WEG WAK BE GROTE I «II de Een dag van bossen en rivieren Montferland feestelijk natuurschoon en fraaie vergezichten m VRIJDAG 21 JULI 107 I kÉM: Sr T I VS.O Doebnchem Wijnbergene 1® De Rijn Fruitstad SCMVWW4 Zwart SfeW De raadszaal van het historische stadje Doesburg iaat de bezoeker onder meer deze bijzondere schouw zien. I Vanuit het Westen de E 36 voorbij Arnhem op weg naar Oberhausen over de Ussel de afslag Westervoort - Duiven - Doesburg; onder de grote weg richting Doesburg langs Lathum en Glasbeek; - Doesburg - Doetlnchem Wijnber gen - Braamt - Zeddam - Montferland - "s-Heerenberg Elten - Lobith - Tolkamer - Pannerden - Veer Doornenburg over Pannerdens Kanaal - Gendt en Kapel - Bemme! - Oosterhout - Slijk - Ewijk - Andelst - Hien - Dodewaard Ochten - Tiel - Gorinchem - Rotterdam/Brienenoordbrug- huiswaarts. Doesburg is er trots op een gotisch Raadhuis te bezitten, dat er op kan bogen één der oudste ge bouwen van ons land te zijn. APELDOORN Roufe Autosnelweg Andere weg Grens Rivier km 10 UTRECHT DEN. HAAG DeH ROTTE Dordrech Gorinchem ZUTPHEN f^WEde Doesburg ARNHEM\% Lathum Braamt MQN7FER Terborg VEER DOOfttJENBCPC Zeddan" Dodev/aard, QchtenG Slijk- Bemmel Qoorn F.wiik burg Oost er hout LAND Pannerden 7-O Andelst 'rT;;:N^ jl 's Heerenberg Gendt kamér. rV: k.T*.'o-no»'-".'. A' NIJMEGEN S HERTOGEN BOSCH Emmerich oberhausen) o De VVV Doetinchem kon geen karakteristiekere be huizing voor haar kantoor kiezen: de statige korenmo len op de wallen van de stad. Wie landschappelijke hoogtepunten op één dag wil beleven, doet er goed aan ten oosten van Arnhem de driehoek Doesburg-Doetinchem- Montferland op 2'n dag programma te zetten. Bijzonder mooi zijn er het IJsseldal tussen Westervoort en Does burg; het uitzicht op de heuvels van Montfer land met z'n beukenbos-, sen en het machtige ri vierlandschap van de Rijn en de Waal, waar van in het bijzonder op de terugweg wordt ge noten. Eerste stopplaats op onze route is Doesburg, dat we bereiken via de E 36 langs Arnhem om direct over de Ussel rechts de afslag Wes tervoort-Duiven-Doesburg te nemen. We gaan dan onder de grote snelweg door langs de IJssel op weg naar Doesburg, een rit die ons bij Lathum, Gies- beek en Bingerden heel wat prachtige uitzichten op de IJssel en de Veluwe- zoom bezorgt. Doesburg ligt er als oude vestingstad nog steeds def tig bij aan de IJssel, waar wallen, grachten en tal van historische en karakteris tieke gevels herinneren aan een roemrijk verleden. Er zijn heel wat beziens waardigheden, zoals de Martinikerk, het Raadhuis met oudheidkamer, het Stadswijnhuis, de Waag, de St. Sebastiaans Doelen, het oude Mosterdfabriekje en een indrukwekkend re creatiecentrum met IJssei- strand. Om naar Doetinchem te rijden kunnen we uit twee mogelijkheden kiezen: rechtstreeks vanuit Does burg over de Provinciale weg óf over het dorpje An- gerlo via de landschappe lijke weg ten zuiden van de Oude IJssel. Doetinchem is een bedrij vig stadje, dat voor de Achterhoek een centrum functie vervult. Het streek museum de Kelder is er ondergebracht in de vijf- tiende-eeuwse havezate Hagen. Karakteristiek staat er op de oude wallen de herstelde Walmolen uit 1850. Prachtig zijn de bos sen