Harm Roelfsema vandaag 70 jaar PLASTICFABRIEK VESTA EN DE AS Oud-burgemeester is nog steeds actief ipl Varen met de Kapitein Kok Veronica m De Hoek Woonkamer uitgebrand Vandalisme is Fotoboek onscherp duur Politie redt Ketelbinkie Op koopavond £flAU! y n gesloti en SALTO MET FIETS Muziek in De Kweekbak Winkeldief in de kraag gevat y Wijzigingen in 't verkeer Orgelconcerten in Maassluis DONDERDAG 27 JULI 1978 SC/VD/WW 3 HOND GERED Vlaardingen Een korte, felle brand heeft gistermorgen de woonkamer van een flat aan de Londen weg in de as gelegd. De woning stond op naam van bet gezin Van Gessel. Op het moment dat de brand uitbrak waren de vrouw plus twee kin deren en een hond in de wo ning aanwezig. Moeder en kin deren wisten op eigen gelegen heid de brandende woning te verlaten. De hond moest door de brandweerlieden gered worden. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een kort sluiting. Schiedam Het hersteilen van door vandalisme veroorzaakte schade -aan schoolgebouwen kost de gemeente jaarlijks erg veel geld. Voor dit probleem, dat vooral door raadslid Piet Roosen van het CDA aan de orde werd gesteld, is dit jaar 127.500 gulden uitgetrokken. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben hieraan hun goedkeuring verleend- Voor de overname van dc on dergrond van panden aan de Boterstraat 28 tot en met 36 is ruim 97.000 gulden beschik baar; het gaat hier om de vroe gere sociale werkplaats. Extra subsidie wordt gegeven aan de stichting ter bevordering van de jeugdstandverzorging in het gebied Nieuwe Waterweg, de subsidie wordt verhoogd met 6088 gulden. Schiedam Het Ketelbinkie is bijna in vlammen opgegaan. Doordat kinderen een vuurtje hadden gestookt achter de snackbar aan de Eduard van Beinumlaan, was de houten achlerwant van dc kraam al helemaal zwartgeblakerd. Buurtbewoners zagen een flin ke rookontwikkeling en waar schuwden de politie, die met Behulp van zand het brandje al had kunnen blussen vóór de brandweer arriveerde. Dat ge beurde dinsdag. \s Middags kon de politie het niet alleen af. De brandweerlieden moes ten er met een lagedrukstraal aan te pas komen, omdat bij de Henri Polakstraat de berm langs de spoorlijn in de gloria j stond. j Schiedam Harm Roelfse ma is vandaag 70 jaar ge worden. Het stadskantoor heeft hem geen taart kun nen brengen want de oud- burgemeester is met zijn vrouw op vakantie. Piet Drent, chef de kabinet van Roelfsema's opvolger Arïe Lems, zei gistermiddag nog: „Als hij eenmaal terug is, is misschien de aardig heid er een beetje af om nog iets extra te doen". Wel is op alle afdelingen van de ambtenareimat druk gesproken (verder was er toch weinig te doen) over de tijden van weleer, dat de Groninger zijn stem pel op Schiedam drukte. Na een telefoontje van onze krant kwamen de herinne ringen los. Negen jaren is Roelfsema burgemeester van Schiedam geweest; in augustus 1974 volgde Lems hem op. Wat niemand van de man uit het hoge noord en had verwacht, gebeurde; Roelfsema bleef in Schie dam wonen. Hij was van de stad gaan houden, en be wijst dat tot op heden als voorzitter van de afdeling toneel van de Schiedamse Gemeenschap. Niet alleen lokaal is hij nog actief, want ook treedt hij nog op als voorzitter van de cultu rele raad van Zuid-Holland. Harm Roelfsema (de felici taties en gelukstelegram men stroomden vandaag zijn brievenbus binnen) was, wat destijds genoemd werd, een doorbraakburge- meester. Na de oorlog was hij, protestant van huis uit, lid van de PvdA geworden en in die partij maakte hij derhalve veel kans op het burgemeesterschap (in Rot terdam was dat met Van Walsum het geval). Een so cialist met kerkelijke ach- 5= ±*mrnMËïMËÊSÊÊÊmÊmm Vier jaar geleden: Harm Roelfsema feliciteerde Rotterdammer Arie Lems. die hem als burgemeester zou gaan opvolgen. Diens installatie vond plaats op 1 augustus. tergrond zou het goed doen in een stad als Schiedam, waar altijd