsterving bedreigde plan tensoorten, dat tot de taak van de Vlaardingse heemtuin behoort. Zo heeft ook tot taak de méns voor de natuur te behouden. En soms bete kent dat: de mens voor de natuur winnen. Vandaar al die schootkinderen, onder wijzers cn onderwijzeressen, die regelmatig de tuin komen bezoeken. Vanuit de heem tuin worden allerlei voorlich tingsbijeenkomsten voor scholen en andere groepen georganiseerd. Rondleidin gen geen probleem. De man nen van de heemtuin zijn er graag toe bereid. Als men van te voren maar even con tact opneemt. PAARDESTAART Met de aanleg van de Vlaar dingse heemtuin is in 1969 begonnen. Daarvóór werd de grond gebruikt als dierenwei de. Hun uitwerpselen hadden er een stikstofrijk geheel van gemaakt. De oude veen gronden. ondergeslibt tijdens de St. Elisabethsvloed, eeu wen geleden, werden weer naar boven gehaald en ble ken na al die jaren nog een prima voedingsbodem te le veren. Nu, anno 1978, staat dc tuin er weelderig bij. Het is volop lente. De bomen en struiken dragen een dik en overvloe dig groen. Alleen de bejaar denflat „De Valkenhof" kijkt even boven de haag uit. Voor de rest wordt de horizon uit sluitend door levende natuur gevormd. Het geeft de bezoe ker een gevoel van beschut ting. Is dit nou Vlaardingen. de stad die bekend staat om zijn onzuivere lucht? Ja, dit is Vlaardingen. En van de luchtvervuiling heeft de heemtuin wonderwel wei nig te verduren gehad. Het St. Janskruid en de blaadjes van de berk vertonen nog wat schade aangebracht door smog, maar do heemtuin blijkt er verder toch redelijk van af te komen. Ze draagt zelfs haar steentje bij tot ver schoning van het milieu. Aan de rand van de tuin. is het water, dat vanuit de We tering binnenstroomt, troebel en ranzig. Maar middenin de tuin kan de bezoeker tot op de bodem kijken en daar een bedrijvig siootleven aan schouwen. De watervegetatie werkt kennelijk als een filter. De.groene kikker doet er zijn voordeel mee; het kwakertje dat in de vijftiger jaren de landelijke avonduren moeite loos vol concerteerde en nu niet of nauwelijks meer ge hoord wordt. De heemtuin heeft er nu drie van en hope lijk zijn er meerdere op kom st. Tot slot dat merkwaardige plantje, waar de heemtuin vol mee staat: de paardes- taait. Het heeft ook al met luchtvervuiling te maken. Een klein onschuldig dinge tje lijkt het maar. hooguit twintig centimeter. Toch wer den zij in die tijd dat hier op aarde de dinosaurussen met hun familieleden rondlum- melden en de atmosfeer vol kwaadaardige gassen zat, al gauw een meter of twintig. Een klein aandenken aan die knapen van bomen ligt nu bij de kolenboer opgetast: steen kool. Maar het plantje be staat nog steeds. Het heeft de eeuwen overleefd, Jdein, taai en oneetbaar voor dieren als het is. Maar laten we het klein houden! Want het is zo goed als zeker dat wanneer het plantje weer in lengte begint toe te nemen, de mens hier op aarde zijn langste tijd heeft gehad. lien Schiedam Uit de Citroën *an de 27-jarige A. A. K. is een zwarte koffer met privé-bescheiden gestolen met een waarde van onge veer 165 gulden. Van de auto, die geparkeerd stond de Marconistraat, is een portier geforceerd. JVee bromfietsen en één Dam zijn gestolen aan de Rotterdamsedijk. De brom fietsen waren van het merk fündapp en hadden een *aarde van respectievelijk- 2500 gulden en 1800 gulden. Je Zündapp van 1800 gui nea is inmiddels terugge