bij het landgoed De Kruisberg en bij het kas- Montferland: overal is er het natuurschoon van-bijzondere allure. teel -De Slangenburg, waar in een van de mooiste ge- "deelten het vakantiecen trum De Wrange ligt. Montferland met de tocht er naartoe is een feest. Het dorpje Zeddam ïs voor een derde begroeid met bossen. Het is er erg heuvelachtig met de toppen Hettenheu- vel, Montferland, Hulzen-, berg en Galgenberg. Ook 's Heerenberg is zo'n schil derachtig dorpje. Overal is volop te genieten van prachtig natuurschoon, waar je urenlang kunt dwalen door het uitge strekte en goed onderhou den bosgebied. Vanaf de heuvels heeft men schitte rende uitzichten tot ver in Duitsland. Bezienswaardig zijn in Zeddam de zeldza me Bergtorenrnolen, de ha vezate „De Padevoort" en de gerestaureerde Rosiho- len. 's Heerenberg beroemt zich op het bezit van het gerestaureerde kasteel Bergh met een vrij toegan kelijk bosgebied De Plan tage. Daar bij de Tolkamer met het prachtige zicht op de Rijn willen we nu eens met eigen ogen zien wat we in ons aardrijkskundeboek]e van de lagere school leer den, hoe namelijk de Rijn bij Lobith in ons land komt en zich - en daarvoor rijden we naar Pannerden - even later splitst in wat we nu de Waai en het Pan nerdens kanaal noemen. Gebruik maken van het veer Doornenburg/Panner- den betekent extra genie ten van het rivierland schap. We houden de Waal aan onze linkerhand en kiezen de route over dorp jes, waarvan we het be staan amper wisten: Huls huizen, Gendt en Kapel, Haalderen en Bemmel. Bij Bemmel is het wat de we gaanduidingen betreft, goed opletten om in Oos terhout te komen (onder de grote weg door). We willen namelijk tot Ochten de weg langs de Waal blijven volgen om er steeds weer te genieten van het mooie uitzicht op de rivier en het landelijk schoon rechts van ons in de Betuwe. Bemmel is een oud plaats je, waar in de veertiende eeuwse kerk muurschilde ringen zijn ontdekt uit 1550. Het middeleeuwse kasteel Kinkelênburg dient nu als gemeentehuis. In 'de r.k, kerk zijn ramen te' zien' van Joep Nicolaes. Onze weg vanaf Ooster hout direct langs de Waal is zonder meer uitzonder lijk mooi, wat het rivier landschap betreft. Trou wens tot aan Ochten biedt onze route tal van land schappelijke hoogtepunten, wat het uitzicht betreft. Na de Kernenergie-centrale gepasseerd te zijn bereiken we al spoedig Ochten om daar de grote weg te ne men naar Tiel-Gorinchem- Brienenoordbrug-Rotter- dam. Tie! is nog best een bezoek je waard. Niet alleen staat de plaats bekend als ba kermat van tin-industrie, maar ook als fruitstad. Be zienswaardig zijn er het Amtsmanshuis uit 1525, de gerestaureerde St. Caeci- fiakerk en de Sint Maar tenskerk. In het Amster dam-Rijnkanaal geldt de Prins Bemhardsluis als de grootste binnensluis van Europa. Omdat Tiel fruit stad is wordt er ook gele genheid geboden tot be zoek aan een fruitveiling- in-bedrijf. Vooral in de bloeitijd zijn tochten van- •uit Tiel door de Betuwe interessant. Bijvoorbeeld naar het oranjestadje Bu ren over de dijk naar Op- hemert. Op de tweede za terdag in september wordt ieder jaar in Tiel het ver maarde Oogst-fruitcorso gehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4