Gebouwen van voor de oorlog al 958 foto's 1 Terugnemen Brinkplan mmcatastrofaal Blokje rond^ Vereniging voor alleenstaanden fi Signalement: «psw» Buit: Overbewinkeling dreigt in Hoek van Holland Carillon- en wandelconcert Hangslot geforceerd Rozenkonin gm in Schiedam en Maassluis peperdure scheermesjes Brood en bier gestolen Ernstig gewond na aanrijding Griek bestolen Hulp Informatie Dienst Vlaardingen op vaste avonden „uLiNSDAG 26 JULI iy/6 VD/SC/WV» Schiedam Alle bebouwing: van vóór 1940 zal in de loop van volgend jaar bij de historische vereniging van Schiedam uitvoerig genoteerd staan, in woord en beeld. De speciale werkgroep voor de inventarisatie gaat nog aan de slag in de Gorzen, een deel van het Westen, Oost, de nieuwe wijken en Kethel. De rest van Schiedam is al bestudeerd, meldt Ruud Poels in het mededelingenblad dat hoort bij de deze week verschenen Scyedam, het tijdschrift van de historische vereniging. De inventarisatie heeft tot nog toe 958 foto's opgeleverd van gebouwen van voor de oorlog, maar ook van straatbeelden die de moeite van het vermelden waard zijn. De werkgroep heeft 28 gebou wen een hoge waardering gege ven: deze zijn van landelijke betekenis, en berinden zich in een gebied dat begrensd wordt door: Broersvest, Rotterdamse- dijk, de grens met Rotterdam, Nieuwe Maas, Veerhaven, Bui tenhaven, een stukje Nieuwe Haven. Westerkade, Houtha ven, Westfrankelandsedijk, Ary Prinslaan, Aleidastraat, Vlaar- dingerdijk, VcUevest, Noord- vest en Proveniersbrue. Van regionale of plaatselijke betekenis zijn volgens de werk groep 191 gebouwen van vóór 1940, en van wijkbelang zijn 263 gebouwen. Speciaal ver meld staan voorts nog 392 ge bouwen. Dal is het totaal, nadat de werkgroep ook het onderzoek in de binnenstad, de Plantage en het industriegebied rond de Nieuw-Mathenesserstraat heeft afgerond (eerder was ai een opsomming bekend van oude gebouwen in de Brandersbuurt en dat deel van het Westen, dat oostelijk van de Aleidastraat ligt. Dat het zware karwei, dat veel tijd kost, nu al vruchten heeft afgeworpen, blijkt volgens Poels uit de posivitïeve ge sprekken met gemeentewer ken, die met de resultaten reke ning hield bij het opstellen van de nota beschermd stadsge zicht. Niet alleen voor aparte gebouwen had de werkgroep van de historische vereniging een open oog, maar ook voor straatwandende Overmaassesteeg tussen Hoog straat en Lange Haven kreeg bijvoorbeeld twee sterren, hetgeen wil zeggen: van minstens plaatselijke betekenis. V naam onbekend geslacht ras bastaard kleur leeftijd ongeveer 1 jaar beharing vrouwelijk zwart/wit kort Deze keer wordt het Blokje Bood opgesierd door een foto no een zwerver-bastaardje. Deze nog jonge hond stond vastgebonden aan een boom. Zij is door een dierenvriend «aar bet dierentehuis Harga- hoeve aan de Schiedamse Sportlaan 2 gebracht waar aj na liefdevol wordt verzorgd. Helaas is zij niet de enige die vastgebonden aan een boom is gevonden. In het dierentehuis ritten momenteel nog vier hon den die vastgekluisterd aan een boom stonden. Gelukkig is een aantal honden door de eige- naar weer opgehaald. Men kan dus niet zonder meer maar aannemen dat iedere hond die staat vastgebonden niet meer door zijn baas is gewenst. Wan neer men toch uit puur mede lijden een vastgebonden hond mee naar huis neemt, meldt dit dan even aan de Dierenbe scherming. Door aldus te han delen hebben vele verontruste bazen hun trouwe viervoeter teruggekregen. Ondanks de reclame compagne gebeurt het toch nog regelma tig dat de hond de dupe wordt wanneer de baae met vakantie gaat. Hij of'zij wordt zonder pardon op straat gezet. Wanneer u uw hond los laat lopen, uiteraard op plaatsen waar dat is toegestaan, is het verstandig de halsband om te laten met daaraan een adresko kertje. Dat geldt ook voor kat ten die van hun baas wel eens een blokje rond mogen. Zoals bekend, moeten in Vlaardingen loslopende huiskatten voorzien zijn van een halsbandje. Dit ïs?k\ •■Sf l o*" - v~® <x" j i om ze te kunnen onderscheiden van zwerfkatten waar jacht op wordt gemaakt. Van de hond valt niet veel te vertellen. Zij is speels en bij zonder vriendelijk. Ze had in het begin wat aanpassingspro blemen, maar al snel voelde zij 2ich op haar gemak. Ze zal niet veel meer groeien zodat ze het „handige" formaat