vonden door de politie in de Van Couwenhovenstraat en «eer overgedragen aan de Ögenaar. De Schiedamse kunstenaars hoeven niet opnieuw drie jaar te wachten op een gesprekje met de betrokken wethouder. Al op donderdagmiddag 28 september zien zij elkaar weer, nadat drie weken geleden ook al een bijeenkomst plaatshad in het stedelük museum. Dat pleit voor Herman Post hoorn, al moet niet over het hoofd gezien worden dat hij inmiddels alweer twee jaren wethouder is. Dus word het wel eens tijd, dachten de kunst enaars zo een maandje gele den, met in het achterhoofd de toezegging van Posthoorns voorgangster, de tegenwoordig politiek uitgerangeerde Clara Stroman, dat die bijeenkom sten vaker zouden worden ge houden. Die toezegging dateert van 2? maart 1975. Ook toen cfaiedam In het najaar wordt in het stedelijk museum een weken durende verkooptentoonstelling gehouden van werk Schiedamse kunstenaars. Van deelname aan deze expositie geen enkele kunstenaar uitgesloten, want selectiecriteria ?*den op last van cultuurwethouder Herman Posthoorn niet oanteerd. I» kunstenaars voelen daarvoor zelf wel, maar om het nieveau beetje hoog te houden wordt wel van elkander verwacht het- geëxposeerde werk zo verantwoord mogelijk moet zijn. e verkooptentoonstelling zal vermoedelijk druk bezocht worden, ia-het weekeinde tussen de twee weken, dat zij gehouden t,„vindt ook de jaarlijkse dahliatententoonstelling plaats oervoor is altijd brede belangstelling. praatten de kunstenaars met de wethouder en museumdirec teur Hans Paalman, en daar bleef het bij. Echter, nu Posthoorn gezeteld is en ingewerkt, vat hij nieuwe problematiek aan: de kunste naars. Hij wenste wel bedaard daarmee te starten, want de bijeenkomst was besloten jammer, drie jaar geleden kon elke geïnteresseerde er nog bij zijn, nu zat louter Ton de Vos als lid van de museumcommis sie er bij, min of meer als ongenode gast. Wat heeft zo'n praatje nou voor zin? Welnu, dat komt voort uit de vaak gesignaleerde droeven- is omdat „er nou nooit eens wat in Schiedam gebeurt" (ci taat Jan Wolffers, 1975, toen nog in Schiedam wonend en bijna woordvoerder van zijn kunstbroaders). En in die leeg te kunnen het allicht de kunste naars zijn, die met een ideetje aankomen. Inderdaad dat bleek 27 juni. toen in het museum bijeen wa ren: directeur Hans Paalman plus assistente Josine Bokho ven en educatief medeweker Dingenus van de Vrie, Wethou der Posthoorn met op de val reep nog Baka des Bouvrie als ambtenaar cultuur, en zéstien scheppers: Jaap Zwier, Daan Padmos. Marjo van Soest-Ver- zijden, Theo Wiegman, Brou wer, Jaap de Raat, Goof Smit, Harr Wiegman, Ad van Otter- loo. Van Belle, Diet Wiegman. Albert Slot, Gerard van Soest, Sjef Henderickx, Albert Verka de en Cees Bouw. En dan De Vos dus. Een paar „nieuwe" gezichten, en met die veranderingen zijn ook de suggesties en kritiek rüet meer zoals drie jaar gele den. Alles lost immers zichzelf op. Wat niet wil zeggen, dat Posthoorn er beter aan doet om het clubje weer een paar jaar te laten wachten. VERFRAAIING Klachtjes over de ateiierruimte in t.wee schoolgebouwen, zoals „wij balen er van elke dag hetzelfde koppie te moeten zien", zijn van voorbijgaande aard. Per slot van rekening heeft iedereen dat op zijn werk. Maar een blijvende, en veel belangrijker wens is grote re inspraak op het gebied van stadsontwikkeling en stadsver- fraaiing. De huidige