SPORT Diane Edelijn dé vedel ie Accommodatie SFC opgeknapt ZWEMMEN IN BREEDTE STERKER GEWORDEN Alleen Joop Luyten naar HVK MedaUleverdeling SPORTAGENDA """i-i - VK1JDAG 21 JULI 1978 SC/VD/WW7 Amersfoort De medailleverdeling na de Nederlandse kampioenschappen in Amersfoort is als volgt: Goud Zilver Brons Totaal VZC 4 3 18 Devel 2 13 6 Lansingh 12 2 5 Nautilus 1 j 2 Zeehond 2 2 ZPB/Unico 2 2 Kampioenen Twee mensen uit de Rotterdamse regio hebben zich nadruk kelijk gemanifesteerd tijdens de „nationale". Dat waren Diane Edelijn (VZC) en Jan Peter Riksman van Lansingh. Vooral Edelijn toonde dat er in de afgelopen periode erg hard is getraind. Op de 100 meter rugslag werd zij kampioe ne van Nederland in 1.04,84. waarmee zij zich kwalificeerde voor Berlijn, Ook in de „all-in" finale realiseerde zij deze tijd. maar moest toen Monique Bosga voor laten gaan. Jan Peter Riksman nam een groot gedeelte van de medaille winst voor Lansingh voor zijn rekening, met als uitschieter een eerste plaats op de 400 meter vrije slag in 5.14.84. De kampioenen van Nederland zijn: Diane Edelijn (100 rug 1.04.84. 200 rug 2.24.94. 200 vlinderslag 2.19.05 en 2.19.04). Jan Peter Riksman (400 vrije slag 5.14.84). Joke Santbergen (100 vlinderslag 1,07.75, 200 vlinderslag 2.33.57). Jolanda Kruithof (100 rugslag 1.17.97). Schiedam Na de brand, die de ac commodatie van de voetbalvereniging SFC vorig jaar ge deeltelijk onbruik baar heeft ge maakt, is bij de Schiedamse club met vereende krachten de kleed gelegenheid, kanti ne en bestuurska mer eigenhandig opgeknapt en ge moderniseerd. De kleedlokalen zijn door de volledi ge selectie van de kersverse KNVB'er van zeer oud tot bijna nieuw omge bouwd, een staaltje van clubliefde. „Ér zijn heel wat werk- uurtjes aan be steed, maar de jon gens hadden er dat graag voor over. Ook de buitenboel is geheel opnieuw in de verf gezet, terwijl dit toch werk van de ge meente is, We heb ben wel een reke- Amersfoort „Het grootste winstpunt van deze kampioenschap pen vind ik, dat het zwemmen in de breedte zo sterk is geworden", zegt ZPB-trainer Sjef Sluyter aan het einde van de nationale titelstrijd, die afgelopen week werd gehouden in Amersfoort. Daarmee zegt hij niet te veel, want sinds de opzet van wedstrijden in de jaargangen is nog niet zo veel talent doorgebroken als deze beer. Zwemmers als Cees Jan Winkel en Lex Bruinink kwamen uit het niets naar voren en zwommen schitterende tijden. Dat blijkt ook wel uit de Nederlandse asdpirajiteurecords, die op sommige nummers werden verpul verd. ning van het mate riaal ingestuurd", is het commentaar van oud-voorzitter Jaap Gijsen. Ook de kantine- commissie, met als grote animator Theo Steens, heeft met medewerking van vele leden het clubhuis en be stuurskamer een totaal ander aan zien gegeven, een KNVB-club waar dig. Buiten Diane Edelijn, die een verhaal apart is, deed ook de jeugd uit de regio driftig mee aan het verbeteren van re cords, zij het op wat lager ni veau. Opvallend was, dat daar bij niet op een seconde werd gekeken. Vrijwel unaniem wa ren de trainers van mening, dat vooral de sfeer van het gebeu ren en het harder trainen voor zo'n wedstrijd van betekenis is geweest. Gerda Edelijn en Theo Romeyn, trainster en trai ner van VZC, trachtten dat te analyseren. „Alle voorwaarden zijn geschapen om de voorbe reiding 70 ideaal mogelijk te laten verlopen. Het is ook een kwestie van concentratie. Daar helpt de sfeer van een Neder lands kampioenschap ook aan mee. Je weet dat je er dan tegenaan moet. Je staat er ook anders tegenover dan in een ZRO-wedstrijd. Dat is ook logi sch." VZC was dan ook bijzon