katholieke bur gemeesters waren geweest maar waar de roomse in vloed verminderde en de socialisten sterk in aantal toenamen. Zo was mr. J. W. Peek de laatste katholieke eerste burger van Schie dam. Hoogtepunten uit Roelfse ma's loopbaan als burge meester zijn wel de tot standkoming van het stads kantoor aan de Emma- straat (ook Peek was daar lang mee bezig geweest) en op een heel ander vlak de bewogen bijeenkomst aan het eind van de jaren zestig in de Korenbeurs, waar Roelfsema 2ich fel verweerde tegen actiegroe pen die de Brandersbuurt voor ondergang wilden be hoeden. Tegenwoordig is er bij de gemeente een menta liteit, waarbij wel gelet wordt op het historische ka rakter van Schienoko en de binnenstad. Schiedam De secretarieafde- üng burgerzaken is vanavond voor het laatst op koopavond geopend. Men kan er tussen 19.00 en 21.00 uur nog terecht voor reisdocumenten en derge lijke. Vanaf morgen kan men er dus alleen overdag terecht. Schiedam - Doordat haar tas tussen de spaken raakte heeft de 46-jarige mevrouw W. L. B. uit Vlaardingen op het Rubens plein een flinke smak met haar fiets gemaakt. Na deze buite ling is ze naar het gemeentezie kenhuis vervoerd, waar werd geconstateerd dat ze een her senschudding had opgelopen. Hoek van Holland De Kweekbak vervolgt woensdag »jn program ma reeks over toe risme met een' voornamelijk muzikaal programma, in het theater aan de Harmoniestraat 17 in Hoek van Holland draagt Cecil Steglicht gedichten voor. Marjan Schop z-ngt luisterlied jes en begeleidt zichzelf op de gitaar. Franse chansons wor den ten gehore gebracht door Willem Pols. Jazzmuziek wordt gebracht door de groep Titoro. Presentator van de avond is Jack Kelling. Aanvang 20.30 Vlaardingen De politie heeft dinsdagmiddag procesverbaal opgemaakt tegen de 23-jarige J* E. R. ujt Rotterdam wegens winkeldiefstal. De man werd door het personeel van een kle dingzaak in de Vlaardingse Binnenstad betrapt toen hij drie overhemden trachtte mee te nemen. Vlaardingen Bij een fel uitslaande brand is de plasticfabriek Vesta in het industrieterrein De Vergul de Hand in Vlaardingen dinsdagavond voor een deel verwoest. De brand ontstond rond half acht waarop de brandweer met groot materieel uitrukte. Deze kon echter niet voor komen dat voor tienduizen den guldens in de vlammen opging. Dc brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling van de duizenden plastic voor werpen. Het nablussen duurde tol ongeveer negen uur. Naar de exacte oorzaak wordt nog in het duister getast. De politie stelt in samenwerking met de arbeidsinspectie een on derzoek in. De directie ver moedt kortsluiting- De brand gïng gepaard met een enorme rookont wikkeling Op het moment van de brand was een personeelslid nog werkzaam terwijl enkele schoonmaaksters zich in het pand bevonden. Na zelf de brandweer te hebben verwit tigd konden zij zich tijdig uil de voeten maken. De brand, die zich razendsnel uitbreidde* verwoestte de voorzijde van het pand aan de Bellstraat en zeven plastie-gietmachines. De directie, 'die verzekerd is, hoopt volgende week de pro ductie deels te hervatten. Met de totale werkzaamheden zal vermoedelijk enige maanden moeten worden gewacht omdat de verwoeste machines naar verwachting van de directie niet direct leverbaar zijn. Van de fabriek bleef niet veel meer over. Hoek van Holland De Veronica drive-in show brengt vrijdag een bezoek aan het recreatieoord in Hoek van Holland, met me dewerking van de disjoe- key's Will Luikinga en Bart van Leeuwen, Ciska Peters, de Kermisklanten en de popgroep Fantasy. Het programma begint om twee uur 's middags. Tus sen zes en acht uur is er, indien het weer meewerkt, een tweede optreden. Een deel van het programma wordt vrijdagavond van 19.02-20.00 uur via Hilver sum 2 uitgezonden. Vlaardingen De paden, die liggen in het gebied dat wordt begrensd door Rijksweg 20, de Lepelaar- singel en de