zal blijven houden. Verder zitten er in het dierente huis nog drie Duitse herders en zeven bastaardjes, in leeftijd variërend van drie maanden tot 2 1/2 jaar, nog op een baas te wachten. Op de tettenafde ling zitten twee katers van drie maanden, één van acht maan den, een gesteriliseerde poes van een jaar en nog drie poe zen met een jong op een nieuw tehuis te wachten. Vlaardingen Het ligt in de bedoeling om in Vlaar dingen en omgeving een nieuwe vereniging op te richten voor alleenstaan den, Dit idee lanceert P. Vis, de man die sedert ge ruime tijd meestal in zaal Middelhuyse in Holy gezel lige avonden organiseert voor de vrijgezellen. De heer Vis stelt, dat de horecasektor in Vlaardin gen voor gehuwden ruim voldoende mogelijkheden bjedt ycor een gezellig avondje uit. De inzet van de door hem georganiseer, de avonden is en blijft ge- rich op het alleenzijn en om te trachten voor de al leenstaanden de drempels te verlagen opdat zij ge makkelijk ertoe overgaan zich eens te ontspannen en andere mensen te leren kennen. Vandaar dat hij hoopt te komen tot een vereniging op een brede basis van activiteiten dan alleen op de weekeind- avonden. Zij, die aan de vorming van de vereniging hun medewerking willen verlenen zijn daarom van harte welkom. Belangstel lenden kunnen wat van zich laten horen door tele foonnummer 015-567066 te bellen. De Lange Achterweg kreeg een speciale vermelding. Zeer recentelijk nog verstuurde de historische vereniging een brief aan de gemeente, waarin werd gepleit voor handhaving van het specifieke karakter van deze binnenstadsstraat, achter de Hoogstraat. Hoek van Holland „Wan neer we nu het Brinkplan terugnemen, dan zou dat werkelijk catastrofale ge volgen hebben voor de wo ningbouw in de nabije toe- Vlaardingen Hein de Ligt, stadsbeiaardier van Amster dam en Velsen, zal vrijdag avond tussen 19.30 en 20.30 uur, het Oranje-carillon in de toren van de Grote Kerk te Vlaardingen aan de Markt be spelen. Hij zal werken van Fer dinand Timmermans en Willem Créman ten gehore brengen. Daags daarop zal Aad Zouten dijk in dezelfde kerk op het Van Peteghem-orgel van 15 tot 17 uur concerteren. Tijdens dit wandelconcert zal hij werken van Johann Sebastian Bach, ter herdenking van zijn sterf dag op 28 juli, ten gehore bren gen. De toegang is gratis. Vlaardingen Door het hang slot van een bedrijf aan de Koningin Wilhelmina Haven te forceren wisten ongenode gas- ten voor een bedrag van 1100 gulden totaal te stelen. Onder de vermiste goederen bevinden zich 24 aanstekers, 18 radioo tjes en 35 bestekkaarten. komst. Brink- en Blesplan zijn namelijk aan elkaar gekoppeld en wanneer we de winkels op de Brink niet bouwen, dan komen ook de 120 huizen in het Blesplan bij de vuurtoren weer helemaal op de tocht te staan". Met deze uit spraak maakte voorzitter PJ.A.L. de Lint van de deel^aads commissie voor ruimtelijke ordening en economische ontwikkeling er voor de commissieleden een duidelijke gewetens zaak van. Woningbouw ts namelijk op dit moment een zaak van leven of dood voor Hoek van Holland. Al zo'n jaar of vier ligt de bouw vrijwel geheel stil. Jonge mensen trekken naar elders en in 1977 was er voor het eerst sprake van afname van het bevolkingsaantal. Aan de andere kant vormt met name voor de Hoekse onderne mers die winkelbouw op de Brink een halszaak. De Brink moet een afsluiting vormen van het dorp aan de Noordzij de met winkels, horecabedrij ven en eventueel in de toe komst een medisch centrum. Commissielid W. Meershoek, tevens afgevaardigde van de vereniging van ondernemers, toonde zich een goed pleitbe zorger van de winkeliers en zakenmensen. Met een flink aantal cijfers en gegevens toonde hij aan dat Hoek van Holland nu al over- bcwinkeld is. Het landelijk ge middelde ligt op 0,6 vierkante meter winkeloppervlak per in woner, in de Hoek is dat ruim 0,9. De seizoeninvloeden maken dat overschot redeEjk aan vaardbaar, maar wanneer het nog groter gaat worden, ook in de horecasector, dan dreigen er ernstige problemen te ontstaan. Meershoek verzette zich overi gens met direct tegen het Brinkplan, maar wel tegen het feit dat dit plan nu als onder deel uit het geheel wordt getild. De woningbouw is ver achter geraakt bij de planning en dan kan men moeilijk wel de win kels