SPOR1 Hennie van der Vaart derde in de sprint „Kempo: filosofie en zelfverdediging" Gebroeders Switser gestraft De Vrijheid vzc De Boer weer actief Kleine nationale een succes Sifu Scharff's „levens wijsheid" Geslaagden WOENSDAG 26 JULI 1978 Het Shao Lin klooster Sporttips VD/SC/l VLAARDINGEN Ditmaal was de Vlaardingse Rennersclub De Coureur aan de beurt om een buiten de compe titie vallende wielerdag te organise ren. Het is een kleine nationale ge worden, waarbij het hoofdprogram ma: een wedstrijd voor A-klassers, bijna vijftig vertrekkers telde. Ook van de zijde van het publiek was de belangstelling groot, zodat het er dik in zit dat deze „tussendoorkoersen" ook volgend seizoen zullen worden voortgezet pe coureurs van de wielerverenigingen Schie dam, Harga, Ahoy, Barrhopoort, Pedaalndders en De Coureur, gingen vrij voorzichtig van start. ZÜ waren niet van plan met dit mooie weer alle registers open te trekken. Één man voorspelde tijdens die rustige ronden al dat men op zijn knieën de wedstrijd zou beëindigen. „Het was warm op het parkoers in de Vergulde Handpol der en er stond een behoorlijke wind, dan kan je op je vingers uitrekenen dat er uiteindelijk toch koppen gaan vallen", aldus superveteraan Man us Brinkman, die tenslotte nog gelijk zou tnjgen ook. «- Het waren Hennie van der Vaart en Aad Brons die eigenlijk vrij simpel de knuppel in het peloton neer lieten dalen. Zij fietsten bijna fluitend bij de groep vandaan, roken hun kans en vijzelden het tempo snel tot grote hoogte op. Vijf man begrepen dat deze vluchtpoging verre van ongevaarlijk was en zetten de achtervolging in Andre Rozenberg, Herman Soek. Aad Blok, Theo Dolman en Peter Grootegoed, zorgden voor een uitbreiding aan het front tot zeven man. Wim Liebrechts trachtte nog naar de kopgroep te njden, maar redde het niet waarna hij het voor gezien hield. Zevental Man U-s Brinkman, Leo Flier, Egbert van Dijk en Peter van Wijk leken nog naar de koplopers toe te rijden, maar net zo min als Speelpenning, SoIIeveld, Franken en Moerman hem terughaal den, slaagden rij erin de kop te bereiken. Dus zou de winnaar uit het zevental moeten komen. Peter Grootegoed werd die winnaar, gevolgd door André Hazenberg en lïennie van der Vaart, terwijl Man us Brinkman de spurt van groep nummer twee won. Uitslag A-klasse: 1. P. Grootegoed (A), 2. A. Razen'oerg (P), 3, H. van der Vaart (C), 4, H. Soek (P), 5. A. Brons (H), 6. A. Blok (P), 7. T. Dolman (A), 8. H. Brinkman (S), 9. L. Flier (A), 10. G. Speelpenning (B). Uitstag clubrenners' 1. A. Schouten, 2. P. van Heijningen, 3. P. de Heijer. Uitslag veteranen: 1. G. Ceeien, 2. R. Erunch, 3. P. Meeldijk. Uitslag dames: 1. K. Strack, 2. Hooijstrate, 3. M. Ceelen Uitslag nieuwelingen: P. Imholz, 2. E. Verheul, 3. R. Wider. Twee kempoka's van de Shao Linschool duelleren in de stijl van het aloude China. Of anders gezegd op de manier zoals de monniken hun aanvallers trachtten af te schudden Waddinxveen „Res pecteer de leraar. Res pecteer het lesgreven. Respecteer jouw mede leerlingen. Leer dan pas kempo en dan wordt een waardeloos stuk steen groud in jouw handen". Dat zijn de regels die iedere leerling: van de Shao Linkempo-school van René Scharff kent. En wie in sporthal de Sniep demonstratie heeft bijgewoond weet wat dat betekent. Een perfecte discipline ken merkt de „kern" in alle beoefeningen van de zelfverdedigingskuns t. Leraar (sifu) René Scharff (31) kijkt met gepaste trotst terug op de demonstratie. „Het was de eerste keer. dat wij „in eigen huis" kempo aan het publiek konden to. nen", vertelt hij. „Daarom waren we dan ook erg ge spannen, maar ik dacht dat het toch wel leuk verlopen was". Terwijl hij dat zegt. pakt