Zwanensingel, zijn door het college van b en w aangewezen als voetpaden. De westelijke rijbaan van het gedeelte van de Holy- singel tussen de Frederik Hendriklaan en de Chur- chillsbigel wordt in noord elijke richting afgesloten voor alle verkeer, behalve voetgangers. Dc oostelijke rijbaan is afgesloten in zuidelijke richting. Op hetzelfde gedeelte van de Holysingel wordt aan beide zijden van de weg het parkeren verboden. De fietspaden ten westen en ten oosten van het gedeelte van de Holysingel tussen de Frederik Hendriklaan en de Churchillsingel moe ten voortaan verplicht ge bruikt worden. Hetzelfde geldt voor de paden aan de noordelijke en zuidelijke zijde van de Churchillsin gel, nabij de kruising met de Holysingel. Het kruispunt Amsterda- m/Zeelandlaan wordt een voorrangskruising, met dien verstande dat het ver keer rijende op de Amster dam! aar) voorrang heeft De westelijke secundaire rijbaan van de Burgemees ter Pruissingel, tussen de Surinamesingel en de Soendalaan, is in noordelij ke richting gesloten voor alle motorvoertuigen. Het eerste dat opvalt aan het boek over de Schiedamse foto graaf Jan van Diggelen is de ogenschijnlijke compleetheid. In 96 pagina's wordt in foto's en tekst een beeld gegeven over deze man, die omtrent een halve eeuw een keurige nering aan de Hoogstraat dreef: eerst een sigarenmagazijn, later een fotografisch atelier en uitgeve rij van prentbriefkaarten. De prentbriefkaarten vormen de basis van de uitgave. Ge rangschikt naar serie en jaar van uitgifte zijn ze allemaal in het boek opgenomen. En dat is nu juist een beetje teveel van het goede. Omdat het boekje oorspronkelijk was bedoeld als catalogus bij een vorig jaar gehouden expositie en het bud get niet oneindig rekbaar was, zijn de foto's verkleind tot het formaat van een uit de kluiten gewassen postzegel en in serie per pagina afgedrukt. Wie meent met het boek het totale werk Van Diggelen in al zijn details in huis te halen, vergist zich derhalve. Ternauwernood zijn plaatsen en gebouwen her kenbaar, kleine details zijn door de extreme verkleining nauwelijks of niet zichtbaar. En dan de tekst, die logisch is opgedeeld in een aantal hoofd stukken. Zolang die de inventa risatie van de series en glaspla ten betreft, is er niets aan de hand. Cees van der Geer blijkt daarin zijn huiswerk goed te hebben gedaan en netjes te kunnen archiveren. Wat anders wordt het in de hoofdstukken over de persoon Van Diggelen en zijn werk. Daarin maakt de schrijver de fout van het gros van de amateur-historici; hij wil laten zien dat hij Alles heeft onderzocht en niets heeft nage laten om de hoofdfiguur feite lijk in de geschiedenis te kun nen volgen. Hij spreekt dan ook tamelijk ijdel over zaken „die in de archieven niet te vinden zijn" en op pagina acht heeft hij het zelfs achtereenvol gens over: „niet bekend; valt niet to zeggen; is niet vast te stellen; het blijft echter een veronderstelling; en, valt niet vast te stellen". Uitspraken die een historicus öf archivaris maar liever nooit in de mond neemt, omdat ze doorgaans door later onderzoek worden gelogenstraft. Op een dergelijke manier schrijven heeft daarbij weinig zin. Een lezer wil graag weten wat wèl bekend is en het her haaldelijk constateren van on bereikbaarheid en onbekend heid geeft alleen de schijn van gedegenheid. Wanneer de au teur naast de „archieven" waarmee hij kennelijk het ge meentearchief bedoelt, ook an dere bronnen had geraad pleegd en een eenvoudig paral- ielonderzoek had ingesteld, dan was de figuur Van Diggelen heus wat beter uit de verf ge komen. De man is nota bene pas in 1925 overleden. Ook verder gaan aardig wat onzorgvuldigheden verborgen onder uiterlijke nauwkeurig heid. „Wanneer precies hij naast het handelen als foto graaf begonnen is, valt niet vast te stellen. Wei is er in het adresboek van 1887 reeds de vermelding: sigarenmagazijn en fotograaf". Een paar blad zijden