realiseren, zo vond hij. Het feit dat er voor de eerstko mende jaren ruim duizend wo ningen gepland zijn, achtte hij geen overtuigend argument omdat in het verleden al te vaak bouwplannen werden ver anderd of teruggenomen, De commissie bleef inmiddels zitten met het Brink- probleem, want in feite is iedereen ervan overtuigd dat winkelbouw een enorm financieel probleem gaat geven, zowel voor de on dernemers in het oude dorps- deel, alsook voor de mensen die zich met geweldig hoge kos ten op de Brink gaan vestigen. De grote lijn van het structuur plan van D.D. 205 kwam door dit detailpunt een beetje in het gedrang. De heer Van Vlijmen had er moeite mee dat het re creatieve deel van Hoek van Holland niet in het totaal is opgenomen „Dat geeft ernstige beperkingen in de gedachten- vorming", zo vond hij en de heer Pothoven was van mening dat in de nieuwbouw meer aan dacht geschonken moet wor den aan de bouw van wonin gen voor onvolledige gezinnen en alleenstaanden. Schiedam/Maassluis Vrijdag; 28 juli zal de Haagse Rozenkoningin de markten in Schiedam en Maassluis bezoeken. De elk jaar door de VVV in Den Haag geko zen koningin bezoekt in haar antieke auto met chauffeur en hofdame om 13.30 uur Maassluis en om 15.30 uur Schie dam, waar ze rozen en folders over Den Haag zal uitdelen. Haar optreden is een on derdeel van een grote campagne ter bevorde ring van het dagtoerisme naar Den Haag en spe ciaal om de aandacht te vestigen op de rozenten- toonstelling in het Haag se Westbroekpark, waar meer dan 20.000 rozen bloeien in ruim 400 va riëteiten. De rozenkoningin van Schiedam De 4I-jange -win kelier I. Y. uit Schiedam is bestolen van 3 do2en Wilkinson scheermesjes, 9 beddespreien en en cassetterecorder van het merk Gnindig. De spullen zijn gestolen uit zijn auto die gepar keerd stond op de Rotterdam- sedijk. Het vermoeden bestaat dat de auto met een valse sleu tel is geopend. De winkelier geeft voor deze artikelen een waarde van maar liefst 4960 gulden op. een bedrag waarvan de politie vreemd opkijkt. Ongewenst bezoek Vlaardingen Uit een loods aan de Havenstraat, het eigen dom van de pleziervaartuigen- vereniging „De Kulk" werden onlangs een mobiele laswagen en een bakwagen gestolen. De totale waarde van de ont vreemde goederen bedroeg 2500 gulden. Rozenkoningin Olga Dekker dit jaar heet Üiga Dek- ker en woont al vanaf haar vijfde jaar m Den Haag. Vlaardingen In de stations restauratie aan de Parallelweg wist iemand binnen te dringen die een paar blikjes bier, broodjes en wat kleingeld mee nam. In het totaal werden voor 93 gulden ontvreemd. Hoek van Holland De 60-ja- rige mevrouw Blok uit Hoek van Holland is maandag ern stig gewond geraakt nadat zij op de Rondgang was aangere den door een bromfietser. Mevrouw Blok wandelde nabij het sportpark van Hoekse Boys en volgens de politie lette zij niet voldoende op bij het over steken van het rijwielpad. De naderende bromfietser kon haar niet meer ontwijken. De vrouw sloeg achterover op het trottoir. Met vermoedelijk een schedelbasisfractuur is de vrouw in het Leyenburgzieken- huis in Den Haag opgenomen. Schiedam Uit een auto op het Broersveld is een tas gesto len met zevenhonderd gulden, een Belgisch rijbewijs en een Nederlands paspoort. Eigenaar van deze spullen was een Griek, de 65-jarige N. M. J. T.. die zijn wagen om ongeveer half twaalf op het Broersveld had geparkeerd. Vlaardingen De Hulp Infor matie Dienst van de Vlaar- dingse Socialistische Partij houdt vanaf 10 augustus'een maal in de veertien dagen een vaste avond. Dit omdat vol gens de SP steeds meer men sen dc hulp oproepen. In het merendeel gaat het om mensen, die verstrikt raken in do ambtelijke rompslomp op het stadhuis, problemen heb ben met hun huisbaas, verzeke ringsmaatschappijen, ontslag en sociale voorzieningen of op medisch gebied wegens onbe grip tussen patiënt en behande lend arts. Voor al deze zaken kan de plaatselijke HID de lan delijke specialisten zoals juris ten en artsen inschakelen van de Socialistische Partij. Telefonisch is de Vlaardïngse HID (gevestigd op de eerste verdieping van het Weeshuis) te bereiken tussen zeven en negen uur onder nummer 357758. Voor spoedgevallen kan men de landelijke centrale bellen: 010-668068.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3