hij een groot boek, waarin allerlei zaken betref- door Pieter van der Laan fende kempo training zijn opgetekend Van het ont staan van de vechtsport in het Shao Lm klooster tot aan het gedeelte van de lichame lijke en geestelijke training. René Scharff ziet kempo vuistvcchlcn aJs een combi natie van filosofie en zelfver- dedigmgskunst, Niet als vechtsport en hij bestrijdt dan ook fel de vaak negatiu- ve zienswijze die sommige onwetenden er op na houden „Kempo heeft ten onrechte een slechte naam. Ik train mijn leerlingen hoe zij zich kunnen verdedigen, ja ook hoe zij een tegenstander moeten uitschakelen, want dat is een onderdeel ervan. Maar agressief is een kempo- ka nooit. Juist omdat die leerling door zijn beheersing van de zelfverdedigings kunst, door zijn lichamelijke fitheid en geestelijke - door zijn gedrag zelfvertrou wen uitstraalt, knjgt hij geen moeilijkheden. Daarom is voor mij de filosofie, het den ken voor het handelen, het belangrijkste aspect". Voor René is kempo een le vensstijl geworden. Het houdt hem dag en nacht be zig, hij praat er over met zijn leerlingen, met vakgenoten. Uitwisselen van gedachten en belevingen, „omdat je er beiden van leert", zegt hij. „Dat is ook de reden, dat andere kempo-leraren mijn onderwijsmethode van de kunst veroordelen. En ten de le hebben zij gelijk. Ik heb namelijk door contacten met aanhangers van andere stij len je het er honderden, doordat in het oude China „Als je levenservaring hebt verworven, zul je weldra merken, dat het leven een hogere graad van leren is. Geen mens kan beweren, dat hij de wijsheid van het heel al kent: de onmenselijkheid, de leegheid, het geluk, de treurigheid, het leed of de vreugde van het leven, al deze dingen kunnen de men sen niet omschrijven of ver klaren. Er zijn geen woorden om dit begrip te omschrij ven. Maar een ieder van ons kan in zijn hart en geest van deze ogenblikken genieten en deze bewaren in zijn ge dachten voor de rest van zijn leven. Het leven is een kostbaar bezit. Men moet in staat zijn in harmonie te leven met al het leven om zich heen. Het is echter ook zo, dat er tij den zijn waarin het noodza kelijk is jezelf of je familie te beschermen. In die tijden moet je kunnen beslissen, je aanvaller te bedwingen hem te verminken of hem zelfs het leven te benemen. Is er een keuze of niet? Kan de last aangezien worden of moet je je tot het uiterste beschermen? Bedenk altijd goed, dat er twee mensen nodig zijn voor een gevecht. Het gevecht dat je geestelijk voorbereid, kan ook eea ge vecht zijn voor je geest. Onthoudt goed, leven is een kostbaar bezit. Het is niet iets, dat je kunt kopen of verkopen. Als je een leraar hebt die alles over dc vecht kunst weet, iemand die dc naam Sifu ten volle draagt, dan zal hij je ook geestelijke (verstandelijke) en lichame lijke controle in de hand te houden, maar ook om toe te slaan, wanneer je geen ande re keus meer hebt. Dat hangt helemaal af van de lessen van de Sifu en dc beslissing die je voor jezelf neemt op het beslissende moment". Sifu René Scharff in een voor hem typerende houding, „levenswijsheid" haalt hij uit de Chinese filosofie elke zichzelf respecterende familie zijn eigen stijl ont wikkelde enkele oefenin gen, die ik bruikbaar achtte voor mijn onderwijs, overge nomen. Ik heb dus kempo met andere stijlen verweven en dat is mij door leraren kwalijk genomen. Maar niet door mijn leerlingen, want ik heb hen verteld dat je de ogen niet moet sluiten voor dingen, die de kempo moge lijk ten goede kunnen ko men. Daarom sta ik ook al tijd open voor suggesties van leerlingen. Alweer die uitwis seling. Je leert van elkaar, wat tevens de band onderling (René spreekt voortdurend