verderop schrijft Van der Geer echter dat de oudst bekende foto van Van Diggelen stamt uit 1864, dus 23 jaar eer der, en dat is dan een duidelijk voor de verkoop bestemde prent die later nog eens foto grafisch werd vermenigvul digd. Ook schrijft Van der Geer dat op veel foto's nauwelijks men sen voorkomen, waarvoor hij gissend aanvoert: „Waarschijn lijk is ze alleen praktisch van aard en vond Van Diggelen het lastig als zijn werk bedorven werd door niet te verjagen Schiedammers, tuk op een por tret. Dat hij hiermee bewust een stukje klantenbinding liet liggen, deert hem kennelijk niet". Op de overgrote meerderheid van de foto's komen echter wel degelijk mensen voor. Zoals toen vaak gebruikelijk sloegen ze als statische groepen de fo tograaf nieuwsgierig en stil ga de. Het blijft daarbij de vraag of de sigarenhandelaar die langzaam fotograaf wordt; de voorzichtige middenstander die noch artistiek noch zakelijk grote risico's nam en aan zijn nijver werken tenslotte een net te burgerwoning aan de Twee de Tuinsingel overhield, een dergelijke klantenbinding in derdaad wenste. Waarschijnlijk richtte Van Diggelen zich liever op de burgerij en die was op de romantiek van Schiedam, de schilderachtige aspecten (lees: de armoe en het met rasse schreden naderend ver val van Zwart Nazareth) nau welijks gesteld. Van Diggelen was daarmee en aard en uitvoering van zijn prentbrief kaarten ondersteunen dat een Schiedammer onder de Schiedammers van die dagen. Het boek „Jan van Diggelen" is te loven om het inventarise- - rende gedeelte en om de druk waardoor van de prentbrief kaarten tenminste nog iets be waard is gebleven. Voor de rest geeft het een zodanig beter beeld van de hobby van Cees van der Geer dan van de per soon Van Diggelen, dat de let tergroottes van de namen op de omslag best verwisseld had den mogen worden. Hans van der Sloot Schiedam Maassluis Stadsbeiaardier Gerard de Waardt verzorgt vanavond het achtste zomer avondconcert op de beiaard van de Grote Kerk te Maas sluis. Tussen acht en negen uur zijn werken van onder an deren Wouter Paap, W. A. Mo zart, J. S. Bach, Cb. Gounod en Verdi te horen. Herman van Vliet bespeelt za terdag 5 augustus het orgel van de Grote Kerk. Aanvang: 20.15 uur. Hij begint met trio en koraal .Heuglijke Tijding" van Feike Asma. Verder staan op het programma werken van Bach, Handel, Lefèbre, Wely, Max, Reger {Wie sehön leucht uns der Morgenstern) en Mar cel Du pré (Zephyrs). Toegangsprijs; vier gulden per persoon. Houders van een cul tureel jongeren paspoort cn - een 65-kaart betalen 2,50 gul den. De romantisch verlichte Kapitein Kok Donderdag vertrekt Néér lands enige echte raderboot de Kapi tein Kok, weer vanaf de Vlaardingse Maasboulevard (Tjij bet Deltahotel) voor een sprookjesachtige vaartocht in de omgeving van Vlaardingen, Maassluis, Botlek, Eemshaven en Waalhaven. Vanaf 19.30 uur vindt de inscheping plaats cn om 20.30 uur worden de trossen losgegooid. Rond middernacht vindt bij de Maasboulevard weer de ontscheping plaats. Niet alleen de boot maar ook de entourage eromheen garanderen een romantisch avondje uit in de stijl van de twintiger jaren. Er is een orkestje aan boord. De keuken en de bars zorgen ervoor dat de inwendige mens niets tekort komt. |HIIIUIp£[}yQ,|'|g0Q^»inHII a J Tegen inlevering van deze bon krijgt u als lezer van deze krant 4,50 (maximaal twee personen) 5 5 korting op de riverboatavonden met de rader- a boot Kapitein Kok, die elke donderdag t/m 31 S augustus vanaf de Maasboulevard bij het Delta- a hotel te Vlaardingen vertrekt 5 5 U betaalt 13,- inpiaats. van 17,50. kaarten kunt u kopen bij: 5 B Schiedam sche Courant (RN-bookshop), Broersvest 3, Schiedam i? i Vlaardings Dagblad, Brede Havenstraat 6, 3 a Vlaardingen i Rotterdamsche Nieuwsblad, Coolsingel 67, 3 Rotterdam, en fj aan boord van de Kapitein Kok.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3