der tevreden over de resulta ten. "Do meesten hebben hun tijden verbeterd, dus wat wil len we nog meer?" Zeven medailles Dat VZC als beste regiovereni ging uit de bus is gekomen heeft het te danken aan Diane Edelijn. De vedette, die stil leek te staan qua prestaties, maar nu ineens weer wist te vlam men. Vier keer goud, twee zil veren en een bronzen medaille zwom zij bij elkaar, waarbij haar prestatie op de 100 meter rugcrawl wel het meest tot de verbeelding sprak. Voor het eerst sinds de Olympische Spe len in Montreal verbeterde zij haar tijd tot 1.04.84 en passeer de daarmee ruimschoots de psychologische barrière van 1.05. Voor haar tijdelijke trai ner Peter de Visser (ZPA Al melo) staat het vast, dat zij in Berlijn sneller zal gaan. „De conditie van Diane is uitste kend. Zij weet nu wat zij kan. Maandag gaan we er dan ook weer gewoon tegenaan ter voorbereiding op de WK. Ik ben over het geheel genomen tevreden over haar prestaties." „Alleen de 200 meter rugcrawl was een teleurstelling voor mij. De concentratie is dan gewoon weg bij haar. Diane denkt: „ik heb mijn doei toch al bereikt", waardoor zij met haar gedach ten niet meer bij de wedstrijd is. En ik vind dat dat op een Nederlands kampioenschap niet kan, maar daar zuilen we nog eens over praten. Qua trai nen is het in ieder geval één van de meest serieuze die ik heb gehad. Zij werkt hard en luistert goed naar de aanwij zingen. Dat heb ik zelden ge zien. Het is alleen jammer dat ze met te veel égards wordt behandeld. Ik vind dat dat niet in de topsport thuishoort." Verrassend Voor Nautilus zaten de goede resultaten, evenals voor Devel, aan het einde van de kam pioenschappen. Jolanda was als vierde geplaatst", zegt De- vel-trainer Arie Florusse, „met een tijd van 1.21.5. Dan is het van te voren natuurlijk irreëel om te stellen dat zij eerste wordt en ook nog haar tijd met ruim 2,5 seconde verbetert. Ik denk dat zij zo iets kan realise ren door de sfeer die zo'n kam pioenschap uitademt. De resul taten zijn geweest zoals ik had verwacht. De mensen die er hard voor hebben gewerkt, hebben de beloning gekregen," Na het teleurstellende zwem men van Henk Bakker in het begin van de week, was het einde toch nog goed. Joke Santbergen won twee keer goud op de 100 en 200 meter vlinderslag en Bakker herstel de zich in de estafette door de 100 meter schoolslag mi wel onder de 1.10 te zwemmen. „Te laat natuurlijk", zegt trainer Ton Swinkels, „maar ik ben blij dat hij zich heeft hersteld. Hij gaat in ieder geval door met het zwemmen." ZPB-trainer Sjef Sluiters zag zijn verwachtingen ook uitko men. „Op twee medailles had ik gerekend. Het Es alleen jam mer dat Robin van Manen net naast het zilver greep op de 200 meter vlinderslag. Hij kwam wat ongelukkig uit met zijn laatste slag." Voor Van Manen toch de beloning voor een goe de psychische houding tijdens de moeilijke periode als aan loop voor de NK. Gekweld door een schouderblessure heeft hij toch doorgezet waar bij de resultaten in ieder geval goed bleven. Zeehond-zwemmer Remco Snuverink werd op de 100 me ter vlinderslag het slachtoffer van een onregelmatige start. Direct na het begin lag hij al een halve meter achter, die hij in het verloop van de strijd niet meer goed kon maken. Hij Henk Bakker eindigde tenslotte nog op een derde plaats en voor iemand die een eenling is in zijn vereni ging zeker een uitstekend re sultaat. Ook Lansingh was uitermate tevreden over de prestaties van ztjn deelnemers. Jan Peter Riksman met name zwom erg sterk op de vnje slag num mers. Daarnaast werden alle tijden verbeterd, zodat Jan Waas blij was met deze Neder landse