over de „kern") versterkt- Dat zal je bij andere Kempo- schoten met altijd meema ken". Rene Scharff mag dan wel enkele fWu Shu) stijlen met het kempo verweven, de eü- kette blijft ten alle tijde ge handhaafd. Vooral beginnen de leerlingen men is ver plicht drie trainingen vanaf de kant te volgen, alvorens mee te doen hebben nogal eens moeite met de strikte naleving van de orde en dis cipline, Respect moet er niet alleen zijn voor de leraar en de medeleerling, maar ook voor het gitzwarte pak en de wapens, waarmee getraind wordt René onderricht niet volgens'de etikette de beginnende leerlingen, maar laat dat door leden van de kern. de gevorderde sihung kempoka's, „Pas na een half jaar komen ze onder mijn hoede", veltelt Rene. „Het hoort allemaal bij de leer. naardoor selecteren de leer lingen zichzelf. Alleen de doorzetters, suj die geduld hebben en een „mindere" tij delijk aanvaarden als hun oefenmeester voltooien hun stage. Dat eerste half jaar kijk ik alleen maar toe, corri geer ik slechts de leden van de kern ten aanzien van hun* lesgeven". De kem. Hij is trots op hen, want „sifu Scharff' vormt met hen één blok. Behalve de wekelijkse trainingen komt de groep vaak „privé" bijeen, waarbij natuurlijk nogal eens de kempo ter sprake komt. Pas bij het behalen van de bruine band ga je tot Volgens een Chinese legende is het Shao Lin kloosterge legen in de noordelijke pro vincie I/onnn, de bakermat van de vechtsporten. De monniken van dit klooster, die door een zekere Tamo gewezen worden op de voor de/en van een perfecte con ditie, hadden nogal eens last van binnenvallende, plunde rende stammen. Deze stam men, die uit Mantsj'oerij'e af komstig waren, stroopten hele provincies af en vielen zelfs keizer Ming lastig. De keizer schakelde de mon niken in bij dc bestrijding van de aanvallers. 128 van hen stemden vrijwillig toe en wisten door hun Tamo ge/eerde technieken voor al vechtstokken de tegen standers op de vlucht te slaan. Dit oogstte bewonder ing in het geheJe land. Kei zer Ming, geschrokken van de populariteit van de mon niken, achtte het Shao Lin klooster een gevaar voor zijn rol als heerser. Hij stuurde zijn garde naar de nietsver moedende monniken, waar op het klooster met de grond gelijk gemaakt werd. Slechts vijf van hen wisten het bloedbad te ontkomen, waaronder een vrouw (nonh Volgens de legende zijn dit de vijf stijlfiguren (kraanvo gel, tijger, luipaard, draak en slang), die de vechtspor ten kenmerken. de kem behoren, dus na zo'n drie, vier jaar training. „Want ik ben van mening dat je dan pas verantwoordelijk heid kan dragen als leraar", oordeelt René. Terloops komen ook TV- fiims iïls „Kung Fu" en „Lin Chung" ter sprake. Vooral de laatste serie wordt door Scharff met plezier bekeken, omdat er veel authenticiteit in huist. Tevens herkent hij handelingen van de hoofdrol spelers, die hij zijn leerlingen laat zien. „Je moet natuurlijk het commerciële karakter van de films doorzien, maar de technieken en wijsheden kun je vaak zo overnemen. Datjs ook de reden, dat ik wel eens met de leden van de kem naar films van Bruce Lee en andere grootheden ga kijken. Kun je echt wel wat van opsteken". Hoewel er naijver bestaat tussen de vechtsporten on derling het grote aantal is er een bewijs van heeft René Scharff een geweldige manifestatie op 23 september in gedachten. Dan bestaat de Kempo-sport precies tien jaar in Waddinxveen. René wil dit feit vieren met stijl- wedstrijden en clubkam pioenschappen sparren en heeft al verschillende toezeg gingen gehad. Maar ook hij wil, om het geheel een afwis selend karakter te geven, de monstraties van krijgskunst en houden. Kung Fu, Pen- tjack. Karate, Taekwando, Kendo, Kenjutsi