advies- door Kor Kogel commissie, die in 1970 door burgemeester en wethouders werd ingesteld, geeft in den regel alleen af en toe een tip voor versiering van nieuwe ge bouwen (bij voorbeeld het tweede stadskantoor, gebouw 's-Graveland), maar daarmee houdt het eigenlijk op. Plant soenen en wijken, waar het artistieke element vaak ont breekt, worden zo goed als ver geten. Dat komt door de zwakke fi nanciële basis. Bij een nieuw gebouw ordt van de bouwkos ten een procent besteed aan kunst, en dan is het geld op- Posthoorn heeft de kunste naars laten weten, dat hij een reserve wil vormen door bij elk project van het gemeente lijke grondbedrijf een bedrag te heffen voor kunst En aan gezien niet elk project zich leent voor een brokje decora tie, kan er gespaard worden. Vooral van Jaap Zwier cn Daan Padmos kwam kritiek op het gemeentelijk bezig-zijn. „Er is nooit een echt beleid ge weest, en hoe kunnen kunste naars dan een standpunt bepa len over cultuurbeleid?" was ongeveer de strekking. Als er opdrachten aan kunstenaars werden verstrekt, gebeurt dat vaak op een ondoorzichtige manier (bekend wordt niet waarom kunstenaars uit de boot vallen) en steeds blijft een aantal kunstenaars buiten be schouwing. Dat moet niet. vindt bij voorbeeld Zwier. „Als meer kunstenaars er bij be trokken worden, gaat meer hel idee leven dat er gezamenlijk werdt gewerkt aan de opbouw van de stad." Een bureau kunstzaken zou bij dc gemeente moeten worden ingesteld, was een voorstel. Dan is er tenminste iemand van de overheid, die het hele veld overziet en bij wie aange klopt kan worden als een kunstenaar een aardigheidje heeft bedacht. Posthoorn zegt zelf behoefte te hebben aan meer gegevens over het werk van Schiedamse kunstenaars. Nou, zeggen de kunstenaars, zorg er dan voor dat er meer atelierbezoek plaatsvindt Zoiets is echter niet een werkje voor de wet houder, maar voor de museum directeur, is de indruk. Verder kwam uit de bijeen komst te nadrukkelijk naar vo ren, dat er pas een bruikbaar opdrachtenbeleid voor stads- verfraaiing is te verwachten als de kunstenaars zelf ideeën aan dragen. Posthoorn verzamelt deze dan wel. De bewoners ontvingen kort geleden eerste informatie van de gemeente over de aanstaan de herinrichting. Hierbij wer den de uitgangspunten van de gemeente aangegeven en werd de inspraakprocedure uitge legd. Om van het Frans Halsplein een speel plein te maken zal het ingrijpend worden ge wijzigd Schiedam Het gebied tussen de Van Ostadelaan, Van Ruysdaellaan, Rembrandtlaan en de Jan Steenstraat zal worden opgeknapt. De bedoeling hierbij is het terugdrin gen van de verkeersfunctie en het benadrukken van het verblijfskarakter van de buurt. Het gaat bij de herbestrating om het Frans Halsplein, de Al- bert Cuypstraat, de De Genes- tetstraat, Van Dijckstraat, Piè- ter de Hooghstraat en de Jan Steenstraat tussen de Rem brandtlaan en de Van Ostade laan. plannen zullen mede gebaseerd zijn op een even wichtige spreiding van het aan tal parkeerplaatsen over het hele gebied, waarbij de ge meente streeft in de smallere straten ruimte vrij te maken voor het spelen en het stallen van fietsen. De brede straten zullen daardoor wat meer par keerplaatsen dienen te krijgen. Vooral het Frans Halsplein rat nogal ingrijpend worden ge wijzigd; het zal meer dan nu het geval is een speelplein dienen te worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3