kampioenschappen. Vrijdag; Tennistoernooi Los Bigotos, Schiedam Tennis toernooi Be Quick, Maassluis Jeugdtoemooi cricket, Thur- lede Zaterdag: Cuir 2000—VS Vlaardingen (li); Jeugdconcours hengelen, Poldervaart, 14 uur; Tennistoernooi Los Bïgotos, Schiedam; Tennistoernooi Be Quick, Maassluis; SW—FC Den Haag jeugd, 17 uur, Dar ga Zondag: Groen oord—Schiedam (h) Kef hel, 14 uur; VS VlaardingenCuir 2000 (h>, Zwal. laan 14.30 uur. Tennis toernooi Los Bigotos, Schiedam; Tennistoernooi Be Quick, Maassluis; HDVSHCC 2 (c), Harga, 11 uur; Quick NEx celsior '20 (c) 11 uur m ...joop Luyten jg het g| komende i| seizoen Ig bij HVK Weinig wisselingen bij h am tbalch i bs Vlaardingen/Schiedam De meeste handbalverenigingen uit het Waterweggebied zijn erin geslaagd de technische begeleiding voor het komende seizoen rond te krijgen. Al een aantal maanden terug werden de trainers voor nog een seizoen vastge legd, en achteraf gezien zijn er weinig wijzigingen geweest, De belangrijkste verschuiving vond plaats bij het Schiedamse HVK. Trainer Arnold Peek had al enkele maanden geleden aangekondigd dat hij de vereniging zon gaan verlaten. HVK- vooizitter Over de Vest daarover: „Na een periode van vijf jaar was het logisch dat hij wilde vertrekken". De Schiedammers moesten op 2oek naar een nieuwe trainer en slaagden in Joop Luyten. In handbalkringen is de Vlaar- dingse trainer de laatste jaren Vooral bekend geworden door ajn werkzaamheden bij WIK. De 43-jarige Luyten, die vroe ger bij De Hollandiaan speelde. Hoeft een langdurige loopbaan achter de rug. Over zijn nieuwe vereniging zegt hij: „Toen het bestuur mij benaderde, was ik direct geïnteresseerd, want ik heb de afgelopen jaren een goede indruk van HVK gekre gen. Na dat kontakt heb ik een gesprek gehad met de leden van het damesteam, omdat ik moest uitvissen of we een goe de relatie met elkaar kunnen opbouwen". Naast de drie damesteams en «et herenteam, ga ik ook de junioren trainen, want de basis moet breder worden. Deze aan pak maakt het voor de jeugd dan ook eenvoudiger door te stoten naar de hoogste teams". Een groot probleem voor het damesteam van HVK is dat er momenteel een goede keepster ontbreekt. De vorige is naar Duitsland vertrokken en Joop Luyten stelt terecht dat voor ÏQede prestaties een goede keepster noodzakelijk is. Unitas Bij het Maassluise Unitas zijn er ten opzichte van het afgelo- J jen seizoen geen wijzigingen, riainer Hans van Ze lm teken de voor een bij, heeft al aangekondigd dat dit »jn laatste seizoen wordt in "Maasluis. Ook in de selecties *Un geen belangrijke mutaties. Hooguit bij de Hairum kunnen er vaaonderaf jongere speel stere bijkomen. Het komende jaar ziet Van Ze Lm optimis tisch tegemoet: >rDe dames zijn het afgelopen seizoen twee maal net geen kampioen ge worden nu moet het er maar eens van komen, want kwali teiten hebben ze wel. Wat de heren betreft ligt het iets moeilijker. Op het veld zullen we ons wei kunnen handha ven, maar de zaal kompetitie zal erg zwaar worden. De te genstanders zijn alle zonder uitzondering, erg sterk en de verschillen zijn volgens mij erg klein. Maar op grond van de resultaten van de recente toernooien, geef ik ons toch wel een kang nm te handha ven". Een vereniging, die nog geen trainer heeft gevonden is het Schiedamse Wilton. Ook het vorige seizoen moest Wilton wat de training betreft, enigs zins Improviseren. „We zijn op het ogenblik bezig met een aan tal trainers, maar alle kontak ten verkeren nog in een begin stadium. Het is duidelijk dat wij onze uiterste best doen om een goede trainer aan te trek ken voor onze teams, maar het is niet eenvoudig. Wij