en Kempo zullen dan het publiek wor den getoond. „Hopelijk een groot publiek", mompelt hij voor zich uit Het zou een erkenning betekenen. Niet voor hermelf, maar voor de kempo-sport, 75 procent filo sofie en 25 procent zelfverde digingskunst. De softbalsters van Schie- f dam hebben een competitie- top. Op 5 augustus worden de Wedstrijden hervat Overigens ïs bekend geworden dat bet - {bermooi in het Italiaanse Ri- j niini. waar de bijna voltallige selectie van Schiedam als eni ge Nederlandse vertegenwoor diger „acte de presence1" zal geven, is uitgebreid met nog twee dagen. De Italiaanse reis wordt door de dames geheel zelf betaald. j 0 FC Vlaardingen heeft van Fortune toestemming gehad om op io of 12 augustus een wedstrijd thuis te mogen spe len. Kandidaat daarvoor is RC Gent uit België. Bij de Vlaar- dingse semi-profclub heeft in- tussen ook Johnnie Jansen zijn contract getekend. 0 Op 23 augustus neemt de j Vlaardingse Baad voor Sport en Recreatie afscheid van een aantal leden. De bijeenkomst in bet Stadhuis begint om 2X30 tmr, waarna in ,Jle Lijn- I draaier" de leden worden uit- i gezwaaid. Vlaardingen Nog vóór de vakantie is de Vlaardingse Zwem Club er in geslaagd het azntaj geslaagden op 359 te brengen. Vorige week legden 31 kandidaten met goed gevolg het examen af. Voor het A-di- plocna slaagden: Petra van Aken- Marlijn Beyer, Loek van Deutekom, Manuella yan der Ende, fenrwke Frederikse, Je roen Geldof, Claudia van der Have, Jorgee Hoogendijk, Ni- colette Kool, Glijn Langbroek, Ra3inond Lankhorst. Claudia Latseoog, Marianne Maat, Chan tal van der Meer. Peter Oostboom. Angel ique du Pre, Henna Scholten, Jan Sorrne- Veld, Monika Specht, Ingrid Hetigd en Louise Vrieling. B-diploma: Eric Coolignon, Natas ja van Hofwegen, Mark Landheer, Raymond van Oud- heosden, Marco Roest, Petra Stoots, Eric Venneer, Jol an da van Vliet en Bianca van der Windt Rob Switser. .voorlopig geen honkbal... Schiedam De Groe- noordspelers Rob en Jan Switser zijn voor hun gedrag:, tijdens en na de wedstrijd Metimpo Twins-Groenoord, ge straft. Jan Switser is voor twee wedstrijden uitgesloten, terwijl zijn broer Rob voor het aan- vallen van de scheids rechter een speelverbod van anderhalf seizoen heeft opgelegd gekregen. Schiedam De postdui venhouders vereniging De Vrijheid had twee wedvluchten op het programma staan. Op de lijn vanuit Si. Corbeil (Frankrijk) werden 144 duiven gelost voor een afstand van 400 kilometer. Gezien de kwaliteit van de gerouti neerde oude duiven had dit concours een snel verloop, Be eerste duif bereikte rijn bok om 11.07.33 uur, de laatste werd afgeklokt om 1L2&23 uur. De eerste tien prijswinnaars waren: 1-3-7 combinatie T. v-d. Berg; 2 J. van der Vijver; 4-6 combinatie Robart-van Diest; 5 T. van Raai j, 8 J. Tri el, 9 X Mén teler, 10 A. van der Wilt De junioren vlogen vanuit St ChrisJain, eveneens uit Frankrijk. In dit concurs vlogen 478 duiven mee die gelost werden met een Zuid-Zuid-Westen wind. De eerste pnjsduif bereikte zijn hok om 9-1337 uur. De laatste om 10.22.33 uur. Het concours had een traag verloop. Te weinig routine was daar de oorzaak van. De eerste tien prijswinnaars waren hier: 1 H. Heer. 2-6 Thea Molenaar, 3 C. Zantboer, 4-8 G, Breur en Schaper, 5 H. Egberts- Schwartz, 7-10 combinatie Ton van der Berg, 9 C. Baan vinger. Vlaardingen Nieuwe trainer Wim Visser van HVO zal het komende seizoen terzijde wor- den gestaan door Dick den I Boer. Eerder het afgelopen sei- zoen haakte de elftalleider af, j omdat hij niet kon samenwer ken met trainer Harry Bou- I quet. Daarna verscheen Van i Eysden voor bet voetlicht, maar ook hij haakte af.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4