hopen echter voor het einde van de maand de gesprekken af te ronden, zodat wij nog een goe de voorbereiding op de kompe titie kunnen realiseren", aldus voorzitter Jan Teeuw. Bij de Vïaardingse handbalver eniging Hollandiaan verander de er ook weinig. Alles bleef bij het oude of het moet de verhuizing zijn naar het nieuwe complex in de Holywijk. Trai ner Arnold Peek kan nu op een goede accommodatie de trai ningen optimaal verzorgen, hetgeen voor hem één van de redenen is zich volledig op De Hollandiaan te gaan concentre ren, Het Vïaardingse- dames team zal zich in de landelijke klasse verder moeten opwer ken, nadat zij zich wist te handhaven in het laatste sei zoen. Dat zal dan met een vrij wel ongewijzigde selektie moe ten gebeuren. Bij de heren ligt het anders. Zij moeten in de zaal zien terug te komen in de landelijke kompetitie. Dat zaj, gezien de zeer sterke poule een erg moeilijke opgave worden. Een stijgende lijn zit er wel in, want half mei slaagden de he ren erin zich te plaatsen voor de landelijke bekercompetitie met verder ere- en eerste-divi sie teams. UVG Ook de trainers bij UVG in Schfedam blijven. Gerard van Eijk bij de heren en Ruud Bierhof bij de dames, begin nen beiden aan hun derde sei zoen. Gerard van Eijk over het nieuwe seizoen: „Door de pro motie naar de landelijke veld- competitie kan onze voorberei ding op de zaal, met de betere en sterkere tegenstanders, in tensiever worden". Bij de tweede handbalvereni ging in Vlaardingen, WIK, gaat de huidige damestrainer Julio Ramos ook de heren trainen. Na het voortijdige vertrek van Rinus Steenbergen is de trai ning een beetje in het slop geraakt, maar met intensieve oefenstof hoopt hij het niveau weer omhoog te halen. Dit zal nodig worden, want de laatste jaren zat er weinig vooruitgang in. Bij de dames zal er volgens Ramos nu eens een keer een kampioenschap moeten uitko men. Als de stijgende lijn zich ...Het handbal krijgt een steeds meer professionele aanpak... voortzet moet dit ook zeker lukken, want zowel in de zaal als op het veld waren zij er dicht bij. Bij, het volgend jaar veertig jaar bestaande, DWS m Schie dam gaat Wim Schaap zijn der de jaar m bij de heren. Wtm Schaap: „De planning voor het komende seizoen is een beetje m het water gevallen. Uitgaan de van de tndelmg van het vorige jaar acht ik een topposi tie in het komende seizoen haalbaar. Tot ieders verrassing zijn we echter in een nieuwe poule ingedeeld, waardoor we te maken krijgen met onbeken de tegenstanders. We moeien nu onder meer naar Amster dam, Utrecht en zelfs Hengelo. Wat het gaat worden weet ik met, maar na mijn ingewonnen informatie weet ik wel dat het erg zwaar -wordt. Het probleem is dat je je moet aanpassen aan de nieuwe tegenstanders en daarom in het begin afwach tend moet spelen. Een speltype wat gevaar met zich mee brengt. Loos Schaap, de echtegenote van Wim Schaap, maakt de overstap van het Pijnackerse Ohveo naar de dames van DWS. Zij gaat proberen met een sterk gewijzigd team het verloren terrein te heroveren. De DWS-dames degradeerden zowel in de zaal als op het veld naar de afdeling Rotterdam. Loes Schaap: „Dit team hoort daar met thuis. We moeten dus hard werken om weer terug te komen. Uit een gesprek met de selektie is mij wel gebleken dat ik op ieders medewerking kan rekenen. Dat er een opbouw in zit blijkt wel uit het feit, dat er vijf speelsters in de selektie zitten, die vorig jaar nog junior wa ren. Gezien het talent wat aan wezig is. moet het mogelijk zijn dat DWS in korte tijd weer terug is in de landelijke kom; - petitie".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 7